Mureş:Participarea României în proiectul internaţional de cercetare FAIR, în impas; un furnizor a comunicat MCI rezilierea contractului
Participarea României în cel mai mare proiect internaţional de cercetare FAIR (Facility for Antiproton and Ion Research in Europe), în care se află alături de alte 9 state, a intrat în impas, după ce firma care trebuia să realizeze până anul viitor 82 de surse de alimentare cu energie electrică a decis rezilierea contractului din motivul lipsei de reacţie a Ministerului Cercetării şi Inovării (MCI).
Directorul general al SC AAGES SA, Molnar Gabor Jozsef, a declarat luni, pentru AGERPRES, că firma sa a fost selectată de către Institutul Naţional de Cercetare Dezvoltare pentru Inginerie Electrică-Cercetări Avansate (ICPE CA), aflat în subordinea MCI, să realizeze cele 82 de surse pentru proiectul FAIR, în anul 2013, şi că, în ciuda actelor adiţionale semnate şi a creşterii preţurilor ca urmare a unor modificări tehnice intervenite pe parcurs, solicitate de beneficiar, la nivelul MCI nu s-a mai soluţionat problema.
"Lucrarea începută în 2013 a trecut prin mai multe faze de actualizare, ultima în decembrie 2017, în care am stabilit cu ICPE CA un termen limită de 4 luni până la care acest institut, MCI şi partea germană vor găsi o soluţie pentru continuarea lucrării, iar acel termen a fost depăşit. Am decis rezilierea contractului. Între timp, ca să sprijinim găsirea unor soluţii noi am realizat cinci surse de curent, acceptate de partea germană, care însă stau în magazia noastră fiindcă nu le putem livra întrucât contractul nu mai este valabil. Ca să dăm o formă clară acestei situaţii am fost nevoiţi să anunţăm partenerul nostru, ICPE CA şi MCI, că reziliem contractul. Ceea ce mă miră foarte mult este faptul că am trimis scrisoarea cu intenţia de reziliere a contractului de două săptămâni, dar nici până acum nu am primit vreo reacţie, nici din partea ICPE CA, nici din partea MCI, care participă din partea României în acest concern internaţional. Singurii care au reacţionat au fost germanii, care ne-au trimis un mesaj scurt, arătând că regretă că s-a ajuns în această fază şi şi-au exprimat speranţa că problema se va rezolva", a declarat Molnar Gabor Jozsef.
Potrivit acestuia, cheltuielile firmei pentru aceste surse de alimentare depăşesc 1 milion de lei, din care o parte a fost finanţată, dar suma rămasă neacoperită de
către semnatarii contractului depăşeşte 500.000 lei.
Directorul companiei mureşene susţine că, lăsând la o parte faptul că societatea nu îşi poate recupera nişte investiţii, cea mai mare problemă va fi imaginea României, care nu se va putea achita de sarcinile asumate până în 2019.
"Lucrarea este necesară fiindcă este parte dintr-o investiţie majoră în Germania şi din acest motiv sunt extrem de surprins, fiindcă este o situaţie blocată, în care nu s-a mai întâmplat absolut nimic. (...) În ultimii 3 ani am primit anual câte cel puţin două planuri de livrare, dar de fiecare dată acestea au fost reactualizate, iar acum chiar dacă s-ar găsi fonduri, nu mai este timpul necesar, fiindcă aceste surse nu se pot face într-un interval atât de scurt. Prin intenţia noastră de reziliere i-am anunţat că preţurile de acum nu mai coincid cu cele din 2013, până şi produsele iniţiale au alt preţ. O foarte mare problemă e lipsa dialogului din partea ICPE CA şi a Ministerului Cercetării şi Inovării. Suntem o firmă care lucrează din 1990 dar nu am mai întâlnit niciodată vreun partener care nu îţi răspundă atunci când este vorba despre un contract de sute de mii de euro", a susţinut Molnar, care crede că dacă ar fi existat voinţă, soluţii s-ar fi putut găsi.
Problema în acest contract a apărut după ce partea germană a solicitat României anumite schimbări tehnice la sursele de alimentare cu energie electrică, motiv pentru care constructorul român a solicitat MCI alocarea unor sume suplimentare pentru acoperirea diferenţelor apărute.
Într-un răspuns transmis AGERPRES de Ministerul Cercetării şi Inovării (MCI) se arăta că problema societăţii din judeţul Mureş ar fi fost generată de o neconcordanţă de natură financiară, apărută între legislaţia din România şi cea din Germania şi că "până în prezent, niciuna dintre soluţiile avansate nu respectă în acelaşi timp atât prevederile din legislaţia naţională, cât şi pe cele din legislaţia germană, care guvernează Convenţia FAIR şi contractul tripartit FAIR GmbH-MCI-ICPE CA".
Conform acestui contract tripartit încheiat între FAIR, MCI şi Institutul Naţional de Cercetare Dezvoltare pentru Inginerie Electrică - Cercetări Avansate (ICPE CA), termenul final până la care România trebuie să livreze componentele la care s-a angajat în acest proiect este trimestrul IV 2019.
Ministerul Cercetării şi Inovării a precizat, în răspunsul remis AGERPRES, că România este stat fondator al FAIR începând cu 2010, anul în care s-a semnat Convenţia FAIR de către Germania (principalul investitor cu 70% din costuri suportate), Finlanda, Franţa, Regatul Unit al Marii Britanii şi al Irlandei de Nord, India, Polonia, România, Federaţia Rusă, Slovenia şi Suedia.
MCI a arătat că, parte a obligaţiilor ce revin României, în 2013 s-a semnat un contract tripartit între FAIR GmbH (compania germană responsabilă cu realizarea proiectului FAIR), MCI în calitate de acţionar şi finanţator şi ICPE CA în calitate de furnizor.
Prin acest contract de contribuţie în natură la construcţia FAIR, ICPE CA s-a angajat să livreze 82 de surse de alimentare şi 119 electromagneţi, iar, la rândul său, IPCE CA a subcontractat realizarea acestor două categorii de produse unicat către două companii, una din ele fiind SC AAGES SA.
Potrivit MCI, pe parcursul derulării contractului tripartit au fost realizate, în strânsă colaborare cu partenerii germani, mai multe prototipuri ale surselor de alimentare, care au fost supuse unui program intens de testare derulat atât în România, cât şi în Germania, iar ulterior s-a dovedit că acele neconformităţi semnalate nu provin de la echipamentul livrat de partea română.
Cu toate acestea "ICPE CA nu poate achita un preţ mai mare per sursă, fiind limitat la un preţ fix prin contractul încheiat cu AAGES, iar pe de altă parte AAGES nu mai acceptă fabricarea la preţul vechi stabilit prin contract".
În ceea ce priveşte electromagneţii, MCI a precizat că, până în prezent, au fost realizaţi 35 electromagneţi (din totalul de 119) din care 30 au fost complet testaţi şi livraţi către FAIR. Dintre electromagneţii livraţi, pentru 20 electromagneţi a fost primit avizul oficial al FAIR privind conformitatea lor cu toate specificaţiile tehnice.
MCI mai arăta că, în ceea ce priveşte sursele de alimentare au fost realizate două surse de alimentare (seria zero), ambele fiind testate şi livrate către FAIR, pentru ambele primindu-se avizul oficial al FAIR privind conformitatea cu toate specificaţiile tehnice. Au mai fost realizate încă cinci surse de alimentare, "dar acestea sunt încă în custodia AAGES, până la clarificarea aspectelor contractuale legate de plăţile suplimentare solicitate de aceasta companie".
MCI a precizat că FAIR este o infrastructură de cercetare fundamentală în domeniul antiprotonilor şi al ionilor, care se construieşte la Darmstadt, Germania, printr-un efort comun al Germaniei (principalul investitor cu 70% din costuri suportate), Finlandei, Franţei, Regatului Unit al Marii Britanii şi al Irlandei de Nord, Indiei, Poloniei, României, Federaţiei Ruse, Sloveniei şi Suediei.
FAIR va găzdui, începând cu anul 2025, aproape 3.000 de cercetători din 50 de ţări care vor desfăşura activităţi de cercetare în mai multe domenii ale ştiinţei, printre care se află şi cercetarea medicală. AGERPRES/(A - autor: Dorina Matiş, editor: Karina Olteanu, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
FITS 2026: Peste 350 de studenți și profesori de la 20 de universități din lume, așteptați la Sibiu
Peste 350 de studenți, masteranzi, doctoranzi, profesori și experți din domeniul teatrului, proveniți de la universități din România și din alte zece țări, vor participa în perioada 19-28 iunie la Festivalul Universităților de Teatru și Management Cultural, organizat în cadrul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu (FITS), a anunțat miercuri, Univ
Sibiu: Mitropolitul Ardealului a premiat 300 de elevi olimpici și cu rezultate deosebite
Mitropolitul Ardealului, Laurențiu Streza, a premiat, miercuri, peste 300 de elevi din județ, care au obținut rezultate deosebite la olimpiade și concursuri școlare, în cadrul unei festivități organizate în capela Facultății de Teologie Ortodoxă 'Sfântul Andrei Șaguna' din Sibiu, informează un comunicat de presă. 'Sunteți roadele
REPORTAJ/Vrancea: Echipa de Robotică AI Citizens de la Colegiul Cuza din Focșani a transformat istoria în limbaj Braille
În sălile Muzeului de Istorie și Arheologie din Focșani, printre documente, obiecte istorice și exponate care spun povestea trecutului, au apărut, începând de miercuri, câteva plăcuțe discrete, dar cu o semnificație aparte. Plăcuțele sunt inscripționate în alfabetul Braille și permit persoanelor cu deficiențe de vedere să se orien
Sindicatele din Educație solicită Guvernului retragerea imediată din dezbatere a proiectului de lege privind salarizarea
Sindicatele din Educație solicită Guvernului retragerea imediată din dezbaterea publică a proiectului de lege privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, susținând că varianta actuală a proiectului reprezintă 'o încălcare flagrantă' a legislației în vigoare. Federația Sindicatelor Libere din Înv
Dimian: Bacalaureat diferențiat din 2030, adaptat specializării și alegerii elevilor
Ordinul de ministru privind aprobarea probelor și a disciplinelor examenului național de bacalaureat 2030, pentru elevii care încep în anul 2026 clasa a IX-a, a fost trimis pentru publicare în Monitorul Oficial, a anunțat, marți, ministrul interimar al Educației și Cercetării, Mihai Dimian. Ordinul aprobă lista probelor și a disciplinelor exa
Harghita: Cea mai mare investiție în educație de la Miercurea-Ciuc a fost finalizată; sute de săli de clasă - modernizate
Primăria municipiului Miercurea-Ciuc a finalizat implementarea unui amplu proiect de modernizare a infrastructurii educaționale finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), considerat de autoritățile locale cea mai amplă investiție în educație din ultimele decenii. Proiectul a avut o valoare de peste 26 de milioane de lei și a vizat d
Elevii români au obținut cinci medalii la Olimpiada Europeană de Fizică
Elevii români au obținut două medalii de aur, două de argint și una de bronz la Olimpiada Europeană de Fizică 2026, care s-a desfășurat în Suedia, la Goteborg, în perioada 12 - 16 iunie. Rezultatele obținute de concurenții români, elevi la Liceul Teoretic Internațional de Informatică București, sunt următoarele: Alexandru Condrea și Vla
Tulcea: A început forumul 'Provocări și oportunități în Delta Dunării: dezvoltarea economiei albastre'
Cercetători români și din străinătate, precum și experți ai Comisiei Europene (CE) participă, începând de marți, la forumul 'Provocări și oportunități în Delta Dunării: dezvoltarea economiei albastre', care are drept obiectiv intensificarea acțiunilor interconectate în contextul presiunilor generate de schimbările climatice, poluare și n
MAI lansează campania 'Niciun examen nu merită un copil pierdut'
Ministerul Afacerilor Interne lansează campania de informare și prevenire 'Niciun examen nu merită un copil pierdut. Cea mai mare notă este să știe că ești alături de el!', prin care transmite un apel către părinți, profesori și comunitate de a acorda mai multă atenție siguranței și sprijinului oferit copiilor în această perioadă în care se desfăș
Buzău: Elevi din 11 țări participă la Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori
La Buzău a fost dat startul Olimpiadei Balcanice de Matematică pentru Juniori, despre care organizatorii au precizat că este un concurs cu un grad ridicat de dificultate destinat creativității, dar și prieteniei între participanți. Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori este o competiție de matematică de renume pentru elevii cu
Ministerul Educației a pus în consultare un proiect privind concursul pentru ocuparea funcției de inspector școlar
Ministerul Educației și Cercetării a pus în consultare un proiect de ordin privind aprobarea Metodologiei de organizare și desfășurare a concursului pentru ocuparea funcției de inspector școlar. Potrivit proiectului, la concursul pentru ocuparea funcțiilor de inspector școlar poate candida cadrul didactic care îndeplinește, cumulativ, următoarele c
Buzău: Generațiile claselor pregătitoare dau Bacalaureatul; mai mulți elevi și clase de a XII-a
Peste 2.600 de elevi din Buzău s-au înscris la sesiunea iunie-iulie a Bacalaureatului, în creștere față de anul precedent, context în care Inspectoratul Școlar Județean (ISJ) evidențiază un număr mai ridicat de clase a XII-a, față de anul școlar 2024-2025, datorită faptului că în anul 2026 termină liceul generațiile în care a fost introd
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a atins ținta asumată prin PNRR - 4.500 de locuri noi în creșe
Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, a inaugurat duminică, în orașul bihorean Valea lui Mihai, o nouă creșă construită prin Programul guvernamental 'Sfânta Ana'. 'În Planul Național de Redresare și Reziliență, ne-am asumat crearea a cel puțin 4.500 de noi locuri pentru antepreșcolari în toată țara. Astăzi am atins această ți
Hunedoara: Eleva Ana-Maria Iordache, medalie de bronz la International Genius Olympiad 2026 (SUA)
Eleva Ana-Maria Iordache de la Colegiul Național 'Decebal' Deva a câștigat medalia de bronz la International Genius Olympiad 2026, ce a avut loc în perioada 8 - 13 iunie, la St. John Fisher University din Rochester, New York (SUA), cu un proiect ce a vizat compensarea deficitului de iod din organism. Competiția a reunit peste 1.000 de parti
Program de guvernare/ 15% din bugetul de stat pentru Educație până în 2030
Finanțare la nivel european pentru educație și cercetare, reforma curriculară pentru competențe cheie și protecția funcției școlii ca instrument de reducere a inegalităților se află printre obiectivele din programul de guvernare al Cabinetului Tomac la capitolul Educație. 'Educația este motorul mobilității și stabilității sociale, fiind re











