Italia cere reglementarea activităţii angajaţilor din economia informală
Italia va cere norme mai dure care să reglementeze activitatea angajaţilor din economia informală (gig economy), la summitul miniştrilor Muncii din G20, transmite Reuters.
Italia, care deţine preşedinţia G20 (grupul celor 20 de economii dezvoltate şi emergente), găzduieşte în Catania, în perioada 22-23, reuniunea miniştrilor Muncii şi Educaţiei din G20.
Într-un interviu acordat publicaţiei La Repubblica, ministrul Muncii din Italia, Andrea Orlando, a declarat că statele ar trebui să ceară marilor companii, cum ar fi Amazon, să-şi asume responsibilitatea pentru condiţiile de muncă de la furnizorii lor, ca parte a reformelor necesare pentru a se asigura că sunt bine trataţi contractorii.
"Marile corporaţii trebuie de asemenea să-şi asume responsibilitatea pentru cele mici. Ele nu mai pot spune că nu sunt interesate de ce se întâmplă în afara zonei lor", susţine oficialul italian.
Summitul G20 din Sicilia vine după ce recent Comisia Europeană a lansat prima etapă a consultării partenerilor sociali europeni cu privire la modalităţile de îmbunătăţire a condiţiilor de muncă pentru persoanele care lucrează prin intermediul platformelor digitale.
De asemenea, reuniunea are loc pe fondul nemulţumirii opiniei publice italiene în urma decesului unui sindicalist, ucis vineri de un şofer de camion în timpul unui protest contra disponibilizărilor la compania americană de logistică FedEx. Sindicatele susţin că eroziunea salariilor şi a drepturilor angajaţilor este cauzată de relocare şi de utilizarea algoritmilor de gestionare a forţei de muncă pe platformele internaţionale.
Aplicarea normelor sindicale la platformele cu sediul în străinătate este dificilă dar asta nu ar trebui să ofere o scuză companiilor să evite standardele de angajare. "Nu este o coincidenţă că acesta va fi un subiect de discuţie la summitul G20", a declarat Orlando.
În primul raport dedicat efectelor platformelor digitale asupra pieţei muncii, publicat de Organizaţia Internaţională a Muncii (OIM), se arată că platformele digitale au crescut de cinci ori în ultimul deceniu, oferind oportunităţi unora, dar erodând de asemenea drepturile angajaţilor.
De la aplicaţii de ride-sharing, cum ar fi Uber, şi pieţe online, precum UpWork, care leagă lucrătorii care desfăşoară o activitate independentă şi clienţii, până la softul care permite angajatorilor să-i supervizeze pe angajaţi, platformele digitale au transformat natura muncii, potrivit raportului instituţiei cu sediul la Geneva.
"În stadiul optim, toate aceste platforme furnizează noi oportunităţi. Sunt oportunităţi pentru angajaţii cu handicap, pentru cei din zone izolate. Există dovezi că cei care nu au fost angajaţi sau au fost marginalizaţi şi-ar putea găsi calea pe piaţa forţei de muncă", a afirmat Guy Ryder, şeful OIM, într-un interviu acordat Reuters.
Pandemia de coronavirus (COVID-19) a accelerat trecerea la economia digitală, a schimbat modul în care munca a fost timp de decenii organizată şi reglementată. În urma pierderii locurilor de muncă, milioane de persoane oferă servicii la cerere, de exemplu taximetrişti, livratori, sau servicii de îngrijire a copiilor. Dar în multe cazuri aceste activităţi sunt prost plătite - jumătate din lucrătorii online câştigă sub doi dolari pe oră - şi nu au acces la tradiţionale beneficii de care se bucură angajaţii - contracte colective de muncă, asigurări şi protecţia în cazul rănirii în timpul muncii, se arată în raport.
În general platformele clasifică angajaţii ca contractori independenţi iar drepturile lor depind de condiţiile stabilite de platformă şi nu legislaţia muncii. Organizaţia Internaţională a Muncii susţine că există inegalităţi semnificative în rândul platformelor, angajaţii din ţările în curs de dezvoltare câştigând cu 60% mai puţin decât cei din statele dezvoltate.
Ryder a cerut ca drepturile angajaţilor deja stabilite în lumea "analogă" - cum ar fi asigurări de sănătate şi şomaj - să fie protejate şi în lumea platformelor, apreciind că dezechilibrele pot fi rezolvate printr-un dialog extins şi cooperarea autorităţilor de reglementare. AGERPRES/(AS - editor: Mihaela Dicu, editor online: Gabriela Badea)
* Sursa foto: Andrea Orlando / Facebook.com
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Trump amenință UE cu taxe vamale de 100% dacă taxează serviciile digitale ale companiilor americane
Președintele american Donald Trump a amenințat vineri că le va impune statelor Uniunii Europene taxe vamale de 100% dacă blocul comunitar implementează vreo taxă asupra serviciilor digitale furnizate de companiile din SUA, chiar cu prețul anulării înțelegerilor comerciale deja încheiate între SUA și UE, relatează agențiile internaționale de presă.
UE a confirmat procedura de deficit excesiv contra Bulgariei
Consiliul Uniunii Europene a confirmat oficial decizia Comisiei Europene din iunie de a plasa Bulgaria sub procedura de deficit excesiv (EDP), cerând țării să ia măsurile fiscale corective pentru a ține sub control cheltuielilor public în creștere, informează Novinite. Ca parte procedurii, UE stabilește limite obligatorii privind c
Comisia Europeană a anunțat primul acord tripartit semnat vreodată de UE pentru a stimula stocarea energiei
Comisia Europeană a anunțat vineri, în marja reuniunii Consiliului miniștrilor Energiei de la Luxemburg, semnarea primului acord tripartit al UE privind stocarea energiei, se arată într-un comunicat al Executivului comunitar. Pentru acest eveniment, Comisia a reunit o serie de miniștri ai Energiei din UE, dezvoltatori și producător
BCE atenuează reglementările pentru a atenua povara asupra băncilor
Banca Centrală Europeană (BCE) a anunțat vineri că va retrage o serie de recomandări și orientări pentru bănci și va atenua așteptările sale privind buna guvernanță, parțial ca răspuns la criticile din industrie, transmite Reuters. Autoritățile de reglementare din întreaga lume retrag unele din cele mai invazive măsuri adoptate după criz
Eurostat: Valoarea importurilor UE de gaze a scăzut în primul trimestru din 2026
În primul trimestru din 2026, importurile UE de uleiuri petroliere au rămas stabile comparativ cu media lunară din 2025, în timp ce importurile de gaze naturale lichefiate (GNL) au înregistrat un ușor declin (0,6%), arată datele publicate vineri de Oficiul European de Statistică (Eurostat). Mai exact, valoarea importurilor UE
Eurostat: România, printre statele UE cu un nivel ridicat al utilizării îngrășămintelor pe bază de fosfor în agricultură
În 2024, au fost utilizate 9,8 milioane tone de îngrășăminte minerale (azot și fosfor) în producția agricolă din UE, o creștere de 6% față de cantitatea folosită în 2023 (9,2 milioane tone), deși rămâne cu 15,8% sub vârful relativ din 2017, arată datele publicate vineri de Oficiul European de Statistică (Eurostat). În
Volkswagen vrea să renunțe la 100.000 de angajați în următorii ani (Manager Magazin)
Directorul general al Volkswagen AG, Oliver Blume, intenționează în următorii ani să concedieze până la 100.000 de angajați din actuala forță de muncă de pe plan global, a anunțat vineri revista germană Manager Magazin, transmite Reuters. De asemenea, Blume vrea să reducă investițiile cu 15%, la ușor peste 130 miliarde de euro, în următorii c
Samsung este pregătit de investiții de 648 miliarde de dolari în Coreea de Sud
Gigantul tehnologic Samsung Group ar urma să anunțe luni investiții de 1.000 miliarde woni (648 miliarde de dolari) în Coreea de Sud, în următorii zece ani, ca parte a inițiativei menite să tranforme boom-ul AI într-un motor de creștere al economiei naționale, a informat vineri publicația de afaceri Maeil, fără a preciza sursa informației, transmite Reuters
FMI: Prețurile la energie și materii prime scad, dar va fi nevoie de timp pentru normalizarea situației
Fondul Monetar Internațional (FMI) a anunțat joi că a observat o scădere a prețurilor la energie și materii prime de la acordul dintre SUA și Iran de încheiere a ostilităților și redeschiderea Strâmtorii Ormuz, dar va fi nevoie de timp pentru ca prețurile și fluxurile comerciale din Golf să se normalizeze, transmite Reuters. Purtătorul de cuvâ
Tesla face angajări în Europa
Producătorul american de vehicule electrice (EV) Tesla a anunțat joi că intenționează să angajeze încă 1.000 de persoane la fabrica sa din Grunheide, lângă Berlin, în încercarea de a majora producția la singura sa facilitate europeană, transmite DPA Compania Tesla, deținută de miliardarul Elon Musk, a informat că din oc
Eurostat: Bulgaria, Ungaria și România, cea mai rapidă creștere a prețului de construcție al clădirilor rezidențiale
Prețul de construcție al clădirilor rezidențiale a crescut cu 48,2% în Uniunea Europeană, între anii 2015 și 2025, arată datele publicate joi de Oficiul european pentru Statistică (Eurostat). La nivel de țară, prețurile au crescut cel mai rapid &
Wopke Hoekstra: Vânzările spectaculoase de vehicule electrice slăbesc presiunile pentru standarde mai reduse de mediu
Creșterea spectaculoasă a vânzărilor de vehicule electrice (EV) pe piața europeană a schimbat opinia unor țări care cereau atenuarea reglementărilor privind viitoarele vânzări de mașini cu motoare pe combustie, a declarat joi comisarul pentru climă, zero emisii nete și creștere curată, Wopke Hoekstra, transmite Reuters. 'Unii într-adevăr
Honda și Nissan vor să folosească componente comune standardizate pentru a reduce costurile (Kyodo)
Producătorii auto niponi Honda Motor și Nissan Motor au intrat în faza finală a discuțiilor pentru a standardiza unitățile electronice de control (UEC) pentru viitoarele lor generații de vehicule, în vederea reducerii costurilor prin dezvoltarea în comun a tehnologiei, au declarat pentru Kyodo surse care au dorit să-și păstreze anonimatul. Di
Great Wall Motors ar putea produce în Bulgaria vehicule electrice pentru piața UE
Bulgaria se pregătește de reluarea fabricării de automobile, țara intenționând să fie un hub exclusiv de producție în UE pentru viitorul model GWM Ora 5, un vehicul electric (EV) al grupului chinez Great Wall Motors (GWM). Linia de asamblare ar urma să fie localizată în Bahovitsa, lângă Lovech, o unitate folosită anterior pentru
Cotația țițeiului Brent, la cel mai scăzut nivel de dinaintea izbucnirii războiului din Iran
Cotația țițeiului Brent, referința globală, a scăzut miercuri cu peste trei dolari, la cel mai redus nivel de dinaintea izbucnirii războiului din Iran, după ce au apărut informații că mai multe petroliere trec prin Strâmtoarea Ormuz, transmite Reuters. La 13:27 GMT, cotația barilului de petrol Brent din Marea Nordului a scăzut cu 3,32 do








