Doar 8% dintre angajații din România cu venituri ridicate consideră economisirea o prioritate (studiu)
Angajații din România nu pun accent pe educația financiară, în condițiile în care doar 8% dintre persoanele cu venituri ridicate, de peste 10.000 de lei/lună, consideră economisirea o prioritate, în timp ce patru din zece români spun că utilizează până la 90% din venitul lunar, este concluzia unui studiu publicat, miercuri, de Centrul de Formare APSAP.
Conform cercetării, 60% dintre angajații români afirmă că sunt moderat mulțumiți de modul în care își administrează cheltuielile, iar 42% declară că aleg mai des să cheltuiască pe nevoi decât pe dorințe atunci când trebuie să aleagă.
Totodată, patru din zece români folosesc până la 90% din venitul lunar, în timp ce 17% peste 90% din acesta. Atunci când nu au bani, 74% dintre respondenți spun că renunță la unele cheltuieli, aproape 22% folosesc economiile sau un card de credit, iar 4% împrumută bani, notează studiul de specialitate.
În ceea ce privește investițiile, aproape două treimi (63%) dintre respondenți menționează că nu au investit niciodată în vreun instrument financiar, cum ar fi investiții pe piața de capital, fonduri mutuale, criptomonede sau imobiliare.
Potrivit sursei citate, peste 36% dintre cei chestionați își monitorizează cheltuielile săptămânal, timp în care 13% nu le monitorizează deloc. De asemenea, peste 71% dintre bărbați au declarat că își urmăresc cheltuielile zilnic sau săptămânal, comparativ cu 57% dintre femei.
Pe tipuri de cheltuieli, bărbații cheltuiesc cel mai mult pe divertisment și îmbrăcăminte, iar femeile plătesc sume mai mari atunci când vine vorba de educație, sănătate și animale. În plus, femeile sunt mai predispuse să fie atrase de promoții și oferte (11% dintre acestea au indicat acest lucru), comparativ cu doar 5,5% dintre bărbați.
La capitolul prioritizare a cheltuielilor, aceasta diferă în funcție de vârstă. Astfel, pentru persoanele de peste 60 de ani, sănătatea reprezintă principala preocupare financiară, evidențiind un impact semnificativ atât emoțional, cât și economic.
Concluziile studiului relevă faptul că 83% dintre aceste persoane sunt nevoite să aloce sume considerabile pentru îngrijirea sănătății, incluzând tratamente medicale, controale periodice și transport în scop medical.
În același timp, peste jumătate (52%) dintre tinerii cu vârste între 18 și 25 de ani acordă prioritate cheltuielilor pentru divertisment și activități recreative. Comparativ, tinerii alocă semnificativ mai puține resurse financiare pentru sănătate, doar 38% dintre cei cu vârste între 18 și 25 de ani declarând interes pentru acest tip de cheltuieli.
Referitor la nivelul de studii, datele arată că 80% dintre respondenții din mediul rural cu venituri sub 2.000 de lei au doar liceul finalizat, comparativ cu 11% dintre cei din mediul urban care se află în aceeași categorie de venituri.
Studiul privind gestionarea resurselor financiare de către salariații din România a fost realizat pe un eșantion de 1.529 de angajați din mediul urban și mediul rural și dezvăluie modul în care românii își administrează resursele financiare, obiceiurile oamenilor legate de economisire, investiții, datoriile personale și prioritățile financiare, oferind o imagine detaliată asupra comportamentului financiar al acestora.
Înființat în 2014, Centrul de Formare APSAP este o organizație neguvernamentală din România, specializată în furnizarea de programe de formare profesională pentru sectorul public și privat
Cursurile oferite de APSAP sunt diverse și acoperă domenii precum: resursele umane, protecția datelor, competențele digitale, marketingul digital și social media, public speaking, competențele antreprenoriale, managementul de proiect și multe altele. Toate programele sunt acreditate de Ministerul Muncii și Ministerul Educației.
În ultimii patru ani, APSAP a organizat peste 3.000 de programe de formare și conferințe naționale, cu peste 100.000 de participanți, printre care funcționari publici, personal contractual, demnitari și alte categorii profesionale din întreaga țară. AGERPRES/(AS - autor: Daniel Badea, editor: Andreea Marinescu, editor online: Adrian Dãdârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
OECD sprijină modernizarea sistemului de inspecție din România
Reprezentanții Organizației pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OECD) au avut luni o întâlnire cu conducerea Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA), în cadrul proiectului privind îmbunătățirea sistemului de inspecție din România. 'Astăzi, la sediul ANSVSA, preș
Adoptarea rapidă a bugetului pe 2027 ar confirma pentru agențiile de rating continuarea consolidării fiscale (ministru)
Adoptarea bugetului pe anul 2027 încă din toamna acestui an ar fi o confirmare pentru agențiile de rating că România va continua programul de consolidare conform țintelor asumate, susține ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare. 'Cu cât vom avea un buget aprobat mai repede în acest an, cu atât fina
Nazare: Presiunea pe dobânzile la care se împrumută statul român rămâne constantă
Presiunea pe dobânzile la care se împrumută statul român rămâne constantă, chiar dacă a existat o ușoară ameliorare pe fondul mesajelor legate de atenuarea conflictului din Iran, a declarat luni ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare. 'A existat o ușoară ameliorare pe fondul mesajelor legate de războiul
Buzoianu: Nu mai este suficient să avem doar un sistem de evidență; pregătim legislația pentru SUMAL 3.0
Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP) a pus în transparență proiectul de Hotărâre de Guvern privind noile norme referitoare la proveniența lemnului, trasabilitatea, circulația și comercializarea materialelor lemnoase, precum și dezvoltarea unui nou Sistem informațional integrat pentru păduri, SUMAL 3.0. 'Nu mai este s
IMM România: Reducerea activității afacerilor mici și mijlocii din comerț poate avea efecte sociale semnificative
Sectorul comerțului este unul dintre cei mai importanți angajatori pentru persoanele cu nivel mediu de calificare, iar reducerea activității întreprinderilor mici și mijlocii poate avea efecte sociale semnificative, se arată într-un comunicat al IMM România, transmis luni AGERPRES. Potrivit sursei citate, datele aferente trim
Ministerul Finanțelor a împrumutat luni aproape 670 de milioane de lei de la bănci
Ministerul Finanțelor (MF) a împrumutat, luni, 669,6 milioane de lei de la bănci, printr-o emisiune de obligațiuni de stat de tip benchmark, cu o maturitate reziduală la 87 de luni, la un randament mediu de 6,86% pe an, potrivit datelor publicate de Banca Națională a României (BNR). Valoarea nominală a emisiunii de luni a fost de 4
Tanczos: Cea mai importantă prioritate este plata la timp a subvențiilor destinate fermierilor
Cea mai importantă prioritate este plata la timp a subvențiilor destinate fermierilor și asigurarea sprijinului procedural din partea Ministerului Finanțelor, pentru a evita orice blocaje, a anunțat luni ministrul interimar al Agriculturii, Tanczos Barna, după o întâlnire avută cu premierul interimar, Ilie Bolojan. 'Am avut ast
SAFE poate aduce în România mari companii din industria de apărare și investiții pe termen lung (ministru)
Instrumentul european SAFE poate genera cerere de miliarde de euro pentru industria românească de apărare și poate susține dezvoltarea companiilor de stat și private prin investiții, transfer de tehnologie și creșterea producției locale, a declarat luni ministrul interimar al Economiei, Irineu Darău, după o întâlnire cu reprezentanți ai sindicatelor
Autoturismele ecologice raportează înmatriculări în creștere cu 26%, în aprilie (APIA)
Înmatriculările de autoturisme noi au crescut, în România, cu 2,7% în luna aprilie a acestui an, comparativ cu aceeași perioadă din 2025, în timp ce autovehiculele electrificate au raportat o majorare de 26% și o cotă de piață de 68%, arată datele preliminarii ale Asociației Producătorilor și Importatorilor de Automobile (APIA), publicat
Hidrologi: Cod galben de viituri pe afluenți ai râului Someșul Mic, până la miezul nopții
Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, luni, o avertizare Cod galben de viituri, ce vizează până la miezul nopții unii afluenți ai râului Someșul Mic, de pe raza județului Cluj. Potrivit hidrologilor, până la ora 00:00, vor fi scurgeri importante pe versanți, torenți, pâraie, creșteri
Aproape jumătate dintre consumatori la nivel mondial apelează la AI pentru îndrumări privind deciziile de economisire și investiții (studiu)
Consumatorii din întreaga lume apelează din ce în ce mai mult la inteligența artificială (AI) pentru îndrumări privind deciziile de investiții și pentru a-și îmbunătăți securitatea financiară, potrivit celei de-a doua ediții a studiului EY Global AI Sentiment, dat luni publicității. Cercetarea, realizată în r&acir
Business Outlook 2026 Craiova a adus în prim-plan parteneriatul dintre mediul de afaceri și autoritățile locale
O nouă ediție a seriei de conferințe Business Outlook 2026 s-a desfășurat la Craiova sub tema 'Investiții și Dezvoltare Sustenabilă' și a adus în prim-plan parteneriatul dintre mediul de afaceri și autoritățile locale. Evenimentul a fost organizat Patronatul European al Femeilor de Afaceri PEFA, în parteneriat cu Primăria M
SAFE este o oportunitate uriașă pentru industria de apărare din România (ministru)
Instrumentul european SAFE reprezintă o oportunitate majoră pentru dezvoltarea industriei de apărare din România, prin atragerea de investiții, transfer de tehnologie și creșterea gradului de localizare a producției, a declarat luni ministrul interimar al Economiei, Irineu Darău, după o întâlnire cu reprezentanți ai sindicatelor, patronatelor, compa
Miruță: Am semnat documentele pentru trimiterea Corpului de Control la Metrorex; problemele nu mai pot fi ascunse sub preș
Ministrul interimar al Transporturilor și Infrastructurii, Radu Miruță, a convocat luni Adunarea Generală a Acționarilor la Metrorex și a semnat documentele pentru trimiterea din nou a Corpului de Control la companie, motivând că problemele nu mai pot fi ascunse sub preș. 'Am convocat astăzi Adunarea Generală a Acționarilor statului român pentr
Perspectivele macroeconomice sunt pozitive pentru România; gâlceava politicienilor, privită doar ca un zgomot de fond (analiză)
România va atrage, în următorii cinci ani, investiții certe de peste 25 de miliarde de euro în sectoare vitale, precum apărarea, energia, infrastructura și extracția de resurse minerale critice, iar acestea vor asigura un cadru extrem de atractiv pentru dezvoltarea afacerilor pe orizontală în economie, indică o analiză Frames, dată luni publicității.












