logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Aproape 85% din zonele pentru scăldat din Europa au o calitate excelentă a apei

Imagine din galeria Agerpres

Aproape 85% din zonele pentru scăldat din Europa monitorizate anul trecut au îndeplinit standardul de calitate "excelent" al Uniunii Europene, cel mai înalt şi mai strict în ceea ce priveşte apa pentru scăldat, în timp ce în cazul României procentajul este de 76%, se arată într-un comunicat al Comisiei Europene.

Rezultatele publicate de Agenţia Europeană de Mediu (AEM) şi de Comisia Europeană arată că aproape toate cele 22.295 de zone de scăldat monitorizate anul trecut în întreaga Europă (dintre care 21.981 situate în cele 28 de state membre ale UE de la acel moment, deci inclusiv în Regatul Unit) îndeplineau cerinţele minime de calitate. Albania şi Elveţia au monitorizat şi au raportat, la rândul lor, cu privire la calitatea apei din zonele de scăldat, datele pe care le-au transmis fiind incluse în evaluare.

Rezultatele specifice au indicat doar uşoare scăderi ale calităţii apelor în zone din UE cu o calitate "excelentă" - cel mai înalt standard de calitate şi "satisfăcătoare" - standardul minim prevăzut în Directiva UE privind apele de scăldat. Procentajul zonelor de scăldat din Europa cu o calitate "excelentă" s-a situat la 84,6%, iar cea a zonelor cu o calitate cel puţin "satisfăcătoare" - la 95%. În nota de informare s-a constatat, de asemenea, că în zonele de scăldat de pe coastă calitatea apei este mai bună decât cea din zonele interioare.

Din toate zonele monitorizate în Europa anul trecut, ponderea celor clasificate ca având o calitate "nesatisfăcătoare" a apelor a fost de 1,3%. Această cifră nu a fluctuat mult din 2013, când era de 2%, reflectând îmbunătăţirile pe termen lung ale calităţii apelor pentru scăldat din Europa.

Calitatea apelor pentru scăldat din Europa s-a îmbunătăţit substanţial în ultimii 40 de ani, de când a fost adoptată Directiva UE privind apa pentru scăldat. Prin monitorizarea şi gestionarea eficace introduse de directivă, împreună cu alte acte legislative ale UE în materie de mediu, cum ar fi Directiva privind tratarea apelor urbane (1991), s-a redus drastic volumul deşeurilor municipale şi industriale netratate sau parţial tratate care ajung în apă. Prin urmare, din ce în ce mai multe zone nu numai că îndeplinesc standardele minime, ci ating nivelul cel mai ridicat de calitate. În afara raportului din acest an, AEM a publicat şi o hartă interactivă actualizată care indică nivelul de calitate corespunzător fiecărei zone de scăldat. Sunt disponibile, de asemenea, rapoarte de ţară actualizate, precum şi mai multe informaţii cu privire la punerea în aplicare a directivei la nivel naţional.

Comisia intenţionează să lanseze o evaluare a directivei în săptămânile următoare, cu intenţia de a analiza ce a funcţionat şi ce nu a funcţionat în acest domeniu. Pe această bază, Comisia va decide dacă ar trebui adoptate iniţiative suplimentare pentru îmbunătăţirea funcţionării directivei.

"În general considerăm de la sine înţeles că apele în care ne scăldăm trebuie să fie curate, dar acest lucru este, de fapt, una dintre realizările colective europene. Este rezultatul unor eforturi susţinute din partea multor persoane, de-a lungul multor ani. Raportul din acest an confirmă, încă o dată, faptul că cetăţenii europeni se pot bucura în continuare în Europa de ape pentru scăldat care îndeplinesc standarde foarte înalte de calitate şi că trebuie să luăm toate măsurile necesare pentru ca acest lucru să fie valabil şi în viitor", a declarat Virginijus Sinkevicius, comisarul pentru mediu, oceane şi pescuit.

În opinia lui Hans Bruyninckx, director executiv al AEM, sunt esenţiale monitorizarea şi evaluarea periodică a calităţii apelor pentru scăldat, pentru ca autorităţile să se asigure că aceasta se menţine la nivelul deja foarte ridicat înregistrat în toată Europa şi că, acolo unde este necesar, vor fi luate măsuri eficiente pentru combaterea poluării apelor.

"Este important să avem ape pentru scăldat mai curate nu doar pentru sănătatea şi bunăstarea noastră, ci şi pentru sănătatea mediului înconjurător", a adăugat el. AGERPRES/(AS - autor: Mihaela Dicu, editor: Oana Tilică, editor online: Irina Giurgiu)

Afisari: 84

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Extern 01-07-2026 17:35

Înmatriculările Tesla pe piața europeană au crescut în iunie

Producătorul american de vehicule electrice (EV) Tesla a înregistrat în iunie o creștere a înmatriculărilor pe câteva piețe europene, extinzând redresarea vânzărilor în regiune înaintea publicării raportului privind rezultatele din trimestrul doi, transmite Reuters. Luna trecută, înmatriculările Tesla au cr

Economic Extern 01-07-2026 16:02

Grupul chinez BYD va avea a doua fabrică europeană în Spania sau Franța

BYD, cel mai mare producător mondial de vehicule electrice (EV), este aproape de o decizie privind preluarea unei fabrici auto europene existente pentru a accelera expansiunea sa în regiune, a anunțat miercuri Alfredo Altavilla, consilier special pentru Europa, la o conferință care se desfășoară în Frankfurt, transmite Reuters. 'Anunțul trebuie

Economic Extern 01-07-2026 13:54

Eurostat: 45,5% din electricitatea generată în UE a venit din surse de energie regenerabilă

În primul trimestru din acest an, 45,5% din electricitatea generată în Uniunea Europeană a venit din surse de energie regenerabilă, față de un nivel de 42,7% în perioada similară din 2025, conform datelor publicate miercuri de Oficiul de statistică al Uniunii Europene (Eurostat). Energia eoliană a fost sursa primară de energi

Economic Extern 01-07-2026 13:11

Eurostat: Rata inflației în zona euro a scăzut peste așteptări în iunie

Rata anuală a inflației în zona euro a scăzut până la 2,8% în iunie, de la 3,2% luna precedentă, potrivit unei estimări preliminare publicate miercuri de Oficiul de statistică al Uniunii Europene (Eurostat), transmit Reuters. Este pentru a patra lună consecutiv în care creșterea prețurilor în zona euro depășește ț

Economic Extern 01-07-2026 10:43

Shell: Cererea globală de gaze naturale lichefiate va crește cu 65% până în 2050

Cererea globală de gaze naturale lichefiate (GNL) este așteptată să crească cu aproximativ 65% până în 2050, impulsionată de apetitul tot mai mare al Asiei pentru acest combustibil, și de centrele de date care majorează cererea de energie, a anunțat grupul petrolier Shell, transmite Reuters. Până în 2050, cererea global

Economic Extern 01-07-2026 09:17

Regenerabilele au atins o pondere record în consumul de electricitate al Germaniei

Sursele de energie regenerabilă au acoperit un nivel record, de 58%, din consumul de electricitate al Germaniei în primul semestru din acest an, o creștere de aproape trei puncte procentuale comparativ cu perioada similară din 2025, și depășind nivelul de 55,8% înregistrat pe ansamblul anului trecut, conform calculelor preliminare realizate de grupul indu

Economic Extern 01-07-2026 03:25

Statele Unite prelungesc licența unei companii petroliere sârbe controlate de Rusia

Statele Unite au prelungit cu 30 de zile licența temporară de funcționare a companiei petroliere sârbe NIS, aflată sub sancțiuni și controlată de Rusia, a anunțat marți ministrul sârb al energiei, Dubravka Djedovic Handanovic, notează AFP. Grupul Industria Petrolieră din Serbia, sau NIS, se află sub sancțiuni americane din ianuarie

Economic Extern 30-06-2026 17:22

Ministrul bulgar al Mediului: Apele Mării Negre sunt curate, nu sunt semne ale poluării active

Ministrul bulgar al Mediului și Apelor, Rositsa Karamfilova-Blagova, a dat asigurări că apele Mării Negre din partea bulgară rămân curate, declarând că nu există dovezi în prezent ale poluării active, iar turiștii care își planifică vacanțele de vară d-a lungul coastei nu au motive de îngrijorare, informează Novinite. Vorbind pent

Economic Extern 30-06-2026 14:34

Bulgaria: Prețul gazelor naturale va crește cu 5,84% în iulie

Comisia de reglementare în domeniul energiei și apei din Bulgaria (EWRC) a stabilit prețul gazelor naturale în iulie la 37,70 euro per megawatt-oră (MWh), excluzând accesul, distribuția, accizele și TVA, informează Novinite. Nivelul aprobat reprezintă o creștere de 5,84% față de iunie. Conform deciziei, Bulgargaz EAD va aproviz

Economic Extern 30-06-2026 13:33

Comisia Europeană anunță măsuri care protejează industria siderurgică a UE de efectele dăunătoare ale supracapacității globale

Comisia Europeană a anunțat marți că noul regulament care protejează sectorul siderurgic al UE de efectele dăunătoare ale supracapacității globale intră în vigoare la 1 iulie 2026, aceasta reprezentând un pas vital către asigurarea viabilității pe termen lung a unei industrii europene esențiale din punct de vedere strategic, se arată într-un comunic

Economic Extern 30-06-2026 11:31

Germania: Guvernul obține 1,1 miliarde de euro de pe urma participațiilor deținute în companii, în 2025

Guvernul german a câștigat anul trecut aproximativ 1,1 miliarde de euro (1,25 miliarde de dolari) de pe urma participațiilor deținute în companii, conform unui răspuns al Ministerului de Finanțe la o anchetă a Parlamentului, transmite DPA. 'Deținerile federale nu sunt doar de importanță strategică, ele aduc de asemenea sume con

Economic Extern 30-06-2026 08:58

Christine Lagarde (BCE): Zona euro este mult mai rezilientă la șocurile geopolitice

Zona euro se va confrunta cu șocuri geopolitice mai frecvente dar sporirea 'rezilienței' înseamnă că este mai bine pregătită să facă față, a afirmat marți președinta Băncii Centrale Europene (BCE), Christine Lagarde, transmite AFP. De la pandemia de Covid la războaiele din Ucraina și Iran, BCE a trebuit în ultimii ani să ră

Economic Extern 29-06-2026 18:25

BTA: Călătoriile bulgarilor în străinătate au crescut cu 5,5%; sosirile nerezidenților au urcat cu 2,4%, în mai

Rezidenții bulgari au efectuat 922.500 de călătorii în străinătate în luna mai 2026, cu 5,5% mai multe față de mai 2025, potrivit datelor preliminare publicate vineri de Institutul Național de Statistică (NSI). Creșterea a fost înregistrată pentru toate scopurile de călătorie. O creștere anuală de 5,5% a fost raportată, de asemenea, și pentru

Economic Extern 29-06-2026 17:08

Rezidenții din New Delhi beneficiază de subvenții de 1.000 dolari, dacă schimbă mașinile vechi cu vehicule electrice

Capitala Indiei, New Delhi, oferă proprietarilor de mașini un stimulent în numerar de peste 1.000 dolari pentru a schimba mașinile lor vechi cu vehicule electrice (EV), obiectivul fiind reducerea nivelului ridicat de poluare, arată noua politică finalizată luni de Guvern, transmite Reuters. New Delhi este unul dintre cele mai poluate orașe din lume, iar

Economic Extern 29-06-2026 16:55

Banca Europeană de Investiții acordă Airbus un împrumut record: trei miliarde de euro

Grupul aeronautic european Airbus va primi de la Banca Europeană de Investiții (BEI) suma record de trei miliarde de euro (3,4 miliarde de dolari), transmite Reuters. Acordul privind tranșa inițială de împrumut de un miliard de euro a fost semnat luni la Bruxelles de reprezentanții băncii de dezvoltare a UE și cei ai Airbus. Fondurile ar u