logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Shopping-ul online din afara UE se scumpește de la 1 iulie; consumatorii vor suporta taxe suplimentare (consultanți)

Image

Consumatorii români vor avea de suportat, după 1 iulie 2026, prețuri mai mari la produsele comandate prin intermediul platformelor de comerț online din afara Uniunii Europene, în colete de valoare redusă, sub 150 de euro, ca urmare a aplicării unei taxe vamale de trei euro/articol, care se adaugă la taxa logistică de 25 de lei/colet, susțin specialiștii Deloitte România.

'După 1 iulie 2026, consumatorii români vor avea de suportat prețuri mai mari la produsele comandate prin intermediul platformelor de comerț online din afara UE în colete de valoare redusă (sub 150 de euro), cu trei euro/articol, care se adaugă la taxa logistică de 25 de lei/colet, ceea ce ar putea să îi descurajeze să mai apeleze la furnizorii respectivi, în condițiile în care este posibil ca, în anumite cazuri, taxele cumulate să depășească prețul produsului', se arată într-un material de opinie semnat de Ana-Maria Săbiescu, director, Vladislav Dabija, senior manager, și Sorin Popa, senior consultant, Global Trade Advisory, Deloitte România.

Astfel, produsele cumpărate online de persoanele fizice din România din afara Uniunii Europene, prin intermediul unor platforme de comerț online pe care plasează comenzi cu o valoare cumulată mai mică de 150 de euro, devin tot mai scumpe.

'După introducerea taxei logistice de 25 de lei/colet, la începutul anului, acestea vor fi supuse, de la 1 iulie 2026, și unei taxe vamale de trei euro, dar de data aceasta aplicată pentru fiecare articol (subpoziție tarifară) din coletul respectiv. Anterior, coletele de acest tip erau scutite de taxe vamale la nivelul UE', susțin autorii analizei.

Spre deosebire de taxa logistică, adoptată doar de România și Italia, care între timp a amânat aplicarea, de la 1 ianuarie 2026, taxa vamală pentru produsele din comenzile sub 150 de euro a fost decisă de autoritățile europene, astfel că se aplică uniform în toate statele membre. Practic, este vorba de eliminarea facilității fiscale care scutea de taxe vamale coletele de mică valoare.

Totodată, în 26 martie 2026, Consiliul și Parlamentul European au convenit să introducă o nouă taxă logistică/de manipulare pentru coletele mici vândute online. Nivelul taxei va fi stabilit printr-un act delegat al Comisiei înainte de a începe să fie aplicată de statele membre ale UE, cel târziu la 1 noiembrie 2026.

'În consecință, în România se vor aplica simultan taxa logistică de 25 de lei pe colet (pe bunurile achiziționate electronic din afara UE de către persoane fizice - B2C, indiferent de țara prin care intră în spațiul comunitar) și taxa vamală de trei euro pe articol din colet, în funcție de încadrarea tarifară (dacă într-un colet de sub 150 de euro sunt mai multe produse cu aceeași încadrare tarifară, taxa vamală se plătește o singură dată pentru toate produsele cu acea încadrare tarifară). După data la care Uniunea Europeană va reglementa o taxă logistică la nivel comunitar, așteptarea este ca aceea să înlocuiască taxa logistică de 25 de lei impusă mai devreme de către România', menționează specialiștii Deloitte.

Taxa vamală, ca și cea logistică, se aplică pentru coletele cu valoare intrinsecă sub 150 de euro, respectiv valoarea bunurilor dintr-un colet, fără costuri adiționale, cum ar fi transportul, provenite din afara UE, care intră în spațiul comunitar și pentru care se aplică sistemul IOSS, fie prin trimiteri poștale.

'Așadar, cel mai probabil consumatorii vor suporta, direct sau în prețul produselor comandate, aceste taxe', se precizează în analiză.

În cazul taxei logistice, obligația de plată revine furnizorului bunurilor, persoanei care expediază coletul sau entității care, printr-o platformă digitală, facilitează vânzarea la distanță a bunurilor.

În cazul taxei vamale, care se colectează la bugetul UE, obligația de plată către autoritatea vamală revine, în funcție de fluxul logistic și de modul de organizare a business-ului, declarantului vamal, respectiv platformei de vânzare online, vânzătorului, transportatorului sau agentului care realizează importul sau, în cazuri limitate, consumatorului final care declară mărfurile la import, dacă își organizează în regim propriu importul.

Preocuparea autorităților europene pentru taxarea produselor provenite din afara UE a crescut odată cu dezvoltarea comerțului electronic, devenit parte integrantă a modului în care consumatorii europeni fac cumpărături, 70% dintre aceștia cumpărând regulat produse online, conform studiilor UE.

Numărul comenzilor de valoare redusă, sub 150 de euro, din afara Uniunii realizate de consumatorii din UE a înregistrat o creștere accelerată în ultimii ani. Astfel, în 2022 au fost importate 1,2 miliarde de astfel de colete în UE, iar în anii care au urmat acest volum a crescut exponențial de la an la an, respectiv 2,4 miliarde în 2023, 4,6 miliarde în 2024 și 5,8 miliarde în 2025. Prin urmare, în 2025, în Uniunea Europeană au fost introduse zilnic circa 15,8 milioane de colete cu valoarea sub 150 de euro.

În acest context, statele membre ale UE au început să discute două direcții de acțiune pentru a tempera acest fenomen: introducerea unei taxe logistice, de manipulare/procesare, pentru acest tip de colete, menite să compenseze costurile tot mai mari pe care autoritățile vamale le au cu supravegherea și derularea fluxului semnificativ de colete, și eliminarea scutirii de la plata taxelor vamale, care echivalează cu aplicarea taxei de trei euro/articol, pentru coletele aferente comerțului electronic evaluate sub 150 de euro, cu scopul de a elimina sau reduce avantajul competitiv de care beneficiază companiile care livrează din afara UE pe piața internă, dar și să descurajeze importurile de produse neconforme în spațiul comunitar.

Conform sursei citate, Republica Moldova urmărește de asemenea uniformizarea tratamentului fiscal aplicabil produselor comandate de pe platforme de comerț online din afara țării, cu o valoare mai mică de 150 de euro, cu cel în vigoare la nivel național, pentru a asigura un mediu concurențial echitabil. Astfel, începând din 1 octombrie 2026, produsele achiziționate în acest fel vor fi supuse cotei generale de TVA de 20%. Taxa ar urma să fie inclusă direct în prețul produselor sau achitată la ridicarea coletului.

Din perspectiva comercianților, provocarea va consta în conformarea și declararea corectă a taxei vamale ținând cont de faptul că regula se aplică indiferent de sistemul de declarare.

'Având în vedere limitările actuale ale sistemelor informatice vamale de declarare, în practică pot exista situații în care taxa vamală de trei euro este achitată de mai multe ori pentru produse încadrate la aceeași subpoziție tarifară. Acest lucru se poate întâmpla, de exemplu, atunci când mărfuri cu origini diferite, dar având aceeași încadrare tarifară, sunt introduse în țară printr-o declarație vamală de tip H1. În cazul utilizării declarațiilor cu sistem redus de date, de tip H7, vor fi situații în care taxa de trei euro se va achita o singură dată pentru mai multe mărfuri cu origini diferite, dar având aceeași subpoziție tarifară', se mai arată în document.

Luând în considerare acest aspect, începând cu 1 iulie 2026, pentru importatori sau reprezentanții acestora va fi foarte important să stabilească în mod corect încadrarea tarifară a produselor, cât și alegerea tipului de declarație vamală pentru o aplicare cât mai corectă a taxei vamale de trei euro.

Per ansamblu, în România, este posibil ca cele două taxe, aplicate concomitent, să descurajeze cumpărăturile online din afara Uniunii Europene, iar operatorii economici implicați în astfel de tranzacții să își regândească modelul de business, concluzionează autorii analizei. AGERPRES/(AS - redactor: Nicoleta Bănciulea, editor: Nicoleta Gherasi, editor online: Simona Aruştei)

Afisari: 1005

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 21-07-2026 22:36

MIPE: România nu a transmis Comisiei Europene documentul privind Politica de Coeziune 2028-2034 și nu a încălcat niciun termen

Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE) respinge informațiile apărute în spațiul public potrivit cărora ar fi transmis Comisiei Europene documentul privind programarea Politicii de Coeziune 2028-2034, precizând că nu a încălcat niciun termen referitor la transmiterea documentului. 'MIPE nu a trimis Comisie

Economic Intern 21-07-2026 22:13

Ministerul Muncii: Decizia Curții de Apel București nu împiedică dialogul social privind viitoarea lege a salarizării

Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale (MMFTSS) susține că hotărârea Curții de Apel București privind suspendarea demersurilor legate de viitoarea lege a salarizării nu împiedică desfășurarea consultărilor cu partenerii sociali și a activităților de fundamentare tehnică, precizând că instituția nu a inițiat un proiect de l

Economic Intern 21-07-2026 20:58

Pîslaru: 394 dintre cele 409 persoane relocate de la Dumbrava au fost integrate în servicii sociale din 20 de județe

Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, a anunțat marți că, din cele 409 persoane vulnerabile relocate de la centrul din Dumbrava, 394 au fost integrate în servicii sociale din 20 de județe, 15 sunt internate în unități medicale, iar trei persoane au decedat. ''Așa cum am promis, monitorizez constant situația ș

Economic Intern 21-07-2026 19:50

Bursa de la București a închis în creștere pe toți indicii ședința de marți; rulajul s-a apropiat de 200 de milioane de lei

Bursa de Valori București (BVB) a închis în creștere pe toți indicii ședința de marți, iar valoarea totală a tranzacțiilor a fost de 198,61 milioane de lei (37,91 milioane de euro). Principalul indice al Bursei de Valori București, BET, care arată evoluția celor mai lichide 20 de companii, s-a apreciat cu 2,15%, până la 35.71

Economic Intern 21-07-2026 18:07

Sindicatul TAROM solicită demiterea Consiliului de Administrație: Compania a ratat țintele financiare asumate în planul de restructurare

Sindicatul Unit TAROM (SUT) solicită ministrului interimar al Transporturilor și Infrastructurii, Radu Miruță, declanșarea procedurii de revocare a actualului Consiliu de Administrație al companiei și organizarea unei noi proceduri de selecție în baza OUG privind guvernanța corporativă a întreprinderilor publice, cu criterii care să asigure expertiză real

Economic Intern 21-07-2026 17:42

Pistol: Progres bun al constructorului turc Makyol pe șantierele tronsoanelor 1 și 2 ale Autostrăzii Sibiu - Făgăraș (A13)

Tronsonul 1 Boița - Avrig al Autostrăzii Sibiu - Făgăraș (A13) înregistrează un stadiu fizic de 17,19%, iar tronsonul 2 Avrig - Arpașu de Jos a ajuns la un stadiu de aproximativ 40%, informează directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol, pe pagina sa de Facebook.

Economic Intern 21-07-2026 17:40

Chisaliță (AEI): Infrastructura energetică offshore devine o țintă cu valoare strategică și necesită măsuri de protecție adaptate noilor amenințări

Infrastructura energetică offshore devine o țintă cu valoare strategică și necesită măsuri de protecție adaptate noilor amenințări, acest lucru fiind cu atât mai relevant în contextul în care producția din Neptun Deep este programată să înceapă în 2027, iar România devine - poate - un jucător foarte important, transmite președintel

Economic Intern 21-07-2026 17:34

SLN: Navigatorii sunt victime ale războaielor pe care nu le-au ales, nu sunt combatanți

Sindicatul Liber al Navigatorilor (SLN) face un apel către Organizația Națiunilor Unite (ONU), Organizația Maritimă Internațională (IMO), Organizația Internațională a Muncii (ILO) și către toate statele implicate să ia măsuri urgente pentru garantarea siguranței navigației civile și protejarea navigatorilor aflați în zone de conflict. &#

Economic Intern 21-07-2026 17:17

Consiliul Concurenței a amendat Euro Parts Distribution și 15 francizați cu aproape 4,5 milioane de lei

Consiliul Concurenței a amendat compania Euro Parts Distribution SRL și 15 francizați ai rețelelor de franciză epiesa.ro și targuldepiese.ro cu aproape 4,5 milioane de lei pentru stabilirea prețurilor de revânzare a pieselor și accesoriilor pentru autovehicule, în urma unei investigații care a vizat perioada 2018-2023. Potrivit unu

Economic Intern 21-07-2026 16:38

CMSU: Există rezerve de atenuare a viiturilor la barajele Paltinu și Măneciu;s-a dispus evacuarea din acumulările Golești și Râușor

Reprezentanții Administrației Naționale 'Apele Române' (ANAR) au informat, marți, în cadrul ședinței extraordinare a Comitetului ministerial pentru situații de urgență (CMSU) al Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP), că există rezerve de atenuare a viiturilor la barajele Paltinu și Măneciu, precum și că s-a dispus evacuarea din acumulă

Economic Intern 21-07-2026 15:50

Începe elaborarea planului de vaccinare împotriva pestei micilor rumegătoare; campania debutează în județele Constanța și Tulcea

Autoritățile veterinare române elaborează un plan de acțiune detaliat pentru vaccinarea împotriva pestei micilor rumegătoare, în urma acordului de principiu primit de la Comisia Europeană, documentul fiind transmis oficial spre analiză Grupului de experți comunitari pentru intervenții de urgență veterinară (EuVet), informează marți Autoritatea Națio

Economic Intern 21-07-2026 15:28

Leul s-a apreciat, marți, în raport cu principalele valute

Moneda națională s-a apreciat, marți, în raport cu euro, care a fost calculat de Banca Națională a României (BNR) la 5,2384 lei, în scădere cu 0,37 bani (-0,07%) față de cotația precedentă, de 5,2421 lei. De asemenea, leul a câștigat teren în fața dolarului american, care a fost cotat la 4,5850 lei, în scăde

Economic Intern 21-07-2026 15:01

CFR SA a semnat contracte de 957 de milioane de lei,pentru modernizarea semnalizării feroviare din regionalele Cluj și Timișoara

CFR SA a semnat, marți, două contracte, a căror valoare totală depășește 957 milioane de lei, ce vizează modernizarea instalațiilor de semnalizare de pe mai multe sectoare feroviare aflate pe raza Sucursalelor Regionale de Căi Ferate Cluj și Timișoara, precum și realizarea centralizărilor electronice în șase stații de cale ferată de pe raza SRCF Cluj.

Economic Intern 21-07-2026 14:56

CONAF: 357 de cetățeni ucraineni au absolvit cursuri gratuite de limba română în cadrul unui proiect cu ICR

Un număr de 357 de cetățeni ucraineni, din 666 de participanți, au absolvit cele două sesiuni gratuite de cursuri de limba română din cadrul proiectului Empowering Hope, cursuri organizate de Institutul Cultural Român (ICR), în parteneriat cu Confederația Națională pentru Antreprenoriat Feminin (CONAF), între septembrie 2025 și aprilie 2026.

Economic Intern 21-07-2026 14:48

Autoritatea Navală Română: Incendiul la petrolier nu implică un risc pentru turiști, populație sau activitățile desfășurate pe litoral

Incendiul produs la bordul navei Gas Lisbon este monitorizat permanent de autoritățile competente și nu există niciun risc pentru turiști, populație sau activitățile desfășurate pe litoralul românesc, avându-se în vedere poziția acesteia, la aproximativ 14 mile marine de țărm, starea sa actuală și a încărcăturii sale, a anunțat Autoritatea Nav