logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

MEEMA: Vacanţele cumpărate în zonele grav afectate de coronavirus pot fi anulate; sumele plătite vor fi recuperate integral

Imagine din galeria Agerpres

Persoanele care au încheiat contracte cu agenţiile de turism şi urmau să se deplaseze în zonele grav afectate de coronavirus din China, respectiv provincia Wuhan, dar şi în alte oraşe precum Beijing, Shanghai şi Shenzhen, şi în nordul Italiei au posibilitatea să îşi recupereze integral sumele plătite, însă nu pot beneficia de despăgubiri suplimentare, potrivit unui comunicat al Ministerului Economiei, Energiei şi Mediului de Afaceri (MEEMA).

"Din punct de vedere legal, persoanele care şi-au cumpărat vacanţe şi doresc să le anuleze, în cazul unor circumstanţe inevitabile şi extraordinare, au posibilitatea să îşi recupereze integral sumele plătite către operatorii de turism, însă nu pot beneficia de despăgubiri suplimentare. Conform art. 13, alin. (3) din Ordonanţa nr. 2/2018 privind comercializarea pachetelor de servicii de călătorie, 'Prin excepţie de la alin. (1), călătorul are dreptul să înceteze contractul privind pachetul de servicii de călătorie înainte de începerea executării pachetului, fără a plăti vreo penalitate de încetare în cazul unor circumstanţe inevitabile şi extraordinare care se produc la locul de destinaţie sau în vecinătatea imediată a acestuia şi care afectează în mod semnificativ executarea pachetului sau care afectează semnificativ transportul pasagerilor la destinaţie", se menţionează în comunicatul remis miercuri AGERPRES.

Astfel, reprezentanţii MEEMA precizează că prin circumstanţe inevitabile şi extraordinare se înţelege "o situaţie care nu poate fi controlată de partea care invocă o astfel de situaţie şi ale cărei consecinţe nu ar fi putut fi prevăzute şi evitate chiar dacă s-ar fi luat toate măsurile rezonabile".

"În toate cazurile în care există contracte care reglementează raporturile dintre agenţii de turism şi călători, acestea trebuie respectate şi numai în cazul celor care urmau să se deplaseze în zonele grav afectate din China, respectiv provincia Wuhan, dar şi în alte oraşe precum Beijing, Shanghai şi Shenzhen, cât şi în nordul Italiei, să se poarte discuţii cu operatorii economici din turism pentru a găsi cele mai bune soluţii pentru consumatori", se menţionează în comunicat.

În data de 25 februarie 2020, preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC), Eduardt Cozminschi, a avut o întâlnire cu Emil-Răzvan Pîrjol, secretar de stat în Ministerul Economiei, Energiei şi Mediului de Afaceri - Direcţia Generală Turism, Nicolae Demetriade, preşedinte al Asociaţiei Naţionale a Agenţiilor de Turism (ANAT) şi Paul Silviu Anghel, director general ANPC.

"Având în vedere extinderea epidemiei de coronavirus, s-au discutat viitorii paşi care trebuie urmaţi pentru eventualele sesizări şi reclamaţii din partea consumatorilor. Se recomandă tuturor turiştilor să trateze cu calm această situaţie, să respecte măsurile de prevenire recomandate de autorităţile sanitare şi să-şi continue planurile de călătorie în zonele în care companiile aeriene operează normal", se precizează în comunicat.

Reprezentanţii MEEMA susţin că, la momentul actual, în România nu există niciun caz confirmat de infecţie cu virusul COVID-19 (coronavirus).

"Pentru prevenire este indicat să se evite contactul cu persoanele care sunt suspecte de infecţii respiratorii acute. Spălarea şi dezinfectarea mâinilor sunt acţiuni decisive pentru a preveni infecţia şi nu luaţi medicamente antivirale şi antibiotice decât în cazul în care vă prescrie medicul. Curăţaţi toate suprafeţele cu dezinfectanţi pe bază de clor sau alcool şi utilizaţi masca de protecţie doar în cazul în care suspectaţi că sunteţi bolnav sau în cazul în care acordaţi asistenţă persoanelor bolnave. Nu în ultimul rând, sunaţi la 112 dacă aveţi simptome respiratorii acute (tuse, febră, dureri de gât, scurtarea respiraţiei) sau v-aţi întors din China sau din zonele în carantina din Europa de cel puţin 14 zile. Totodată, le recomandăm cetăţenilor să se informeze permanent de pe canalele oficiale ale Ministerului Sănătăţii, Ministerul de Externe, Ministerul Afacerilor Interne şi Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă", se precizează în comunicat.

Noul virus a provocat deja moartea a peste 2.600 de persoane, majoritatea în China, şi s-a răspândit în alte circa 30 de ţări. Numărul de cazuri confirmate a ajuns la 80.147. Cea mai mare focar din Europa se află în Italia, cu aproximativ 260 de cazuri de coronavirus.AGERPRES/(AS - autor: Nicoleta Bănciulea, editor: Andreea Marinescu, editor online: Irina Giurgiu)

Afisari: 75

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 28-04-2026 07:45

Miting în Piața Victoriei organizat marți de Confederația Meridian împotriva măsurilor guvernamentale

Confederația Sindicală Națională Meridian organizează, marți, un miting național de protest în Piața Victoriei, între orele 10:30 - 14:30, la care participă sindicaliști aparținând tuturor confederațiilor sindicale naționale, membrii ai federațiilor și asociațiilor profesionale, ale pensionarilor civili și militari, asociațiilor revoluționarilor, studențilo

Economic Intern 28-04-2026 07:00

Ministrul interimar al Agriculturii susține, marți, o conferință de presă despre prioritățile instituției

Ministrul interimar al Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Tanczos Barna, va susține, marți, o conferință de presă în cadrul căreia va prezenta prioritățile instituției pentru perioada imediat următoare. Viceprim-ministrul a scris, luni, pe propria pagină de socializare că prioritatea sa zero este adoptarea cât mai rapidă a actelor normative necesa

Economic Intern 27-04-2026 22:38

ASF: Hotărârea Curții Supreme de Casație bulgare, referitoare la Euroins, nu vizează analiza legalității deciziilor administrative adoptate de autoritate

Hotărârea Curții Supreme de Casație din Bulgaria referitoare la contractul de reasigurare dintre Euroins România și EIG Re nu are ca obiect analiza legalității deciziilor administrative adoptate de ASF în România, măsurile adoptate de autoritate fiind dispuse în exercitarea atribuțiilor legale privind supravegherea prudențială a pieței d

Economic Intern 27-04-2026 21:17

Ivan: Ca să reducem prețul la energie, cea mai sănătoasă variantă este legată de capacități noi de producție și stocare

Cea mai sănătoasă variantă de scădere a prețului la energiei, dincolo de reglarea pieței și reducerea speculei, este legată de capacități noi de producție și de stocare și, din acest punct de vedere, am făcut, tot ceea ce înseamnă proiecte care țin de Ministerul Energiei, a declarat, luni, fostul ministrul de resort, Bogdan Ivan, la conferința de bilanț.

Economic Intern 27-04-2026 20:22

Șerban, despre eventuala închidere a TAROM: Dați-mi voie să cred că nu se va întâmpla acest lucru

TAROM nu se va închide, avem o înțelegere cu Comisia Europeană, iar anul acesta sunt prevăzuți în buget încă 65 de milioane de lei pe care ar trebui să îi dăm companiei, a declarat, luni, fostul ministru al Transporturilor și Infrastructurii, Ciprian Șerban, în conferința de bilanț. 'TAROM-ul e o situați

Economic Intern 27-04-2026 20:13

Ivan: S-a primit o scrisoare ce trebuia să fie conformă din punct de vedere al criteriilor; Petrotel-Lukoil ar trebui să înceapă să opereze

Rafinăria Petrotel ar trebui să înceapă să opereze, deoarece s-a primit o scrisoare din partea autorităților americane, care trebuia să fie conformă din punct de vedere al criteriilor, a declarat, luni, fostul ministru al Energiei, Bogdan Ivan. 'S-a primit o scrisoare care trebuia să fie conformă din punct de vedere al criteriilor și

Economic Intern 27-04-2026 19:18

Bogdan Ivan: În cele zece luni de mandat, am adus în țară aproximativ 8,5 miliarde de euro

Fostul ministru al Energiei Bogdan Ivan a declarat, luni, că în cele zece luni de mandat a atras finanțări de aproximativ 8,5 miliarde de euro pentru proiecte strategice din domeniul energiei, inclusiv în sectorul nuclear, infrastructura de gaze naturale și tehnologii avansate de inteligență artificială. 'La finalul acestor zec

Economic Intern 27-04-2026 19:02

Ministrul interimar al Muncii și-a fixat ca prioritate dezinstituționalizarea persoanelor cu dizabilități

Ministrul interimar al Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, Dragoș Pîslaru, și-a fixat ca prioritate în mandatul său dezinstituționalizarea persoanelor cu dizabilități. 'Un subiect crucial, ținut sub preș de România mai bine de 30 de ani, este dezinstituționalizarea persoanelor cu dizabilități. Deși am

Economic Intern 27-04-2026 18:54

Bursa de la București a închis pe roșu prima ședință de tranzacționare a acestei săptămâni

Bursa de Valori București a închis în scădere prima ședință de tranzacționare a acestei săptămâni, iar schimburile au depășit 136,99 milioane de lei (26,90 milioane de euro). Principalul indice al Bursei de Valori București, BET, care include cele mai tranzacționate 20 de companii listate pe Piața Reglementată, s-a depreciat

Economic Intern 27-04-2026 18:53

Pîslaru: Veniturile aflate în plată în legea salarizării nu vor scădea, dar trebuie să se încadreze în deficitul bugetar

O prevedere expresă prin care veniturile aflate în plată nu vor scădea va exista în noul proiect de lege al salarizării, dar care trebuie să se încadreze în deficitul bugetar, a transmis, luni, ministrul interimar al Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, Dragoș Pîslaru, într-o conferință de preluare a mandatului.

Economic Intern 27-04-2026 18:16

Șerban, despre scumpirea călătoriei cu metroul: Ghinion, cum ar spune un clasic în viață; ghinionul meu, că e pe finalul meu de mandat

Fostul ministru al Transporturilor și Infrastructurii Ciprian Șerban spune că ordinul prin care se scumpesc călătoriile cu metroul este ghinionul său, pentru că a avut loc pe finalul său de mandat, însă trebuia semnat, întrucât este o decizie a Consiliului de Administrație al Metrorex și nu se poate reveni la aceasta. 'Gh

Economic Intern 27-04-2026 15:59

Șefa ACUE: Piața de energie electrică poate fi ajutată doar dacă există lichiditate

Piața de energie este supusă factorilor geopolitici și acesta este principalul element de volatilitate, iar ca să ajutăm piața și să diminuăm expunerea la geopolitic avem nevoie de lichiditate, a declarat, luni, la cea de-a opta ediție a Forumului Energiei, directoarea executivă a Federației Asociațiilor Companiilor de Utilități din Energie (ACUE), Daniela Dărăban.

Economic Intern 27-04-2026 15:44

Fermele de porci riscă închiderea, după scăderea prețurilor sub costurile de producție (asociație)

O parte semnificativă a fermelor comerciale de creștere a porcilor operează în pierdere și riscă închiderea în perioada următoare, în condițiile în care prețul porcului la poarta fermei a coborât la 5 - 5,5 lei/kg în viu, sub costul real de producție de peste 6,5 lei/kg, avertizează Asociația Producătorilor de Carne de Porc d

Economic Intern 27-04-2026 15:27

Romsilva solicită repartizarea din profitul pe 2025 a sumelor necesare achiziției de bodycam-uri pentru personalul de teren

Regia Națională a Pădurilor (RNP) - Romsilva consideră că siguranța personalului silvic aflat în teren reprezintă o prioritate constantă și solicită repartizarea din profitul net înregistrat în anul 2025 a sumelor necesare pentru achiziția de aparate body-cam pentru tot personalul de teren, menționează instituția într-o postare publicată, luni

Economic Intern 27-04-2026 14:08

Manole: Am făcut o nouă Lege a salarizării în care nimeni să nu piardă din venituri

Noua lege a salarizării a fost elaborată ținând cont de o serie de principii foarte importante: nimeni nu va pierde din venituri, au fost eliminate disparitățile salariale, au fost rearanjate grilele de salarizare, a fost eliminată cea mai mare parte a sporurilor și anvelopa totală pentru sporuri scade la 20%, conform draftului, a declarat, luni, fostul ministr