logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Florin Cîţu: Practica de a ascunde sub preş gunoiul, de a arunca facturile în viitor, se opreşte în acest moment

Imagine din galeria Agerpres

Practica de a ascunde sub preş gunoiul, de a arunca facturile în viitor, se opreşte în acest moment, iar prin rectificarea aprobată joi a trebuit să suplimentăm partea de cheltuieli, pentru că altfel companiile din sectorul privat, cetăţenii, pensionarii nu şi-ar fi primit banii pe care îi meritau, a declarat, joi seara, ministrul Finanţelor Publice, Florin Cîţu.

"Aceste sume au fost alocate prin rectificarea bugetară pentru că nu existau în buget, deşi programele existau şi au fost ignorate de guvernul precedent. A trebuit să suplimentăm partea de cheltuieli pentru că altfel companiile din sectorul privat, cetăţenii, pensionarii nu şi-ar fi primit banii pe care îi meritau. (...) Această practică de a ascunde sub preş gunoiul, de a arunca facturile în viitor, se opreşte în acest moment", a afirmat ministrul Finanţelor.

Cea mai mare sumă, respectiv două miliarde de lei, a fost alocată în plus pentru plata, până la finele anului, a drepturilor pentru asistenţă socială.

"Iarăşi bani care nu erau în buget: pensii, alocaţii de stat pentru copii, indemnizaţii persoane cu handicap sau pentru persoane aflate în concediu pentru creşterea copilului. Aceşti bani nu au fost incluşi în buget şi aceşti oameni nu şi-ar fi primit banii. (...) La pensii a fost suplimentat iniţial cu suma de 585,9 milioane de lei pentru asigurarea plăţii integrale a drepturilor de pensii pe luna decembrie, dar în şedinţa de Guvern de azi am suplimentat cu încă 40 milioane de lei pentru că s-a făcut o recalculare pentru 5.685 de persoane până în data de 26 noiembrie. Acestea vor intra în plată de la 1 decembrie", a adăugat Cîţu.

O sumă de 1,8 miliarde de lei a fost alocată suplimentar pentru plata facturilor pentru companii care au efectuat proiecte aferente programului PNDL.

Totodată, plăţile pentru decontarea concediilor medicale şi a indemnizaţiilor de asigurări sociale au fost suplimentate cu 1,2 miliarde de lei.

"Am suplimentat plăţile pentru decontarea concediilor medicale şi indemnizaţiilor de asigurări sociale cu 1,2 miliarde de lei. În ultimele 4 luni de zile nu au mai fost bugetate, nu au fost bani în buget pentru plata acestor concedii medicale", a precizat şeful de la Finanţe.

În ceea ce priveşte TVA, ministrul a anunţat că până la sfârşitul anului toate companiile care au fost verificate şi au raport favorabil pentru returnarea TVA îşi vor primi banii.

"Nu este normal ca sectorul privat să susţină iresponsabilitatea guvernului precedent. Sunt aici companii care dacă nu ar fi primit aceşti bani, unele chiar ar fi intrat în faliment", a subliniat Florin Cîţu.

El a arătat, de asemenea, că bugetul nu avea alocate fondurile necesare pentru plata majorării salariale pentru persoanele din unităţile sanitare publice, astfel că acestea au fost suplimentate cu 813 milioane de lei, iar pentru medicamente au mai fost adăugate 766,6 milioane lei.

O sumă de 460 milioane de lei a fost direcţionată către achitarea diferenţelor salariale prevăzute de Legea 85 din 2016, reprezentând plăţi restante pentru 2018 şi 2019 pentru universităţile de stat.

Ministrul Finanţelor a anunţat, totodată, că nici programul "Tomata" nu avea fonduri alocate astfel încât au fost incluşi în buget 70 de milioane de lei în acest sens.

"O surpriză neplăcută: un program la care fostul guvern tot făcea referire, programul "Tomata" , nu avea banii incluşi în buget şi a trebuit să includem 70 de milioane de lei pentru acest program ca să fie făcute decontările", a mai spus Cîţu.

Alte 279 milioane de lei au fost alocate pentru plata sumelor din titlurile de plată emise de Autoritatea Naţională pentru restituirea Proprietăţilor.

"A trebuit să facem această rectificare până în ultimul moment să ne asigurăm că nimeni dintre cei care ar fi trebuit să primească bani din partea statului nu va avea de suferit în această perioadă. S-a ajuns (cu deficitul bugetar, n.r.) de la 4,3 la 4,4% pentru că s-au mai alocat plăţi suplimentare, care au apărut în ultimele două zile, şi s-au dus înspre Ministerul Sănătăţii (a fost suplimentat bugetul cu 400 milioane de lei pentru concedii medicale şi 200 milioane de lei pentru medicamente) şi la Educaţie (460 milioane de lei pentru plata diferenţelor salariale", a mai spus ministrul Finanţelor.AGERPRES/(AS - autor: Andreea Marinescu, editor: Mariana Nica, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 52

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 25-04-2026 17:50

CNPP: 882.012 beneficiari de indemnizație socială pentru pensionari, în martie 2026

Numărul total al beneficiarilor de indemnizație socială pentru pensionari a fost, în martie 2026, de 882.012 persoane, cu 1.286 mai puține comparativ cu luna anterioară, dintre care 842.773 erau pensionari din sistemul public, iar 39.239 pensionari proveniți din fostul sistem de pensii al agricultorilor, conform datelor centralizate de Casa Națională de Pensii

Economic Intern 25-04-2026 16:38

Pîslaru: După preluarea mandatului, vom asigura transparența și dialogul social, pentru a adopta cea mai bună versiune a Legii Salarizării

Materialul privind Legea salarizării unitare, apărut pe surse, nu este un document oficial, nu reflectă forma finală, și, după preluarea mandatului, vom asigura transparența și dialogul social astfel încât să putem adopta cea mai bună versiune posibilă a acestui act normativ, a transmis, Dragoș Pîslaru, propus pentru a prelua, interimar, funcția de ministru

Economic Intern 25-04-2026 11:26

ONRC: 38.643 de persoane fizice și juridice, înmatriculate în primele trei luni din 2026

Numărul înmatriculărilor de persoane fizice și juridice a crescut în primele trei luni din 2026 cu 15,75% comparativ cu aceeași perioadă din 2025, totalizând 38.643 de înmatriculări, din care 21.228 SRL, conform datelor centralizate de Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC), consultate de AGERPRES. Cele mai multe înmatr

Economic Intern 25-04-2026 11:07

ASF: Memorandum de Înțelegere privind cooperarea între autoritățile competente pentru piețele de capital din Europa Centrală și de Sud-Est

Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) a participat vineri, la Bled (Slovenia), la semnarea unui Memorandum de Înțelegere privind cooperarea între autoritățile competente pentru piețele de capital din Europa Centrală și de Sud-Est, alături de instituțiile similare din Slovenia, Croația, Polonia, Ungaria, Bulgaria, Slovacia și Macedonia de Nord. &l

Economic Intern 25-04-2026 10:27

ANPC a aplicat amenzi de peste 4,17 milioane lei, în urma controalelor din perioada 20-24 aprilie

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor a desfășurat, în perioada 20-24 aprilie 2026, acțiuni de control la nivelul întregii țări, în cadrul cărora au fost verificați peste 1.300 de operatori economici, și a aplicat amenzi de peste 4,17 milioane lei. Conform unui comunicat al ANPC, în cadrul acțiunilor de control au fost c

Economic Intern 25-04-2026 10:17

Tarifele de călătorie cu metroul se majorează, de la 1 mai; Ordinul a fost publicat în Monitorul Oficial

Ordinul privind aprobarea tarifelor de călătorie cu metroul a fost publicat, vineri seara, în Monitorul Oficial, noile tarife, mai mari cu circa 40%, urmând să intre în vigoare începând cu 1 mai 2026. Astfel, tariful unei călătorii va crește de la 5 lei la 7 lei, cel pentru două călătorii de la 10 lei la 14 lei și pentru 10 călăto

Economic Intern 24-04-2026 18:49

Bursa de la București a închis pe creștere ultima ședință a săptămânii

Bursa de Valori București (BVB) a închis în creștere ultima ședință din această săptămână iar valoarea tranzacțiilor s-a cifrat la 139,8 milioane de lei (27,5 milioane euro). Principalul indice al Bursei de Valori București, BET, care include cele mai tranzacționate 20 de companii listate pe Piața Reglementată, s-a apreciat cu 1,12%, pâ

Economic Intern 24-04-2026 16:53

Mediul de afaceri: România nu-și mai permite să amâne reformele necesare pentru înscrierea pe o traiectorie de construcție

România nu-și mai permite să amâne reformele necesare pentru înscrierea pe o traiectorie de construcție, de stabilizare, de restaurare a încrederii și credibilității, susțin mai multe organizații ale mediului de afaceri, într-un apel comun publicat vineri. 'După o perioadă electorală tensionată și prelungită, costisitoare pent

Economic Intern 24-04-2026 16:49

ANRE: Garanția de racordare crește la 20 % din valoarea tarifului de racordare; garanție nouă pentru participarea la licitațiile de alocare de capacitate

Garanția pentru racordare crește de la 5% la 20% din valoarea tarifului de racordare și se instituie o garanție nouă pentru participarea la licitațiile de alocare de capacitate, informează Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei, printr-un comunicat. În plus, potrivit sursei citate, autorizațiile de înființare nu vor mai pu

Economic Intern 24-04-2026 16:03

Ministrul Finanțelor: Dezvoltarea pieței de capital este una dintre ambițiile strategice ale României

Dezvoltarea pieței de capital reprezintă una dintre ambițiile strategice ale României, în condițiile în care o piață puternică înseamnă mai multe investiții în economie, companii românești care se pot dezvolta și crea locuri de muncă, dar și oportunități pentru cetățeni de a-și valorifica economiile, a declarat, vineri, ministrul Finanțelo

Economic Intern 24-04-2026 15:58

Reprezentant CNCAN, la 40 de ani de la accidentul nuclear: Riscul să avem un nou Cernobîl este zero

Riscul să avem un nou Cernobîl este zero din toate perspectivele, accidentul nuclear de acum 40 de ani reprezentând momentul de cotitură pentru industria nucleară, care a avut o evoluție fantastică din perspectivă tehnologică, dar și din perspectiva comunicării și cooperării internaționale, a declarat, vineri, Petre Min, șef Serviciu interimar la Serviciul Operat

Economic Intern 24-04-2026 15:32

CNIR: O asociere condusă de un constructor român va realiza tronsonul I Moțca-Târgu Frumos al A8

O asociere de firme condusă de un constructor român va construi tronsonul 1 Moțca - Târgu Frumos al Autostrăzii A8, informează Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR), într-un comunicat de presă transmis, vineri, AGERPRES. 'De astăzi, toate cele patru tronsoane ale Autostrăzii A8 Moțca - Iași - Ungheni au constructori, un progres

Economic Intern 24-04-2026 15:18

CONAF: Privatizarea companiilor de stat non-strategice rămâne soluția pentru eficientizarea economiei

Companiile de stat care nu sunt strategice ar trebui privatizate sau restructurate, deoarece actualul model bazat pe numiri politice și costuri ridicate cu personalul nu mai este sustenabil, a declarat, vineri, președinta Confederației Naționale pentru Antreprenoriat Feminin (CONAF), Cristina Chiriac. 'În 2016 publicam singura lucrare de referință di

Economic Intern 24-04-2026 15:10

TPBI: Liniile 53 și 331, modificate de luni din cauza lucrărilor la infrastructura de tramvai din nord-vestul Capitalei

Liniile 53 și 331 vor circula pe trasee modificate începând de luni, 27 aprilie, ca urmare a demarării lucrărilor de reabilitare a căii de rulare a tramvaielor de pe Bulevardul Bucureștii Noi, Bulevardul Gloriei și Strada Piatra Morii, a anunțat Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București - Ilfov (TPBI). Potrivit surse

Economic Intern 24-04-2026 15:09

Sarcina fiscală trebuie să depindă de nivelul venitului, și nu de forma juridică sub care acesta este realizat (studiu)

Diferențele de tratament fiscal între venituri similare pot ajunge până la un raport de 7:1, în funcție de forma juridică prin care sunt obținute, iar sarcina fiscală depinde mai degrabă de modul de organizare juridică decât de nivelul veniturilor, potrivit studiului 'Reforma impozitării veniturilor personale. Sarcina fiscală totală în funcț