logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Conflictul din Ucraina: Deficit de programatori de 40% în regiune şi costuri cu 20% mai mari la resursele de pe piaţa IT (analiză)

Imagine din galeria Agerpres

Războiul din Ucraina creşte deficitul de programatori în regiune la aproape 40%, iar costurile aferente proiectelor IT şi salariile programatorilor se vor majora cu până la 20%, arată o analiză realizată de specialiştii dezvoltatorului român de software Oves Enterprise.

"Ţinând cont de faptul că exista deja o lipsă de programatori de 15 - 20% la nivelul regiunii noastre, conflictul din Ucraina duce acest deficit spre 40%, fără să punem la socoteală Rusia. Dacă, până acum, era o cerere mare de developeri, acum aceasta va fi şi mai mare, iar developerii disponibili vor deveni o resursă foarte căutată", susţine Mihai Filip, director general al Oves Enterprise.

Acesta menţionează, totodată, că se aşteaptă la o creştere de circa 10% - 20% pentru costurile resurselor din piaţa IT din regiune.

"În ultimele săptămâni, companiile de IT din regiune, inclusiv din România, au primit un aflux de solicitări din partea developerilor (angajaţi, freelanceri şi firme de dezvoltare IT) din Ucraina, fie pentru a fi implicaţi în proiecte noi, fie pentru sprijin în relocare, pentru a putea livra serviciile la care s-au angajat. Totodată, şi companii, în mare parte din SUA şi Europa, care lucrează cu echipe din Ucraina, sunt în căutare de resurse în regiune, atât pentru proiectele aflate în desfăşurare, pentru a le continua şi pentru a diminua întârzierile de livrare, cât şi pentru proiecte noi, ce au deja bugetul aprobat, dar care nu pot fi demarate pentru că nu are cine să le lucreze. Context în care tot mai multe dintre aceste companii se orientează acum către programatorii din România", reiese din analiza de specialitate, publicată miercuri.

Guvernul României a aprobat o serie de derogări de la legislaţia imigraţiei, pentru a permite cetăţenilor ucraineni să lucreze în România fără a fi nevoie să obţină un permis de muncă şi o viză de lungă şedere.

Conform Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 20, adoptată pe data de 8 martie 2022, toţi cetăţenii ucraineni care vor semna un contract individual de muncă cu o firmă românească îşi pot prelungi şederea în România, obţinând un permis de şedere în scop de muncă, direct din România, fără a fi necesar să părăsească ţara. Astfel, în contextul unui aflux mare de oameni care intră în România, dar şi al unei pieţe a muncii tot mai globalizată, măsurile de sprijin adoptate prin OUG 20/2022 oferă posibilitatea ucrainenilor care intră în ţară să se întreţină financiar, dacă vor alege să rămână în România, alăturându-se, astfel mai multor iniţiative care ajută în acest sens.

În această direcţie, de sprijin, pentru cei afectaţi, se înscrie şi iniţiativa Oves Enterprise de a oferi pentru developerii şi freelancerii ucraineni oportunităţi de lucru cu partenerii de business ai companiei şi un venit stabil pentru un an - doi, alături de alte beneficii, precum cazare asigurată, iar pentru companiile care au pierdut contactul cu colaboratori lor, din cauza evenimentelor recente, acces la o serie de dezvoltatori independenţi din regiune care i-ar putea ajuta la finalizarea proiectelor.

"Este un moment foarte dificil pentru colegii noştri din Ucraina, cărora, la acest moment, le putem facilita tranziţia spre o viaţă stabilă în România, alături de familia lor, asumându-ne să îi avem în echipă şi să le oferim un venit recurent pentru cel puţin 1 an, 2 ani. În acelaşi timp, toate resursele şi infrastructura Oves, de la sales, product owner, delivery manager, le putem pune la dispoziţie celor interesaţi să ajungă la clientul final, cărora le facilităm accesul la proiecte noi", mai spune Filip, care menţionează şi faptul că, în această perioadă, îşi doreşte integrarea rapidă a unei echipe de 20 de programatori pentru a răspunde solicitărilor companiilor.

Oves Enterprise este o companie românească de dezvoltare de software, înfiinţată în anul 2015, la Cluj-Napoca, ce are, la ora actuală, 71 de angajaţi şi birouri deschise în România şi Germania.

În prezent, 80% din cifra de afaceri a companiei este generată de proiecte din afara României, ce integrează tehnologii noi din sfera inteligenţei artificiale şi Big Data. AGERPRES/(AS - autor: Daniel Badea, editor: Oana Tilică, editor online: Irina Giurgiu)

Afisari: 65

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 01-07-2026 10:12

BNS: Salariul minim trebuie să ajungă la 5.000 de lei brut de la 1 ianuarie 2027

Blocul Național Sindical (BNS) atrage atenția că majorarea salariului de bază minim brut pe țară, aplicabil de la 1 iulie 2026, vine cu o întârziere de șase luni față de momentul la care ar fi trebuit să intre în vigoare, lucrătorii au pierdut peste 13% din puterea de cumpărare, iar pentru a recupera această erodare salariul minim ar trebui să ajung

Economic Intern 01-07-2026 09:31

AEI: Majorările de preț pe piața carburanților din România nu sunt dictate exclusiv de taxe sau de costurile internaționale

Piața carburanților din România nu funcționează uniform, iar majorările de preț nu sunt dictate exclusiv de taxe sau de costurile internaționale, întrucât există spațiu de manevră comercială, fiecare operator alege să îl utilizeze diferit, se arată într-o analiză publicată, miercuri, de Asociația Energia Inteligentă (AEI).

Economic Intern 01-07-2026 08:43

MMAP: Norme tehnice noi pentru o protecție modernă a pădurilor împotriva dăunătorilor

Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor a elaborat un act normativ care modifică și aduce în actualitate modul în care trebuie acționat pentru a proteja pădurile României de dăunători, informează MMAP printr-un comunicat. Potrivit sursei citate, prin noul act normativ protecția pădurilor intră într-o etapă mai modernă

Economic Intern 01-07-2026 08:30

Tariful mediu pentru distribuția gazelor scade cu 7,1%, de la 1 iulie

Tariful mediu ponderat pentru distribuția gazelor naturale scade, începând cu data de 1 iulie, cu 7,1%, conform pachetului de tarife reglementate pentru cei 27 de operatori de distribuție licențiați la nivel național, aprobat în 16 iunie de Comitetul de Reglementare al Autorității Naționale de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE).

Economic Intern 01-07-2026 08:15

Salariul de bază minim brut pe țară crește la 4.325 lei lunar, de la 1 iulie

Salariul de bază minim brut pe țară crește, începând de miercuri, 1 iulie, la 4.325 lei lunar, de la 4.050 lei lunar, conform HG 146 din 12 martie 2026. 'Începând cu data de 1 iulie 2026, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată (...) se stabilește în bani, fără a include sporuri și alte ada

Economic Intern 01-07-2026 08:00

Măsura privind reducerea accizei la motorină expiră la 1 iulie

Măsura privind reducerea temporară a nivelului accizei la motorină expiră începând cu data de 1 iulie, proiectul legislativ care ar fi permis extinderea măsurii până la 30 noiembrie fiind blocat în Parlament. Potrivit consultantului economic Adrian Negrescu, expirarea măsurii de plafonare a accizei la carburanți va cond

Economic Intern 01-07-2026 07:45

Cumpărăturile online din afara UE se scumpesc de la 1 iulie

O taxă vamală fixă de 3 euro pentru fiecare articol va fi percepută începând de miercuri pentru coletele mici, cu valoarea sub 150 euro, care intră în UE, în mare măsură prin comerțul electronic. Potrivit unui comunicat al Comisiei Europene, noua taxă se va aplica pentru fiecare produs, pe baza clasificării tarifare și

Economic Intern 30-06-2026 18:43

Comunitățile de energie, reglementate de ANRE; nouă reglementare privind notificarea automată la atingerea pragului de până la 80 % din consumul estimat

Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE) a elaborat Ordinul pentru modificarea și completarea Regulamentului de furnizare a energiei electrice la clienții finali (RFEE), prin care introduce un cadru complet pentru funcționarea comunităților de energie, obligă furnizorii să pună la dispoziția clienților conturi online gratuite și stabilește ceri

Economic Intern 30-06-2026 17:58

Chiriac (CONAF): Educația și îngrijirea timpurie nu sunt doar politici sociale, sunt infrastructura participării economice

România caută soluții pentru deficitul de forță de muncă în imigrație, digitalizare și automatizare în timp ce privează economia de una dintre cele mai importante rezerve interne de creștere economică: participarea femeilor pe piața muncii, susține Confederația Națională pentru Antreprenoriat Feminin (CONAF). 'Țara noastră înregistr

Economic Intern 30-06-2026 17:43

Aproape trei sferturi dintre români consideră că berea este băutura ce aduce oamenii împreună (studiu)

Berea își reconfirmă statutul de 'liant social' principal în România, fiind băutura cel mai des asociată cu momentele petrecute alături de cei dragi, conform celui mai recent studiu realizat la solicitarea Berarii României, care relevă că 72% dintre respondenți consideră că berea aduce oamenii împreună, iar 70% o asociază cu socializarea

Economic Intern 30-06-2026 17:26

Plafonarea accizei la carburanți a fost o măsură fără efect vizibil la pompă (profesor de economie)

Plafonarea accizei la carburanți nu a avut un efect vizibil asupra prețurilor la pompă, acestea fiind influențate în principal de evoluția cotațiilor internaționale ale petrolului, a declarat marți, pentru AGERPRES, profesorul universitar de economie Cristian Păun. 'Nu are nicio treabă plafonarea prețului cu ce se întâmpl

Economic Intern 30-06-2026 16:54

Metrorex a lansat în licitație contractul de 102 milioane de lei pentru integrarea sistemului de control acces al Magistralei 4

Metrorex a lansat marți procedura de achiziție sectorială pentru proiectarea și execuția lucrărilor necesare realizării obiectivului de investiții ''Integrarea sistemului de control acces al Magistralei 4 (Racord 1 - Nicolae Grigorescu 2 - Anghel Saligny și Racord 2 - Gara de Nord 2 - Străulești) cu Magistralele 1, 2, 3 și TL'', un contract estimat la 101,58

Economic Intern 30-06-2026 15:58

BNS solicită introducerea unei metodologii unitare pentru stabilirea normelor de muncă

Blocul Național Sindical (BNS) propune factorilor de decizie două măsuri principale privind normarea muncii, considerând că despre aceasta se vorbește prea puțin, deși subiectul îi afectează pe toți salariații. BNS a organizat, marți, dezbaterea cu tema 'Normarea muncii', solicitând, printre altele, introducerea unei metodologii unita

Economic Intern 30-06-2026 15:54

Expirarea plafonării accizei la carburanți va amplifica presiunile inflaționiste (consultant economic)

Expirarea măsurii de plafonare a accizei la carburanți va conduce la majorarea prețurilor la pompă și va amplifica presiunile inflaționiste, cu efecte asupra costurilor de transport și a prețurilor bunurilor și serviciilor, a declarat, pentru AGERPRES, consultantul economic Adrian Negrescu. '1 iulie va aduce un nou val de inflație, un nou

Economic Intern 30-06-2026 14:58

Tanczos: Recoltarea orzului și orzoaicei de toamnă nu este afectată de caniculă

Procesul de recoltare a orzului și orzoaicei de toamnă se desfășoară conform graficului specific perioadei și nu este afectat de caniculă, în timp ce efectele secetei pedologice sunt mai reduse comparativ cu anii anteriori, a afirmat ministrul interimar al Agriculturii, Tanczos Barna. 'Procesul de recoltare a orzului și a orzoaicei de toamnă se derul