logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

UPDATE DNA: Modificarea formulată de MJ pe abuzul în serviciu ar avea ca efect dezincriminarea unor categorii largi de fapte

Imagine din galeria Agerpres

Propunerea formulată de Ministerul Justiţiei pentru modificarea art. 297 din Codul penal privind infracţiunea de abuz în serviciu ar avea ca efect dezincriminarea unor categorii largi de fapte care sunt în prezent sancţionate de legea penală şi care aduc o atingere semnificativă valorilor sociale ocrotite de lege, iar consecinţa ar fi aceea că procurorii vor fi obligaţi să închidă numeroase dosare ca urmare a intervenirii prescripţiei, potrivit unei evaluări efectuate de DNA în cazul impactului acestor modificări.

Procurorii anticorupţie arată că infracţiunea de abuz în serviciu ar urma să fie definită ca "fapta funcţionarului public, aflat în exerciţiul atribuţiilor de serviciu, care refuză să îndeplinească un act sau îl îndeplineşte prin încălcarea unor dispoziţii exprese dintr-o lege, ordonanţă de urgenţă sau ordonanţă de guvern, în scopul de a obţine pentru sine, soţ, rudă sau afin până la gradul al II-lea inclusiv, un folos patrimonial şi prin aceasta cauzează o pagubă, certă şi efectivă, mai mare decât echivalentul unui salariu minim pe economie sau o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime nepatrimoniale ale unei persoane fizice sau juridice, vătămare constatată în mod definitiv prin act al organului competent, se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 5 ani sau cu amendă".

În prezent, infracţiunea de abuz în serviciu este definită drept "fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, nu îndeplineşte un act sau îl îndeplineşte în mod defectuos (adică îndeplineşte prin încălcarea legii - conf. Deciziei 405/2016 a CCR) şi prin aceasta cauzează o pagubă ori o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcţie publică".

Din analiza făcută la nivelul DNA a rezultat că:

* Impunerea condiţiei ca fapta să fie săvârşită în scopul obţinerii unui folos de către funcţionarul public sau de o persoană apropiată acestuia restrânge extrem de mult domeniul de aplicare a infracţiunii.

"Spre exemplu, în cursul anului 2017, Direcţia Naţională Anticorupţie a dispus trimiterea în judecată a unor inculpaţi pentru săvârşirea a 215 infracţiuni de abuz în serviciu contra intereselor publice. Din analiza preliminară a acestor cauze, realizată până în acest moment, nu a fost identificat niciun dosar în care autorul să fi urmărit obţinerea unui folos personal, astfel încât includerea condiţiei suplimentare ar putea avea ca efect dispunerea de soluţii de achitare în toate dosarele cu care a fost sesizată instanţa pentru săvârşirea acestei infracţiuni, inclusiv în situaţiile unde s-au dispus deja condamnări definitive. Similar, vor fi adoptate soluţii de clasare în dosarele aflate pe rolul organelor de urmărire penală având ca obiect infracţiuni de abuz în serviciu", precizează DNA.

Procurorii spun că, indiferent de gravitatea încălcării legii sau de cuantumul prejudiciului, faptele funcţionarilor publici nu vor mai atrage răspunderea penală.

"Spre exemplu, fapta funcţionarului public care atribuie în mod nelegal unui prieten sau unui coleg de partid un contract de achiziţie publică supraevaluat ori dispune restituirea nelegală a unui imobil nu va mai fi incriminată, chiar dacă funcţionarul acţionează cu intenţia de a încălca legea şi chiar dacă aceste fapte pot produce consecinţe de zeci sau sute de milioane de euro bugetului, aşa cum există numeroase exemple în practica judiciară", afirmă procurorii.

Ei consideră că o asemenea modificare nu este oportună, având în vedere nevoia de a proteja în mod eficient valori sociale importante, precum integritatea patrimoniului public care poate fi afectat de actele funcţionarilor publici cu încălcarea legii, iar "o modificare de asemenea importanţă, care răstoarnă viziunea constantă a Codului penal cu privire la răspunderea funcţionarilor publici şi care nu corespunde vreunei observaţii a Curţii Constituţionale, ar trebui să fie rezultatul unei dezbateri ample în societate, în urma unei analize atente a tuturor consecinţelor posibile".

* Cerinţa ca prejudiciul să fi fost constatat în mod definitiv prin act al organului competent restrânge şi mai mult sfera potenţială de aplicare a infracţiunii şi încalcă mai multe prevederi constituţionale, consideră DNA.

"Prin introducerea unei asemenea condiţii în conţinutul infracţiunii se creează premisele ca efectuarea actului de justiţie să poată fi împiedicată de către persoane din afara sistemului judiciar. Spre exemplu, dacă organul de urmărire penală este sesizat că un ministru a săvârşit o faptă de abuz în serviciu, trimiterea în judecată ar fi condiţionată de existenţa unui act constatator al prejudiciului întocmit de un organ care se poate afla în subordinea sau sub influenţa acestui ministru", explică DNA.

Procurorii precizează că singurul organ competent să constate elemente de fapt care intră în conţinutul unei infracţiuni este instanţa de judecată şi numai judecătorul, analizând probele administrate şi făcând aplicarea legii, poate stabili în mod definitiv dacă o anumită faptă a produs sau nu un prejudiciu, iar acest raţionament nu poate fi condiţionat de existenţa unui act administrativ anterior hotărârii judecătoreşti.

"Prevederea este contrară dispoziţiilor art. 124 alin. 3 din Constituţie, care prevăd că judecătorii sunt independenţi şi se supun numai legii. Dacă legea sancţionează o anumită faptă, decizia judecătorului nu poate depinde de manifestarea de voinţă a unui organ administrativ. De asemenea, textul propus nu respectă cerinţele constituţionale de previzibilitate a legii, în condiţiile în care nu indică organele care ar avea competenţa să constate existenţa prejudiciilor", susţine DNA.

* Reducerea limitelor de pedeapsă prevăzute pentru infracţiune va avea ca efect reducerea semnificativă a termenelor de prescripţie a răspunderii penale, de la 8 ani la 5 ani.

"În condiţiile în care aceste fapte sunt în mod uzual descoperite la mult timp după săvârşirea lor, de obicei după schimbarea conducerii instituţiilor publice, iar probatoriul administrat pentru dovedirea infracţiunii de abuz în serviciu este deosebit de complex, vor exista numeroase situaţii în care tragerea la răspundere penală va fi împiedicată ca urmare a intervenirii prescripţiei, atât în cauze aflate în curs de urmărire penală, cât şi pe rolul instanţelor, urmând să se înregistreze numeroase soluţii de clasare şi încetare a procesului penal", precizează procurorii.

Această evaluare a fost transmisă la data de 2 iulie către Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, informează DNA. AGERPRES/(AS - autor: Daniel Alexandru Florea, editor: Georgiana Tănăsescu, editor online: Ada Vîlceanu)

Afisari: 15

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Justitie si interne 15-03-2025 22:04

Jandarmeria: Sesizări pentru portul sau folosirea de obiecte periculoase în contextul mitingului din Piața Victoriei

Jandarmii au întocmit patru acte de sesizare a organelor de urmărire penală pentru portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase în contextul mitingului de sâmbătă seară din Piața Victoriei. 'În urma încălcării prevederilor legale în vigoare, jandarmii au întocmit patru acte de sesizare a

Justitie si interne 15-03-2025 19:41

Jandarmeria: Obiecte și substanțe interzise, găsite în autocarul suporterilor Steaua Bucureşti

Mai multe obiecte și substanțe interzise au fost depistate, sâmbătă, în autocarul suporterilor Steaua București care intenționau să participe la meciul din cadrul Ligii a II-a disputat la Câmpulung între AFC Muscelu Câmpulung și Steaua București. Potrivit datelor comunicate de Jandarmeria București, pe timpul acce

Justitie si interne 15-03-2025 18:26

Jandarmeria: Susținători ai unui fost candidat la prezidențiale, identificați în apropierea mitingului pro-UE din Piața Victoriei

Jandarmeria Capitalei informează că au fost identificați 'susținători ai unui fost candidat la alegerile prezidențiale' în zona apropiată de Piața Victoriei, unde se desfășoară sâmbătă seara un miting autorizat pentru susținerea apartenenței României la Uniunea Europeană și subliniază că organizarea unei contramanifestații constituie contrav

Justitie si interne 15-03-2025 17:36

Poliția Română a transmis o alertă privind un minor dispărut, în București

Poliția Română a transmis, sâmbătă, o alertă privind dispariția unui minor domiciliat în Sectorul 3 al capitalei. ''La data de 14 martie, ora 13,20, Andrei Jugaru, în vârstă de 14 ani, a plecat de la adresa din București, Strada Câmpia Libertății, Sector 3'', arată mesajul Poliției, transmis

Justitie si interne 15-03-2025 10:33

Poliția Română: Șapte persoane urmărite internațional, aduse în țară

Șapte persoane care erau urmărite internațional au fost aduse în țară de polițiști, în urma unor acțiuni derulate pe parcursul zilelor de joi și vineri, aceștia fiind reținuți pe teritoriul unor state europene, au anunțat, sâmbătă, reprezentanții Inspectoratului General al Poliției Române (IGPR). Potrivit sursei citate,

Justitie si interne 15-03-2025 10:07

Timiș: Trei bărbați reținuți pentru deținerea ilegală de arme letale de vânătoare

Trei bărbați au fost reținuți pentru 24 de ore de polițiștii timișeni, pentru nerespectarea regimului armelor și munițiilor, după ce în urma a cinci percheziții au fost găsite la locuințele acestora arme letale de vânătoare.

Justitie si interne 15-03-2025 09:48

IGPR - acțiuni pentru destructurarea de grupuri infracționale: Peste 300 de percheziții la traficanți în ultimele două săptămâni

Peste 300 de percheziții domiciliare au avut loc în perioada 28 februarie - 13 martie, pentru destructurarea unor grupuri infracționale specializate în trafic de droguri, trafic de persoane, criminalitate informatică și spălare de bani, fiind puse în executare 181 de mandate de aducere, informează sâmbătă Poliția Română.

Justitie si interne 15-03-2025 08:36

UPDATE Bistriţa-Năsăud: Copiii dispăruţi în Poienile Zagrei au fost găsiţi, nevătămaţi, sub o claie de fân

Cei doi frați de 7, respectiv 10 ani, din localitatea Poienile Zagrei, care au dispărut de acasă de vineri după-amiază, au fost găsiți sâmbătă dimineața, teferi și nevătămați, ascunși sub o claie de fân, foarte aproape de casă, a declarat pentru AGERPRES primarul comunei Zagra, Nicolae Bușcoi.   * UPDATE ORA 09,32

Justitie si interne 14-03-2025 22:03

DGPMB: Conflict în fața sediului unui partid în Sectorul 1; un bărbat ar fi fost lovit de două persoane

Un voluntar al unui partid politic ar fi fost lovit de două persoane pe o stradă din Sectorul 1, în fața sediului formațiunii, în urma unui conflict spontan, bărbatul reclamând că i-au fost furate mai multe bunuri. ''La data de 14.03.2025, Secția 1 Poliție a fost sesizată, prin apel 112, de către un bărbat, care s-a p

Justitie si interne 14-03-2025 15:54

Bihor: Trei angajați de la Spitalul de Psihiatrie Ștei, arestați preventiv pentru rele tratamente

Trei angajați ai Spitalului de Psihiatrie și Măsuri de Siguranță Ștei, acuzați de rele tratamente și purtare abuzivă, au fost arestați preventiv pentru 30 de zile, iar un al patrulea angajat a fost pus sub control judiciar, aceste măsuri fiind dispuse vineri de Judecătoria Beiuș, care a admis propunerea Parchetului în urma anchetei privind abuzurile reclamate l

Justitie si interne 14-03-2025 14:26

Bistrița-Năsăud: Aproximativ 4 kilograme de substanțe și sume de bani, confiscate de la persoane acuzate de trafic de droguri; doi arestați

Aproximativ patru kilograme de droguri și sume importante de bani au fost confiscate de către polițiști în urma unor percheziții efectuate la cinci persoane din județul Bistrița-Năsăud cercetate pentru trafic de droguri, două dintre acestea fiind arestate preventiv, potrivit unui comunicat de presă transmis vineri de Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ).

Justitie si interne 14-03-2025 13:26

VIDEO IGPR: Doi bărbați - depistați cu arme letale; mii de cartușe, pistoale, arme cu țeavă lungă

Doi bărbați au fost reținuți de polițiștii timișoreni pentru contrabandă calificată și nerespectarea regimului armelor și munițiilor, după ce oamenii legii au găsit un adevărat arsenal la mai multe locații în urma a 18 percheziții.  

Justitie si interne 14-03-2025 13:18

Prezidențiale2025/ CCR explică de ce a fost respinsă candidatura lui Călin Georgescu

Curtea Constituțională a publicat, vineri, motivele pentru care a menținut decizia Biroului Electoral Central (BEC) de respingere a candidaturii lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale organizate în luna mai. În esență, CCR spune că procesul electoral din luna mai ''își are ca sursă de inițiere, organizare și d

Justitie si interne 14-03-2025 12:56

Prahova: Trei elevi - reținuti pentru lovirea și lipsirea de libertate a unui coleg

Trei elevi ai unei școli din municipiul Ploiești, cu vârste de 15 și 16 ani, au fost reținuți, iar apoi plasați sub control judiciar într-un dosar în care sunt acuzați de agresarea în mod repetat și lipsirea de libertate a unui coleg. ''Polițiștii din cadrul Secției nr. 1 de Poliție Ploiești, la data de 12 marti

Justitie si interne 14-03-2025 12:52

Prezidențiale2025/ Enache: BEC avea nu doar competența, ci și obligația să verifice condițiile de eligibilitate privind respectarea Constituției

Președintele Curții Constituționale a României (CCR), Marian Enache, a transmis vineri că Biroul Electoral Central (BEC) avea nu doar competența, ci și obligația să verifice condițiile de eligibilitate privind respectarea Constituției în cazul înregistrării candidaturilor la alegerile prezidențiale din luna mai. Declarația a