ARACO: Măsurile fiscale precipitate vor avea consecinţe devastatoare din punct de vedere economico-social pentru construcţii
Asociaţia Română a Antreprenorilor din Construcţii (ARACO) îşi exprimă îngrijorarea faţă de consecinţele negative asupra sectorului de construcţii în cazul aplicării unor măsuri fiscale precipitate şi nepotrivite în conjunctura economico-socială actuală şi solicită o soluţie negociată, în colaborare strânsă cu partenerii sociali, pentru a asigura rezilienţă şi dezvoltarea sustenabilă a acestei industrii cheie pentru economia naţională.
Reacţia ARACO vine în urma publicării, duminică, a proiectului de Ordonanţă de Urgenţă privind unele măsuri fiscal-bugetare în domeniul cheltuielilor publice pentru fundamentarea bugetului general consolidat pe anul 2025, pentru modificarea şi completarea unor acte normative, precum şi pentru prorogarea unor termene.
Astfel, într-un comunicat remis luni AGERPRES, ARACO subliniază că industria construcţiilor deţine o importanţă strategică pentru România, contribuind semnificativ la creşterea economică şi asigurând dezvoltarea infrastructurii şi a altor sectoare cheie.
"Măsurile fiscale precipitate vor avea consecinţe devastatoare din punct de vedere economico - social pentru acest sector vital al economiei naţionale", afirmă antreprenorii din construcţii.
Aceştia atrag atenţia şi asupra pericolului pierderii fondurilor din PNRR, în condiţiile în care reducerea ritmului de execuţie a proiectelor contractate din sectorul construcţiilor poate avea drept consecinţă pierderea unor fonduri importante alocate României prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă. În opinia lor, este esenţial să se menţină o dezvoltare coerentă şi susţinută a proiectelor pentru a valorifica aceste resurse vitale pentru modernizarea infrastructurii şi stimularea economiei.
"Protestele salariaţilor din construcţii din iulie 2023 reprezintă o avertizare semnificativă asupra disconfortului şi nemulţumirilor din industrie. Un dialog deschis şi negocieri constructive sunt necesare pentru a ajunge la un consens benefic atât pentru angajaţi, cât şi pentru angajatori", transmite ARACO.
Antreprenorii spun că sectorul construcţiilor a avut o contribuţie semnificativă la PIB-ul României în ultimii ani, dar a fost şi supus unor provocări majore cauzate de crizele medicale, economice şi militare, necesitând soluţii viabile pentru a se menţine pe o traiectorie de creştere sustenabilă.
"Scăderea numărului de lucrători calificaţi în industria construcţiilor la nivel comunitar şi, în special, în România, reprezintă o problemă majoră ce trebuie abordată în mod prioritar pentru a asigura continuitatea şi calitatea proiectelor. O perspectivă importantă este pregătirea şi consolidarea competitivităţii sectorului de construcţii românesc, condiţie sine qua non pentru dezvoltarea infrastructurilor de transport, energetice, de sănătate, de educaţie şi critice ale ţării", mai susţine ARACO.
În aceste condiţii, ARACO solicită public Guvernului României să acţioneze în următoarele direcţii: elaborarea şi publicarea unui studiu de impact complet, care să evidenţieze efectele negative prognozate pentru sectorul de construcţii în cazul promovării unor măsuri fiscale precipitate şi inadecvate, precum şi a eliminării facilităţilor fiscale existente, urmată de propunerea de soluţii concrete pentru contracararea acestor efecte; consultarea prealabilă a organizaţiilor patronale şi sindicale din sector înainte de promovarea oricăror măsuri fiscale de natură să afecteze activităţile curente şi viitoare ale sectorului de construcţii; negocierea şi promovarea unor soluţii de modificare eşalonată a cadrului fiscal şi a facilităţilor fiscale în colaborare cu partenerii sociali relevanţi din construcţii, astfel încât să se asigure predictibilitate şi stabilitate în acest sector esenţial al economiei.
Ministerul Finanţelor a publicat duminică proiectul de Ordonanţă de Urgenţă privind unele măsuri fiscal-bugetare în domeniul cheltuielilor publice pentru fundamentarea bugetului general consolidat pe anul 2025, pentru modificarea şi completarea unor acte normative, precum şi pentru prorogarea unor termene, care propune, printre altele, eliminarea facilităţilor fiscale acordate persoanelor fizice care realizează venituri din salarii şi asimilate salariilor, ca urmare a desfăşurării activităţii de creare programe pentru calculator sau de la angajatori din sectoarele construcţii, agricol şi industria alimentară în condiţiile stabilite prin Codul fiscal, începând cu veniturile aferente lunii ianuarie 2025.
ARACO este o asociaţie profesională şi patronală înfiinţată în 1990, reprezentând antreprenorii generali români şi europeni, universităţi tehnice, contractori specializaţi, proiectanţi, IMM-uri din domeniul construcţiilor, furnizori de servicii în acest sector. De-a lungul anilor, ARACO, membra FIEC din 1995, a fost şi rămâne un partener de dialog social constructiv pentru Guvernul României. AGERPRES/(AS - autor: Oana Tilică, editor: Mariana Nica, editor online: Adrian Dãdârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Hidroelectrica a obținut finanțare nerambursabilă de peste 43 milioane lei pentru proiectul de stocare cu baterii de la Porțile de Fier II
Hidroelectrica a semnat contractul pentru o finanțare nerambursabilă în valoare de 43,37 milioane de lei, obținută prin Fondul pentru Modernizare, pentru cel mai amplu proiect de stocare cu baterii dezvoltat până în prezent de companie. 'Proiectul investițional al Hidroelectrica, cu o valoare totală estimată de aproximati
Comisarul european pentru Servicii Financiare și Uniunea Economiilor și Investițiilor, în vizită în România, joi și vineri
Comisarul european pentru Servicii Financiare și Uniunea Economiilor și Investițiilor, Maria Luis Albuquerque, efectuează o vizită oficială în România, în perioada 23-24 aprilie, informează Reprezentanța în România a Comisiei Europene. Comisarul european se va întâlni cu guvernatorul Băncii Naționale a României,
Șerban: Astăzi am semnat contractele de finanțare cu ARF pentru achiziția a 20 de rame electrice interregionale și a 16 locomotive electrice
Ministrul Transporturilor, Ciprian Șerban, a anunțat miercuri semnarea contractelor de finanțare cu Autoritatea pentru Reformă Feroviară pentru achiziția a 20 de rame electrice interregionale și a 16 locomotive electrice. 'Astăzi, am semnat contractele de finanțare cu Autoritatea pentru Reformă Feroviară pentru achiziția a 20 de rame electrice interregiona
BNR: Rata inflației va crește și se va menține în intervalul martie-iunie la valori mai ridicate decât în prognoza pe termen mediu
Rata anuală a inflației va crește și se va menține în intervalul martie-iunie 2026 la valori mai ridicate decât cele evidențiate în prognoza pe termen mediu din februarie 2026, se arată în minuta ședinței de politică monetară a Consiliului de administrație al Băncii Naționale a României din 7 aprilie 2026. '&I
Componenta nerambursabilă din PNRR a crescut cu 3 miliarde lei în trimestrul I (ministru)
Componenta nerambursabilă din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) a crescut, în primul trimestru, cu 3 miliarde de lei, de la 2,8 miliarde lei la 5,8 miliarde lei, însă absorbția fondurilor trebuie accelerată, având în vedere termenul din august pentru îndeplinirea jaloanelor și obținerea tranșelor din PNRR, a declarat miercuri min
Pistol: Secțiunea 4 a autostrăzii Sibiu-Pitești (Tigveni - Curtea de Argeș), aproape finalizată
Secțiunea 4 a autostrăzii Sibiu-Pitești (Tigveni - Curtea de Argeș), în lungime de 9,86 km, este aproape finalizată, a anunțat directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol. 'Doar 10 procente ne mai despart de deschiderea circulației pe încă o secțiune a autostrăzii Sibiu-Pitești (A
BNS a propus, la întâlnirea cu PSD, un nou program de guvernare la negocierile pentru formarea unei noi coaliții
Blocul Național Sindical (BNS) a propus, miercuri, la o întâlnire cu reprezentanți ai PSD, ca procesul de negociere pentru formarea unei noi coaliții să conducă și la elaborarea unui nou program de guvernare pentru că, în opinia sindicatelor, actualul program nu a adus niciun beneficiu economiei, cu excepția reducerii deficitului bugetar cu 0,8%.
Concordia: Politica poate produce crize rapid; economia le repară lent și scump
Criza din acest moment nu este un eveniment intern al coaliției de guvernare, este un risc economic real, cu consecințe măsurabile pentru România, atrage atenția Confederația Patronală Concordia. 'Politica poate produce crize rapid. Economia le repară lent și scump. Șansa României este accesarea banilor din PNRR și fondurile europene, în
Dărăban (ACUE): Trebuie să vedem de la ANRE o reglementare mai flexibilă și mai aproape de vremurile în care trăim
Reglementarea joacă un rol vital în activitatea de distribuție și transport a energiei și trebuie să vedem din partea ANRE un cadru mai flexibil, mai acomodant, mai aproape de vremurile în care trăim, susține directoarea executivă a Federației Asociațiilor Companiilor de Utilități din Energie (ACUE), Daniela Dărăban. 'Prosumatorii sunt nou-intr
O criză politică ar crește costurile de finanțare, ar pune în pericol ținta de deficit și investițiile străine (ministru)
O eventuală criză politică ar transmite un semnal negativ către investitori și agențiile de rating, ar majora costurile de finanțare ale statului și ar pune în pericol atingerea țintei de deficit bugetar de 6,2% din PIB la finalul acestui an, în condițiile în care deficitul din primul trimestru s-a redus la aproximativ 22 de miliarde de lei, a declarat mier
ANSVSA organizează târgul gastronomic 'Sigur și Gustos' la Casa Presei Libere, în perioada 8-10 mai 2026
Peste 70 de producători locali vor participa la târgul gastronomic 'Sigur și Gustos', organizat de Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA), în parteneriat cu Primăria Sectorului 1, în perioada 8 - 10 mai 2026, pe aleile din zona Casei Presei Libere. Potrivit unui comunicat al
Hanga (BVB): Predictibilitatea este esențială pentru reducerea costului de finanțare al statului
Predictibilitatea, stabilitatea și echilibrul sunt esențiale pentru reducerea costului de finanțare al statului român, în condițiile în care România are o datorie publică estimată la 220-230 de miliarde de euro, un deficit bugetar de circa 8% din PIB și presiunea suplimentară a majorării cheltuielilor pentru apărare până la 5% din PIB, a
FPIOR: România este și în acest an o destinație vedetă la Târgul de Turism din Kazahstan
România este și în acest an o destinație vedetă la Târgul de Turism din Almaty, Kazahstan, întrucât reprezintă poarta de intrare către o experiență de vacanță în Europa, susține Corina Martin, vicepreședinte - secretar general al Federației Patronatelor din Industria Ospitalității din România (FPIOR).
Moise (PATRES): Vârful de consum al României este 9 gigawați; la ANRE există 80-81 gigawați în aviz tehnic de racordare
Vârful de consum de energie al României este 9 gigawați, iar în ultima raportare a Autorității Naționale de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) în aviz tehnic de racordare existau 80-81 de gigawați, ceea ce e absurd, a declarat, miercuri, prim-vicepreședintele Organizației Patronale a Producătorilor de Energie din Surse Regenerabile
Rompetrol Rafinare: Vega Ploiești a început producția hexanului de puritate superioară
Rafinăria Vega Ploiești, operată de Rompetrol Rafinare, a început producția unui nou solvent, cu valoare adăugată crescută - hexan de puritate minimă 60%, care susține producția de polipropilenă și industria alimentară, fiind furnizat tuturor fabricilor de ulei alimentar din România. Conform unui comunicat al companiei, transmis mi



