ACEA: Vânzările de automobile în Europa au crescut cu 2,8% în martie

Înmatriculările de autoturisme noi în Europa (UE plus Marea Britanie și țările EFTA) au crescut în ritm anual cu 2,8% în martie, după scăderi în precedentele două luni, în timp ce tranziția către vehicule electrice și hibride câștigă teren, arată datele publicate joi de Asociația Constructorilor Europeni de Automobile (ACEA).
Datele statistice sunt valabile pentru cele 27 de state membre ale Uniunii Europene, plus Marea Britanie și țările din Asociația Europeană a Liberului Schimb (EFTA), respectiv Islanda, Liechtenstein, Norvegia și Elveția.
Un număr de 1,422 milioane de autoturisme au fost înmatriculate în martie în Europa, comparativ cu 1,383 unități în perioada similară din 2024.
Vânzările de mașini pe baterii au crescut cu 23,6%, cele de vehicule hibride plug-in cu 19,5%, în timp ce vânzările de vehicule hibride ce includ tehnologia de tip mild hybrid și full hybrid au crescut cu 24,5%. În plus, livrările de mașini pe benzină și motorină au coborât luna trecută cu 20,1%, respectiv cu 24,2%, arată datele Asociației.
În martie, piața auto din România a înregistrat o creștere cu 8,4%, fiind înmatriculate 9.922 autoturisme, față de 9.156 vehicule în perioada similară din 2024.
Pe principalele piețe europene, evoluțiile au fost mixte: creșteri în Spania (23,2%), Marea Britanie (12,4%) și Italia (6,3%), scăderi în Franța (14,5%) și Germania (3,9%).
În sectorul auto european sunt 13,2 milioane de angajați, iar 10,3% din totalul locurilor de muncă din industria UE sunt în sectorul auto.
De asemenea, în primele trei luni din acest an înmatriculările de autoturisme noi în Europa (UE plus Marea Britanie și țările EFTA) au scăzut în ritm anual cu 0,4%. Un număr de 3,382 milioane autoturisme au fost înmatriculate în perioada ianuarie - martie în Europa, comparativ cu 3,394 milioane unități în primele trei luni din 2024.
Pe principalele piețe europene, evoluțiile au fost mixte: creșteri în Spania (14,1%) și Marea Britanie (6,4%), scăderi în Franța (7,8%), Germania (4,3%) și Italia (1,6%).
În primele trei luni din acest an, piața auto din România a înregistrat o creștere cu 1,4%, fiind înmatriculate 33.692 autoturisme, față de 33.228 vehicule în perioada similară din 2024.
Asociația Constructorilor Europeni de Automobile (ACEA) îi reprezintă pe cei 16 mari constructori auto din Europa și este cel mai important grup de lobby al industriei auto europene. AGERPRES/(AS - redactor: Mihaela Dicu, editor: Mariana Nica, editor online: Gabriela Badea)
Citeşte şi:
* ACEA: Vânzările de automobile Dacia în Europa au crescut cu 7,3% în martie
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Fondul suveran de investiții al Norvegiei, pierderi de 40 miliarde dolari, în urma declinului acțiunilor din domeniul tehnologiei
Fondul suveran de investiții al Norvegiei, unul dintre cei mai mari investitori globali, a raportat joi pierderi trimestriale de 415 miliarde de coroane norvegiene (39,72 miliarde de dolari), în urma declinului acțiunilor companiilor din domeniul tehnologiei, transmite Reuters. 'Rezultatele din primul trimestru au fost afectate de fluctuațiile semnif
Comisia Europeană anunță o revizuire cuprinzătoare a normelor UE privind siguranța rutieră și înmatricularea vehiculelor
Comisia Europeană (CE) propune o revizuire cuprinzătoare a normelor UE privind siguranța rutieră și înmatricularea vehiculelor pentru a îmbunătăți siguranța rutieră și calitatea aerului în întreaga UE, se arată într-un comunicat al Executivului comunitar. Noile norme vor ține seama de prezența tot mai mare a vehic
Eurostat: Exporturile UE de materii prime reciclabile au scăzut anul trecut
Exporturile de materii prime reciclabile - care includ deșeuri și resturi reciclabile, precum și alte materii prime secundare - din UE către țările din afara blocului comunitar s-au situat anul trecut la 35,7 milioane de tone, o scădere de 8,2% comparativ cu 2023, arată
Renault confirmă perspectivele financiare pentru 2024, după ce a raportat majorarea vânzărilor trimestriale
Grupul auto francez Renault a raportat joi o creștere de 0,6% a veniturilor în primul trimestru din 2025, ușor sub așteptări, și a confirmat perspectivele financiare pentru 2024, după ce a raportat majorarea vânzărilor, în pofida dificultăților cu care se confruntă piața auto mondială, transmit Bloomberg și Reuters. În
ACEA: Vânzările de automobile Dacia în Europa au crescut cu 7,3% în martie
Vânzările de autoturisme Dacia în Europa au înregistrat în martie un avans anual de 7,3%, iar cota de piață a producătorului de automobile s-a majorat la 4%, de la 3,8%, arată datele publicate joi de Aso
Bulgaria îndeplinește ținta de deficit bugetar pentru aderarea la zona euro
Bulgaria a realizat cerința finală pentru aderarea la zona euro prin îndeplinirea criteriului referitor la deficitul bugetar în 2024, informează Novinite. După ce anterior a îndeplinit obiectivul privind inflația, ultimul pas era confirmarea respectării metodologiei UE privind finanțele publice în 2024. C
Rusia trebuie să-și majoreze rezervele fiscale, pe fondul incertitudinilor globale (ministrul de Finanțe)
Rusia trebuie să-și majoreze rezervele fiscale, în contextul turbulențelor globale, pentru a asigura o acoperire a cheltuielilor bugetare cel puțin trei ani, dacă prețul țițeiului rămâne scăzut o perioadă extinsă de timp, a afirmat ministrul rus de Finanțe Anton Siluanov, transmite Reuters. În prezent, bugetul prevede că veni
Londra dorește să renunțe la panourile solare chinezești legate de muncă forțată
Guvernul britanic a introdus miercuri un amendament pentru a interzice companiei sale de stat Great British Energy să achiziționeze componente care ar fi legate de munca forțată, ceea ce ar putea afecta panourile fotovoltaice chineze, scrie AFP. Amendamentul, introdus de ministrul britanic al energiei, Ed Miliband, include măsuri vizând
Taxe vamale: UE dorește 'mai multă claritate' cu privire la așteptările SUA
Uniunea Europeană 'ar dori' să aibă mai multe elemente despre așteptările administrației americane a lui Donald Trump pentru a putea să negocieze un acord și să evite o escaladare vamală de o parte și de alta a Atlanticului, a transmis miercuri Washingtonului comisarul european al economiei, Valdis Dombrovskis, citat de France Presse.
FMI: Presiunea taxelor vamale va majora semnificativ datoria globală publică
Presiunile economice de pe urma noilor taxe vamale americane vor face ca datoria publică mondială să depășească nivelul din perioada pandemiei, ajungând la aproape 100% din PIB-ul global până la finalul deceniului, deoarece creșterea mai lentă a economiei și problemele comerciale afectează bugetele statelor, se arată într-un raport publicat miercuri de Fond
BTA: Integrarea deplină a Bulgariei și României în spațiul Schengen a stimulat economia UE (raport)
Integrarea deplină a Bulgariei și României în spațiul Schengen, la 1 ianuarie 2025, a îmbunătățit semnificativ economia UE, conform raportului din 2025 privind starea spațiului Schengen, publicat miercuri de Comisia Europeană. Cele două țări ar urma să economisească miliarde de euro în costuri. La î
Reuters: Nabiullina rămâne guvernator al Băncii Centrale a Rusiei până în 2027, în pofida atacurilor
Poziția de guvernator a Băncii Centrale a Rusiei, deținută de Elvira Nabiullina, este sigură încă doi ani, datorită sprijinului personal al președintelui Vladimir Putin, dar Kremlinul se va confrunta cu o dilemă privind succesiunea când mandatul ei record se va încheia, în 2027, au declarat pentru Reuters surse care au dorit să-și păstreze anonimatul.
Creșterea economiei în zona euro a stagnat în aprilie (S&P Global)
Activitatea economică în zona euro a stagnat în aprilie, politica comercială a SUA având un impact semnificativ asupra încrederii companiilor, arată rezultatele unui sondaj S&P Global publicat miercuri, transmite Reuters. Activitatea în sectorul serviciilor s-a contractat, iar declinul din industrie a continua
Comisia Europeană închide investigația privind obligațiile Apple în materie de alegere a utilizatorilor
Comisia Europeană (CE) a decis să închidă ancheta privind obligațiile Apple în materie de alegere a utilizatorilor în temeiul Actului legislativ privind piețele digitale (DMA), ăn urma unui dialog constructiv cu Apple, se arată într-un comunicat al Executivului comunitar. De asemenea, Comisia a informat Apple cu privire