Isărescu: Ne propunem să adâncim şi să extindem colaborarea pe care o avem prin parteneriatul BNR-ASE
![Imagine din galeria Agerpres](https://foto.agerpres.ro/storage/watermark/15458167.jpg)
Banca Naţională a României îşi propune să adâncească şi să extindă parteneriatul cu Academia de Studii Economice, scopul fiind acela de a construi în România o alternativă viabilă pentru cei care se gândesc să studieze în străinătate domeniul bancar şi financiar, a declarat, marţi, guvernatorul Băncii Naţionale a României, Mugur Isărescu.
"Ne propunem să adâncim şi să extindem colaborarea pe care o avem prin parteneriatul BNR-ASE. Invităm sectorul bancar şi sectorul instituţiilor financiare nebancare să se alăture în sprijinirea proiectelor existente, dar şi în demararea unor noi iniţiative. Susţinerea de prelegeri, finanţarea cercetării şi performanţei în domeniul monetar-bancar pe subiecte identificate de comun acord, stimularea studenţilor în a îmbrăţişa o carieră în domeniul financiar-bancar, precum şi alte proiecte care să dezvolte şcoala de banking din România sunt exemple de iniţiative pe care putem să le avem în vedere. Scopul este şi de a construi aici, în România, o alternativă viabilă pentru cei care se gândesc să studieze în străinătate domeniul bancar şi financiar. Avem potenţial pentru acest lucru şi ne mai adresăm şi celor care ulterior să aplice cele învăţate cu cât mai multă pricepere şi dăruire în sistemul financiar bancar românesc", a spus Mugur Isărescu, la Conferinţa anuală BNR-ASE "Perspective privind dezvoltarea sectorului bancar românesc".
Mugur Isărescu a adresat cuvântul de deschidere la cea de-a treia ediţie a Conferinţei anuale BNR-ASE. El a menţionat că aceasta este parte a protocolului de colaborare semnat la 1 decembrie 2021, iar ediţia din acest an abordează perspectivele sectorului bancar românesc într-o lume aflată în permanentă schimbare. Potrivit acestuia, accelerarea semnificativă a ritmului digitalizării activităţii financiar-bancare aduce noi provocări şi pune la încercare modelele clasice de gândire din domeniul economic, monetar şi financiar.
Guvernatorul BNR a precizat că primele două ediţii ale conferinţei au reunit experţi ai băncii centrale sau ai instituţiilor europene, bancheri de top şi reprezentanţi ai mediului universitar, iar temele au acoperit subiecte diverse, de la provocările structurale din sistemul financiar-bancar, la navigarea printre crizele suprapuse cu care ne confruntăm pe plan regional şi internaţional.
Anul trecut, extinderea relaţiilor dincolo de graniţe s-a realizat prin invitarea unei delegaţii a partenerilor din Republica Moldova, care a inclus guvernatorul Băncii Naţionale a Moldovei, rectorul ASE Moldova, împreună cu mai mulţi specialişti din cadrul acestor instituţii.
Mugur Isărescu a afirmat că în anul 2023 a avut loc prima ediţie a programului "Şcoala finanţelor moderne" realizat în colaborare cu Banca Naţională a Moldovei, ASE Moldova şi ASE Bucureşti. Acest program a oferit tinerilor masteranzi din Republica Moldova o experienţă de studiu inedită prin participarea la prelegeri şi întâlniri cu personalităţi din domeniul financiar-bancar din România şi Moldova.
Tot în cadrul ediţiei anterioare a conferinţei BNR-ASE s-a lansat şi programul Antreprenoriat de Top care urmăreşte îmbunătăţirea educaţiei financiare a antreprenorilor, în linie cu exigenţele OCDE şi bunele practici ale Uniunii Europene.
"În anul 2021, când am pornit la drum în acest parteneriat BNR-ASE, obiectivul principal pe care l-am avut în vedere a fost impulsionarea cercetării şi performanţei academice în domeniul monetar-bancar. Printre măsurile iniţiate se numără organizarea unui program de masterat cu specializare în activitatea băncilor centrale şi a instituţiilor financiare, se numeşte BANCAS, similar programelor implementate la nivel european. De atunci, am parcurs deja doi ani universitari, în care experţii din cadrul BNR implicaţi în proiect au actualizat planurile de învăţământ, cu sprijinul constant al colegilor din cadrul Facultăţii de Finanţe, Asigurări, Bănci şi Burse de Valori, pentru a se plia atât pe nevoile băncii centrale, cât şi pe cele ale sistemului financiar. Au fost introduse materii precum stabilitatea financiară şi politica macroprudenţială, reglementarea şi supravegherea bancară, administrarea rezervelor internaţionale sau modelarea cerinţelor de capital şi provizioane. Este importantă continuarea procesului de actualizare a curriculei programului de master BANCAS pentru a răspunde cât mai bine provocărilor viitorului", a susţinut Isărescu.
Potrivit acestuia, programul produce deja rezultate concrete. Astfel, de la debutul proiectului, câţiva studenţi BANCAS au devenit angajaţi ai băncii centrale, în timp ce mai mulţi specialişti din cadrul sistemului financiar sau BNR s-au înscris la cursurile acestei forme de învăţământ.
"Din octombrie 2024, programul de master se va denumi oficial 'Bănci centrale şi Instituţii financiare - BANCAS', în urma aprobării primite din partea Agenţiei Române de Asigurare a Calităţii în învăţământul Superior. Programul BANCAS poate deveni un produs de top al ASE, nişa de expertiză fiind aceea de banking aplicat. În cadrul acestui program, printre lectori se numără colegii din BNR, de la Direcţia stabilitate financiară, Direcţia reglementare şi autorizare, Direcţia rezoluţie bancară, Direcţia operaţiuni de piaţă, Direcţia monitorizarea infrastructurilor pieţei financiare şi a plăţilor şi Direcţia supraveghere. Specialişti şi conducători de bănci sunt invitaţi să conferenţieze pe diverse subiecte", a subliniat şeful BNR. AGERPRES/(AS - autor: George Bănciulea, editor: Oana Tilică, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Service-urile clandestine afectează siguranța rutieră și economia locală (patronat)
Patronatul Operatorilor de Service Auto (POSA) trage un semnal de alarmă asupra fenomenului îngrijorător al service-urilor auto care operează nefiscalizat în Iași cât și în alte județe din țară, menționând că această practică afectează grav economia, siguranța rutieră și pune în pericol atât consumatorii, cât și operato
Gripa aviară: Piețele și târgurile de păsări de curte, interzise în Anglia
Guvernul britanic a anunțat vineri interzicerea în Anglia a piețelor și târgurilor de păsări de curte, precum și a tuturor evenimentelor unde aceste păsări sunt adunate în număr mare, pentru a combate răspândirea cazurilor de gripă aviară, relatează AFP. Până în prezent, în Regatul Unit au fost raporta
Bursa de la București a închis pe roșu ultima ședință de tranzacționare a săptămânii
Bursa de la București a închis în scădere ședința de vineri pe aproape toți indicii, iar valoarea totală a tranzacțiilor s-a cifrat la 42,86 milioane de lei (8,61 milioane de euro), mai mult de jumătate fiind tranzacții cu acțiuni, respectiv 26,023 milioane de lei (5,22 milioane de euro). Principalul indice al Bursei de Valori Bucu
Burduja: Nu există riscul unor pene de gaz sau disfuncționalități în alimentarea populației; trimit Corpul de Control la Depogaz
Gradul de umplere al depozitelor de gaze este de 43,4%, respectiv 1,35 miliarde metri cubi și nu există riscul unor pene de gaz sau al unor disfuncționalități în alimentarea populației, afirmă ministrul Energiei, Sebastian Burduja. Acesta a precizat că a decis să trimită Corpul de Control la Depogaz începând de vineri
Anastasiu: Sunt mulți tineri care văd pe TikTok că e frumos să fii antreprenor ca să câștigi bani mulți; este fals
Foarte mulți tineri văd pe TikTok că e frumos să fii antreprenor ca să câștigi bani mulți, însă acest lucru este fals, iar rolul celor care predau educația antreprenorială este să îi învețe pe copii despre valori precum a servi, a sluji, a acoperi necesități ale societății, a afirmat, vineri, Dragoș Anastasiu, antreprenor și consilier onorific
Chiriac (CONAF): Sunt 15.000 de elevi implicați în ediția a III-a a Maratonului pentru Educație Antreprenorială; premii de 75.000 euro
Ediția a III-a a Maratonului pentru Educație Antreprenorială organizat de Confederația Națională pentru Antreprenoriat Feminin (CONAF) se va desfășura în 27 de județe, vor fi implicați 15.000 de elevi, iar valoarea premiilor se ridică la 75.000 de euro, a declarat, vineri, pentru AGERPRES, Cristina Chiriac, președinte-fondator al Confederației.
Invest Moldova pune România în capul listei pentru investiții bilaterale, în 2025
Strategia Agenției de Investiții Invest Moldova pentru 2025 este ca România să fie prima pe lista țărilor pe care ne vom focusa, a declarat, vineri, Natalia Bejan, directoarea Agenției de Investiții Invest Moldova. ''Indiscutabil, pentru Guvernul Republicii Moldova, România este partenerul comercial numărul unu. Cele mai mu
Contracte pentru proiectarea a 4 poduri noi peste Prut, în valoare de 4,4 milioane lei, semnate la Chișinău
Reprezentanții Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) au semnat, vineri, la Chișinău, contractele pentru proiectarea a încă patru poduri noi peste râul Prut, în valoare totală de 4,4 milioane de lei (fără TVA), a anunțat directorul general Cristian Pistol. ''Am semnat astăzi la Chișinău
Sume suplimentare de aproape 54 milioane lei datorate bugetului, stabilite în baza analizei datelor din Sistemul RO e-Transport
Direcția Generală Antifraudă Fiscală (DGAF) a aplicat, în ianuarie 2025, sancțiuni contravenționale totale de 1,488 milioane de lei în urma unor acțiuni de control efectuate în proximitatea punctelor de acces în/din România asupra unor vehicule de transport marfă și, totodată, au stabilit sume suplimentare datorate bugetului de stat în val
BCE extinde aranjamentul cadru privind furnizarea de lichiditate în euro BNR printr-o linie repo
Banca Centrală Europeană (BCE) extinde aranjamentul-cadru privind furnizarea de lichiditate în euro Băncii Naționale Române (BNR) printr-o linie repo până la 31 ianuarie 2027. 'Banca Centrală Europeană (BCE) a agreat să reînnoiască aranjamentul-cadru privind furnizarea de lichiditate în euro Băncii Naționale a
Cea mai mare parte a companiilor imobiliare din sectorul comercial mizează pe creșterea veniturilor, în 2025(studiu)
Aproape 90% dintre companiile imobiliare din sectorul comercial (spații comerciale, centre de afaceri și birouri, spații logistice) se așteaptă ca veniturile lor să se majoreze în 2025, dar rămân prudente cu privire la evoluția condițiilor de piață, relevă studiul global Deloitte 2025 Commercial Real Estate Outlook, dat publicității vineri. Î
Republica Moldova a reușit să facă față unui șantaj energetic dur din partea Rusiei (ambasador)
Republica Moldova a reușit să facă față unui șantaj energetic destul de dur din partea Federației Ruse, dar împreună cu România, care ne-a oferit gaze naturale la preț plafonat, am reușit să asigurăm cu energie electrică și cu căldură malul drept al Nistrului, a declarat, vineri, ambasadorul Victor Chirilă. Acesta a participat la u
Cristian Popa: Ritmul de absorbție și implementare a PNRR este extrem de lent; fără reforme miliardele nu vor mai veni
Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) este cea mai ambițioasă inițiativă de reforme și investiții pe care România a avut-o vreodată la dispoziție, însă ritmul de absorbție și implementare este extrem de lent, iar fără reforme, respectiv jaloane îndeplinite, miliardele nu vor mai veni, susține Cristian Popa, membru în Consiliul de A
Bursa de la București a început în scădere ședința de tranzacționare de vineri
Bursa de Valori București (BVB) a deschis în scădere ședința de vineri, iar rulajul se cifra la 3,07 milioane de lei (618.108 euro), după 30 de minute de la debutul tranzacțiilor. Indicele principal BET, care arată evoluția celor mai lichide 20 de companii, înregistra o depreciere de 0,02%, iar indicele BET-Plus, care arată evoluția celor mai lichi
Centrul Național de Coordonare Cybersecurity sprijină implementarea Cyber Resilience Act, la nivelul UE
Centrul Național de Coordonare Cybersecurity (NCC România) va colabora cu partenerii europeni și cu celelalte Centrele Naționale de Coordonare pentru Securitate Cibernetică din Uniunea Europeană pentru a sprijini implementarea CRA (Cyber Resilience Act) printr-o platformă online ce va integra documentația tehnică, proceduri de evaluare a riscurilor și resurse pentru pr