logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Valentin Ștefan: Vom continua să colaborăm cu partenerii ucraineni pentru a aduce ajutor concret, cât va fi necesar

Imagine din galeria Agerpres

Poșta Română a fost și va rămâne un partener de încredere al colegilor noștri din Ucraina și vom continua să colaborăm pentru a aduce ajutor concret, atâta vreme cât va fi necesar, a declarat directorul general al Poștei Române, Valentin Ștefan.

'Poșta Română, prin solidaritatea angajaților săi, a fost și va rămâne un partener de încredere al colegilor noștri din Ucraina. La trei ani de la începutul acestui conflict, reafirmăm angajamentul nostru ferm de a sprijini poporul ucrainean, promovând în același timp valorile solidarității, umanității și păcii. Vom continua să colaborăm cu partenerii noștri ucraineni pentru a aduce ajutor concret, atâta vreme cât va fi necesar', a menționat Valentin Ștefan, într-un comunicat transmis luni AGERPRES.

La rândul său, ambasadorul Ucrainei în România, Prokopchuk Ihor, a subliniat impactul pozitiv al inițiativelor Poștei Române.

'Nu există nicio altă națiune care să își dorească mai mult pacea decât ucrainenii, deoarece ei suferă enorm din cauza războiului de agresiune al Rusiei. Pentru ca pacea să fie durabilă, aceasta trebuie să fie una solidă, corectă și justă, susținută de dreptul internațional și respectând independența, suveranitatea și integritatea teritorială a Ucrainei, în granițele recunoscute internațional. Unitatea este cuvântul cheie în acest moment definitoriu', a subliniat ambasadorul.

Declarațiile au fost făcute în contextul în care luni se împlinesc trei ani de la invazia militară a Rusiei asupra Ucrainei.

Potrivit comunicatului citat, în martie 2022, Compania Națională Poșta Română a lansat campania 'Solidari cu Ucraina', punând la dispoziție infrastructura sa pentru colectarea și transportul gratuit al ajutoarelor umanitare către Ucraina. Donațiile, constând în alimente neperisabile, produse de igienă și echipamente medicale, au fost colectate în centre dedicate și transportate către punctele de frontieră, unde au fost preluate de Poșta Ucraineană pentru a fi distribuite celor în nevoie.

În plus, Poșta Română a scutit de taxe declarațiile vamale aferente importului de bunuri personale destinate refugiaților ucraineni aflați în România iar această măsură, implementată în martie 2022, a simplificat formalitățile vamale și a redus costurile pentru cei care au dorit să trimită ajutoare prin colete poștale.

'Pe parcursul acestor trei ani, Compania a continuat să susțină inițiative menite să crească gradul de conștientizare și solidaritate. În noiembrie 2024, Poșta Română, în parteneriat cu Ambasada Ucrainei în România a lansat campania '1.000 de zile de război în Ucraina'. Aceasta a inclus o colecție specială de cărți poștale ilustrând realitățile conflictului, inspirate din fotografii realizate de artiști ucraineni. Evenimentul a fost organizat simultan în București și în alte opt orașe, inclusiv Chișinău, simbolizând unitatea și sprijinul regional pentru Ucraina. Prin intermediul acestui eveniment, Poșta Română, solidară cu poștașii ucraineni, a adus în prim-plan imaginea umană și dureroasă a unui conflict care a schimbat milioane de destine. Cărțile poștale unicat au surprins realitatea dureroasă: imagini de pe front sau din orașele devastate de agresori care vorbesc despre speranță și lupta pentru libertate - valori pe care le împărtășim cu toții, poștași români sau ucraineni. Campania de informare și conștientizare demarată de Poșta Română a inclus, de asemenea, afișe personalizate în oficiile poștale, cât și stickere auto pe flota companiei, ducând simbolul luptei pentru dreptate mai departe', se mai arată în comunicat. AGERPRES/(AS - editor: Andreea Marinescu, editor online: Andreea Lãzãroiu)

Afisari: 316

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Economic 02-05-2025 13:58

Rezervele valutare ale BNR au crescut la 62,414 miliarde euro, în aprilie

Rezervele valutare ale Băncii Naționale a României (BNR) totalizau 62,414 miliarde de euro la finele lunii aprilie 2025, în creștere cu 0,67% comparativ cu nivelul de 61,993 miliarde de euro înregistrat la 31 martie 2025, se arată într-un comunicat al Băncii Centrale, transmis vineri AGERPRES. În cursul lunii apri

Economic 02-05-2025 10:24

Burduja: Nu sunt probleme în sistemul energetic național; nu există un risc de blackout

Nu sunt probleme în sistemul energetic național, nu anticipăm probleme în sistemul energetic național în zilele următoare, cu atât mai puțin în ziua alegerilor și nu există un risc de blackout în România, a precizat, vineri, ministrul Energiei, Sebastian Burduja, într-o postare pe Facebook. '

Economic 02-05-2025 10:10

Poșta Română investește patru milioane de euro pentru curierat și transport mai eficiente

Poșta Română a demarat procedura de achiziție a 80 de autoutilitare moderne, pentru un transport mai rapid, mai sigur și mai eficient, investiția totală estimată pentru această achiziție fiind de 18,96 milioane lei, fără TVA. 'Achiziția face parte dintr-un amplu proces de transformare și digitalizare a companiei, alături de investiți

Economic 01-05-2025 11:30

BNS își reafirmă, de 1 Mai, angajamentul de a apăra drepturile celor care prin muncă susțin România

Blocul Național Sindical (BNS) își reafirmă, de 1 Mai - Ziua Internațională a Muncii, angajamentul de a apăra drepturile celor care prin muncă susțin prezentul și viitorul României, potrivit unei postări pe pagina oficială de Facebook a confederației sindicale. 'Munca trebuie să fie fundamentul pe care se construiește respectul

Economic 01-05-2025 11:20

Simona Bucura Oprescu le mulțumește românilor care lucrează și sunt la datorie, de 1 Mai

Ministrul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, Simona Bucura Oprescu, le-a mulțumit persoanelor care lucrează de 1 Mai, într-o postare publicată, joi, pe pagina oficială de Facebook a ministerului de resort. 'Astăzi e despre voi - despre oamenii care muncesc cu responsabilitate, care pun suflet în ceea ce fac

Economic 01-05-2025 11:15

CNPP: 404.668 beneficiari de pensii și indemnizații prevăzute de legi speciale, în martie 2025

Un număr de 404.668 de persoane beneficiau, în luna martie 2025, de pensii și indemnizații prevăzute de legi speciale, cu 2.531 mai puține față de luna anterioară, conform datelor centralizate de Casa Națională de Pensii Publice (CNPP). Cel mai mare număr de persoane, respectiv 189.482, se înregistra în cazul beneficiarilor d

Economic 01-05-2025 11:09

Boloș, de 1 Mai: Nu sărbătorim doar munca în sine, ci și oamenii care o învață

De 1 Mai, nu sărbătorim doar munca în sine, ci și oamenii care o învață, a afirmat, joi, ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Marcel Boloș, într-o postare pe Facebook. 'Azi serbăm toate mâinile care clădesc, repară, îngrijesc, hrănesc, modelează, rezolvă. Așa ne învață Sfânta Scriptură:

Economic 30-04-2025 19:25

Ajutor de stat pentru investiții în locuri de cazare pentru porcine în valoare de 1,4 miliarde de lei, în 2025 (proiect)

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) va acorda, în 2025, un ajutor de stat pentru investiții în locuri de cazare pentru porcine, în valoare de 1,4 miliarde de lei, proiectul de Ordonanță de Urgență pentru susținerea sectorului suin fiind publicat spre consultare publică pe

Economic 30-04-2025 18:50

Mihai Barbu va fi de luni noul președinte al Autorității pentru Reformă Feroviară

Mihai Barbu a fost numit în funcția de președinte al Autorității pentru Reformă Feroviară (ARF), potrivit unei decizii a premierului Marcel Ciolacu, publicată miercuri în Monitorul Oficial. ''Având în vedere propunerea ministrului Transporturilor și Infrastructurii formulată prin Adresa nr. 13.661 din 29 aprilie

Economic 30-04-2025 17:37

Burduja: România nu ajunge în beznă; fac un apel public către toți românii să se informeze din surse oficiale

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, afirmă că nu există niciun risc de blackout în România în perioada primului tur al alegerilor pentru Președintele României, iar cei care răspândesc astfel de dezinformări pe rețele de socializare, ''prin care bagă spaima în populație'', trebuie să suporte consecințele.

Economic 30-04-2025 16:40

Inspectorii antifraudă din Oradea au confiscat marfă nedeclarată în valoare de peste 4,88 milioane de lei

Inspectorii antifraudă din cadrul Direcției regionale antifraudă fiscală (DRAF) Oradea au confiscat, în luna aprilie, bunuri în valoare totală de peste 4,88 milioane de lei, de la un operator economic specializat în comerțul cu marochinărie și încălțăminte, se arată într-un comunicat de presă al Agenției Naționale pentru Administrare Fis

Economic 30-04-2025 16:20

Primul tren produs de polonezi se estimează că va ajunge în România pe 31 mai

Prima ramă electrică regională (RE-R) produsă de polonezi se estimează că va sosi în România la sfârșitul lunii viitoare, urmând să fie certificată, omologată, autorizată și pusă în circulație de către Autoritatea pentru Reformă Feroviară (ARF). Într-o

Economic 30-04-2025 15:46

PIB-ul global ar putea crește cu încă 15 puncte procentuale până în 2035, datorită inteligenței artificiale (raport)

Inteligența artificială (AI) are potențialul de a crește economia globală cu până la 15 puncte procentuale în următorul deceniu, arată raportul ''Value in Motion'', realizat de PwC la nivel global. Această evoluție ar adăuga efectiv peste un punct procentual la rata anuală de creștere, la egalitate cu creșterea econ

Economic 30-04-2025 15:25

ANAR: O nouă licitație pentru închirierea a 77 de suprafețe de plajă pe următorii zece ani

Un număr de 187 de oferte au fost depuse în cea de-a doua procedură de licitație publică pentru închirierea a 77 de suprafețe de plajă în sezoanele estivale 2025 - 2034, a anunțat Administrația Națională ''Apele Române'' (ANAR), într-un comunicat de presă transmis, miercuri, AGERPRES. Subsectoarele

Economic 30-04-2025 14:49

TPBI prelungește programul mai multor linii, pentru transportul spectatorilor meciului FCSB - Dinamo

Liniile 10, 55, 86, 90, 104 și 311 vor avea un program de circulație prelungit în seara zilei de luni, 5 mai, pentru a asigura transportul spectatorilor ce vor asista la meciul de fotbal FCSB - Dinamo București, programat de la ora 20:30, pe ''Arena Națională'', iar parcul liniilor de noapte N1 și N10 va fi suplimentat în intervalul orar 2