logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Marius Budăi: Banii sunt prevăzuţi pentru majorarea punctului de pensie de la 1 septembrie şi nu avem nicio sincopă

Imagine din galeria Agerpres

Punctul de pensie creşte de la 1 septembrie cu 15%, la 1.265 lei, odată cu implementarea noii Legi a pensiilor, iar banii sunt prevăzuţi şi nu avem nicio sincopă în acest moment pentru această primă majorare, a declarat, duminică seara, la Antena 3, ministrul Muncii, Marius Budăi.

"Anul acesta va fi o majorare a valorii punctului de pensie de la 1.100 de lei la 1.265 de lei, în speţă 15%. În 2021 se va majora valoarea punctului de pensie până la suma de 1.875 de lei, iar între aceste perioade, în 2020, valoarea punctului de pensie va fi la 1.775 de lei. Toate acestea vor fi în paralel cu munca pe care o avem de depus, cu ceea ce avem de făcut, cu achiziţie software şi mai ales ne dorim să ajungem în situaţia în care să începem să simulăm, să începem să migrăm date din programul actual în noul program informatic, să începem să introducem noile formule de calcul", a spus Budăi.

El a precizat că odată cu intrarea în vigoare a noii Legi a pensiilor mai sunt de implementat şi alte sporuri, dar şi pensiile de agricultori.

"Noi mai avem în lege de implementat acel 25% pentru pensia de urmaş, acel 10% pentru documente care nu au fost luate în calcul, sporuri din anexa 5 la Legea 215, la anexa 263, acele sporuri care nu au avut caracter permanent şi nu au constituit contribuţie, cum este acordul global şi alte sporuri. Aceste lucruri trebuie făcute pas cu pas. Mai avem de introdus şi pensiile de agricultori a căror migrare va fi un pic mai dificilă", a explicat oficialul MMJS.

Acesta a reiterat că majorarea valorii punctului de pensie din aceste an a fost prevăzută în OUG 114/2018, astfel încât la construcţia bugetului general consolidat pe anul 2019 să poată fi cuprinsă suma necesară pentru acoperirea acestei majorări de la 1 septembrie.

"Banii sunt prevăzuţi şi nu avem nicio sincopă în acest moment pentru această primă majorare. Cu siguranţă vom lua în calcul când vom construi bugetul pe anul 2020 şi majorarea de la 1.265 la 1.775 lei şi aşa vom face în fiecare an, astfel încât, în paralel cu tot ceea ce înseamnă program informatic, infrastructură informatică şi aici mă refer la unităţi de calcule noi, la servere mult mai mari şi mult mai performante, pentru că trebuie să migrăm date. Vrem să avem servere perfomante astfel încât durata operaţiunilor care se desfăşoară în implementarea acestei legi şi în formula de calcul să fie scurtată pentru a putea cumva şi aici recupera acest timp pierdut", a subliniat Budăi.

Ministrul Muncii susţine că există deja o întârziere de şase luni, de la aprobarea legii în Parlament şi până la promulgare, iar acest lucru va aduce o presiune mai mare pe reprezentanţii Casei Naţionale de Pensii în ceea ce priveşte implementarea legii.

"În cele şase luni care au trecut de la votarea legii în Parlament am fi putut, practic, să avem procedura softului de achiziţii în derulare, am fi putut să avem încheiate discuţiile pe acel caiet de sarcini, pe schema în care să ne încadrăm cu programul informatic, pentru că poate fi simplu la prima vedere, dar cu siguranţă nu este aşa", a subliniat şeful de la Muncă.

În opinia sa, aproximativ 5 milioane de pensii vor intra la recalculare după noua lege. "La această dată sunt 4,971 milioane de pensionari, iar până în 2021 poate fi o evoluţie. Nu este simplu şi nu este la îndemâna oricui", a adăugat Budăi.

Ministrul Muncii a făcut o simulare pe o pensie de 803 lei, care va creşte de la 1 septembrie odată cu majorarea punctului de pensie cu 15% la 924 de lei, la 1 septembrie 2020 va ajunge la 1.296 de lei, iar la 2021 la 1.369 lei.AGERPRES/(AS - autor: Mariana Nica, editor: Nicoleta Gherasi, editor online: Daniela Juncu)

Afisari: 39

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 22-04-2026 17:49

Comisarul european pentru Servicii Financiare și Uniunea Economiilor și Investițiilor, în vizită în România, joi și vineri

Comisarul european pentru Servicii Financiare și Uniunea Economiilor și Investițiilor, Maria Luis Albuquerque, efectuează o vizită oficială în România, în perioada 23-24 aprilie, informează Reprezentanța în România a Comisiei Europene. Comisarul european se va întâlni cu guvernatorul Băncii Naționale a României,

Economic Intern 22-04-2026 17:27

Șerban: Astăzi am semnat contractele de finanțare cu ARF pentru achiziția a 20 de rame electrice interregionale și a 16 locomotive electrice

Ministrul Transporturilor, Ciprian Șerban, a anunțat miercuri semnarea contractelor de finanțare cu Autoritatea pentru Reformă Feroviară pentru achiziția a 20 de rame electrice interregionale și a 16 locomotive electrice. 'Astăzi, am semnat contractele de finanțare cu Autoritatea pentru Reformă Feroviară pentru achiziția a 20 de rame electrice interregiona

Economic Intern 22-04-2026 17:24

BNR: Rata inflației va crește și se va menține în intervalul martie-iunie la valori mai ridicate decât în prognoza pe termen mediu

Rata anuală a inflației va crește și se va menține în intervalul martie-iunie 2026 la valori mai ridicate decât cele evidențiate în prognoza pe termen mediu din februarie 2026, se arată în minuta ședinței de politică monetară a Consiliului de administrație al Băncii Naționale a României din 7 aprilie 2026. '&I

Economic Intern 22-04-2026 15:55

Componenta nerambursabilă din PNRR a crescut cu 3 miliarde lei în trimestrul I (ministru)

Componenta nerambursabilă din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) a crescut, în primul trimestru, cu 3 miliarde de lei, de la 2,8 miliarde lei la 5,8 miliarde lei, însă absorbția fondurilor trebuie accelerată, având în vedere termenul din august pentru îndeplinirea jaloanelor și obținerea tranșelor din PNRR, a declarat miercuri min

Economic Intern 22-04-2026 15:42

Pistol: Secțiunea 4 a autostrăzii Sibiu-Pitești (Tigveni - Curtea de Argeș), aproape finalizată

Secțiunea 4 a autostrăzii Sibiu-Pitești (Tigveni - Curtea de Argeș), în lungime de 9,86 km, este aproape finalizată, a anunțat directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol. 'Doar 10 procente ne mai despart de deschiderea circulației pe încă o secțiune a autostrăzii Sibiu-Pitești (A

Economic Intern 22-04-2026 15:07

BNS a propus, la întâlnirea cu PSD, un nou program de guvernare la negocierile pentru formarea unei noi coaliții

Blocul Național Sindical (BNS) a propus, miercuri, la o întâlnire cu reprezentanți ai PSD, ca procesul de negociere pentru formarea unei noi coaliții să conducă și la elaborarea unui nou program de guvernare pentru că, în opinia sindicatelor, actualul program nu a adus niciun beneficiu economiei, cu excepția reducerii deficitului bugetar cu 0,8%.

Economic Intern 22-04-2026 14:56

Concordia: Politica poate produce crize rapid; economia le repară lent și scump

Criza din acest moment nu este un eveniment intern al coaliției de guvernare, este un risc economic real, cu consecințe măsurabile pentru România, atrage atenția Confederația Patronală Concordia. 'Politica poate produce crize rapid. Economia le repară lent și scump. Șansa României este accesarea banilor din PNRR și fondurile europene, în

Economic Intern 22-04-2026 14:46

Dărăban (ACUE): Trebuie să vedem de la ANRE o reglementare mai flexibilă și mai aproape de vremurile în care trăim

Reglementarea joacă un rol vital în activitatea de distribuție și transport a energiei și trebuie să vedem din partea ANRE un cadru mai flexibil, mai acomodant, mai aproape de vremurile în care trăim, susține directoarea executivă a Federației Asociațiilor Companiilor de Utilități din Energie (ACUE), Daniela Dărăban. 'Prosumatorii sunt nou-intr

Economic Intern 22-04-2026 14:33

O criză politică ar crește costurile de finanțare, ar pune în pericol ținta de deficit și investițiile străine (ministru)

O eventuală criză politică ar transmite un semnal negativ către investitori și agențiile de rating, ar majora costurile de finanțare ale statului și ar pune în pericol atingerea țintei de deficit bugetar de 6,2% din PIB la finalul acestui an, în condițiile în care deficitul din primul trimestru s-a redus la aproximativ 22 de miliarde de lei, a declarat mier

Economic Intern 22-04-2026 14:18

ANSVSA organizează târgul gastronomic 'Sigur și Gustos' la Casa Presei Libere, în perioada 8-10 mai 2026

Peste 70 de producători locali vor participa la târgul gastronomic 'Sigur și Gustos', organizat de Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA), în parteneriat cu Primăria Sectorului 1, în perioada 8 - 10 mai 2026, pe aleile din zona Casei Presei Libere. Potrivit unui comunicat al

Economic Intern 22-04-2026 13:13

Hanga (BVB): Predictibilitatea este esențială pentru reducerea costului de finanțare al statului

Predictibilitatea, stabilitatea și echilibrul sunt esențiale pentru reducerea costului de finanțare al statului român, în condițiile în care România are o datorie publică estimată la 220-230 de miliarde de euro, un deficit bugetar de circa 8% din PIB și presiunea suplimentară a majorării cheltuielilor pentru apărare până la 5% din PIB, a

Economic Intern 22-04-2026 12:44

FPIOR: România este și în acest an o destinație vedetă la Târgul de Turism din Kazahstan

România este și în acest an o destinație vedetă la Târgul de Turism din Almaty, Kazahstan, întrucât reprezintă poarta de intrare către o experiență de vacanță în Europa, susține Corina Martin, vicepreședinte - secretar general al Federației Patronatelor din Industria Ospitalității din România (FPIOR).

Economic Intern 22-04-2026 11:52

Moise (PATRES): Vârful de consum al României este 9 gigawați; la ANRE există 80-81 gigawați în aviz tehnic de racordare

Vârful de consum de energie al României este 9 gigawați, iar în ultima raportare a Autorității Naționale de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) în aviz tehnic de racordare existau 80-81 de gigawați, ceea ce e absurd, a declarat, miercuri, prim-vicepreședintele Organizației Patronale a Producătorilor de Energie din Surse Regenerabile

Economic Intern 22-04-2026 11:41

Rompetrol Rafinare: Vega Ploiești a început producția hexanului de puritate superioară

Rafinăria Vega Ploiești, operată de Rompetrol Rafinare, a început producția unui nou solvent, cu valoare adăugată crescută - hexan de puritate minimă 60%, care susține producția de polipropilenă și industria alimentară, fiind furnizat tuturor fabricilor de ulei alimentar din România. Conform unui comunicat al companiei, transmis mi

Economic Intern 22-04-2026 11:28

Burduja: Miza bătăliei în sectorul energetic este de a se face curățenie; să terminăm odată cu samsarii, în interesul investitorilor serioși

Miza bătăliei în sectorul energetic este de a se face curățenie și trebuie să terminăm odată cu samsarii de terenuri și de ATR-uri (Aviz Tehnic de Racordare), în interesul investitorilor serioși, care nu aveau loc și n-au loc, a declarat, miercuri, în cadrul celei de-a cincea ediții a Solar Energy Bucharest Summit, consilierul premierului Româ