România şi Marea Britanie, oportunităţi şi perspective de cooperare
Perspectivele de cooperare economică şi comercială post-Brexit între Uniunea Europeană şi Regatul Unit, precum şi valorificarea oportunităţilor oferite de Parteneriatul Strategic bilateral româno-britanic, încheiat în 2003, au fost temele centrale în cadrul discuţiilor care au avut loc luni între ministrul pentru Mediul de Afaceri, Comerţ şi Antreprenoriat, Ştefan-Radu Oprea, şi comisarul pentru Comerţul cu Europa al Marii Britanii, Andrew Mitchell.
Potrivit unui comunicat al ministerului de resort, Ştefan-Radu Oprea a transmis partenerilor de dialog preocuparea MMACA pentru creşterea nivelului investiţiilor şi al comerţului bilateral, exprimând speranţa că ritmul şi nivelul cooperării vor fi menţinute şi după ce Regatul Unit va părăsi Uniunea Europeană.
"Obiectivul strategic al României este ca Uniunea Europeană şi Marea Britanie să aibă o relaţie cât mai apropiată, după producerea Brexitului. În contextul Parteneriatului Strategic bilateral, ne dorim aprofundarea dimensiunii economice. Avem în vedere proiecte comerciale şi de investiţii în domeniile industriei auto, energie, infrastructură sau cercetare-dezvoltare", a declarat ministrul Mediului de Afaceri.
Intrarea London Stock Exchange Group pe piaţa românească prin deschiderea centrului de servicii pentru afaceri la Bucureşti a reprezentat un semnal investiţional britanic puternic pentru România, se arată în comunicatul MMACA.
De asemenea, "deschiderea unei reprezentanţe a companiei româneşti Modpack System, unul dintre furnizorii de vârf la nivel naţional de servicii de ambalare industrială pentru export şi relocare de obiective industriale, la Liverpool, reprezintă o poveste de succes şi un model de urmat pentru alţi investitori români pe piaţa britanică", a arătat ministrul Oprea.
Preluarea de către România a Preşedinţiei rotative a Consiliului Uniunii Europene în primul semestru al anului 2019 a fost, de asemenea, o temă de interes în cadrul întrevederii bilaterale de la Bucureşti. Ministrul Ştefan-Radu Oprea l-a asigurat pe comisarul britanic de susţinerea României în finalizarea acordului de ieşire a Regatului Unit din Uniunea Europeană.
În plus, cei doi oficiali au analizat şi viitorul colaborării în cadrul Organizaţiei Mondiale a Comerţului, partenerii de dialog convenind asupra necesităţii modernizării acesteia, astfel încât să poată răspunde actualelor provocări ale economiei globale şi să funcţioneze din nou pentru toată lumea.
Ministrul Oprea l-a informat, în acest sens, pe comisarul britanic că, pe agenda OMC, comerţul electronic se bucură de o atenţie deosebită, urmând ca, în perioada deţinerii de către România a Preşedinţiei Consiliului UE, să fie organizat un eveniment centrat pe inovare şi a invitat, cu acest prilej, Marea Britanie să se alăture discuţiilor, pentru a transmite un semnal clar în cadrul Uniunii asupra faptului că relaţiile bilaterale continuă.
Întâlnirea a avut loc în contextul organizării, la Bucureşti, a Business breakfast and trade summit on inovative technology, organizat de Camera de Comerţ Româno-Britanică.
Marea Britanie reprezintă pentru România al 6-lea partener între statele membre UE în ceea ce priveşte comerţul total de bunuri. La export, Regatul Unit este a 5-a ţară între pieţele de destinaţie a exporturilor româneşti, iar în topul ţărilor partenere la import ocupă locul 13.
În anul 2017 s-a înregistrat un nou record în istoria relaţiilor bilaterale, schimburile comerciale ajungând la 4,25 miliarde euro, din care exporturi 2,56 miliarde euro, iar importuri 1,69 miliarde euro.
În primele şapte luni din 2018, schimburile comerciale bilaterale au înregistrat valori totale de 2,72 miliarde euro, din care 1,72 miliarde euro exporturi - în creştere cu 13,86% faţă de aceeaşi perioadă din 2017, şi 996 milioane de euro importuri - în creştere cu 3,18%. Balanţa comercială rămâne excedentară, cu un sold pozitiv de 727,75 milioane euro.
Fluxurile comerciale bilaterale sunt dominate de produsele cu înalt grad de prelucrare. Principalele grupe de produse exportate sunt: maşini, aparate, echipamente electrice şi părţi ale acestora; vehicule, aeronave, vase şi echipamente auxiliare de transport; materiale textile şi îmbrăcăminte; metale comune şi articole din metale comune; materiale plastice şi articole din material plastic, cauciuc şi articole din cauciuc; produse alimentare; mărfuri şi produse diverse (în majoritate mobilă).
Şi din punct de vedere investiţional Marea Britanie reprezintă un partener important pentru România, în prezent situându-se pe poziţia 12, cu investiţii directe de aproximativ 1 miliard euro. AGERPRES/(AS - editor: Oana Tilică, editor online: Adrian Dădârlat)
Sursa foto: imm.gov.ro
Citeşte şi:
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Hidrologi: Debitul Dunării se va situa sub media lunii aprilie, în zilele următoare; nivelul râurilor va fi oscilant
Debitul fluviului Dunărea, la intrarea în țară (secțiunea Baziaș) va fi în scădere, pe parcursul următoarei săptămâni, până la 5.300 metri cubi/secundă, sub media lunii aprilie, arată prognoza de specialitate, publicată de Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA). Potrivit hidrologilor, în
ACAROM: Producția autohtonă de autoturisme a scăzut cu 4,5%, în martie
Producția de autoturisme din România a înregistrat o scădere de 4,5%, în luna martie a acestui an față de perioada similară din 2025, arată datele publicate de Asociația Constructorilor de Automobile din România (ACAROM). Potrivit sursei citate, în prima lună de primăvară din 2026, au fost produse, la nivel națion
Tragerile Speciale Loto ale Sărbătorilor de Paști: Loteria Română suplimentează fondul de câștiguri cu 350.000 de lei
Loteria Română suplimentează cu 350.000 de lei fondul de câștiguri pentru Tragerile Speciale Loto ale Sărbătorilor de Paști organizate sâmbătă, 11 aprilie, iar pentru jocurile Loto 6/49, Joker și Loto 5/40 vor avea loc câte două extrageri, una principală și una suplimentară. Potrivit unui comunicat al companiei, transmi
Autoritatea Vamală Română cooperează cu Serviciul Vamal al Republicii Moldova pentru facilitarea traficului transfrontalier
Experți ai Autorității Vamale Române (AVR) și ai Serviciului Vamal al Republicii Moldova au avut câteva întâlniri de lucru în punctele de trecere a frontierei Costești-Stânca, Sculeni-Sculeni și Cahul-Oancea pentru facilitarea traficului transfrontalier. 'În perioada 7-9 aprilie, în punctele
Complexul Hotelier Măgura din Eforie Sud, vândut cu 2,5 milioane de euro, fără TVA
Complexul Hotelier Măgura din stațiunea Eforie Sud s-a vândut la prețul de 2,5 milioane de euro, fără TVA, potrivit unui raport transmis de Societatea Turism, Hoteluri, Restaurante Marea Neagră Bursei de Valori București (BVB). Procedura a avut loc prin licitație publică cu strigare. 'Consiliul de Administrație al soci
Peste 200 de expozanți la AgriXpo Brașov 2026, între 24 și 27 septembrie, în incinta Fabricii de Zahăr Bod
Peste 200 de expozanți vor participa, în perioada 24-27 septembrie, la AgriXpo Brașov 2026, un eveniment dedicat agriculturii, ce va avea loc în județul Brașov, în incinta Fabricii de Zahăr Bod. Potrivit unui comunicat al Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) postat pe site-ul instituției, Direcția pentru Agr
Aprovizionarea cu apă în ogor se va încadra în limite satisfăcătoare în următoarele zile în majoritatea zonelor de cultură (agrometeo)
Aprovizionarea cu apă în ogor se va încadra în limite satisfăcătoare în următoarele zile în majoritatea zonelor de cultură, potrivit prognozei de specialitate emisă de Administrația Națională de Meteorologie (ANM). Meteorologii arată, însă, că în Maramureș, în cea mai mare parte a Crișanei și, iz
Cel mai rapid caz de exfiltrare a datelor a fost de doar șase minute, în 2025 (analiză Eset)
Atacatorii cibernetici utilizează Inteligența Artificială (AI) pentru a maximiza eficiența tacticilor, tehnicilor și procedurilor (TTP) deja testate și validate, iar cel mai rapid caz de exfiltrare a datelor, înregistrat anul trecut, a fost de doar șase minute, în scădere de la 4 ore și 29 de minute, în 2024, se arată într-o analiză, publicată
Transportul rutier de pasageri a scăzut cu 4,2%, în 2025 (INS)
Transportul rutier de pasageri a înregistrat o scădere cu 4,2% în 2025, comparativ cu anul anterior, în ceea ce privește numărul de pasageri transportați, în timp ce parcursul acestora a crescut cu 7,5%, conform datelor centralizate de Institutul Național de Statistică (INS). Potrivit sursei citate, distanța medie de tr
Șerban: Astăzi am semnat contracte de finanțare cu SRI,STS și SPP ce vizează achiziția de vehicule electrice și dezvoltarea infrastructurii de încărcare
Ministrul Transporturilor, Ciprian Șerban, a semnat, joi, trei contracte de finanțare cu Serviciul Român de Informații, Serviciul de Telecomunicații Speciale și Serviciul de Protecție și Pază, investițiile vizând achiziția de vehicule electrice și dezvoltarea infrastructurii de reîncărcare. 'Astăzi, am semnat trei contracte de finanțare c
Amenzi de 3,8 milioane lei, aplicate de ANPC în urma controalelor din perioada 6-9 aprilie 2026
Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a desfășurat, în perioada 6-9 aprilie 2026, o serie de acțiuni de control la nivel național, având ca scop verificarea respectării legislației în domeniul protecției consumatorilor, în urma cărora au fost aplicate amenzi de aproximativ 3,8 milioane lei. Conform unui comunicat
ANAR a aplicat amenzi în valoare de 2,58 de milioane de lei, în primele două luni ale acestui an
Echipele de control din cadrul Inspecției Naționale a Apelor au aplicat amenzi în valoare de 2,58 de milioane de lei, în primele două luni ale acestui an, potrivit datelor publicate, joi, de Administrația Națională 'Apele Române' (ANAR), pe pagina oficială de
Circa 85% dintre români petrec Paștele acasă; tot mai mulți își ajustează bugetele (studiu)
Majoritatea românilor (85%) vor petrece Paștele din 2026 acasă, în familie, cel mai ridicat procent din ultimii trei ani, în condițiile în care presiunile inflaționiste determină ajustări ale bugetelor, arată un studiu Reveal Marketing Research. Conform sursei citate, 31% dintre respondenți intenționează să reducă cheltuielile, iar 42%
Ciocolata rămâne scumpă de Paște, deși prețul mondial al cacao a scăzut semnificativ (analiză)
Prețurile la ciocolată și produsele pe bază de cacao rămân ridicate în perioada Paștelui, inclusiv în România, în pofida scăderii accentuate a cotațiilor mondiale la cacao, pe fondul costurilor mai mari transferate anterior în lanțul de producție și al persistenței presiunilor din piață, arată o analiză realizată de analistul eToro, Bogdan
Portofoliul din PNRR al Ministerului Energiei cuprinde o alocare totală de 1,177 miliarde de euro (secretar de stat)
Portofoliul din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) al Ministerului Energiei cuprinde o alocare totală de 1,177 miliarde de euro, investiții aflate în stadii diferite de execuție și reforme cu parcurs legislativ avansat, a declarat Cristian Bușoi, secretar de stat în Ministerul Energiei, într-o postare pe pagina sa de Facebook.











