logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Autoritatea pentru Digitalizarea României: Legea Interoperabilităţii va fi promovată în procedură de urgenţă

Imagine din galeria Agerpres

Legea privind schimbul de date între sistemele informatice şi crearea platformei naţionale de interoperabilitate intră marţi în dezbatere publică şi va fi promovată în regim de urgenţă, informează Autoritatea pentru Digitalizarea României.

"Un nou milestone PNRR atins: Legea Interoperabilităţii va fi promovată în procedură de urgenţă. Legea reglementării schimbului de date între sistemele informatice garantează centrarea serviciilor publice în jurul cetăţeanului, ca utilizator final. Mediul privat poate beneficia de acces la resursa datelor publice, în condiţiile asigurării securităţii şi confidenţialităţii", se precizează într-un comunicat al Autorităţii transmis marţi AGERPRES.

Potrivit sursei citate, iniţiativa reprezintă un pas concret prin care cetăţenii vor beneficia de servicii publice digitale.

În urma colaborării dintre Autoritatea pentru Digitalizarea României (ADR), Ministerul Cercetării, Inovării şi Digitalizării (MCID) şi Comisia pentru tehnologia informaţiei şi comunicaţiilor din Camera Deputaţilor este îndeplinit un nou jalon important prevăzut în calendarul reformelor din Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR).

Tot în această săptămână, MCID şi ADR au propus şi Ordonanţa de Urgenţă privind consolidarea capacităţii instituţionale şi administrative a celor doua instituţii, necesară de asemenea implementării componentei "C7 - Transformare Digitală", prevăzut de asemenea în PNRR.

"Propunerea legislativă este generată de necesitatea unei infrastructuri digitale, coerente şi integrate la nivelul administraţiei publice din România, care să ofere servicii digitale de calitate cetăţenilor. Adresăm astfel una din principalele provocări la nivelul administraţiei, şi anume realitatea că sistemele existente sunt în general fragmentate, fiind proiectate şi dezvoltate izolat de către diferitele instituţii ale statului", a explicat Sabin Sărmaş, preşedintele Comisiei pentru tehnologia informaţiei şi comunicaţiilor din Camera Deputaţilor şi iniţiatorul grupului de lucru "Law and Technology Lab".

Dezvoltarea arhitecturii integrate a infrastructurii serviciilor digitale şi cadrul legislativ atât de necesar reglementării schimbului de date între sistemele informatice garantează centrarea serviciilor publice în jurul cetăţeanului ca utilizator final, se mai arată în documentul citat Legea, care prevede şi crearea platformei naţionale de interoperabilitate, este aliniată cu prevederile Cadrului European de Interoperabilitate şi va fi implementată prin norme tehnice pe care entităţile publice le vor aplica pentru migrarea şi integrarea în structurile de date existente a tuturor datelor.

"România trebuie să aibă curajul să facă acest pas ireversibil pentru implementarea transformărilor digitale. Odată creat cadrul legislativ cu sprijinul Parlamentului - şi vreau să subliniez prompta mobilizare politică necesară implementării reformelor PNRR - Ministerul şi Autoritatea pentru Digitalizarea României au responsabilitatea ca cei 1,8 miliarde de euro alocaţi digitalizării să fie investiţi cu cea mai mare responsabilitate. Trebuie să înţelegem că digitalizarea României schimbă viaţa multor generaţii care vin după noi", a declarat Marcel Boloş, ministrul Cercetării, Inovării şi Digitalizării.

Iniţiativa legislativă publicată marţi în consultare publică urmăreşte de asemenea şi promovarea interoperabilităţii dintre administraţia publică locală centrală şi cea locală, dar şi facilitarea accesului instituţiilor private la datele deţinute de instituţii publice şi viceversa, cu asigurarea securităţii şi confidenţialităţii schimburilor de date.

Legea conferă funcţia de reglementare în domeniul implementării platformei de interoperabilitate Ministerului Cercetării, Inovării şi Digitalizării (MCID), iar funcţia de monitorizare, control şi evaluare aparţine Autorităţii pentru Digitalizarea României (ADR).

"Iniţiativa legislativă de faţă creează practic premisele construcţiei ecosistemului digital şi implicit a Cloud-ului Guvernamental", a declarat preşedintele Autorităţii pentru Digitalizarea României, Dragoş-Cristian Vlad.

Legea identifică astfel un număr de registre de bază a datelor şi desemnează ADR ca autoritate competentă pentru asigurarea schimbului de date şi a interoperabilităţii, în calitate de unic administrator al platformei naţionale de interoperabilitate.

"Având în vedere impactul şi anvergura pe care textul legislativ urmează să le aibă asupra societăţii româneşti în ansamblu, precum şi corelarea nevoilor concrete şi specifice ale actorilor naţionali, ADR invită părţile interesate să transmită recomandările şi sugestiile referitoare la propunere la adresa: interoperabilitate@adr.gov.ro, până la data de 30 martie 2022", se mai precizează în comunicat. AGERPRE/(AS - autor: Andreea Marinescu, editor: Mariana Nica, editor online: Andreea Lăzăroiu)

Afisari: 40

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 01-07-2026 10:12

BNS: Salariul minim trebuie să ajungă la 5.000 de lei brut de la 1 ianuarie 2027

Blocul Național Sindical (BNS) atrage atenția că majorarea salariului de bază minim brut pe țară, aplicabil de la 1 iulie 2026, vine cu o întârziere de șase luni față de momentul la care ar fi trebuit să intre în vigoare, lucrătorii au pierdut peste 13% din puterea de cumpărare, iar pentru a recupera această erodare salariul minim ar trebui să ajung

Economic Intern 01-07-2026 09:31

AEI: Majorările de preț pe piața carburanților din România nu sunt dictate exclusiv de taxe sau de costurile internaționale

Piața carburanților din România nu funcționează uniform, iar majorările de preț nu sunt dictate exclusiv de taxe sau de costurile internaționale, întrucât există spațiu de manevră comercială, fiecare operator alege să îl utilizeze diferit, se arată într-o analiză publicată, miercuri, de Asociația Energia Inteligentă (AEI).

Economic Intern 01-07-2026 08:43

MMAP: Norme tehnice noi pentru o protecție modernă a pădurilor împotriva dăunătorilor

Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor a elaborat un act normativ care modifică și aduce în actualitate modul în care trebuie acționat pentru a proteja pădurile României de dăunători, informează MMAP printr-un comunicat. Potrivit sursei citate, prin noul act normativ protecția pădurilor intră într-o etapă mai modernă

Economic Intern 01-07-2026 08:30

Tariful mediu pentru distribuția gazelor scade cu 7,1%, de la 1 iulie

Tariful mediu ponderat pentru distribuția gazelor naturale scade, începând cu data de 1 iulie, cu 7,1%, conform pachetului de tarife reglementate pentru cei 27 de operatori de distribuție licențiați la nivel național, aprobat în 16 iunie de Comitetul de Reglementare al Autorității Naționale de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE).

Economic Intern 01-07-2026 08:15

Salariul de bază minim brut pe țară crește la 4.325 lei lunar, de la 1 iulie

Salariul de bază minim brut pe țară crește, începând de miercuri, 1 iulie, la 4.325 lei lunar, de la 4.050 lei lunar, conform HG 146 din 12 martie 2026. 'Începând cu data de 1 iulie 2026, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată (...) se stabilește în bani, fără a include sporuri și alte ada

Economic Intern 01-07-2026 08:00

Măsura privind reducerea accizei la motorină expiră la 1 iulie

Măsura privind reducerea temporară a nivelului accizei la motorină expiră începând cu data de 1 iulie, proiectul legislativ care ar fi permis extinderea măsurii până la 30 noiembrie fiind blocat în Parlament. Potrivit consultantului economic Adrian Negrescu, expirarea măsurii de plafonare a accizei la carburanți va cond

Economic Intern 01-07-2026 07:45

Cumpărăturile online din afara UE se scumpesc de la 1 iulie

O taxă vamală fixă de 3 euro pentru fiecare articol va fi percepută începând de miercuri pentru coletele mici, cu valoarea sub 150 euro, care intră în UE, în mare măsură prin comerțul electronic. Potrivit unui comunicat al Comisiei Europene, noua taxă se va aplica pentru fiecare produs, pe baza clasificării tarifare și

Economic Intern 30-06-2026 18:43

Comunitățile de energie, reglementate de ANRE; nouă reglementare privind notificarea automată la atingerea pragului de până la 80 % din consumul estimat

Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE) a elaborat Ordinul pentru modificarea și completarea Regulamentului de furnizare a energiei electrice la clienții finali (RFEE), prin care introduce un cadru complet pentru funcționarea comunităților de energie, obligă furnizorii să pună la dispoziția clienților conturi online gratuite și stabilește ceri

Economic Intern 30-06-2026 17:58

Chiriac (CONAF): Educația și îngrijirea timpurie nu sunt doar politici sociale, sunt infrastructura participării economice

România caută soluții pentru deficitul de forță de muncă în imigrație, digitalizare și automatizare în timp ce privează economia de una dintre cele mai importante rezerve interne de creștere economică: participarea femeilor pe piața muncii, susține Confederația Națională pentru Antreprenoriat Feminin (CONAF). 'Țara noastră înregistr

Economic Intern 30-06-2026 17:43

Aproape trei sferturi dintre români consideră că berea este băutura ce aduce oamenii împreună (studiu)

Berea își reconfirmă statutul de 'liant social' principal în România, fiind băutura cel mai des asociată cu momentele petrecute alături de cei dragi, conform celui mai recent studiu realizat la solicitarea Berarii României, care relevă că 72% dintre respondenți consideră că berea aduce oamenii împreună, iar 70% o asociază cu socializarea

Economic Intern 30-06-2026 17:26

Plafonarea accizei la carburanți a fost o măsură fără efect vizibil la pompă (profesor de economie)

Plafonarea accizei la carburanți nu a avut un efect vizibil asupra prețurilor la pompă, acestea fiind influențate în principal de evoluția cotațiilor internaționale ale petrolului, a declarat marți, pentru AGERPRES, profesorul universitar de economie Cristian Păun. 'Nu are nicio treabă plafonarea prețului cu ce se întâmpl

Economic Intern 30-06-2026 16:54

Metrorex a lansat în licitație contractul de 102 milioane de lei pentru integrarea sistemului de control acces al Magistralei 4

Metrorex a lansat marți procedura de achiziție sectorială pentru proiectarea și execuția lucrărilor necesare realizării obiectivului de investiții ''Integrarea sistemului de control acces al Magistralei 4 (Racord 1 - Nicolae Grigorescu 2 - Anghel Saligny și Racord 2 - Gara de Nord 2 - Străulești) cu Magistralele 1, 2, 3 și TL'', un contract estimat la 101,58

Economic Intern 30-06-2026 15:58

BNS solicită introducerea unei metodologii unitare pentru stabilirea normelor de muncă

Blocul Național Sindical (BNS) propune factorilor de decizie două măsuri principale privind normarea muncii, considerând că despre aceasta se vorbește prea puțin, deși subiectul îi afectează pe toți salariații. BNS a organizat, marți, dezbaterea cu tema 'Normarea muncii', solicitând, printre altele, introducerea unei metodologii unita

Economic Intern 30-06-2026 15:54

Expirarea plafonării accizei la carburanți va amplifica presiunile inflaționiste (consultant economic)

Expirarea măsurii de plafonare a accizei la carburanți va conduce la majorarea prețurilor la pompă și va amplifica presiunile inflaționiste, cu efecte asupra costurilor de transport și a prețurilor bunurilor și serviciilor, a declarat, pentru AGERPRES, consultantul economic Adrian Negrescu. '1 iulie va aduce un nou val de inflație, un nou

Economic Intern 30-06-2026 14:58

Tanczos: Recoltarea orzului și orzoaicei de toamnă nu este afectată de caniculă

Procesul de recoltare a orzului și orzoaicei de toamnă se desfășoară conform graficului specific perioadei și nu este afectat de caniculă, în timp ce efectele secetei pedologice sunt mai reduse comparativ cu anii anteriori, a afirmat ministrul interimar al Agriculturii, Tanczos Barna. 'Procesul de recoltare a orzului și a orzoaicei de toamnă se derul