Veniturile bugetului asigurărilor sociale de stat, diminuate cu 535,163 milioane de lei (proiect)
Veniturile bugetului asigurărilor sociale de stat vor fi diminuate cu 535,163 milioane de lei, iar bugetul asigurărilor pentru şomaj va fi majorat cu 418,685 milioane de lei, potrivit proiectului de Ordonanţă de Urgenţă pentru rectificarea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2022 publicat joi de Ministerul Finanţelor.
Astfel, potrivit Notei de fundamentare a proiectului, la bugetul asigurărilor sociale de stat prin proiectul de act normativ se propune: diminuarea veniturilor bugetului asigurărilor sociale de stat cu suma de 535,163 milioane de lei, prin diminuarea veniturilor sistemului public de pensii cu 536,767 milioane de lei, datorată majorării veniturilor curente cu suma de 1,346 miliarde de lei, a sumelor aferente asistenţei financiare nerambursabile alocate pentru PNRR cu 57,609 milioane de lei şi diminuării subvenţiei acordate de la bugetul de stat cu 1,940 miliarde de lei şi prin majorarea veniturilor sistemului de asigurări pentru accidente de muncă şi boli profesionale cu suma de 1,604 milioane de lei", se arată în document.
În proiect se menţionează că majorarea veniturilor curente este influenţată de: evoluţia pozitivă a fondului brut de salarii pe total economie; încasările din contribuţia de asigurări sociale de stat; încasările din contribuţia de asigurări sociale de stat aferente sumelor prevăzute prin hotărâri judecătoreşti având ca obiect acordarea unor drepturi de natură salarială stabilite în favoarea personalului, devenite executorii (0,3 miliarde lei); măsurile de îmbunătăţire a colectării (ţinta de 0,7 miliarde lei); măsurile prevăzute prin Ordonanţa Guvernului nr.16/2022 pentru modificarea şi completarea Legii nr.227/2015 privind Codul fiscal, abrogarea unor acte normative şi alte măsuri financiar-fiscale, şi anume: modificarea plafonului de până la 10.000 lei, inclusiv pentru veniturile obţinute din salarii sau asimilat salariilor până la care se acordă facilităţile fiscale în domeniul construcţiilor, sectorul agricol şi în industria alimentară; introducerea salariului minim brut pe ţară garantat în plată ca bază lunară de calcul a contribuţiei de asigurări sociale pentru veniturile realizate în baza contractelor individuale de muncă cu timp parţial al căror nivel este sub nivelul salariului minim brut pe ţară garantat în plată.
De asemenea, proiectul menţionează modificarea cheltuielilor bugetului asigurărilor sociale de stat aferent sistemului public de pensii după cum urmează: diminuarea cheltuielilor la titlul "Cheltuieli de personal" cu suma de 21,956 milioane de lei, titlul "Bunuri şi servicii" cu suma de 59,935 milioane de lei, titlul "Asistenţă socială" cu suma de 400.000.000 lei datorită în principal scăderii numărului de pensionari din sistemul public de pensii de la 4,620 milioane de persoane în luna ianuarie 2022 la 4,602 milioane de persoane în iunie a.c., titlul "Active nefinanciare" cu suma de 110,250 milioane de lei, întrucât mare parte din investiţiile avute în vedere la elaborarea bugetului vor fi finanţate de la titlul 60 "Proiecte cu finanţare din sumele reprezentând asistenţa financiară nerambursabilă aferentă PNRR", ca urmare a semnării Contractului de finanţare nr.2375/2022 între Casa Naţională de Pensii Publice în calitate de beneficiar al proiectelor finanţate din PNRR şi Ministerul Muncii şi Solidarităţii Sociale în calitate de coordonator de reformă/investiţii.
Tot la modificarea cheltuielilor bugetului asigurărilor sociale de stat aferent sistemului public de pensii se menţionează majorarea cheltuielilor la titlul "Dobânzi" cu suma de 6,300 milioane de lei, la titlul "Proiecte cu finanţare din fonduri externe nerambursabile aferente cadrului financiar 2014-2020" cu suma de 204.000 lei, titlul "Proiecte cu finanţare din sumele reprezentând asistenţa financiară nerambursabilă aferentă PNRR" cu suma de 48,870 milioane de lei; Casa Naţională de Pensii Publice are calitatea de beneficiar al proiectelor din PNRR - componenta C8 - Reforma fiscală şi reforma sistemului public de pensii, Reforma R6 - Reforma sistemului public de pensii, Investiţii I9 - Susţinerea procesului de evaluare a dosarelor de pensii aflate în plată şi I10 - Eficienţă operaţională şi servicii electronice avansate pentru sistemul naţional de pensii prin digitalizare.
Potrivit proiectului, se are în vedere majorarea cheltuielilor aferente sistemului de asigurări pentru accidente de muncă şi boli profesionale cu suma de 336.000 lei prin majorarea cu aceeaşi sumă a alocaţiilor bugetare aprobate la titlul "Cheltuieli de personal". Totodată, excedentul bugetului asigurărilor sociale de stat se majorează cu 1,268 milioane de lei şi este aferent sistemului de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale.
"La bugetul asigurărilor pentru şomaj prin proiectul de act normativ se propune: a) majorarea veniturilor bugetului asigurărilor pentru şomaj cu suma de 418,685 milioane de lei, prin: majorarea cu aceeaşi sumă a subvenţiei de echilibrare de la bugetul de stat; majorarea veniturilor curente aferente sistemului asigurărilor pentru şomaj cu suma de 10,564 milioane de lei şi diminuarea cu aceeaşi sumă a veniturilor fondului de garantare pentru plata creanţelor salariale. b) majorarea cheltuielilor aferente sistemului asigurărilor pentru şomaj cu suma de 429,249 milioane de lei, datorată: majorării alocaţiilor bugetare la: titlul "Cheltuieli de personal" cu suma de 7,900 milioane de lei pentru plata drepturilor salariale pentru personalul Agenţiei Naţionale pentru Ocuparea Forţei de Muncă şi al agenţiilor judeţene; titlul "Dobânzi" cu suma de 1,300 milioane de lei; titlul "Subvenţii" cu suma de 2,000 milioane lei pentru asigurarea fondurilor necesare plăţii convenţiilor încheiate cu angajatorii pentru formarea profesională a ucenicilor; titlul "Asistenţă socială", cu suma de 400,000 milioane de lei pentru plata indemnizaţiilor de şomaj, a măsurilor de susţinere a angajaţilor şi angajatorilor în contextul conflictului armat din Ucraina şi a măsurilor active pentru ocuparea forţei de muncă; titlul "Proiecte cu finanţare din fonduri externe nerambursabile aferente cadrului financiar 2014-2020" cu suma de 67,000 milioane de lei pentru plata proiectelor aflate în derulare cât şi pentru implementarea unor proiecte noi contractate sau aflate în curs de contractare; titlul "Proiecte cu finanţare din sumele reprezentând asistenţa financiară nerambursabilă aferentă PNRR" cu suma de 5,950 milioane de lei la credite bugetare şi cu 29,973 milioane de lei la credite de angajament", se spune în document.
Totodată, se precizează că majorarea cheltuielilor aferente sistemului asigurărilor pentru şomaj are loc datorită scăderii creditelor bugetare la titlul "Bunuri şi servicii" cu suma de 3,557 milioane de lei, titlul "Transferuri între unităţi ale administraţiei publice", cu suma de 51,000 milioane de lei, în principal pentru plata contribuţiilor de asigurări sociale de stat aferente indemnizaţiilor pentru şomaj şi titlul "Active nefinanciare" cu suma de 344.000 lei.
De asemenea, se are în vedere diminuarea pe total a cheltuielilor fondului de garantare pentru plata creanţelor salariale cu suma de 29,152 milioane de lei prin reducerea cheltuielilor la titlul "Alte cheltuieli" cu 29,000 milioane de lei şi "Bunuri şi servicii" cu 252 milioane de lei şi majorarea "Cheltuielilor de personal" cu 100.000 lei.
Conform sursei citate, excedentul bugetului asigurărilor pentru şomaj se majorează cu 18,588 milioane de lei şi este aferent fondului de garantare pentru plata creanţelor salariale.
În document se precizează că monitorizarea şi evaluarea implementării proiectului de act normativ se va face prin repartizarea pe trimestre a prevederilor bugetare în funcţie de termenele legale de încasare a veniturilor şi de perioada în care este necesară efectuarea cheltuielilor. AGERPRES/(AS - autor: George Bănciulea, editor: Nicoleta Gherasi, editor online: Gabriela Badea)
Citeşte şi:
* Proiect rectificare bugetară: Deficitul bugetului consolidat se majorează cu 2,649 miliarde lei
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
UNTRR lansează platforma DieselIndex, care centralizează prețurile medii ale motorinei la nivel național și european
Uniunea Națională a Transportatorilor Rutieri din România (UNTRR) a lansat platforma digitală Diesel Index care va centraliza, săptămânal, prețurile medii oficiale ale motorinei la nivel național și european, având la bază raportările oficiale ale Comisiei Europene. Potrivit unui comunicat al UNTRR, utilizatorii pot monitoriza evoluția prețur
Ministerul Energiei: Plățile efectuate din PNRR au depășit 130 milioane euro, în 2026
Valoarea plăților efectuate către beneficiarii proiectelor din sectorul energiei finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) în 2026 a depășit 130 milioane euro, totalul plăților cumulate de la începutul programului fiind de 342,77 milioane euro, informează Ministerul Energiei, printr-un comunicat. Potrivit sursei citate, &icir
Tăițeii cu ouă au intrat în Registrul Național al Rețetelor Consacrate
Tăițeii cu ouă au intrat în Registrul Național al Rețetelor Consacrate, a anunțat, vineri, Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), pe pagina sa de Facebook. 'Noutăți cu gust din Registrul Rețetelor Consacrate! De astăzi, tăițeii cu ouă au rețetă oficială! Vă amintiți de duminicile în familie, cu miros de supă caldă de pui și tăițe
Traseul liniei 54 va fi modificat, începând de sâmbătă; linia de tramvai 47 va fi suspendată temporar
Traseul liniei 54 va fi modificat, începând de sâmbătă, tramvaiele urmând să circule între 'Șura Mare' și 'Piața Unirii', iar linia de tramvai 47 va fi suspendată temporar, informează Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București - Ilfov (TPBI). Prin această măsură, TPBI
ANPC a dat amenzi de peste 4,1 milioane de lei, după ce a controlat peste 1.500 de operatori economici
Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a aplicat 871 de amenzi de peste 4,1 milioane de lei în urma unor controale la peste 1.500 de operatori economici, în perioada 29 iunie - 3 iulie, în vederea verificării conformității produselor comercializate, a respectării legislației specifice domeniului alimentar și a condițiilor de prestare a
FBI și CISA atenționează asupra unei campanii de phishing, ce vizează utilizatorii unor platforme de comunicare (DNSC)
Oficiali guvernamentali, personal militar, jurnaliști și persoane cu acces la informații sensibile sunt vizați de o nouă campanie de phishing prin intermediul platformelor Signal, WhatsApp și Telegram, avertizează FBI și Cybersecurity and Infrastructure Security Agency (CISA), a anunțat, vineri, Directoratul Național pentru Securitate Cibernetică (DNSC), pe pagina sa de soci
Omniasig: 205 dosare de daună la nivel național în urma furtunilor; cele mai multe pagube, în București-Ilfov
Omniasig Vienna Insurance Group a înregistrat, până în prezent, 205 avizări de daună de la asigurați din 24 de județe și Municipiul București, după ce furtunile care au afectat România la mijlocul săptămânii au provocat daune serioase proprietăților, culturilor și autovehiculelor la nivelul întregii țări, dar mai ales în zona
Consiliul Concurenței: Prețurile carburanților au fost sub media UE în S1; de la 1 iulie, motorina s-a scumpit cu aproape 36 bani/litru
Prețurile carburanților din România s-au menținut semnificativ sub media Uniunii Europene, în cea mai mare parte a perioadei 1 martie - 30 iunie 2026, atât la prețurile finale, cu taxe, cât și la prețurile fără taxe, afirmă reprezentanții Consiliului Concurenței, care monitorizează evoluția acestor prețuri în contextul expirării perioade
ONJN: Deficiențele constatate de Curtea de Conturi pentru 2024 sunt remediate sau în curs de remediere
Oficiul Național pentru Jocuri de Noroc (ONJN) susține că deficiențele constatate de Curtea de Conturi pentru anul 2024 sunt remediate sau în curs de remediere și că raportul întocmit vizează o perioadă anterioară preluării mandatului actualei conduceri, se arată într-un comunicat transmis, vineri, AGERPRES. 'O parte dint
INS: Numărul sosirilor și al înnoptărilor în unitățile de cazare din România, în scădere în primele cinci luni
Sosirile înregistrate în structurile de primire turistică (inclusiv apartamente și camere de închiriat) din România au însumat 4,287 milioane de persoane, în primele cinci luni ale acestui an, în scădere cu 4,5% față de aceeași perioadă din 2025, arată datele publicate, vineri, de Institutul Național de Statistică (INS).
Analiști financiari: Evoluția ROBOR a urmat inflația și dobânda-cheie a BNR
Evoluția ROBOR din perioada 2021-2022 a reflectat accelerarea inflației, creșterea anticipațiilor inflaționiste și înăsprirea politicii monetare a BNR, au afirmat joi analiști financiari, în cadrul unei dezbateri dedicate relației dintre indicii ROBOR, dobânzi și principalii indicatori macroeconomici. 'ROBOR, în aprilie 2021, se apr
Pool-ul de Asigurare Împotriva Dezastrelor Naturale: Daunele provocate de inundații pot fi notificate prin sistemul digital al instituției
Proprietarii de locuințe inundate în urma fenomenelor hidrometeorologice din ultimele zile pot notifica daunele prin sistemul digital al Pool-ului de Asigurare Împotriva Dezastrelor Naturale (PADROM), pentru demararea procesului de despăgubire, potrivit unui comunicat al instituției. 'PADROM urmărește situația generată de fenomenele hidrometeor
Cristian Păun: Consiliul Concurenței are un dosar extrem de slab în cazul ROBOR
Consiliul Concurenței amendează o piață și are în spate 'un dosar extrem de slab', a declarat joi profesorul ASE Cristian Păun, în cadrul unei dezbateri dedicate relației dintre ROBOR și politica monetară. El a afirmat că disputa actuală trebuie privită în contextul unui fenomen mai larg, nu doar prin prisma investigației asupra secto
Blocarea conturilor ROMATSA nu a fost instituită pentru că ar fi parte în litigiul cu Pfizer (ministru)
Blocarea conturilor ROMATSA nu a fost instituită pentru că societatea ar fi parte în litigiul cu Pfizer, ci pentru că Pfizer a obținut, într-o instanță în Belgia, o măsură asupra acestor sume care urmau să ajungă în România, a explicat joi ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare. 'Am oferit astăzi, colegilor minișt
Uniunea experților în legislația muncii respinge transpunerea birocratică a directivei privind transparența salarială
Uniunea Națională a Experților în Legislația Muncii (UNELM) susține transparența salarială prin aplicarea Directivei UE 2023/970, dar respinge modalitatea birocratică în care aceasta este transpusă în legislația națională și implementată în organizații. Corneliu Bențe, președintele UNELM, a explicat joi, într-o conferință la sediu






