logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Creştere medie între 10% şi 22% a preţurilor pentru apartamentele noi, în Bucureşti

Imagine din galeria Agerpres

Preţurile apartamentelor noi din Bucureşti au crescut, în medie, cu 10% - 22%, în cel de-al doilea trimestru din acest an, comparativ cu aceeaşi perioadă din 2021, conform unei analize de specialitate, publicată marţi.

Pe segmentul locuinţelor accesibile (mass-market), preţurile sunt cuprinse între 1.250 şi 1.600 euro/mp util, cea mai mare creştere în trimestrul II al acestui an, faţă de intervalul similar din anul anterior (22%). Comparativ cu primul trimestru al acestui an, s-au observat mici corecţii pe anumite zone, în medie observându-se totuşi o creştere de 5% a preţurilor solicitate.

Totodată, în sectorul 6 (cu precădere în zonele Militari, Drumul Taberei şi Apusului), s-a înregistrat o creştere semnificativă de la un an la altul, cuprinsă între 13% şi 35% a preţului solicitat.

Zonele analizate pe acest segment includ: Apusului, Berceni, Crângaşi, Drumul Taberei, Păcii, Pantelimon, Theodor Pallady şi Titan.

Conform analizei Premier Estate Management şi Imobiliare.ro, în privinţa segmentului de locuinţe mediu, cu preţuri solicitate cuprinse între 1.650 şi 2.150 euro/mp util, se observă o creştere de 10%, de la an la an, şi o stagnare a preţului fată de începutul acestui an. Zonele analizate pe acest segment sunt: Iancului, Mihai Bravu, Eroii Revoluţiei, Dristor şi Bucureştii Noi.

La categoria "Mediu - Superior", în perioada aprilie - iunie 2022, preţurile pe metrul pătrat util oscilează între 2.200 şi 2.500 euro, în creştere cu 20% faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, respectiv o stagnare în comparaţie cu primele trei luni din anul curent. Zonele analizate pe acest segment includ: Timpuri Noi, Parcul Carol, Băneasa şi Tineretului.

Potrivit sursei citate, segmentul Premium, adică locuinţele cu preţuri cuprinse între 2.500 şi 2.700 euro/mp util, a cunoscut o scumpire de 10%, în intervalul analizat, iar zonele vizate au fost: Aviaţiei, Dacia, Dorobanţi, Eminescu, Floreasca, Universitate şi Piaţa Victoriei.

De asemenea, în ceea ce priveşte segmentul de lux - proprietăţi cu preţuri ce depăşesc 2.900 de euro/mp, se constată o apreciere de 20% faţă de anul trecut şi o stagnare în perioada aprilie - iunie în comparaţie cu lunile anterioare. Pe lista zonelor analizate se află: Aviatorilor, Herăstrău, Kiseleff, Nordului şi Piaţa Romană.

Analiza a luat în calcul preţurile solicitate pentru apartamentele construite în perioada 2019 - 2022, în baza a 7.831 de anunţuri de vânzare listate pe portalul Imobiliare.ro.

Premier Estate Management este o companie românească de consultanţă imobiliară cu o experienţă de 14 ani pe piaţa imobiliară rezidenţială.

Lansat în ianuarie 2000, Imobiliare.ro este primul şi cel mai accesat portal imobiliar din România, ce a depăşit de curând pragul de 1,9 milioane de vizitatori unici pe lună. AGERPRES/(AS - autor: Daniel Badea, editor: Oana Tilică, editor online: Ada Vîlceanu)  

Afisari: 36

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 03-07-2026 21:03

UNTRR lansează platforma DieselIndex, care centralizează prețurile medii ale motorinei la nivel național și european

Uniunea Națională a Transportatorilor Rutieri din România (UNTRR) a lansat platforma digitală Diesel Index care va centraliza, săptămânal, prețurile medii oficiale ale motorinei la nivel național și european, având la bază raportările oficiale ale Comisiei Europene. Potrivit unui comunicat al UNTRR, utilizatorii pot monitoriza evoluția prețur

Economic Intern 03-07-2026 17:41

Ministerul Energiei: Plățile efectuate din PNRR au depășit 130 milioane euro, în 2026

Valoarea plăților efectuate către beneficiarii proiectelor din sectorul energiei finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) în 2026 a depășit 130 milioane euro, totalul plăților cumulate de la începutul programului fiind de 342,77 milioane euro, informează Ministerul Energiei, printr-un comunicat. Potrivit sursei citate, &icir

Economic Intern 03-07-2026 17:20

Tăițeii cu ouă au intrat în Registrul Național al Rețetelor Consacrate

Tăițeii cu ouă au intrat în Registrul Național al Rețetelor Consacrate, a anunțat, vineri, Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), pe pagina sa de Facebook. 'Noutăți cu gust din Registrul Rețetelor Consacrate! De astăzi, tăițeii cu ouă au rețetă oficială! Vă amintiți de duminicile în familie, cu miros de supă caldă de pui și tăițe

Economic Intern 03-07-2026 16:44

Traseul liniei 54 va fi modificat, începând de sâmbătă; linia de tramvai 47 va fi suspendată temporar

Traseul liniei 54 va fi modificat, începând de sâmbătă, tramvaiele urmând să circule între 'Șura Mare' și 'Piața Unirii', iar linia de tramvai 47 va fi suspendată temporar, informează Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București - Ilfov (TPBI). Prin această măsură, TPBI

Economic Intern 03-07-2026 15:21

ANPC a dat amenzi de peste 4,1 milioane de lei, după ce a controlat peste 1.500 de operatori economici

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a aplicat 871 de amenzi de peste 4,1 milioane de lei în urma unor controale la peste 1.500 de operatori economici, în perioada 29 iunie - 3 iulie, în vederea verificării conformității produselor comercializate, a respectării legislației specifice domeniului alimentar și a condițiilor de prestare a

Economic Intern 03-07-2026 14:42

FBI și CISA atenționează asupra unei campanii de phishing, ce vizează utilizatorii unor platforme de comunicare (DNSC)

Oficiali guvernamentali, personal militar, jurnaliști și persoane cu acces la informații sensibile sunt vizați de o nouă campanie de phishing prin intermediul platformelor Signal, WhatsApp și Telegram, avertizează FBI și Cybersecurity and Infrastructure Security Agency (CISA), a anunțat, vineri, Directoratul Național pentru Securitate Cibernetică (DNSC), pe pagina sa de soci

Economic Intern 03-07-2026 12:46

Omniasig: 205 dosare de daună la nivel național în urma furtunilor; cele mai multe pagube, în București-Ilfov

Omniasig Vienna Insurance Group a înregistrat, până în prezent, 205 avizări de daună de la asigurați din 24 de județe și Municipiul București, după ce furtunile care au afectat România la mijlocul săptămânii au provocat daune serioase proprietăților, culturilor și autovehiculelor la nivelul întregii țări, dar mai ales în zona

Economic Intern 03-07-2026 10:49

Consiliul Concurenței: Prețurile carburanților au fost sub media UE în S1; de la 1 iulie, motorina s-a scumpit cu aproape 36 bani/litru

Prețurile carburanților din România s-au menținut semnificativ sub media Uniunii Europene, în cea mai mare parte a perioadei 1 martie - 30 iunie 2026, atât la prețurile finale, cu taxe, cât și la prețurile fără taxe, afirmă reprezentanții Consiliului Concurenței, care monitorizează evoluția acestor prețuri în contextul expirării perioade

Economic Intern 03-07-2026 10:39

ONJN: Deficiențele constatate de Curtea de Conturi pentru 2024 sunt remediate sau în curs de remediere

Oficiul Național pentru Jocuri de Noroc (ONJN) susține că deficiențele constatate de Curtea de Conturi pentru anul 2024 sunt remediate sau în curs de remediere și că raportul întocmit vizează o perioadă anterioară preluării mandatului actualei conduceri, se arată într-un comunicat transmis, vineri, AGERPRES. 'O parte dint

Economic Intern 03-07-2026 09:36

INS: Numărul sosirilor și al înnoptărilor în unitățile de cazare din România, în scădere în primele cinci luni

Sosirile înregistrate în structurile de primire turistică (inclusiv apartamente și camere de închiriat) din România au însumat 4,287 milioane de persoane, în primele cinci luni ale acestui an, în scădere cu 4,5% față de aceeași perioadă din 2025, arată datele publicate, vineri, de Institutul Național de Statistică (INS).

Economic Intern 02-07-2026 18:43

Analiști financiari: Evoluția ROBOR a urmat inflația și dobânda-cheie a BNR

Evoluția ROBOR din perioada 2021-2022 a reflectat accelerarea inflației, creșterea anticipațiilor inflaționiste și înăsprirea politicii monetare a BNR, au afirmat joi analiști financiari, în cadrul unei dezbateri dedicate relației dintre indicii ROBOR, dobânzi și principalii indicatori macroeconomici. 'ROBOR, în aprilie 2021, se apr

Economic Intern 02-07-2026 16:46

Pool-ul de Asigurare Împotriva Dezastrelor Naturale: Daunele provocate de inundații pot fi notificate prin sistemul digital al instituției

Proprietarii de locuințe inundate în urma fenomenelor hidrometeorologice din ultimele zile pot notifica daunele prin sistemul digital al Pool-ului de Asigurare Împotriva Dezastrelor Naturale (PADROM), pentru demararea procesului de despăgubire, potrivit unui comunicat al instituției. 'PADROM urmărește situația generată de fenomenele hidrometeor

Economic Intern 02-07-2026 16:29

Cristian Păun: Consiliul Concurenței are un dosar extrem de slab în cazul ROBOR

Consiliul Concurenței amendează o piață și are în spate 'un dosar extrem de slab', a declarat joi profesorul ASE Cristian Păun, în cadrul unei dezbateri dedicate relației dintre ROBOR și politica monetară. El a afirmat că disputa actuală trebuie privită în contextul unui fenomen mai larg, nu doar prin prisma investigației asupra secto

Economic Intern 02-07-2026 16:02

Blocarea conturilor ROMATSA nu a fost instituită pentru că ar fi parte în litigiul cu Pfizer (ministru)

Blocarea conturilor ROMATSA nu a fost instituită pentru că societatea ar fi parte în litigiul cu Pfizer, ci pentru că Pfizer a obținut, într-o instanță în Belgia, o măsură asupra acestor sume care urmau să ajungă în România, a explicat joi ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare. 'Am oferit astăzi, colegilor minișt

Economic Intern 02-07-2026 15:28

Uniunea experților în legislația muncii respinge transpunerea birocratică a directivei privind transparența salarială

Uniunea Națională a Experților în Legislația Muncii (UNELM) susține transparența salarială prin aplicarea Directivei UE 2023/970, dar respinge modalitatea birocratică în care aceasta este transpusă în legislația națională și implementată în organizații. Corneliu Bențe, președintele UNELM, a explicat joi, într-o conferință la sediu