Agricultorii interesaţi de conversia la agricultura ecologică se pot înscrie până pe 15 mai în programul "Creştem România BIO"
Carrefour România lansează a doua ediţie a programului "Creştem România BIO", care se adresează tuturor agricultorilor interesaţi de conversia la BIO, indiferent de locaţia sau dimensiunea producţiei lor, a anunţat, marţi, retailerul.
Potrivit sursei citate, în program se pot înscrie în prezent atât agricultori care urmează să îşi certifice pentru prima oară culturile, cât şi cei care sunt deja în proces de conversie, iar înscrierile se fac online, în perioada 24 februarie - 15 mai 2020, pe www.crestemromaniabio.ro sau direct în magazine, în întreaga reţea de hipermarketuri Carrefour din ţară.
Prima ediţie a programului "Creştem România Bio", o iniţiativă care susţine dezvoltarea agriculturii ecologice locale, a fost lansată în martie 2019 şi a avut peste 200 de fermieri înscrişi, dintre care 75 au fost eligibili. Începând cu luna iunie a acestui an, produsele acestora vor fi disponibile în Carrefour cu eticheta "În conversie la BIO", aducând mai aproape de consumator producţia locală în curs de certificare BIO.
"Programul Creştem România Bio a luat naştere din dorinţa de a oferi oricărui agricultor şansa de a intra în procesul, uneori anevoios, al certificării bio, fiind - totodată - atenţi la interesul în creştere al consumatorilor noştri pentru acest segment de produse, dar şi la o practică durabilă, cu atenţie sporită faţă de protejarea mediului înconjurător. Rolul de liant pe care Carrefour şi l-a asumat în această amplă mişcare de susţinere a agriculturii ecologice, conectând autorităţi, certificatori, fermieri şi consumatorul român, este reflectat printr-un număr de 75 de fermieri aflaţi în diferite stadii de conversie, în cadrul programului. Anul acesta, ne propunem să atragem un număr cel puţin egal de agricultori şi să consolidăm ecosistemul deja creat." a declarat Anca Damour, Executive Board Member Carrefour România.
Iulian Tunsu, unul dintre agricultorii înscrişi în program în 2019, susţine că trecerea la agricultura eco, deşi nu a fost un pas uşor, a reprezentat o investiţie importantă pentru el, ca fermier. "Tocmai am încheiat primul an de conversie la BIO şi a fost, într-adevar, diferit, prin modul de cultivare şi soluţiile folosite. Cei de la Carrefour mi-au oferit toate informaţiile şi sprijinul necesare în demersurile pentru certificare. Bio este agricultura de viitor, iar lumea deja începe să conştientizeze beneficiile şi să caute produse crescute natural şi cu grijă pentru natură. Mă bucur să fac acest pas, care nu este unul uşor, dar am încredere că reprezintă o investiţie pentru mine, ca fermier", a declarat agricultorul.
Beneficiile oferite în cea de-a doua ediţie a programului pentru viitorii parteneri Carrefour sunt: un contract ferm pe perioada de conversie (1-3 ani) şi încă 2 ani după momentul în care devin producători BIO, iar Carrefour va achiziţiona întreaga producţie pe toată durata contractului, preluarea costurilor de certificare pentru toată perioada de conversie, atât în cazul agricultorilor care urmează să îşi certifice pentru prima oară culturile, cât şi în cazul agricultorilor care sunt deja în proces de conversie, precum şi consiliere pentru procesul de conversie la BIO, în ceea ce priveşte procedura de elaborare a dosarului, în parteneriat cu organismul de certificare Ecocert.
De asemenea, programul oferă promovarea şi vânzarea produselor rezultate: începând cu primul an de conversie, ca produse convenţionale, iar din al doilea an, sub eticheta "în conversie la BIO", la un preţ superior produselor din agricultura convenţională, Carrefour fiind primul retailer care va introduce o astfel de etichetă, încercând, prin acest demers, să sprijine atât agricultorii în procesul de conversie, cât şi să desfăşoare acţiuni de informare a consumatorilor cu privire la beneficiile BIO; susţinere şi consiliere pentru dezvoltarea afacerii, oferind inclusiv suport de marketing, promovare, packaging (biodegradabil) pentru produsele ecologice rezultate din aceste parteneriate.
Carrefour susţine comunităţile în care activează prin programe relevante, astfel că, în 2017, retailerul a lansat, în premieră în România, Cooperativa Agricolă Carrefour Vărăşti, prima de acest gen fondată alături de un retailer. Proiectul aduce mai aproape de clienţii Carrefour producătorii agricoli români cu produse de calitate şi le oferă acestora oportunitatea de a accesa o piaţă de desfacere sustenabilă.
România deţine în prezent în jur de 364.000 de hectare în agricultura ecologică şi circa 10.000 de beneficiari înregistraţi în acest sistem. Piaţa bio din România a ajuns la 20 de milioane de euro, în 2018, înregistrând o creştere anuală de circa 30%. AGERPRES/(AS - editor: Mariana Nica, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Bodea (CRE): Proiectul național pentru România ar trebui să fie electrificarea
Provocarea actuală este de a găsi modalități de a crește utilizarea energiei electrice, iar pentru România proiectul național ar trebui să fie electrificarea, a declarat, la Eurelectric Power Summit, președintele Centrului Român al Energiei și CEO al Adrem, Corneliu Bodea. Potrivit acestuia, România se află într-o poziț
Sistemul informatic eTarifGiurgiuPod a fost recepționat joi
Sistemul informatic eTarifGiurgiuPod a fost recepționat joi iar pentru a fi oficial pus în funcțiune în data de 15 iunie 2026 se așteaptă publicarea în Monitorul Oficial a Ordinului ministrului Transporturilor, a anunțat directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol. Sistemul eTar
Cod portocaliu de averse torențiale în localități din județele Ialomița, Călărași și Giurgiu, joi seara
Administrația Națională de Meteorologie a emis o nouă atenționare nowcasting Cod portocaliu de averse torențiale, valabilă până la ora 20:30 în mai multe localități din județele Ialomița, Călărași și Giurgiu. Astfel, în Sinești, Drăgoești (Ialomița), Budești, Radovanu, Ulmeni, Curcani, Mitreni, Frumușani, Spanțov, Vasilați, Sohatu, Chiselet,
Pîslaru: România are nevoie de un guvern; nu cred că un executiv tehnocrat este cea mai bună soluție
România are nevoie de un guvern, iar formula unui executiv tehnocrat nu reprezintă neapărat cea mai bună soluție pentru țară, a declarat joi ministrul interimar al Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, Dragoș Pîslaru. 'Cred că România are nevoie de un guvern. Opinia mea cu privire la guvernul tehnocrat nu este un secret.
Liniile 100, 203, 205 și 282 vor fi deviate pentru desfășurarea evenimentului 'Ziua Olimpică 2026'
Liniile de autobuz 100, 203, 205 și 282 vor circula pe trasee modificate, vineri și sâmbătă, ca urmare a restricțiilor de trafic instituite pentru desfășurarea evenimentului 'Ziua Olimpică 2026', informează Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București - Ilfov (TPBI). Potrivit sursei citate, traficul rutier va fi restr
TPBI: Linia de autobuze 421, deviată din cauza evenimentului Clinceni Air Show 2026
Linia de autobuze 421 va fi deviată sâmbătă din cauza evenimentului 'Clinceni Air Show 2026'. Astfel, pentru a veni în sprijinul participanților la evenimentul menționat, Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București - Ilfov (TPBI) a dispus ca linia 421 să funcționeze în după-amiaza zilei de sâmbătă,
SindFISC: Discuțiile de la Ministerul Muncii pe legea salarizării au avut mai degrabă un caracter formal; protestele continuă
Reprezentanții sindicatelor din administrație au prezentat ministrului Muncii obiecțiile față de proiectul noii legi a salarizării, însă discuțiile au avut mai degrabă un caracter formal, a declarat, joi, pentru AGERPRES, președintele SindFISC, Nicolae-Liviu Toader. 'Ministrul a precizat încă de la început că trebuie luat
ANSVSA oferă expertiză într-un proiect european de modernizare a sistemului sanitar-veterinar moldovean
Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor din România (ANSVSA) acordă asistență tehnică pentru modernizarea sistemului sanitar-veterinar și de siguranță alimentară din Republica Moldova în procesul de aderare la Uniunea Europeană. Potrivit unui comunicat transmis joi AGERPRES, oficiali ai ANSVSA efectuează, în
Peste un sfert dintre români au în plan să instaleze sisteme de panouri fotovoltaice în următorul an (sondaj)
Peste jumătate dintre români (57%) susțin că vor fi mult mai atenți la consumul inutil de energie, iar 27% au în vedere să instaleze sisteme de panouri fotovoltaice, în următoarele 12 luni, reiese din rezultatele unei cercetări sociologice publicate joi. Conform datelor platformei despre-energie.ro, opt din zece români (82%) au luat, &i
Florin Jianu, ales vicepreședinte al unei structuri a SMEunited, organizație reprezentativă a IMM-urilor la nivel european
Președintele IMM România, Florin Jianu, a fost ales în funcția de vicepreședinte al Comitetului pentru Politici de Antreprenoriat al SMEunited, organizația reprezentativă a IMM-urilor la nivel european, după ce a fost ales, în luna decembrie 2025, și vicepreședinte al SMEunited. Potrivit unui comunicat transmis joi AGERPRES,
Toader (Comunitățile de Energie): România e în urmă la electrificare; are șansa să fie printre liderii europeni în domeniu
România este în urmă la electrificare, folosește foarte puțină energie și are șansa să recupereze această diferență și să fie unul dintre liderii europeni în acest domeniu, a declarat, joi, Lucian Toader, președinte al Societății Comunităților de Energie și fondator Alt.Real. 'Avem oportunitate în România pent
Pistol: Secțiunea Tigveni-Curtea de Argeș din Autostrada Sibiu-Pitești ar putea fi deschisă circulației cu 6 luni mai devreme
Secțiunea Tigveni - Curtea de Argeș din Autostrada Sibiu - Pitești (A1) ar putea fi deschisă circulației cu aproximativ șase luni mai devreme față de termenul contractual, stabilit pentru februarie 2027, a anunțat joi directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol. 'În scu
BNS cere retragerea proiectului noii legi a salarizării și reclamă lipsa transparenței în elaborarea acestuia
Blocul Național Sindical (BNS) solicită retragerea imediată a proiectului noii legi a salarizării în sectorul public, apreciind că documentul este 'profund viciat conceptual', elaborat netransparent și incapabil să asigure echitate, predictibilitate sau sustenabilitate în sistemul public de salarizare. 'Blocul Național
Distrigaz Sud Rețele a sistat alimentarea cu gaze naturale pe mai multe străzi din sectorul 4 al Capitalei
Distrigaz Sud Rețelea a întrerupt joi, temporar, alimentarea cu gaze naturale pe mai multe străzi din sectorul 4 al municipiului București, ca urmare a unui defect înregistrat la o conductă a sistemului de distribuție amplasată pe strada Intrarea Gării Progresului, a anunțat Distrigaz Sud Rețele. Compania a sistat alimentarea cu ga
Consiliul Concurenței a autorizat preluarea Automecanica SA de către Otokar Otomotive din Turcia
Consiliul Concurenței a autorizat tranzacția prin care Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ș. din Turcia intenționează să preia Automecanica S.A România, a anunțat joi autoritatea de concurență. Otokar produce autobuze și camioane ușoare în segmentul vehiculelor comerciale, precum și o varietate de vehicule blindate tactice cu roți






