Weekend dedicat pasionaţilor de vehicule electrice, iubitorilor de plimbări cu bicicleta şi excursii, în Parcul Regele Mihai I

Autobuzul electric BMC ZTE 12 şi troleibuzul Solaris Trollino 12, care vor circula de anul viitor pe liniile din Bucureşti ale operatorului STB SA, se vor afla sâmbătă şi duminică la Expoziţia Green Expo, organizată de TPBI în Parcul Regele Mihai I, informează Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public Bucureşti - Ilfov (TPBI).
Conform sursei citate, expoziţia este deschisă în acest weekend între orele 10:00 şi 18:00, în cadrul Săptămânii Europene a Mobilităţii.
De asemenea, în cadrul expoziţiei, vor putea fi admirate câteva exemplare din efectivele de câini şi cai din dotarea Jandarmeriei, vor fi expuse trotinete, biciclete, standuri expoziţionale şi vehicule ale Brigăzii Rutiere de Poliţie şi ale Jandameriei. Totodată, pe un ecran mare vor fi difuzate informaţii pentru utilizatorii transportului public.
"Celor cărora le place să se plimbe cu bicicleta sau trotineta le vor putea închiria gratuit, sâmbătă, 16.09.2023, între orele 11.00-16.00 şi duminică, 17.09.2023, între orele 11.00-14.00 de la partenerul TPBI, Green Revolution - I'Velo. Participanţii care vor închiria - gratuit - o bicicletă din zona Green Expo vor parcurge un traseu închis recomandat şi vor reveni la Green Expo, unde vor primi câteva suveniruri", se menţionează în comunicat.
Traseul recomandat bicicliştilor este unul care are piste special dedicate acestui tip de transport, pe ruta: Punct de plecare: Parcul Regele Mihai I (Charles de Gaulle) - Bd. Aviatorilor (statuia Eroii Aerului) - Bd. Kiseleff (Bustul Regelui Mihai I) - Piaţa Arcul de Triumf (Arcul de Triumf) - Bd. Mareşal Constantin Prezan - Parcul Regele Mihai I (Piaţa Charles de Gaulle) - Punct de sosire.
Iubitorii excursiilor vor putea folosi în acest weekend liniile de autobuz 700, 701, 702 şi 703, care vor funcţiona între orele 10:00-18:.00 şi vor face legătura între Parcul Regele Mihai I şi unele atracţii turistice din Municipiul Bucureşti şi Judeţul Ilfov.
Conform sursei citate, autobuzele vor circula pe următoarele trasee: Linia 700: Parcul Regele Mihai I - Parcul Drumul Taberei - Parcul Izvor - Parcul Tineretului - Parcul Alexandru Ioan Cuza - Parcul Tei - Parcul Regele Mihai I, cu opriri în staţiile Piaţa Drumul Taberei, Pod Izvor, Colegiul Naţional Gheorghe Şincai, Şoseaua Câmpia Libertăţii, Bd. Lacul Tei, Parcul Regele Mihai I.
Totodată, Linia 701 va circula pe traseul: Parcul Regele Mihai I - Parcul Mogoşoaia - Palatul Brâncovenesc - Parcul Regele Mihai I, cu opriri în staţiile Parcul Mogoşoaia, Palatul Brâncovenesc, Parcul Mogoşoaia, Parcul Regele Mihai I;
Linia 702 va parcurge traseul: Parcul Regele Mihai I - Therme Bucureşti - Mănăstirea Părinţilor Carmelitani Desculţi - Biserica Gruiu - Mănăstirea Vlad Ţepeş - Muzeul Atelier Şcoala de la Piscu - Mănăstirea Vlad Ţepeş - Biserica Gruiu - Mănăstirea Părinţilor Carmelitani Desculţi - Parcul Regele Mihai I, cu opriri în staţiile Therme Bucureşti, Primăria Baloteşti (ambele sensuri), Mănăstirea Părinţilor Carmelitani Desculţi (ambele sensuri), Snagov Centru (ambele sensuri), Biserica Gruiu (ambele sensuri), Mănăstirea Vlad Ţepeş (ambele sensuri), Fermei (ambele sensuri), Piscu Muzeu Atelier (ambele sensuri), Parcul Regele Mihai I.
Conform sursei citate, Linia 703 va parcurge: Parcul Regele Mihai I - Mănăstirea Pasărea - Mănăstirea Cernica - Parcul Regele Mihai I, cu opriri în staţiile Gheaţa, Moara Domnească Centru, Găneasa, Mânăstirea Pasărea, Ştrandului (ambele sensuri), Mânăstirea Cernica, Bucur Obor, Parcul Regele Mihai I.
Pe traseele speciale Go-Green sunt valabile toate titlurile de călătorie din oferta tarifară a TPBI. AGERPRES/(AS - autor: Nicoleta Bănciulea, editor: Mariana Nica, editor online: Irina Giurgiu)
Sursa foto: tpbi.ro
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Preoteasa: CFR Călători nu va intra în faliment, dar riscă incapacitatea de plată
CFR Călători are un buget de supraviețuire, nu de dezvoltare, însă nu va intra în faliment și nici nu va opri traficul, dar riscă intrarea în incapacitate de plată, a declarat, joi, directorul general al companiei, Traian Preoteasa, într-o conferință de presă. 'Comunicatul nostru, pe care l-am dat cred că vineri a indus în spa
Șeful CNAIR: Lotul 3 al Autostrăzii A0, aproape de deschidere; lucrările sunt în plin proces de finalizare
Lucrările executate pe lotul 3 al Autostrăzii A0, secțiunea Joița - Bragadiru, se află într-un stadiu avansat de finalizare, iar circulația se apropie de deschidere, a scris pe pagina sa Facebook, directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol. 'Constructorul grec Aktor este în plin
Spătaru: Orice discuție cu mediul de afaceri trebuie să vizeze cum creștem PIB-ul României
Orice discuție pe care o vom avea cu mediul de afaceri, când vom avea următorul guvern, trebuie să vizeze cum creștem PIB-ul României nu cum creștem nivelul de taxare ca să aducem mai multe taxe, a declarat, joi, Florin Spătaru, consilier de stat la Cancelaria prim-ministrului. 'Vreau să discutăm despre extinderea capacităților de producție de
Gruia Stoica: Electroputere VFU Pașcani poate fabrica 24 de trenuri pe an
Electroputere VFU Pașcani ar putea fabrica 24 de trenuri pe an, a declarat, joi, Gruia Stoica, președinte Grampet Group, la ceremonia de lansare a trenului automotor Leon, primul tren fabricat integral în România după mai bine de opt decenii. 'În momentul de față putem să facem două trenuri pe lună. Asta înseamnă vreo 24 de trenuri
Greenpeace România a protestat în fața sediului Romgaz din Capitală
Activiștii Greenpeace România au protestat, joi, în fața sediului Romgaz Black Sea Limited Nassau (Bahamas) din București, ca urmare a procesului de dizolvare intentat de companie, dar din care s-au retras chiar înainte de primul termen, informează organizația de mediu, într-un comunicat de presă transmis AGERPRES. '
Fiecare român a returnat, în medie, 17 kg de ambalaje cu sigla SGR, de la lansarea Sistemului până în aprilie 2025 (analiză)
Media cantității de ambalaje cu simbolul SGR, returnate de către fiecare român de la lansarea Sistemului de Garanție-Returnare până în aprilie 2025, este de 17 kilograme, reiese dintr-o analiză întocmită de Asociația Ecoteca, în parteneriat cu RetuRO, și publicată pe platforma CumStăm.ro. Conform datelor centraliz
AHK România: Schimburile comerciale dintre România și Germania s-au diminuat cu 6,1%, în primul trimestru
Volumul schimburilor comerciale dintre România și Germania a scăzut cu 6,1%, în primul trimestru din 2025, comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut, până la valoarea de 10,36 miliarde de euro, arată datele publicate, joi, de Camera de Comerț și Industrie Româno-Germană (AHK România). Potrivit unui comunicat
Niculescu (ANRE): Analizăm dacă valoarea de 1,45-1,55 lei/KWh este sustenabilă din punct de vedere al achiziției de energie electrică
Președintele Autorității Naționale de Reglementare în domeniul Energiei, George Sergiu Niculescu, a cerut demararea unei analize pentru a vedea exact modalitatea de formare a prețului la energie electrică și pentru a determina dacă valoarea de 1,45-1,55 lei/KWh anunțată de furnizori este sustenabilă. 'Eu am avut săptămâna trecu
ASF: Activele totale ale sistemului de pensii private au ajuns la 9,44% din PIB la 31 martie 2025
Piața pensiilor private din România a ajuns, la finalul primului trimestru din 2025, la active totale de 165,2 miliarde de lei, în creștere cu 18% comparativ cu aceeași perioadă a anului precedent și cu 5,6% față de sfârșitul anului 2024, a anunțat joi Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF). Ca pondere în Produsul
Niculescu (ANRE): Aproximativ 3,5 milioane de gospodării vor beneficia de voucherul pentru energie; acesta ar putea fi de 36 sau 72 de lei
Aproximativ 3,5 milioane de gospodării vor beneficia de voucherul pentru energie care se va aplica de la 1 iulie și care ar putea fi în valoare de 36 de lei sau 72 de lei, potrivit președintelui Autorității Naționale de Reglementare în domeniul Energiei, George Sergiu Niculescu. 'Din analizele care s-au făcut la nivelul Ministe
ANCOM atenționează utilizatorii serviciilor de roaming asupra costurilor practicate în țări din afara SEE
Persoanele care călătoresc în afara României trebuie să verifice condițiile de utilizare a serviciilor de roaming, în special dacă destinația nu este în Spațiul Economic European (SEE), informează Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM), într-un comunicat de presă transmis, joi, AGERPRES.
AI promite să schimbe radical industria imobiliară, dar nu va putea înlocui deciziile bazate pe relații interumane (sondaj)
Inteligența artificială promite să schimbe radical industria real estate, dar nu va putea înlocui încrederea, empatia și deciziile bazate pe relații interumane, arată un sondaj realizat de Colliers în cadrul summit-urilor CoreNet din perioada 2024 - 2025, la care au participat 422 de profesioniști din regiunile EMEA, America de Nord și APAC.
Volumul lucrărilor de construcții, în creștere cu aproape 7%, în primele 4 luni
Volumul lucrărilor de construcții a crescut în primele patru luni ale anului în curs, ca serie brută, cu 6,9%, iar ca serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate, cu 8,5%, raportat la perioada similară din 2024, potrivit datelor Institutului Național de Statistică (INS), remis joi AGERPRES. &Ici
ANAF atenționează contribuabilii cu privire la apariția unui site fals care imită identitatea ANAF
Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) atrage atenția contribuabililor asupra apariției unui site fraudulos, cu o interfață similară celei oficiale, care are ca scop colectarea ilegală de date personale ale utilizatorilor. 'Site-ul identificat, https://anaf-ro.web.app/public/index.html, care folosește denumiri și elemente grafice
INS: Industria prelucrătoare a raportat o creștere de 1,6% a comenzilor noi, în primele patru luni
Volumul comenzilor noi din industria prelucrătoare a crescut cu 1,6%, în primele patru luni ale acestui an față de intervalul similar din 2024, arată datele publicate, joi, de Institutul Național de Statistică (INS). Conform statisticii oficiale, în perioada 1 ianuarie - 30 aprilie 2025, au fost înregistrate majorări ale come