logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Portugalia, lider european pe piaţa canabisului medicinal

Image

La mijlocul lunii septembrie este atât de cald în sud-estul Portugaliei încât aproximativ 30 de muncitori agricoli nu lucrează decât în timpul dimineţii pentru a recolta florile de canabis care vor fi folosite în scopuri medicinale, un domeniu emergent în care ţara iberică est un pionier în Europa, transmite AFP.

"Nicio altă ţară din Europa nu dispune de condiţii de mediu mai bune decât noi. Ar trebui să fim noul Eldorado al producţiei de canabis medicinal", spune José Martins, agronomul responsabil de această plantaţie în aer liber care se întinde pe 5,4 hectare în apropiere de localitatea Serpa.

Înconjurată de garduri de sârmă ghimpată şi urmărită de camere de supraveghere cu infraroşu, plantaţia produce aproximativ 30 de tone de flori de canabis pe an, cu costuri energetice mai mici decât culturile de seră.

Exploataţia aparţine companiei farmaceutice portugheze FAI Therapeutics, înfiinţată în anul 2022 de grupul Iberfar pentru intrarea pe piaţa de producţie de canabis medicinal şi a urmat exemplul companiilor străine care au ales Portugalia pentru clima dar şi pentru legislaţia sa favorabilă.

"Portugalia este în mod clar în avanposturile Europei în ceea ce priveşte ţările producătoare de canabis în scop medicinal", spune José Tempero, director medical la compania canadiană Tilray, care s-a instalat încă din 2019 la Cantanhede, centrul Portugaliei.

Cu 4,4 hectare de seră care produc până la 27 de tone de canabis pe an, exploataţia, care dispune de propriile sale laboratoare precum şi de facilităţile pentru uscarea florilor şi extragerea uleiului, exportă producţia spre mai multe ţări din Europa dar şi din America Latină şi Australia.

Legislaţia referitoare la utilizarea canabisului în scopuri recreative rămâne una restrictivă la nivel mondial, însă utilizarea în scopuri medicinale a acestei plante este autorizată în aproximativ 50 de ţări din întreaga lume.

"Există o cerere enormă din partea pacienţilor", afirmă patronul companiei germane Avextra, Bernhard Babel, care a decis să dezvolte o parte din activităţile firmei în Portugalia. Potrivit acestuia, alegerea ţării iberice a devenit evidentă deoarece oferă "probabil, cel mai bun mediu" pentru acest sector din Europa, graţie climei dar mai ales cadrului bun de reglementare adoptat în 2019.

"Graţie acestui cadru produsele care ies din ţară oferă cele mai bune garanţii de securitate pieţelor internaţionale", subliniază Pedro Ferraz da Costa, director general la Iberfar, firma care deţine plantaţia în aer liber de la Serpa.

Potrivit firmei de consultanţă Grand View Research, piaţa mondială de canabis medicinal era evaluată la 16,6 miliarde de dolari în 2023 şi ar putea trece pragul de 65 de miliarde de dolari în 2030, în timp ce partea Europei din această piaţă ar putea urca de la 226 milioane de dolari anul trecut, la peste 1,2 miliarde de dolari la finele deceniului.

Portugalia a exportat în 2023 aproape 12 tone de produse medicinale extrase din canabis, în principal spre Germania, Polonia, Spania şi Australia, potrivit Autorităţii naţionale pentru medicamente (Infarmed), care nu a dezvăluit care este producţia totală a ţării. AGERPRES/(AS-autor: Constantin Balaban, editor: Andreea Marinescu, editor online: Adrian Dãdârlat)

Afisari: 25

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Economic Extern 21-04-2025 10:26

China avertizează țările împotriva încheierii de acorduri comerciale cu SUA în detrimentul său

China a acuzat luni Washingtonul că abuzează de tarifele vamale și a avertizat țările să nu încheie un acord economic mai amplu cu Statele Unite în detrimentul său, intensificându-și retorica în spirala războiului comercial între cele mai mari două economii ale lumii, potrivit Reuters. Beijingul se va opune ferm o

Economic Extern 21-04-2025 10:25

Bloomberg: UE analizează restricții de export asupra SUA dacă negocierile comerciale eșuează

Uniunea Europeană (UE) lucrează la o propunere de a introduce restricții la unele exporturi către SUA ca posibilă tactică de represalii în războiul comercial costisitor inițiat de președintele Donald Trump luna trecută, transmite Bloomberg. Restricțiile ar putea fi folosite ca factor de descurajare și doar dacă negocierile cu Statele Uni

Economic Extern 21-04-2025 08:58

Vicepreședintele american JD Vance, în India pentru a discuta despre comerț

Vicepreședintele american JD Vance a început luni o vizită de patru zile în India sub semnul comerțului, într-un moment în care New Delhi încearcă să negocieze tarifele SUA la produsele sale, potrivit AFP. India se află sub amenințarea unor taxe de 26% la exporturile sale către Statele Unite, anunțate de Donald Tr

Economic Extern 20-04-2025 11:23

Președintele Renault va demisiona din Consiliul de Administrație al Nissan

Președintele Renault, Jean-Dominique Senard, va demisiona din Consiliul de Administrație al Nissan, a anunțat producătorul auto nipon, afectat de scăderea vânzărilor, transmite Reuters. Senard, care era vicepreședinte al Nissan, va demisiona la finalul Adunării anuale Generale a Acționarilor, programată în iunie. Un alt reprezentat

Economic Extern 19-04-2025 10:07

BTA: Bulgaria ocupă locul opt în topul țărilor UE exportatoare de produse aerospațiale

Uniunea Europeană (UE) a exportat anul trecut produse aerospațiale, inclusiv sateliți, vehicule suborbitale și de lansare a navelor spațiale în valoare de 1,217 miliarde de euro, arată datele publicate de Eurostat, transmite BTA. Exporturile de produse aerospațiale ale Bulgariei s-au cifrat la 5,6 milioane de euro în 2024, în creștere semnifi

Economic Extern 19-04-2025 09:03

Numărul vizitatorilor străini în SUA a scăzut cu 12% în martie față de aceeași perioadă a anului trecut

Washington, 19 apr /Agerpres/ - În luna martie au fost cu aproape 12% mai puțini vizitatori din străinătate în Statele Unite, comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut, a raportat vineri Washington Post, informează sâmbătă dpa. Numărul vizitatorilor din Germania a scăzut și mai semnificativ în luna martie, cu 28%, se arată în

Economic Extern 19-04-2025 04:49

Volkswagen vorbește despre mutarea producției Audi în SUA pentru a evita taxele vamale

Concernul Volkswagen ar putea muta o parte din producția mărcii Audi în Statele Unite pentru a scăpa de taxele vamale americane, a declarat directorul general al producătorului auto german într-un interviu publicat vineri în care a făcut cunoscut că este în discuții cu administrația Trump, notează AFP. Volkswagen dorește să facă 'to

Economic Extern 18-04-2025 15:11

Raiffeisen Bank neagă că a oprit procedurile pentru vânzarea subsidiarei din Rusia

Raiffeisen Bank International, cea mai mare bancă occidentală care continuă să opereze în Rusia, a transmis vineri că procedurile pentru vânzarea subsidiarei sale rusești continuă, dezmințind un articol apărut în presă conform căruia grupul bancar austriac a oprit demersurile de vânzare a subsidiarei rusești, transmite Reuters. Raiffeis

Economic Extern 18-04-2025 11:56

O treime din breșele de securitate au implicat ransomware, în 2024 (raport)

O treime dintre toate breșele de securitate descoperite la nivel mondial, în 2024, au implicat atacuri de tip ransomware sau alte metode de extorcare, relevă un raport Verizon, citat într-un articol de specialitate, publicat recent pe blogul din România al producătorului de soluții antivirus, Eset. Conform aceluiași document, în perioad

Economic Extern 18-04-2025 11:00

BTA: Stațiunea Pamporovo a raportat unul dintre cele mai de succes sezoane de schi

Una dintre cele mai renumite stațiuni de schi din Bulgaria a înregistrat unul dintre cele mai de succes sezoane în cursul iernii trecute. Fluxul de turiști la Pamporovo, în Munții Rodopi, a crescut cu 25% prin comparație cu anul anul anterior, conform managerului pentru relații publice al stațiunii, Alexandra Țankova. Această creștere

Economic Extern 18-04-2025 10:10

Avioanele Boeing se întorc din China în SUA în contextul războiului tarifelor

Un avion Boeing care luna trecută a ajuns la un centru de finalizare din China, s-a reîntors în SUA, arată datele de zbor de vineri, o dovadă că cel puțin o companie aeriană chineză a încetat să mai intre în posesia avioanelor comandate anterior producătorului american din cauza tarifelor impuse de președintele Donald Trump, transmite Reuters.

Economic Extern 17-04-2025 19:54

Ungaria a detectat al cincilea focar de febră aftoasă și sacrifică tot mai multe bovine

Autoritățile ungare au detectat un nou focar de febră aftoasă la o fermă din localitatea Rabapordany, în apropierea granițelor cu Austria și Slovacia, unde vor fi sacrificate 600 de bovine, a anunțat joi ministrul ungar al agriculturii, Istvan Nagy, relatează agenția EFE. ''Autoritățile au prelevat probe de îndată ce a apăr

Economic Extern 17-04-2025 17:55

FMI se așteaptă la o 'revizuire semnificativă' a perspectivelor de creștere, dar nu la o recesiune globală

Intensificarea tensiunilor comerciale și modificările de amploare în sistemul comercial mondial vor declanșa o înrăutățire a previziunilor economice ale Fondului Monetar Internațional (FMI), dar cu toate acestea nu se preconizează o recesiune globală, a declarat joi directorul general al FMI, Kristalina Georgieva, transmite Reuters.

Economic Extern 17-04-2025 17:45

Trump amenință că va încerca să îl demită pe șeful Rezervei Federale

Președintele SUA, Donald Trump a spus joi că încetarea mandatului șefului Rezervei Federale, Jerome Powell 'nu poate veni suficient de repede', și în paralel a cerut Băncii Centrale a SUA să reducă dobânda de referință, transmite Reuters. Într-o postare pe platforma de social media Truth Social, Trump și-a reite

Economic Extern 17-04-2025 15:58

BCE a decis o nouă reducere a dobânzii, pentru a ajuta economia să facă față politicii comerciale haotice a SUA

Banca Centrală Europeană (BCE) a decis, joi, o nouă reducere a dobânzii de referință cu 25 puncte de bază, cea de a șaptea reducere a dobânzilor adoptată de BCE începând din luna iunie 2024, încercând să sprijine o economie a zonei euro care se confruntă deja cu probleme și care va avea de suferit de pe urma tarifelor americane, tr