CE: Investiţii de 14,7 miliarde euro pentru o Europă mai sănătoasă, mai verde şi mai digitală
Comisia Europeană a adoptat programul principal de lucru al programului Orizont Europa pentru perioada 2021-2022, în care sunt prezentate obiectivele şi domeniile tematice specifice care vor beneficia de o finanţare totală în valoare de 14,7 miliarde de euro, se arată într-un comunicat al Executivului comunitar.
Aceste investiţii vor contribui la accelerarea dublei tranziţii verzi şi digitale, la redresarea sustenabilă în urma pandemiei de coronavirus şi la consolidarea rezilienţei UE faţă de crizele viitoare. Investiţiile îi vor sprijini pe cercetătorii europeni prin burse, formare şi schimburi, vor pune bazele unor ecosisteme de inovare europene mai conectate şi mai eficiente şi vor crea infrastructuri de cercetare de talie mondială. În plus, ele vor încuraja participarea la nivel european şi mondial, consolidând totodată Spaţiul european de cercetare.
"Acest program de lucru al programului Orizont Europa îi va ajuta pe cercetătorii europeni să desfăşoare activităţi de cercetare şi de inovare excelente şi de înaltă calitate, în beneficiul tuturor europenilor. Programul, care acoperă întregul ciclu al cercetării şi inovării, de la laborator la piaţă, va consolida cooperarea dintre cercetătorii şi inovatorii din întreaga lume în vederea abordării problemelor cu care ne confruntăm în prezent", a afirmat Margrethe Vestager, vicepreşedintele executiv pentru o Europă pregătită pentru era digitală.
La rândul său, Mariya Gabriel, comisarul pentru inovare, cercetare, cultură, educaţie şi tineret, a declarat: "Cu 40 % din buget dedicat creşterii sustenabilităţii Europei, acest program de lucru al programului Orizont Europa va transforma continentul, făcându-l mai verde şi mai bine adaptat la transformarea digitală. În prezent, Orizont Europa este pe deplin operaţional: aş dori să încurajez cercetătorii şi inovatorii din întreaga Europă să participe la cererile de propuneri şi să găsească soluţii pentru a ne îmbunătăţi viaţa de zi cu zi."
Orizont Europa promovează neutralitatea climatică şi poziţia de lider digital. Peste patru din zece euro, adică aproximativ 5,8 miliarde de euro în total, vor fi investiţi în cercetare şi inovare, pentru a sprijini Pactul verde european şi angajamentul Uniunii de a face din Europa primul continent neutru din punct de vedere climatic din lume până în 2050. Fondurile vor sprijini proiecte care fac să progreseze cercetarea ştiinţifică în domeniul schimbărilor climatice şi care dezvoltă soluţii pentru reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră şi pentru adaptarea la evoluţiile climatice. De exemplu, activităţile vor accelera, într-un mod sustenabil şi echitabil, tranziţia către o energie şi o mobilitate curate, vor contribui la adaptarea sistemelor alimentare, vor sprijini economia circulară şi bioeconomia, vor contribui la menţinerea şi consolidarea absorbanţilor naturali de carbon din ecosisteme şi vor promova adaptarea la schimbările climatice.
Transformarea deceniului actual în deceniul digital al Europei şi punerea bazelor unor noi întreprinderi digitale într-o perspectivă pe termen mai lung reprezintă, la rândul lor, obiective centrale ale programului, care va asigura o creştere substanţială a investiţiilor în acest domeniu. De exemplu, programul va contribui la utilizarea la maximum a întregului potenţial al instrumentelor digitale şi al cercetării şi inovării bazate pe date în domeniul sănătăţii, al mass-mediei, al patrimoniului cultural şi al economiei creative, al energiei, al mobilităţii şi al producţiei alimentare, sprijinind modernizarea modelelor industriale şi promovând poziţia de lider a industriei europene. Dezvoltarea tehnologiilor digitale de bază va fi susţinută cu fonduri în valoare de aproximativ patru miliarde de euro în perioada 2021-2022.
În fine, acest program de lucru va direcţiona investiţii totale în valoare de aproximativ 1,9 miliarde de euro pentru a contribui la repararea daunelor economice şi sociale imediate cauzate de pandemia de coronavirus. În concordanţă cu instrumentul NextGenerationEU, fondurile vor contribui la construirea unei Europe post-coronavirus care va fi nu doar mai verde şi mai digitală, ci şi mai rezilientă faţă de provocările actuale şi viitoare. Este vorba, printre altele, de modernizarea sistemelor de sănătate şi de consolidarea capacităţilor de cercetare, în special pentru dezvoltarea de vaccinuri.
Cooperarea internaţională în domeniul cercetării şi inovării este esenţială pentru abordarea provocărilor globale şi pentru a permite Europei să acceseze resurse, cunoştinţe, excelenţă ştiinţifică, lanţuri valorice şi pieţe care se dezvoltă în alte regiuni ale lumii. În mai 2021, Comisia a prezentat o abordare globală în materie de cercetare şi inovare - strategia Europei privind cooperarea internaţională într-o lume în schimbare. UE urmăreşte astfel să găsească soluţii şi să faciliteze răspunsurile globale la provocările globale, pe baza multilateralismului, a deschiderii şi a reciprocităţii.
Programul de lucru al programului Orizont Europa pentru perioada 2021-2022 include acţiuni speciale de sprijinire şi de consolidare a cooperării prin intermediul unor iniţiative multilaterale în domenii precum protecţia biodiversităţii şi a climei, observaţiile de mediu, cercetarea oceanelor sau sănătatea mondială. De asemenea, programul include acţiuni specifice cu parteneri cheie din afara UE, inclusiv prima "iniţiativă pentru Africa", ambiţioasă şi cuprinzătoare.
Prin natura sa, programul Orizont Europa este deschis către lume. Asocierea ţărilor din afara UE la Orizont Europa va lărgi domeniul de aplicare geografic al întregului program şi va oferi oportunităţi suplimentare cercetătorilor, savanţilor, companiilor, instituţiilor sau altor entităţi interesate să participe, în condiţii în general identice cu cele din statele membre. În cazul unui număr foarte restrâns de acţiuni, programul va limita participarea pentru a proteja activele strategice, interesele, autonomia sau securitatea UE, în conformitate cu articolul 22 alineatul (5) din Regulamentul privind programul Orizont Europa. Această limitare va fi excepţională şi justificată în mod corespunzător, în acord cu statele membre şi cu respectarea deplină a angajamentelor asumate de UE în cadrul acordurilor bilaterale.
Primele cereri de propuneri se vor deschide la 22 iunie pe portalul de finanţare şi licitaţii al Comisiei. Zilele europene ale cercetării şi inovării, care se vor desfăşura în perioada 23 - 24 iunie, reprezintă o ocazie pentru factorii de decizie, cercetători, inovatori şi cetăţeni de a discuta împreună despre programul Orizont Europa. În perioada 28 iunie - 9 iulie vor avea loc Zilele informării cu privire la programul Orizont Europa, un eveniment destinat potenţialilor candidaţi.
Orizont Europa este programul de cercetare şi inovare al UE în valoare de 95,5 miliarde de euro pentru perioada 2021-2027 şi succesorul programului Orizont 2020. Programul de lucru adoptat astăzi în cadrul programului Orizont Europa se bazează pe Planul strategic al programului Orizont Europa, adoptat în martie 2021 pentru a stabili priorităţile UE în materie de cercetare şi inovare pentru perioada 2021-2024. Majoritatea fondurilor se alocă pe baza unor cereri competitive de propuneri, stabilite în cadrul programelor de lucru. Încă de la începutul anului 2021 au fost deja deschise noi oportunităţi de finanţare: în luna februarie, Comisia a lansat primele cereri ale Consiliului European pentru Cercetare în cadrul programului Orizont Europa, iar în martie a lansat noul Consiliu European pentru Inovare. În plus, în luna aprilie, Comisia a mobilizat rapid 123 milioane EUR pentru cercetarea şi inovarea vizând combaterea variantelor coronavirusului. AGERPRES/ (AS-autor: Constantin Balaban, editor: Mariana Nica, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Trump amenință UE cu taxe vamale de 100% dacă taxează serviciile digitale ale companiilor americane
Președintele american Donald Trump a amenințat vineri că le va impune statelor Uniunii Europene taxe vamale de 100% dacă blocul comunitar implementează vreo taxă asupra serviciilor digitale furnizate de companiile din SUA, chiar cu prețul anulării înțelegerilor comerciale deja încheiate între SUA și UE, relatează agențiile internaționale de presă.
UE a confirmat procedura de deficit excesiv contra Bulgariei
Consiliul Uniunii Europene a confirmat oficial decizia Comisiei Europene din iunie de a plasa Bulgaria sub procedura de deficit excesiv (EDP), cerând țării să ia măsurile fiscale corective pentru a ține sub control cheltuielilor public în creștere, informează Novinite. Ca parte procedurii, UE stabilește limite obligatorii privind c
Comisia Europeană a anunțat primul acord tripartit semnat vreodată de UE pentru a stimula stocarea energiei
Comisia Europeană a anunțat vineri, în marja reuniunii Consiliului miniștrilor Energiei de la Luxemburg, semnarea primului acord tripartit al UE privind stocarea energiei, se arată într-un comunicat al Executivului comunitar. Pentru acest eveniment, Comisia a reunit o serie de miniștri ai Energiei din UE, dezvoltatori și producător
BCE atenuează reglementările pentru a atenua povara asupra băncilor
Banca Centrală Europeană (BCE) a anunțat vineri că va retrage o serie de recomandări și orientări pentru bănci și va atenua așteptările sale privind buna guvernanță, parțial ca răspuns la criticile din industrie, transmite Reuters. Autoritățile de reglementare din întreaga lume retrag unele din cele mai invazive măsuri adoptate după criz
Eurostat: Valoarea importurilor UE de gaze a scăzut în primul trimestru din 2026
În primul trimestru din 2026, importurile UE de uleiuri petroliere au rămas stabile comparativ cu media lunară din 2025, în timp ce importurile de gaze naturale lichefiate (GNL) au înregistrat un ușor declin (0,6%), arată datele publicate vineri de Oficiul European de Statistică (Eurostat). Mai exact, valoarea importurilor UE
Eurostat: România, printre statele UE cu un nivel ridicat al utilizării îngrășămintelor pe bază de fosfor în agricultură
În 2024, au fost utilizate 9,8 milioane tone de îngrășăminte minerale (azot și fosfor) în producția agricolă din UE, o creștere de 6% față de cantitatea folosită în 2023 (9,2 milioane tone), deși rămâne cu 15,8% sub vârful relativ din 2017, arată datele publicate vineri de Oficiul European de Statistică (Eurostat). În
Volkswagen vrea să renunțe la 100.000 de angajați în următorii ani (Manager Magazin)
Directorul general al Volkswagen AG, Oliver Blume, intenționează în următorii ani să concedieze până la 100.000 de angajați din actuala forță de muncă de pe plan global, a anunțat vineri revista germană Manager Magazin, transmite Reuters. De asemenea, Blume vrea să reducă investițiile cu 15%, la ușor peste 130 miliarde de euro, în următorii c
Samsung este pregătit de investiții de 648 miliarde de dolari în Coreea de Sud
Gigantul tehnologic Samsung Group ar urma să anunțe luni investiții de 1.000 miliarde woni (648 miliarde de dolari) în Coreea de Sud, în următorii zece ani, ca parte a inițiativei menite să tranforme boom-ul AI într-un motor de creștere al economiei naționale, a informat vineri publicația de afaceri Maeil, fără a preciza sursa informației, transmite Reuters
FMI: Prețurile la energie și materii prime scad, dar va fi nevoie de timp pentru normalizarea situației
Fondul Monetar Internațional (FMI) a anunțat joi că a observat o scădere a prețurilor la energie și materii prime de la acordul dintre SUA și Iran de încheiere a ostilităților și redeschiderea Strâmtorii Ormuz, dar va fi nevoie de timp pentru ca prețurile și fluxurile comerciale din Golf să se normalizeze, transmite Reuters. Purtătorul de cuvâ
Tesla face angajări în Europa
Producătorul american de vehicule electrice (EV) Tesla a anunțat joi că intenționează să angajeze încă 1.000 de persoane la fabrica sa din Grunheide, lângă Berlin, în încercarea de a majora producția la singura sa facilitate europeană, transmite DPA Compania Tesla, deținută de miliardarul Elon Musk, a informat că din oc
Eurostat: Bulgaria, Ungaria și România, cea mai rapidă creștere a prețului de construcție al clădirilor rezidențiale
Prețul de construcție al clădirilor rezidențiale a crescut cu 48,2% în Uniunea Europeană, între anii 2015 și 2025, arată datele publicate joi de Oficiul european pentru Statistică (Eurostat). La nivel de țară, prețurile au crescut cel mai rapid &
Wopke Hoekstra: Vânzările spectaculoase de vehicule electrice slăbesc presiunile pentru standarde mai reduse de mediu
Creșterea spectaculoasă a vânzărilor de vehicule electrice (EV) pe piața europeană a schimbat opinia unor țări care cereau atenuarea reglementărilor privind viitoarele vânzări de mașini cu motoare pe combustie, a declarat joi comisarul pentru climă, zero emisii nete și creștere curată, Wopke Hoekstra, transmite Reuters. 'Unii într-adevăr
Honda și Nissan vor să folosească componente comune standardizate pentru a reduce costurile (Kyodo)
Producătorii auto niponi Honda Motor și Nissan Motor au intrat în faza finală a discuțiilor pentru a standardiza unitățile electronice de control (UEC) pentru viitoarele lor generații de vehicule, în vederea reducerii costurilor prin dezvoltarea în comun a tehnologiei, au declarat pentru Kyodo surse care au dorit să-și păstreze anonimatul. Di
Great Wall Motors ar putea produce în Bulgaria vehicule electrice pentru piața UE
Bulgaria se pregătește de reluarea fabricării de automobile, țara intenționând să fie un hub exclusiv de producție în UE pentru viitorul model GWM Ora 5, un vehicul electric (EV) al grupului chinez Great Wall Motors (GWM). Linia de asamblare ar urma să fie localizată în Bahovitsa, lângă Lovech, o unitate folosită anterior pentru
Cotația țițeiului Brent, la cel mai scăzut nivel de dinaintea izbucnirii războiului din Iran
Cotația țițeiului Brent, referința globală, a scăzut miercuri cu peste trei dolari, la cel mai redus nivel de dinaintea izbucnirii războiului din Iran, după ce au apărut informații că mai multe petroliere trec prin Strâmtoarea Ormuz, transmite Reuters. La 13:27 GMT, cotația barilului de petrol Brent din Marea Nordului a scăzut cu 3,32 do








