logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Turcia vrea să îşi majoreze exporturile de gaze spre UE dacă blocul comunitar îi garantează o anumită cerere

Imagine din galeria Agerpres

Turcia este gata să vândă mai multe gaze naturale spre Uniunea Europeană, dar vrea angajamente pe termen lung care să justifice investiţiile necesare în infrastructură, a declarat marţi ministrul turc al Energiei, Alparslan Bayraktar, într-un interviu pentru Bloomberg.

De asemenea, Turcia vrea să ocolească orice schimburi complicate pe care blocul comunitar le sugerează pentru a evita gazele ruseşti.

Europa vrea să îşi asigure livrări alternative de gaze, care să înlocuiască gazele ruseşti care tranzitează prin Ucraina. Unele opţiuni ar putea implica gazele naturale din Azerbaidjan vândute Turciei, care să fie redirecţionate spre Europa şi înlocuite de livrări suplimentare de gaze naturale ruseşti pe piaţa turcească. Turcia este interesată în special în majorarea exporturilor via Bulgaria.

"Am nevoie de această garanţie din partea voastră, 10 ani, 15 ani, indiferent, trebuie să ne daţi ceva", a declarat Alparslan Bayraktar în interviul pentru Bloomberg, descriind drept "complicată" sugestia europenilor privind schimbul de gaze naturale.

"Toate aceste discuţii se poată fără a şti care este capacitatea şi piaţa. Ceea ce avem nevoie este o creştere a capacităţii interconexiunii dintre Turcia-Bulgaria", care în prezent poate primi doar aproximativ jumătate din cantitatea de şapte miliarde metri cubi pe an pe care, din punct de vedere tehnic, Turcia o poate furniza", a adăugat Alparslan Bayraktar.

Potrivit sursei citate, autorităţile de la Ankara ar putea colabora cu Socar, compania energetică naţională din Azerbaidjan, pentru a creşte livrările de gaze până la 10 miliarde metri cubi pe an, dar vrea garanţii cu privire la nivelul cererii Europei.

Aceste declaraţii scot în evidenţă efortul diplomatic necesar pentru a înlocui livrările de gaze ruseşti spre Europa, în condiţiile în care agenda cumpărătorilor nu este întotdeauna aliniată cu cea a vânzărilor de gaze.

Bayraktar a arătat spre acorduri precum cel convenit anul trecut de Turcia cu Bulgaria, privind importul unei cantităţi de până la 1,5 miliarde metri cubi de gaze naturale lichefiate şi re-exportul acestora spre vest, drept o soluţie mai "flexiblă". Însă asta ar putea ridica semne de întrebare la Bruxelles, unde autoritatea de reglementare în domeniul concurenţei analizează acordul respectiv pe fondul temerilor că este unul care limitează competiţia.

În paralel, Bulgaria, care conform acordului convenit anul trecut, trebuie să plătească aproape 500.000 de dolari pe zi pentru a avea acces la reţeaua de gaze din Turcia, este interesată să renegocieze acordul, pentru a permite unei terţe părţi să utilizeze drepturile sale, din cauza costurilor ridicate.

Obiectivul Turciei este acela de a deveni un hub regional de gaze naturale şi în acest sens a investit puternic în noi facilităţi de stocare şi lichefiere a gazelor naturale precum şi în explorarea şi producţia de gaze în Marea Neagră. Chiar dacă este în continuare dependentă aproape în întregime de importuri pentru acoperirea necesităţilor interne de gaze, Turcia a semnat anul trecut mai multe contracte de export cu România, Republica Moldova şi Ungaria pentru cantităţi mici de gaze.

În timp ce Europa încearcă să renunţe la gazele naturale ruseşti, după invazia din Ucraina, Moscova rămâne cel mai mare furnizor de gaze al Turciei, în contextul în care Ankara vrea să îşi echilibreze relaţiile cu ambele părţi implicate în conflict. Alparslan Bayraktar a precizat că, în vara anului trecut, Turcia şi Rusia au negociat "preţuri speciale" la gazele naturale care sunt independente de formula obişnuită de calcul prevăzută în contractul semnat de grupul rus Gazprom şi firma Botas din Turcia. Fără a dezvălui care sunt aceste preţuri, Bayraktar a spus că: "în funcţie de condiţiile de pe piaţă, de cantităţile de consum şi de importuri, uneori vânzătorul, alteori cumpărătorul poate face diferite sugestii". AGERPRES/(AS-autor: Constantin Balaban, editor: Andreea Marinescu, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 51

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Extern 13-06-2026 17:08

Japonia va propune crearea unei rezerve comune de minerale critice la summitul G7 de la Evian

Japonia va propune crearea unei rezerve comune de minerale critice în cadrul summitului G7 care se va desfășura în perioada 15-17 iunie în localitatea franceză Evian, a declarat sâmbătă premierul nipon Sanae Takaichi înainte de a călători în Europa, informează EFE. În declarații pentru presă înainte de plecare, ș

Economic Extern 13-06-2026 11:00

BTA: Costurile de producție la Kozlodui vor rămâne stabile în următorii doi-trei ani (directorul centralei nucleare)

Costul producerii electricității la centrala nucleară Kozlodui ar urma să rămână nemodificat în următorii doi-trei ani, deoarece unitatea are suficiente rezerve de combustibil nuclear, le-a spus jurnaliștilor directorul general Ivan Andreev, în marja Forumului atomic bulgar (BULATOM), conferința internațională pe teme nucleare care a avut loc miercuri,

Economic Extern 13-06-2026 09:45

Țările UE au convenit să mențină compensațiile plătite pasagerilor pentru întârzierile zborurilor

Țările Uniunii Europene au convenit vineri să mențină pragul actual de trei ore pentru întârzierea zborurilor pentru compensare în următorul set de drepturi ale pasagerilor aerieni din UE și să solicite o mai mare transparență a prețurilor pentru bagajele de mână, a declarat reporterilor un diplomat de rang înalt al blocului comunitar, conform R

Economic Extern 13-06-2026 09:31

SUA: Departamentul de Justiție validează achiziția Warner de către Paramount pentru 111 miliarde de dolari

Departamentul de Justiție al SUA a aprobat vineri achiziția studioului hollywoodian Warner Bros. Discovery de către conglomeratul Paramount Skydance, deschizând calea pentru această mega-fuziune în valoare de aproximativ 111 miliarde de dolari, despre care se așteaptă să creeze un nou gigant media, relatează AFP. În urma unei investigații de

Economic Extern 12-06-2026 19:47

Listarea record a SpaceX o propulsează printre cele mai valoroase companii din lume

Acțiunile companiei aerospațiale și de inteligență artificială SpaceX s-au tranzacționat în creștere vineri, la debutul lor pe Bursa de la New York, transmit DPA și Reuters. Joi, prețul de listare a fost fixat la 135 de dolari pe acțiune, compania vânzând aproximativ 555,6 milioane de acțiuni și urmând să obțină 75 mili

Economic Extern 12-06-2026 19:28

Comisia Europeană a aprobat condiționat achiziționarea Xella de către Holcim

Comisia Europeană a aprobat vineri, în temeiul Regulamentului UE privind concentrările economice, proiectul de achiziție a Xella international SA de către Holcim Ltd, informează un comunicat de presă al Executivului comunitar. Aprobarea este condiționată de respectarea deplină a angajamentului oferit de Holcim, care implică cesionarea in

Economic Extern 12-06-2026 18:43

Renault, Volkswagen și Stellantis cer UE protejarea sectorului auto

Renault, Volkswagen și Stellantis s-au aliat pentru a cere reglementări mai simple și subvenții pentru încurajarea producției de mașini 'Made in Europe', opunându-se venirii vehiculelor electrice (EV) din China, a anunțat vineri publicația Financial Times (FT), informează platforma de știri Alliance News și ANSA. Cei trei p

Economic Extern 12-06-2026 13:22

UE propune un ajutor de 540 de milioane de euro și alte măsuri pentru fermierii afectați de criza îngrășămintelor

Comisia Europeană a prezentat, vineri, un set de măsuri pentru a-i ajuta pe fermierii care se confruntă cu creșterea accentuată a costurilor îngrășămintelor și pentru a sprijini securitatea alimentară a Europei, punând în aplicare Planul de Acțiune pentru Îngrășăminte anunțat recent, informează un comunicat de presă al Executivului comunitar.

Economic Extern 12-06-2026 11:41

Utilizarea trotinetelor electrice închiriate va fi interzisă la Bruxelles din 2027

Utilizarea trotinetelor electrice închiriate va fi interzisă la Bruxelles din 2027, în principal din motive de siguranță, a anunțat Guvernul regional din Bruxelles, transmite AFP. 'Prea multe accidente, prea multe perturbări, prea multe abuzuri. Bruxelles-ul întoarce pagina trotinetelor electrice închiriate', a postat joi pe con

Economic Extern 12-06-2026 08:59

'Baterie pe roți': Suedia își alimentează locuințele cu electricitatea provenită de la automobilele electrice

De îndată ce ajung acasă, cele opt familii dintr-un complex de apartamente din Hudiksvall, estul Suediei, își conectează mașinile electrice pentru a le reîncărca sau, și mai surprinzător, pentru a alimenta rețeaua electrică, ceea ce le permite să își reducă facturile, transmite AFP. 'Suntem aproape autosuficienți în ceea ce pr

Economic Extern 11-06-2026 18:38

Banca Centrală a Turciei menține nemodificată rata dobânzii la 37%

Banca Centrală a Turciei a menținut joi nemodificată rata dobânzii la 37%, pentru a treia ședință consecutiv, în linie cu estimările, pe fondul efectelor conflictului din Orientul Mijlociu, transmit Xinhua și Anadolu. 'Pe fondul evoluțiilor geopolitice și al incertitudinilor care au apărut, prețurile energiei rămân ridica

Economic Extern 11-06-2026 17:48

Banca Mondială a înrăutățit previziunile privind creșterea economiei globale în acest an la 2,5%, din cauza războiului

Economia mondială ar urma să înregistreze anul acesta o creștere de 2,5%, față de un avans de 2,6% prognozat în ianuarie, cel mai redus nivel de când a început pandemia, la finalul lui 2019, din cauza războiului din Orientul Mijlociu, conform celui mai recent raport semianual 'Perspectivele Economice Globale' (Global Economic Prospects

Economic Extern 11-06-2026 17:26

Statele Unite văd o ''prioritate absolută'' în exploatarea minereurilor strategice din Kazahstan

O delegație a SUA, aflată în prezent în Kazahstan pentru un congres asupra mineritului și metalurgiei, a descris joi drept o ''prioritate absolută'' a politicii americane extracția minereurilor strategice ale acestei țări din Asia Centrală, relatează agenția EFE. ''Nu este un secret faptul că minereurile str

Economic Extern 11-06-2026 16:43

OPEC înrăutățește din nou estimările privind creșterea cererii globale de petrol în 2026

Organizația Țărilor Exportatoare de Petrol (OPEC) a redus estimările privind creșterea cererii globale de petrol în 2026 la 970.000 barili pe zi (bpd), a doua înrăutățire consecutivă a prognozei, din cauza impactului economic al războiului din Orientul Mijlociu și a închiderii Strâmtorii Ormuz, transmite Reuters. Grupul

Economic Extern 11-06-2026 16:01

Comisia Europeană confirmă că alumina nu este inclusă în ultimele sancțiuni ale UE împotriva Rusiei

Comisia Europeană a confirmat joi că alumina, care continuă să fie exportată din UE în Rusia și este folosită în producția de aluminiu, un metal important pentru industria militară, nu este inclusă în cel de-al 21-lea pachet de sancțiuni împotriva Moscovei, prezentat săptămâna aceasta, relatează agenția EFE. '