logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Extinderea energiei eoliene în Europa a atins o limită (Bloomberg)

Imagine din galeria Agerpres

După mai multe decenii de creştere a energiei eoliene offshore, Europa începe să atingă o limită, iar acest lucru este cel mai vizibil în acele locuri unde a fost cel mai rapid să construieşti capacităţi eoliene, transmite Bloomberg.

Ţări precum Danemarca şi Suedia încep să se lovească de o limită în extinderea energiei eoliene pe măsură ce preţurile la electricitate şi stimulentele scad până la un nivel mult prea mic pentru care să merite să construieşti noi proiecte. Cel mai recent exemplu este o licitaţie organizată de Guvernul danez pentru capacităţi eoliene offshore care nu a reuşit să atragă nicio ofertă.

Diminuarea proiectelor eoliene ar putea lăsa ţările mai dependente de combustibili fosili pentru o perioadă mai lungă de timp. Energia eoliană offshore s-a ieftin de-a lungul anilor dar acest succes începe să se risipească, pe măsură ce proiectele au probleme cu presiunile venite de pe partea de costuri.

Anul trecut, Danemarca a generat un nivel record de 58% din electricitatea sa din parcuri eoliene, cel mai ridicat nivel din lume. Cu toate acestea, săptămâna trecută, Guvernul danez nu a primit nicio ofertă la cea mai mare licitaţie pentru parcuri eoliene offshore pe care a organizat-o vreodată. Companii precum grupul de stat Orsted A/S a spus că nu mai este atractiv să intereseze în astfel de mari proiecte locale.

Unul din factorii care descurajează investiţiile este preţul redus la electricitate care rezultă din oferta abundentă provenită de la actualele parcuri eoliene care este îngrămădită pe piaţă. Aceeaşi problemă se regăseşte şi în Suedia.

Expansiunea a mii de turbine eoliene în ultimele două decenii descurajează investitorii să sprijine noi proiecte de energie regenerabilă pe măsură ce preţurile reduse oferă randamente mici. În plus, există din ce în ce mai multe îndoieli cu privire la cererea de electricitate în viitor pe măsură ce o serie de mega-proiecte industriale mari consumatoare de energie verde din nordul Europei sunt amânate sau abandonate complet.

"Nu putem avea un sistem de electricitate care să se bazeze în întregime pe vânt şi soare. Sunt limite tehnice şi economice cu privire la cât de multă energie regenerabilă putem integra în reţea", spune Brian Vad Mathiesen, profesor la Universitatea Aalborg din Danemarca, după ce a analizat posibilitatea unui sistem energetic alimentat în proporţie de 100% de energie regenerabilă.

Termocentralele pe cărbune şi gaze funcţionează, de obicei, atunci când preţurile la electricitate sunt suficient de mari pentru a acoperi costurile fixe, precum combustibilul, în timp ce parcurile eoliene funcţionează atunci când bate vântul, indiferent de preţ. Uneori electricitatea poate fi gratuită şi chiar există cazuri când consumatorii pot fi plătiţi pentru a utiliza energia dacă există mai multă ofertă decât cerere în reţea.

Un fenomen similar se întâmplă cu energia fotovoltaică, însă prăbuşirea costului panourilor fotovoltaice a atenuat impactul. Industria eoliană a fost presată de o creştere a costurilor pentru inputuri cheie precum oţel sau forţa de muncă.

O soluţie uşoară ar fi aceea de a-i convinge pe consumatori să îşi modifice cererea pentru a copia mai bine fluctuaţiile ofertei. Odată cu electrificarea transportului, a încălzirii locuinţelor şi industriei, există potenţialul pentru a modifica cererea de electricitate şi a ridica preţurile medii până la un nivel care să sprijine noi investiţii în producţia de energie verde.

Până acum, însă, aceste eforturi au eşuat pe măsură ce avansul automobilelor electrice încetineşte şi investiţiile în aşa-numitul hidrogen verde nu s-au materializat pentru a decarboniza industria. AGERPRES/(AS-autor: Constantin Balaban, editor: Andreea Marinescu, editor online: Adrian Dãdârlat)

Afisari: 16

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Economic Extern 07-06-2025 16:20

Beijingul propune un 'canal verde' pentru exporturile de metale rare spre UE

China a propus înființarea unui 'canal verde' pentru accelerarea procesului de eliberare a licențelor necesare pentru exporturile de metale rare spre Uniunea Europeană, a anunțat, sâmbătă, Ministerul chinez al Comerțului, în contextul în care Beijingul a restricționat exporturile de metale rare ca răspuns la tarifele vamale americane,

Economic Extern 07-06-2025 11:26

Industria germană a pierdut 100.000 de locuri de muncă într-un an (analiză)

Criza economică în curs în Germania a costat industria din această țară peste 100.000 de locuri de muncă într-un an, sectorul auto cheie al țării fiind cel mai afectat, potrivit unei analize realizate de firma de audit și consultanță EY, citat sâmbătă de dpa. În sectorul auto, aproximativ 45.400 de locuri de muncă

Economic Extern 07-06-2025 11:06

Politica fiscală americană și datoria publică influențează dolarul, care rămâne cea mai importantă monedă (analiști)

Dolarul rămâne cea mai importantă monedă pentru rezervele valutare ale statelor, dar analiștii atrag atenția privind viabilitatea politicii fiscale americane și sustenabilitatea datoriei publice a SUA. Un raport de cercetare al CFA Institute din Statele Unite ale Americii, intitulat 'Privilegiul exorbitant al dolarului', și dat s

Economic Extern 06-06-2025 22:02

Discuții comerciale sino-americane luni, la Londra (Trump)

Președintele american Donald Trump a anunțat vineri că noi discuții comerciale sino-americane vor avea loc, luni, la Londra, în încercarea de a se ajunge la un 'acord' între cei doi giganți aflați într-o dispută vamală, relatează AFP. Liderul de la Casa Albă a precizat pe rețeaua sa Truth Social că din delegația

Economic Extern 06-06-2025 15:03

Germania riscă încă doi ani de recesiune dacă războiul comercial cu SUA escaladează, avertizează Bundesbank

O escaladare a războiului comercial cu SUA ar putea prelungi recesiunea în Germania pentru încă doi ani, din cauza reculului exporturilor și incertitudinilor asupra investițiilor, a avertizat vineri Banca Centrală a Germaniei (Bundesbank), informează AFP. Germania este singura țară G7 care nu a înregistrat o creștere a PIB-ul

Economic Extern 06-06-2025 13:52

Noile cote la importurile de produse agricole din Ucraina în UE vor fi mai mari decât înainte de război (comisar)

Uniunea Europeană și Ucraina negociază un nou acord care va fixa cote la importurile de produse agricole din Ucraina, cote care vor fi 'undeva între' nivelurile actuale și scutirile temporare acordate Ucrainei în 2022, după începerea invaziei rusești, a declarat comisarul european pentru Agricultură, Christophe Hansen, citat de Reuters.

Economic Extern 06-06-2025 13:01

Economia europeană a înregistrat un avans de 0,6% în primul trimestru; economia României a stagnat

Economia zonei euro și cea a Uniunii Europene au înregistrat o creștere peste așteptări în primul trimestru al acestui an, comparativ cu trimestrul precedent, însă economia România a stagnat, conform datelor revizuite publicate vineri de Eurostat. Potrivit acestor date, Produsul Intern Brut al Uniunii Europene, precum ș

Economic Extern 06-06-2025 12:36

FAO: Prețurile mondiale la alimente au scăzut în mai, grație ieftinirii cerealelor, zahărului și uleiului

Indicele global al prețurilor produselor alimentare a scăzut în luna mai, grație diminuării cotațiilor la cereale, zahăr și uleiuri vegetale, a anunțat, vineri, Organizația Națiunilor Unite pentru Alimentație și Agricultură (FAO), transmite Reuters. FAO publică lunar propriul său Food Price Index, care măsoară modificările de prețuri înregistrate l

Economic Extern 06-06-2025 11:44

UE și-a dat aprobarea finală pentru posibila sacrificare a lupilor

Consiliul Uniunii Europene a adoptat, joi, modificarea Directivei privind habitatele, care modifică nivelul de protecție a lupului din 'strict protejat' în 'protejat', informează DPA. Această actualizare aliniază directiva la Convenția de la Berna actualizată, acordul internațional pentru protecția plantelor, a animalelor

Economic Extern 06-06-2025 09:05

Acțiunile Hello Kitty au un rulaj mai mare la bursă decât cele ale gigantului auto Toyota

Acțiunile Sanrio Co, proprietarul Hello Kitty, au avut luna trecută un rulaj mai mare la bursa de la Tokyo decât titlurile celei mai mari companii japoneze, producătorul auto Toyota Motor Corp, grație includerii firmei în MSCI index și a presupusei sale rezistențe la riscurile create de tarifele vamale, transmite Bloomberg. Acțiuni

Economic Extern 05-06-2025 18:58

Trump spune că a discutat cu Xi despre comerț și că echipele lor se vor întâlni în curând

Președintele american Donald Trump a declarat că discuția telefonică purtată joi cu omologul său chinez Xi Jinping a avut ca subiect comerțul și s-a încheiat 'în manieră foarte bună', convenindu-se continuarea negocierilor între țările lor pentru aplanarea divergențelor legate de taxele vamale, care au perturbat economia mondială, transmit Reuters ș

Economic Extern 05-06-2025 18:57

Un grup de state din UE, inclusiv România, cer o finanțare adecvată a Politicii Agricole Comune

Un grup de state membre ale UE, inclusiv România, au solicitat Comisiei Europene o Politică Agricolă Comună (PAC) 'bine finanțată și cu personalitate juridică și instituțională proprie'. Într-o scrisoare trimisă comisarului european pentru buget, Piotr Serafin, aceste țări cer de asemenea ca PAC să fie 'separată de restul politicilor co

Economic Extern 05-06-2025 15:40

BCE a redus dobândă de referință la 2%

Banca Centrală Europeană (BCE) a decis, joi, o nouă reducere a dobânzii de referință cu 25 puncte de bază, așa cum se așteptau piețele, și a lăsat toate opțiunile deschise pentru următoarele reuniuni, transmite Reuters. Gardienii euro au redus costul creditului de opt ori, începând din luna iunie 2024, încercând să sprijine econom

Economic Extern 05-06-2025 13:08

UE are un nou instrument de supraveghere a importurilor pentru a preveni deturnarea dăunătoare a schimburilor comerciale

Comisia Europeană a anunțat joi că a creat un nou instrument de supraveghere, pentru a contribui la protejarea UE împotriva creșterilor bruște și potențial perturbatoare ale importurilor, informează un comunicat de presă al Executivului comunitar. Potrivit sursei citate, acest sistem urmărește să prevină deturnarea dăunătoare a schimburi

Economic Extern 05-06-2025 10:40

Băncile de retail europene înregistrează o încetinire puternică a creșterii veniturilor, ajungând la doar 2,9% în 2024(studiu)

Băncile de retail europene înregistrează o încetinire puternică a creșterii veniturilor, ajungând la doar 2,9% în 2024, față de 18% în 2023, conform studiului anual European Retail Banking Radar al companiei de consultanță Kearney. Potrivit sursei citate, această schimbare semnalează o revenire la un mediu de creș