Apple devine primul brand din lume evaluat la un trilion de dolari (raport)

Apple a devenit miercuri primul brand din lume de un trilion de dolari, potrivit clasamentului celor mai valoroase branduri globale, lansat de Kantar.
Clasamentul BrandZ din acest an subliniază rezistenţa mărcilor de top, valoarea totală a brandurilor globale din Top 100 revenind pe o creştere de 20%, ajungând la 8.300 miliarde de dolari, aproape de maximumul de 8.700 de miliarde de dolari atins în 2022, conform unui comunicat remis AGERPRES.
De la lansarea BrandZ din 2006, valoarea cumulată a brandurilor globale din Top 100 a crescut cu 474%. Pragul pentru ca o marcă să poată intra în Top 100 a crescut cu 354%, de la 4 miliarde de dolari, până la 19 miliarde de dolari în prezent.
Deţinând prima poziţie pentru al treilea an consecutiv, Apple le are alături, în fruntea clasamentului, pe Google, Microsoft şi Amazon, grupul reflectând locul extrem de important pe care îl are tehnologia în viaţa de zi cu zi.
McDonald's îşi păstrează, de asemenea, poziţia în top cinci, succesul său fiind susţinut de inovaţia continuă, inclusiv prin utilizarea inteligenţei artificiale (AI) pentru meniurile dinamice proiectate pe panouri digitale şi pentru predicţia comenzilor, demonstrând modul în care mărcile din sectoarele din afara tehnologiei explorează, de asemenea, inteligenţa artificială pentru a stimula creşterea.
Ilustrând puterea pe care o arată deja AI-ul în viaţa de zi cu zi, NVIDIA urcă 18 locuri până pe locul 6 în clasamentul din 2024, cu o creştere a valorii mărcii de 178%. Facebook revine în Top 10 după o absenţă de un an, în timp ce Oracle intră în Top 10 pentru prima dată.
"Cu evaluarea mărcii sale la un trilion de dolari, Apple s-a dovedit rezistent la provocările existente în piaţă, brandul având puterea să justifice preţurile sale premium şi dovedind că mărcile care sunt diferite în mod semnificativ şi care le vin uşor în minte consumatorilor (Meaningful, Different, Salient), reuşesc să facă faţă mai bine perturbărilor economice globale. Raportul nostru de anul acesta arată că mărcile puternice continuă să prospere în ciuda incertitudinii economice globale. Vedem, în analiza din acest an, că brandurile care investesc în AI înregistrează câştiguri remarcabile, culegând roadele unei experienţe mai bune pe care o oferă clienţilor", a declarat Martin Guerrieria, coordonatorul Kantar BrandZ, în comunicat.
Alături de NVIDIA şi titanii în materie de AI, Adobe şi AMD, au înregistrat câştiguri impresionante, asigurându-şi un loc în Top 20 branduri în funcţie de creşterea valorii mărcii, crescând faţă de 2023 cu 66% şi, respectiv, 53%. Adăugând şi Instagram, Facebook sau Uber, care au înregistrat şi ele noi creşteri, toate aceste companii evidenţiază modul în care inovaţiile tehnologice pot stimula implicarea consumatorilor şi pot accelera creşterea afacerii.
"Analizând cele 13 clasamente individual la nivel de categorie, schimbările notabile din diferite sectoare evidenţiază o varietate de atribute care ajută la îmbunătăţirea puterii sau a capitalului de brand. De exemplu, pe segmentul băuturi alcoolice, Corona a devenit cel mai valoros brand de bere din lume. Accelerarea constantă a creşterii de la nivel global şi dezvoltarea în pieţe aflate în creştere, cum ar fi Brazilia, China şi Africa de Sud, menţinând în acelaşi timp poziţia solidă din piaţa domestică, din Mexic, au fost factori cheie ai succesului său", subliniază comunicatul citat.
Pe segmentul de îmbrăcăminte, Nike îşi păstrează poziţia de brand nr.1 în categoria îmbrăcăminte, dar diferenţa sa faţă de concurenţi s-a redus. Cu o creştere de 47%, Zara a devenit marca cu a doua cea mai mare creştere din Top 100 global, urcând 24 de locuri, până pe locul 70. Abordarea inovatoare a Lululemon în ceea ce priveşte athleisure (îmbrăcăminte sport comodă) şi angajamentul său faţă de calitate au adus o creştere de 24% a valorii mărcii, ducând-o pentru prima dată în Top 100 Global.
Kantar BrandZ reprezintă o monedă globală cu care este evaluată valoarea unui brand, cuantificând contribuţia capitalului de brand la performanţa financiară totală. Clasamentele anuale de evaluare a valorii mărcilor globale şi locale realizate de Kantar combină date financiare riguros analizate, cu studii ample de brand equity pentru a obţine şi evaluarea consumatorilor. Din 1998, BrandZ împărtăşeşte cu liderii din domeniul afacerilor insight-uri despre cum se construiesc brandurile, având la bază 4,3 milioane de interviuri cu consumatori, pentru 21.000 de mărci din 54 de pieţe.
Kantar este liderul global în furnizarea de date şi analize de marketing. AGERPRES/(AS-autor: Constantin Balaban, editor: Andreea Marinescu, editor online: Andreea Lăzăroiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
BCE: Dolarul pierde din cota de piață a rezervelor valutare globale; câștigătorii sunt yenul japonez și dolarul canadian
Dolarul a continuat anul trecut să piardă din cota de piață de monedă dominantă pe plan mondial, dar euro nu a fost principalul beneficiar, ci rivalii mai mici și aurul, se arată într-un raport publicat miercuri de Banca Centrală Europeană, transmite Reuters. Totuși, o accelerare a vânzărilor de active în dolari din aprilie,
BTA: Construcția autostrăzii Struma progresează, după încheierea obstacolelor de ordin juridic
Cererile au fost retrase, iar procedurile judiciare relevante care contestau legalitatea construcției ultimei secțiuni neterminate a autostrăzii Struma prin Defileul Kresna au fost încheiate, a anunțat miercuri Agenția pentru Infrastructură Rutieră. Având în vedere atât importanța finalizării părții rămase a autostrăzii
BEI triplează la trei miliarde de euro finanțarea industriei apărării din UE
Banca Europeană de Investiții (BEI), divizia de creditare a UE, a triplat schema sa de sprijinire a finanțării industriei apărării din blocul comunitar la trei miliarde de euro (3,43 miliarde de dolari) și a semnat un acord cu creditorul german Deutsche Bank pentru a canaliza banii către firmele UE din domeniul apărării, transmite Reuters. Mie
BCE anunță reducerea birocrației pentru bănci
Banca Centrală Europeană va reduce birocrația pentru creditori, în zone ca răscumpărările de acțiuni și noile numiri, dar băncile nu ar trebui să se aștepte la o dereglementare majoră, a afirmat miercuri Claudia Buch, președintele Consiliului de supraveghere al BCE, transmite Reuters. În ultima perioadă s-au intensificat solicitări
Italia vrea clarificări de la Washington cu privire la restricțiile impuse Pirelli din cauza investitorului chinez
Guvernul italian vrea să obțină clarificări de la autoritățile americane, pe fondul îngrijorărilor că Washingtonul ar putea impune restricții producătorului italian de anvelope Pirelli, din cauza faptului că cel mai mare acționar al său este un investitor chinez, au declarat pentru Reuters două surse din apropierea acestui dosar. Dezvălu
Președinta BEI anunță că banca va finanța o interconexiune între Franța și Spania
Președinta Băncii Europene de Investiții (BEI), Nadia Calvino, a transmis miercuri că banca va anunța 'în următoarele zile' un acord pentru finanțarea unei interconexiuni de energie electrică între Franța și Spania, relatează agenția EFE. 'Asta înseamnă că Peninsula Iberică va înceta să mai fie o insulă energetică
Un milion de germani au o centrală electrică de balcon
Numărul centralelor electrice de balcon din Germania s-a dublat în ultimul an și se apropie de un milion de unități, a anunțat miercuri Asociația germană a industriei solare (BSW), transmite DPA. Centralele electrice de balcon sunt panouri solare de mici dimensiuni, special concepute pentru a fi montate pe balcoane, fațade sau terase și a căror p
Electricitatea s-a scumpit în Europa pe fondul temerilor referitoare la coroziunea descoperită la un reactor francez
Prețurile la electricitate au crescut miercuri în toată Europa, după ce grupul francez de utilități Electricite de France SA a raportat semne de 'coroziune' la reactorul unei centrale nucleare, anunț care a relansat temerile că producția de electricitate a Franței ar putea fi, din nou, redusă, transmite Bloomberg. În jurul orei locale 9:57
Schimburile comerciale dintre Germania și Rusia s-au prăbușit după 2021
Importurile Germaniei de bunuri din Rusia au scăzut cu 95% în perioada 2021-2024, în timp ce exporturile de bunuri germane spre Rusia au scăzut cu 72%, a informat miercuri Oficiul federal de statistică (Destatis), transmite Reuters. Pe ansamblu, Uniunea Europeană și-a redus importurile din Rusia cu 78% și exporturile cu 65%, în perioada 2021-
Președinta Băncii Centrale Europene afirmă la Beijing că trebuie acționat pentru a se evita sporirea tensiunilor comerciale
Președinta Băncii Centrale Europene, Christine Lagarde, a afirmat, miercuri, la Beijing, că 'politicile comerciale coercitive nu reușesc să rezolve dezechilibrele' și că este necesar să se acționeze pentru a se 'evita o escaladare a tensiunilor reciproc dăunătoare' la nivel global, transmite EFE. Lagarde, care se află la Beijing pentru o î
Infractorii recurg la drone și social media pentru a vinde țigări de contrabandă
Contrabandiștii de țigări și vânzătorii pe piața neagră folosesc din ce în ce mai frecvent tehnologii precum social media și drone pentru a livra țigări fumătorilor din Europa și a evita forțele de ordine, arată un raport publicat miercuri de firma de consultanță KPMG, transmite Reuters. Raportul anual al KPMG, realizat la comanda Philip Morris Int
3,5 milioane de console Nintendo Switch 2 vândute în doar patru zile
Grupul japonez Nintendo a anunțat miercuri că a vândut peste 3,5 milioane de exemplare din nou sa consolă de jocuri video Switch 2 în primele patru zile de la lansare, ceea ce face din acest model cea mai vândută consolă din istoria companiei Nintendo, transmite Reuters. 'Fanii din întreaga lume și-au exprimat entuziasmul față de Ni
VIDEO/Washingtonul și Beijingul afirmă că, la Londra, au ajuns la un acord asupra unui 'cadru general'
Negociatorii americani și chinezi, care s-au întâlnit timp de două zile la Londra pentru a rezolva diferendele lor comerciale, au anunțat marți seara că au convenit asupra unui 'cadru general', lăsând la latitudinea președinților lor respectivi validarea acestuia, notează AFP.
Israelul anulează derogarea care permite băncilor israeliene și palestiniene să lucreze împreună
Ministrul israelian de finanțe a anunțat marți anularea unei derogări care permitea băncilor israeliene să lucreze cu băncile palestiniene, ceea ce amenință să paralizeze instituțiile financiare palestiniene, relatează AFP. 'În contextul campaniei de delegitimare condusă de Autoritatea Palestiniană împotriva statului Israel la
PIB-ul Spaniei este de zece ori mai mare grație aderării la UE
Cele patru decenii în Uniunea Europeană (UE) au permis ca dimensiunea economiei spaniole să crească de zece ori datorită fondurilor de coeziune, pieței fără frontiere și monedei comune, dar există în continuare probleme structurale care nu au fost rezolvate, informează EFE. Pe 12 iunie 1985, când a fost semnat tratatul de ade