logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Reuters: Rusia ar putea fi de acord ca o parte din activele sale înghețate să fie utilizate pentru reconstrucția Ucrainei

Image

Rusia ar putea fi de acord ca activele sale înghețate în Europa, care au o valoare de aproximativ 300 miliarde de dolari, să fie utilizate pentru reconstrucția Ucrainei, dar va insista ca o parte din acești bani să fie cheltuită pentru o cincime din teritoriul ucrainean controlat de forțele Moscovei, au declarat mai multe surse pentru Reuters.

Rusia și SUA au avut marți, în Arabia Saudită, primele lor discuții față în față referitoare la încetarea războiului din Ucraina, iar președinții celor două țări și-au exprimat speranța că se vor întâlni în curând.

După ce președintele Vladimir Putin și-a trimis armata în Ucraina, în luna februarie 2022, SUA și aliații săi au interzis tranzacțiile cu Banca Centrală a Rusiei și Ministerul de Finanțe din Rusia, blocând în Occident active suverane rusești în valoare de aproximativ 300-350 miliarde de dolari. Aproximativ două treimi din aceste active sunt imobilizate în UE, în principal la depozitarii centrali de valori mobiliare, cum ar fi Euroclear din Belgia.

Deși discuțiile dintre Rusia și SUA sunt deocamdată la început, o idee vehiculată de Moscova este că Rusia ar putea propune utilizarea unei mari părți din activele sale înghețate pentru reconstrucția Ucrainei, în cadrul unui posibil acord de pace, au declarat pentru Reuters mai multe surse din apropierea acestui dosar, care au dorit să își păstreze anonimatul.

Porțiuni mari din estul Ucrainei au fost devastate de război, sute de mii de soldați de ambele părți au fost uciși sau răniți și milioane de ucraineni au fugit în țările europene și Rusia. În urmă cu un an, Banca Mondială estima că reconstrucția Ucrainei ar putea costa 486 miliarde de dolari.

Ideea că Rusia ar putea fi de acord cu utilizarea activelor sale înghețate pentru reconstrucția Ucrainei este o premieră și ar putea oferi un indiciu cu privire la compromisurile la care este dispusă Rusia, într-un moment în care Moscova și Washingtonul vor să pună capăt războiului.

În 2023, țările din G7 au afirmat că fondurile suverane ale Rusiei vor rămâne înghețate până când Rusia va plăti pentru pagubele provocate în Ucraina. Recent, Donald Trump a declarat că ar dori ca Rusia să revină în G7. Guvernatorul Băncii Rusiei, Elvira Nabiullina, a spus joi că instituția pe care o conduce nu este implicată în discuții vizând ridicarea sancțiunilor sau deblocarea rezervelor. Anterior, Rusia a avertizat că planurile vizând utilizarea fondurilor sale în Ucraina sunt echivalente cu un jaf, mai scrie Reuters.

Analistul șef de la Renaissance Capital, Oleg Kouzmin, a spus că diferențele de viziune dintre SUA și Europa, care controlează majoritatea activelor rusești, ar putea complica deblocarea. 'Ar fi nevoie ca europenii să fie complet de acord cu poziția actuală a SUA vizând dialogul cu Rusia', a spus Kouzmin, care a calificat un astfel de scenariu drept 'foarte optimist'.

O sursă din apropierea discuțiilor de la Moscova a afirmat că Rusia ar putea accepta ca până la două treimi din rezerve să meargă spre reconstrucția Ucrainei, în cadrul unui acord de pace, cu condiția să existe garanții contabile. Restul ar putea merge spre teritoriile controlate de forțele rusești în estul Ucrainei, pe care Moscova le consideră acum ca fiind parte din Rusia.

O altă sursă a spus că Moscova ar putea fi de acord ca banii să fie utilizați pentru reconstrucția Ucrainei, dar cu toate acestea este mult prea devreme să spună cum ar putea fi împărțiți banii. Sursele au subliniat că este important să fie discutat ce companii vor obține contracte viitoare pentru reconstrucție.

Rusia susține că valoarea totală a rezervelor sale de aur și valută este de aproximativ 627 miliarde de dolari, incluzând aici și fondurile înghețate. Valoarea activelor rusești înghețate variază în funcție de prețul obligațiunilor și fluctuațiile cursului de schimb. AGERPRES/(AS-autor: Constantin Balaban, editor: Nicoleta Gherasi, editor online: Simona Aruştei)

Afisari: 514

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Economic Extern 25-04-2025 11:29

Banco BPM respinge oficial oferta de preluare din partea UniCredit

Al treilea mare grup bancar italian, Banco BPM, a respins oficial oferta de preluare a rivalei mai mari UniCredit SpA, spunând că prețul este prea scăzut și acționarii săi vor fi penalizați în entitatea combinată, transmite Reuters. Oferta UniCredit de 13 miliarde euro (14,8 miliarde de dolari) începe luni și se desfășoară p&

Economic Extern 25-04-2025 09:25

Carrefour isi menține obiectivele pentru 2025, pe fondul majorării vânzărilor trimestriale

Carrefour, cel ai mare retailer european, a raportat vânzări trimestriale mai ridicate, care reflectă rezultatele foarte bune înregistrate pe piața din Brazilia și îmbunătățirea performanței pieței franceze, unde compania a redus prețurile pentru a atrage consumatorii afectați de inflația ridicată, transmite Reuters. Compania

Economic Extern 24-04-2025 20:33

Comisarul european pentru industrie declară că nu înțelege planurile Arcelor Mittal de reorganizare

Vicepreședintele pentru Industrie al Comisiei Europene, Stephane Sejourne, și-a exprimat, joi 'neînțelegerea' față de recentele anunțuri ale companiei multinaționale din domeniul siderurgiei Arcelor Mittal, care intenționează să elimine 600 de locuri de muncă în Franța și are în vedere relocarea altora din Europa, relatează agenția EFE.

Economic Extern 24-04-2025 18:28

Comisia Europeană va prezenta în mai o foaie de parcurs pentru eliminarea completă în UE a importurilor de combustibili fosili rusești

Comisia Europeană va prezenta în următoarele două săptămâni o foaie de parcurs cu măsuri menite să elimine complet importurile de combustibili fosili din Rusia în statele membre ale UE, a anunțat joi la Londra la un eveniment pe teme energetice președinta executivului comunitar, Ursula von der Leyen, relatează Reuters. Uniunea Europeană și-a

Economic Extern 24-04-2025 17:58

SUA califică drept 'extorcare' amenzile impuse de Comisia Europeană companiilor Apple și Meta

Statele Unite 'nu vor tolera' amenzile grele impuse de Comisia Europeană companiilor americane Apple și Meta, a declarat joi un purtător de cuvânt al Casei Albe, care a calificat aceste amenzi drept 'o nouă formă de extorcare economică', transmite AFP. 'Reglementările extrateritoriale care țintesc în mod precis

Economic Extern 24-04-2025 17:32

Kristalina Georgieva (FMI) cere acțiuni rapide pentru rezolvarea tensiunilor comerciale care amenință creșterea

Directorul general al Fondului Monetar Internațional, Kristalina Georgieva, a cerut țărilor să acționeze 'rapid' pentru rezolvarea disputelor comerciale care amenință creșterea economiei mondiale, transmit AP și Reuters. Impredictibilitatea provocată de campania agresivă a președintelui Donald Trump de a taxa importurile străine determină companiile să

Economic Extern 24-04-2025 16:22

BTA: Bulgaria și Romania lansează proceduri de achiziții publice comune pentru îmbunătățirea navigației pe Dunăre

În ședința care are loc în mod regulat miercuri, Consiliul de Miniștri a aprobat un acord între Agenția Executivă pentru Explorarea și Întreținerea Fluviului Dunărea și Administrația Fluvială a Dunării de Jos Galați din România privind lansarea în comun a procedurilor de achiziții publice în cadrul proiectului FAST Dunărea 2, care vi

Economic Extern 24-04-2025 15:24

Germania: Guvernul a înrăutățit previziunile economice din 2025, în urma incertitudinilor din comerțul mondial

Guvernul de la Berlin a înrăutățit previziunile privind evoluția economiei germane, estimând acum o stagnare în 2025, după ce anterior previziona un avans de 0,3%, deoarece incertitudinile din comerțul mondial ar urma să afecteze creșterea economică și investițiile, transmite Reuters. Germania, cea mai mare economie europeană, a fost singura

Economic Extern 24-04-2025 14:29

Fondul suveran de investiții al Norvegiei, pierderi de 40 miliarde dolari, în urma declinului acțiunilor din domeniul tehnologiei

Fondul suveran de investiții al Norvegiei, unul dintre cei mai mari investitori globali, a raportat joi pierderi trimestriale de 415 miliarde de coroane norvegiene (39,72 miliarde de dolari), în urma declinului acțiunilor companiilor din domeniul tehnologiei, transmite Reuters. 'Rezultatele din primul trimestru au fost afectate de fluctuațiile semnif

Economic Extern 24-04-2025 13:38

Comisia Europeană anunță o revizuire cuprinzătoare a normelor UE privind siguranța rutieră și înmatricularea vehiculelor

Comisia Europeană (CE) propune o revizuire cuprinzătoare a normelor UE privind siguranța rutieră și înmatricularea vehiculelor pentru a îmbunătăți siguranța rutieră și calitatea aerului în întreaga UE, se arată într-un comunicat al Executivului comunitar. Noile norme vor ține seama de prezența tot mai mare a vehic

Economic Extern 24-04-2025 13:10

Eurostat: Exporturile UE de materii prime reciclabile au scăzut anul trecut

Exporturile de materii prime reciclabile - care includ deșeuri și resturi reciclabile, precum și alte materii prime secundare - din UE către țările din afara blocului comunitar s-au situat anul trecut la 35,7 milioane de tone, o scădere de 8,2% comparativ cu 2023, arată

Economic Extern 24-04-2025 12:15

Renault confirmă perspectivele financiare pentru 2024, după ce a raportat majorarea vânzărilor trimestriale

Grupul auto francez Renault a raportat joi o creștere de 0,6% a veniturilor în primul trimestru din 2025, ușor sub așteptări, și a confirmat perspectivele financiare pentru 2024, după ce a raportat majorarea vânzărilor, în pofida dificultăților cu care se confruntă piața auto mondială, transmit Bloomberg și Reuters. În

Economic Extern 24-04-2025 11:53

ACEA: Vânzările de automobile Dacia în Europa au crescut cu 7,3% în martie

Vânzările de autoturisme Dacia în Europa au înregistrat în martie un avans anual de 7,3%, iar cota de piață a producătorului de automobile s-a majorat la 4%, de la 3,8%, arată datele publicate joi de Aso

Economic Extern 24-04-2025 11:17

ACEA: Vânzările de automobile în Europa au crescut cu 2,8% în martie

Înmatriculările de autoturisme noi în Europa (UE plus Marea Britanie și țările EFTA) au crescut în ritm anual cu 2,8% în martie, după scăderi în precedentele două luni, în timp ce tranziția către vehicule electrice și hibride câștigă teren, arată

Economic Extern 24-04-2025 09:29

Bulgaria îndeplinește ținta de deficit bugetar pentru aderarea la zona euro

Bulgaria a realizat cerința finală pentru aderarea la zona euro prin îndeplinirea criteriului referitor la deficitul bugetar în 2024, informează Novinite. După ce anterior a îndeplinit obiectivul privind inflația, ultimul pas era confirmarea respectării metodologiei UE privind finanțele publice în 2024. C