logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

25 martie - Ziua internațională de solidaritate cu angajații reținuți sau dispăruți (ONU)

Imagine din galeria Agerpres

De la înființarea Organizației Națiunilor Unite în 1945, câteva mii de bărbați și femei și-au pierdut viața în serviciul acesteia. În anii 1990, numărul și amploarea tot mai mare a misiunilor ONU de menținere a păcii au adus un risc suplimentar pentru angajații ONU. În acea perioadă s-au pierdut mai multe vieți decât în ultimele patru decenii la un loc, potrivit https://www.un.org/.

Astfel, în rândul statelor membre și al personalului a început să se dezvolte o conștientizare asupra amplitudinii pericolului. Cu cât ONU va deveni mai activă în viitor, cu atât mai mult va fi vizată.

Prima rezoluție privind securitatea personalului a fost adoptată de Consiliul de Securitate al ONU în septembrie 1993. Ulterior, au avut loc negocieri complexe în cadrul Comisiei a șasea (juridice) a Adunării Generale cu privire la o convenție juridică internațională pentru protejarea personalului ONU. Rezultatul acestor negocieri a fost Convenția privind siguranța Națiunilor Unite și a personalului asociat, care a fost adoptată de Adunarea Generală a ONU la 9 decembrie 1994.

Ziua internațională de solidaritate cu membrii personalului deținuți și dispăruți este marcată în fiecare an cu ocazia răpirii lui Alec Collett, un fost jurnalist care lucra pentru Agenția Națiunilor Unite de Ajutorare și Lucrări pentru Refugiații Palestinei din Orientul Apropiat (UNRWA). Acesta a fost răpit de un bărbat înarmat în 1985, iar cadavrul său a fost găsit în cele din urmă în Valea Bekaa, din Liban, în 2009.

Ziua internațională de solidaritate cu angajații ONU reținuți sau dispăruți a căpătat o importanță și mai mare în ultimii ani, pe măsură ce atacurile împotriva Națiunilor Unite se intensifică. Astfel, aceasta este o zi pentru mobilizare, pentru a cere dreptate și a ne consolida hotărârea de a proteja personalul ONU și forțele de menținere a păcii, precum și pe colegii noștri din comunitatea neguvernamentală și presă, evidențiază ONU.

Servirea cauzei păcii într-o lume violentă este o ocupație periculoasă, arată și pagina https://www.un.org/en/memorial/. Ole Bakke, un norvegian care lucra în Palestina, a fost primul angajat ONU ucis - împușcat în iulie 1948. Contele Folke Bernadotte al Suediei, mediator ONU în Palestina, a fost al doilea - asasinat două luni mai târziu.

Conducerea ONU a fost redusă în 1961, când secretarul general Dag Hammarskjold, împreună cu alți 15 membri, au murit într-un accident de avion în Congo, în cadrul unei misiuni de pace.

În noul mileniu, sediile ONU au fost atacate la Bagdad în 2003, Alger în 2007 și Kabul în 2009. De la începutul anilor 2000, decesele anuale ale forțelor de menținere a păcii au depășit în mod constant 100 pe an.

Și dezastrele naturale pun în pericol viețile celor care servesc ONU. Cutremurul din Haiti, din 2010, s-a soldat cu 102 decese, cea mai mare pierdere din istoria organizației, evocă pagina amintită.

De la 7 octombrie 2023, odată cu escaladarea conflictului din Gaza, peste 280 de membri ai UNRWA au fost uciși, conform https://www.unrwa.org/resources/. AGERPRES/(Documentare - Roxana Losneanu, editor: Ruxandra Bratu, editor online: Alexandru Cojocaru)

Afisari: 400

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Documentare 07-06-2026 10:30

7 iunie - Ziua mondială a siguranței alimentare (ONU)

Ziua mondială a siguranței alimentare este marcată anual pe 7 iunie. Tema zilei în 2026 este 'From burden to solutions - safe food everywhere', conform site-ului www.who.int/. Ziua este marcată anual începând cu 2019, pentru a atrage atenția, a inspira acțiuni și a ajuta la prevenirea

Documentare 07-06-2026 10:00

7 iunie - Ziua Națională a Supraviețuitorilor de Cancer

Pe 7 iunie 2026, în prima zi de duminică a lunii iunie, este marcată Ziua Națională a Supraviețuitorilor de Cancer, instituită prin Legea nr.18/2022. În 2021, la inițiativa senatoarei PNL, Nicoleta Pauliuc, supraviețuitoare de cancer, mai mulți deputați și senatori ai PNL au depus la Senat un proiect de Lege privind declararea primei zile de dumini

Documentare 07-06-2026 09:30

7 iunie - Ziua sportului românesc

În 2026, Ziua sportului românesc este marcată în data de 7 iunie, prima duminică din luna iunie. Un proiect legislativ privind instituirea Zilei sportului românesc în prima duminică din luna iunie a fost depus în 2022, la Senat, de mai mulți parlamentari. 'Din ce în ce mai puțini români practică activități sp

Documentare 07-06-2026 09:00

CM2026: Cupa Mondială din 2018, pe scurt

* Cea de-a 21-a ediţie a turneului final al Cupei Mondiale FIFA la fotbal s-a desfăşurat, la 14 iunie - 15 iulie 2018, pentru prima dată într-o ţară din Europa de Est, în Rusia, potrivit fifa.com. * Cele 64 de partide s-au desfăşurat pe 12 stadioane din 11 oraşe: stadioanele Lujniki şi Spartak (Mosco

Documentare 07-06-2026 08:00

Reuniune informală a miniștrilor apărării ai UE în Cipru (7-8 iunie)

Miniștrii apărării ai Uniunii Europene se reunesc în Cipru, în zilele de 7-8 iunie 2026, pentru o reuniune informală pe tema priorităților din Politica de securitate și apărare comună a UE, conform site-ului https://cyprus-presidency.consilium.europa.eu/. Discuțiile din 8

Documentare 07-06-2026 03:15

SĂRBĂTORI RELIGIOASE - 7 iunie

Ortodoxe Sf. Sfințit Mc. Teodot, episcopul Ancirei; Sf. Mc. Zenaida Duminica întâi după Rusalii Greco-catolice Duminica 1-a după Rusalii. Sf. m. Teodot al Ancirei. Romano-catolice Duminica a 10-a de peste an Sf. Robert, abate

Documentare 07-06-2026 03:00

EFEMERIDE ASTRONOMICE - 7 iunie

Este a 158-a zi a anului 2026. Au mai rămas 207 zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 05 h 32 m și apune la 20 h 57 m. Luna răsare la 01 h 07 m și apune la 11 h 56 m. AGERPRES (Documentare, editor: Horia Plugaru, editor online: Gabriela Badea) 

Documentare 06-06-2026 11:00

PERSONALITATEA ZILEI: Bjorn Borg, legendă vie a tenisului mondial

Bjorn Borg este unul dintre cei mai mari tenismeni din toate timpurile. A fost primul jucător care a câștigat 11 titluri de Mare Șlem, a cucerit 66 de titluri de simplu în carieră, a excelat simultan pe zgură și iarbă, și a dominat competițiile profesioniste în anii 1970 și începutul anilor 1980. S-a născut la 6 iunie 1956, la Stockholm

Documentare 06-06-2026 09:00

CM2026: Cupa Mondială din 2014, pe scurt

* Cea de-a 20-a ediţie a Cupei Mondiale FIFA la fotbal a fost găzduită, în perioada 12 iunie - 13 iulie 2022, de Brazilia, potrivit fifa.com. * A fost pentru a doua oară când Brazilia a găzduit Cupa Mondială, după ediţia din 1950, precum şi a cincea oară când competiţia a fost organizată î

Documentare 06-06-2026 07:30

SĂRBĂTORI RELIGIOASE - 6 iunie

Ortodoxe Sf. Cuv. Ilarion cel Nou, egumenul Mănăstirii lui Dalmat; Sf. Cuv. Visarion Greco-catolice Sf. cuv.Visarion, făcătorul de minuni și Cuv. Ilarion cel Nou Romano-catolice Sf. Norbert, ep. Sfântul Cuvios Ilarion cel Nou, egumenul Mă

Documentare 06-06-2026 05:31

EFEMERIDE ASTRONOMICE - 6 iunie

Este a 157-a zi a anului 2026. Au mai rămas 208 zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 05 h 32 m și apune la 20 h 57 m. Luna răsare la 00 h 46 m și apune la 10 h 49 m. AGERPRES (Documentare, editor: Horia Plugaru)

Documentare 05-06-2026 15:50

Retrospectiva evenimentelor interne 1-5 iunie 2026

Desemnarea de către președintele Nicușor Dan a lui Eugen Tomac pentru funcția de premier, autodetonarea unei drone maritime în Portul Civil Constanța, desfășurarea unei ședințe a Consiliului de Securitate al ONU la cererea României ca urmare a prăbușirii unei drone peste un bloc din Galați, participarea ministrului român de externe la reuniunea ministerială

Documentare 05-06-2026 11:55

Săptămâna europeană 1-5 iunie 2026

Comisia Europeană a recomandat mai multor state să pună capăt progresiv controalelor la frontierele interne din Uniunea Europeană (UE) pentru o cooperare regională mai eficientă. Eurodeputații și statele europene au ajuns la un acord pentru a înăspri politica migraționistă a UE. Executivul UE a prezentat Pachetul european privind suveranitatea tehnologică. Preș

Documentare 05-06-2026 11:00

PERSONALITATEA ZILEI: Actorul și producătorul Mark Wahlberg

Actorul american Mark Wahlberg este unul dintre artiștii respectați care au reușit să treacă de la idolul pop adolescent la actor aclamat. Nominalizat la Oscar pentru cel mai bun actor în rol secundar pentru interpretarea din 'The Departed' (2006) și cu recenzii pozitive pentru interpretarea sa din 'The Fighter' (2010), Wahlberg este și un actor de come

Documentare 05-06-2026 10:45

DESTINAȚII DE WEEKEND: sfârșit de săptămână în București și în țară

*Evenimentul european Green Week este marcat pe 5 iunie la Constanța, cu manifestări ce vin să tragă semnale de alarmă asupra tuturor problemelor ce țin de mediul înconjurător și utilizarea rațională a resurselor, dar mai ales de conservarea ecosistemului marin. La început de sezon estival, organizația neguvernamentală MareNostrum aduce în at