logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

RETROSPECTIVĂ 2017: Fenomene naturale în România

Imagine din galeria Agerpres

IANUARIE
5. - Comandamentul de iarnă a fost convocat de primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, la sediul primăriei, ca urmare a unui cod galben de ninsori însemnate cantitativ şi viscol puternic, emise de ANM pentru Bucureşti şi 15 judeţe.
- Un cutremur cu magnitudinea de 4 grade pe scara Richter s-a produs la ora 6.23, în zona seismică Vrancea, judeţul Vrancea, la o adâncime de 140,2 de kilometri. Acesta a fost urmat de alte trei seisme produse în aceeaşi zonă: unul de 3,8 grade pe scara Richter, la ora 15.16, la adâncimea de la 143,4 kilometri; unul de 3,9 grade pe Richter, la ora 16.47, la adâncimea de 114,4 kilometri; şi altul de 3 grade pe scara Richter, la ora 18.30, la o adâncime de 123 de kilometri.
6. - Condiţii meteorologice extreme au fost înregistrate în întreaga ţară:
* Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis o serie de atenţionări nowcasting Cod roşu de ninsoare şi viscol, pentru judeţele Buzău, Brăila, Ialomiţa, Constanţa, Călăraşi, Tulcea şi Vrancea, unde s-au semnalat intensificări ale vântului cu rafale de peste 85 km/h, zăpadă puternic viscolită şi troienită, vizibilitate redusă spre zero.
* circulaţia feroviară a 60 de trenuri InterRegio şi Regio din sud-estul ţării a fost oprită, iar pe ruta Constanţa-Bucureşti a fost suspendată. Şi circulaţia trenurilor de marfă pe raza judeţelor afectate a fost temporar suspendată.
* a fost închisă circulaţia pe Autostrada Soarelui (A2) Bucureşti-Constanţa şi pe 58 de drumuri naţionale, între care DN 2B Buzău-Brăila, DN 2 (E 85), DN 2C Buzău-Slobozia (judeţul Buzău), DN 41 (judeţul Călăraşi), potrivit Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR). De asemenea, a fost restricţionată circulaţia pentru autovehiculele cu masa totală maxim autorizată (MTMA) mai mare de 7,5 tone pe DN 5B Giurgiu-Ghimpaţi (judeţul Giurgiu), DN 24, DN 25, DN 25A, DN 26, DN 26A, DN 2B şi DN 22B (judeţul Galaţi) şi DN 10 (judeţul Buzău).
* traficul aerian s-a desfăşurat în condiţii de iarnă, unele zboruri înregistrând întârzieri de până la aproximativ o oră, fiind necesară degivrarea. Singurele avioane care nu au decolat au fost cele ale companiei Wizz Air, care a anulat cursele către Londra, Paris, Charleroi şi Stockholm.
* alimentarea cu energie electrică a fost întreruptă (ora 10.00) în 154 de localităţi din judeţele Constanţa, Tulcea, Ialomiţa şi Călăraşi, şi în 52 de localităţi din judeţele Brăila, Buzău, Galaţi, Dâmboviţa şi Maramureş. Numai în judeţul Brăila, au rămas fără energie electrică peste 17.000 de locuinţe din 42 de localităţi, iar în Constanţa au fost afectate total sau parţial 90 localităţi.
* peste 9.000 de angajaţi ai MAI cu aproximativ 4.500 de mijloace tehnice au fost mobilizaţi pentru gestionarea tuturor situaţiilor de urgenţă, în contextul vremii nefavorabile. Peste 640 de persoane cu afecţiuni medicale şi 170 de femei însărcinate au fost evacuate preventiv din zonele afectate de ninsori şi transportate la unităţile spitaliceşti pentru a primi îngrijiri de specialitate.
7. - Ninsori abundente, viscol şi vizibilitate redusă spre zero s-au înregistrat la această dată. ANM a emis o atenţionare Cod galben de ger valabilă la nivelul întregii ţări în zilele de 7, 8 şi 9 ianuarie, cu maximele diurne situate frecvent între minus 16 şi minus 10 grade, iar minimele nocturne cuprinse între minus 25 şi minus 15 grade.
9. - Cea mai friguroasă zi de 9 ianuarie din ultima jumătate de secol a fost înregistrată la Bâlea Lac, unde temperatura măsurată a ajuns la minus 25,2 grade.
- Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o avertizare Cod portocaliu de ger, valabilă în 36 de judeţe şi în municipiul Bucureşti, în intervalul 9-10 ianuarie, cu minime cuprinse, în general, între minus 29 şi minus 15 grade, şi maxime cuprinde între minus 15 şi minus 10 grade.
* Cursurile au fost suspendate în toate unităţile de învăţământ preuniversitar din Bucureşti şi Ilfov.
10. - Staţia meteo din Întorsura Buzăului a înregistrat cea mai scăzută temperatură din această iarnă, minus 32 grade Celsius. În municipiul Sibiu, s-au înregistrat, în cursul nopţii, minus 29 de grade, o temperatură asemănătoare fiind înregistrată în 1968: minus 28 de grade.
- Din cauza condiţiilor meteo nefavorabile - cod portocaliu de ninsori şi viscol, Autostrada A2 a fost închisă pe ambele sensuri; 44 de trenuri de călători au fost anulate din totalul de 1.300 de garnituri ale CFR Călători care circulă zilnic în România; DN3 Lehliu-Călăraşi şi DN 3A Drajna-Feteşti au fost închise circulaţiei rutiere, pe întreaga lungime; a fost închisă circulaţia rutieră pe DN22C, între localităţile Cernavodă şi Constanţa, pe DN3 Constanţa-Ostrov, DN38 Agigea-Negru Vodă şi DN22 Lumina-Mihai Viteazu, A4, Agigea-Ovidiu, şi sectorul de autostradă A2, Feteşti-Constanţa; navigaţia pe Dunăre a fost închisă între kilometri 1.075 (Buziaş) şi 175 (Brăila).
11. - Jandarmeria Română a suplimentat cu peste 250 de oameni efectivele care au acţionat în judeţele afectate de ninsoare (Constanţa, Brăila, Buzău, Tulcea, Călăraşi, Ialomiţa, Giurgiu, Prahova şi Ilfov). Jandarmii au fost prezenţi în peste 50 de filtre rutiere, împreună cu poliţişti, şi au acţionat pentru deszăpezirea unor zone importante pentru intervenţia de urgenţă (spitale, heliportul SMURD Constanţa etc.).
16. - Patru seisme s-au produs în judeţul Vrancea. Primul, cu magnitudinea de 3,1 grade pe scara Richter, a avut loc la ora 14.57, la o adâncime de 17,4 km. Acesta a fost urmat de alte trei cutremure, de magnitudine mică: primul, de 2,2 grade Richter, a avut loc la ora 14.59, la o adâncime de 19,6 kilometri, al doilea, de 2,3 grade, la 16.11, la o adâncime de 21,5 km şi cel de-al treilea, de 2,4 grade Richter, la 18.16, la o adâncime de 18,7 km.

FEBRUARIE
4. - Mai multe gospodării din zona Dornelor au fost inundate în urma creşterii temperaturilor şi a precipitaţiilor căzute. Potrivit ISU Suceava, s-au înregistrat creşteri rapide ale debitelor în bazinele râurilor Dorna şi Bistriţa, iar temperatura crescută a favorizat topirea zăpezilor de pe versanţi şi a gheţurilor din albiile râurilor.
8. - Un cutremur cu magnitudinea 5 grade pe scara Richter s-a produs la ora 17.08 în zona seismică Vrancea, judeţul Buzău, la o adâncime de 120 de kilometri şi a fost urmat de o replică de 3 grade, la ora 17.14, la o adâncime de 120 de kilometri. În aceeaşi zi, un cutremur cu magnitudinea de 4,2 grade pe scara Richter s-a produs la ora locală 11.52, în judeţul Vrancea, la o adâncime de 127,5 kilometri.
26. - Un cutremur cu magnitudinea de 3,5 grade pe scara Richter s-a produs la ora 6.21, în judeţul Vrancea, la o adâncime de 138,2 kilometri.

Foto: (c) DORINA MATIŞ / AGERPRES FOTO

În urma ploilor abundente şi a formării unor poduri de gheaţă pe râul Mureş, în comuna Lunca Bradului din judeţul Mureş au fost inundate mai multe curţi şi anexe gospodăreşti – februarie 2017


MARTIE
7. - Un cutremur cu magnitudinea de 4,1 grade pe scara Richter s-a produs, la ora 4.51, în judeţul Vrancea, conform Institutului Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INFP), la o adâncime de 134,7 kilometri.
8. - Un cutremur cu magnitudinea de 4 grade pe scara Richter, revizuită la 4,2, s-a produs, la ora 15.43, în judeţul Buzău, conform INFP, la o adâncime de 140,3 kilometri, revizuită la 143,5 kilometri.
24. - Nouă incendii de vegetaţie uscată s-au produs în judeţul Harghita şi au afectat suprafeţe din tot judeţul. Cinci dintre incendii s-au produs la Topliţa, Voşlobeni, Odorheiu Secuiesc, Lacul Roşu şi între localităţile Vrabia şi Tuşnad Sat. Cea mai mare suprafaţă afectată a fost de şapte hectare, în incendiul de la Topliţa, în celelalte cazuri fiind vorba de suprafeţe cuprinse între 150 şi 400 de metri pătraţi.
- Un incendiu de vegetaţie uscată a izbucnit în comuna prahoveană Măgureni, extinzându-se într-o pădure de foioase, unde terenul accidentat a făcut ca intervenţia pompierilor să fie una dificilă.
26. - Un cutremur cu magnitudinea de 4 grade pe scara Richter s-a produs în judeţul Buzău, la ora 23.38, la o adâncime de 89,2 kilometri, conform INFP.

APRILIE
21. - Opt drumuri din zona Moldovei au fost închise traficului rutier, din cauza vremii nefavorabile; 12 drumuri judeţene din Galaţi au fost blocate din cauza zăpezii care măsura pe unele porţiuni şi doi metri înălţime.
22. - O avalanşă s-a produs în Masivul Retezat, între Şaua Bucurei şi Vârful Peleaga la peste 2.000 de metri altitudine şi a surprins un grup format din şapte persoane - patru adulţi şi trei copii. Doi minori cu vârstele de 13 şi 14 ani - Erik Gulacsi şi Dor Geta Popescu - au murit, iar cinci persoane au fost rănite.
- Cea mai scăzută temperatură înregistrată în această primăvară în Harghita a fost consemnată la Miercurea Ciuc, unde mercurul termometrelor a coborât până la minus 9 grade Celsius.

MAI
3. - Un cutremur cu magnitudinea de 4,2 grade pe scara Richter s-a produs la ora 8.59, în judeţul Buzău, la o adâncime de 133,6 kilometri, în apropierea următoarelor oraşe: Nehoiu (26 km), Covasna (45 km), Întorsura Buzăului (53 km), Buzău (55 km) şi Mizil (56 km).
6. - Două cutremure cu magnitudinea 4, respectiv 3 grade pe Richter, au avut loc în judeţele Buzău şi Vrancea, la interval de o oră şi jumătate. Primul seism, cu magnitudinea de 4 grade Richter, s-a produs în judeţul Buzău, la ora locală 20.01, la o adâncime de 130,5 kilometri, iar cel de-al doilea, de 3 grade pe Richter, a avut loc în judeţul Vrancea, la ora 21.36, la o adâncime de 162,7 kilometri.
7. - Un cutremur cu magnitudinea de 3,9 grade pe scara Richter s-a produs la ora 20.01, în Marea Neagră, la o adâncime de 7 kilometri.
9. - Un seism cu magnitudinea de 3,4 grade pe scara Richter s-a produs la ora 19.48, în judeţul Buzău, la o adâncime de 136,8 kilometri.
19. - Un cutremur cu magnitudinea de 4,5 revizuită la 4,7 grade pe scara Richter s-a produs la ora locală 23.02, în judeţul Vrancea, la o adâncime de 120,6 kilometri, conform INFP. Cutremurul s-a resimţit în apropierea următoarelor oraşe: Odobeşti (34 km), Panciu (41 km), Râmnicu Sărat (47 km) şi Oneşti (52 km).

IUNIE
24. - Un cutremur cu magnitudinea 4,2 pe scara Richter s-a produs, la ora 2,50, în judeţul Buzău, zona seismică Vrancea, la o adâncime de 139 de kilometri, în apropierea următoarelor oraşe: Nehoiu (9 km), Întorsura Buzăului (36 km), Covasna (37 km), Vălenii de Munte (45 km), Slănic (50 km).
25. - Un seism cu magnitudinea de 4,1 grade s-a produs la ora 12.48, în judeţul Vrancea, la o adâncime de 138,8 kilometri, potrivit INFP. Seismul s-a produs în apropierea următoarelor localităţi: Vrâncioaia (23 km), Covasna (38 km) şi Focşani (46 km) şi la o distanţă de 141 kilometri de Bucureşti.
30. - Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o atenţionare Cod portocaliu de caniculă şi disconfort termic pentru 16 judeţe şi o alta Cod galben pentru alte şase judeţe. Temperaturile maxime au fost cuprinse în general între 36 şi 38 de grade, iar disconfortul termic s-a menţinut accentuat, indicele temperatură-umezeală (ITU) depăşind pragul critic de 80 de unităţi.

Foto: (c) SILVIU MATEI / AGERPRES FOTO

Mai mulţi copii se scaldă într-o fântână arteziană din Bucureşti. ANM a anunţat temperaturi extreme, temperaturile depăşind 40 de grade frecvent în toate judeţele din sudul şi sud-estul ţării, inclusiv în Capitală - 30 iunie 2017


IULIE
13. - Un cutremur cu magnitudinea 3,6 pe scara Richter s-a produs la ora 1.34, în zona seismică Vrancea, judeţul Buzău, la o adâncime de 142,9 kilometri.

AUGUST
1. - Un cutremur cu magnitudinea de 4,4 pe scara Richter, revizuită la 4,6, s-a produs la ora 13.27 în zona seismică Vrancea, judeţul Buzău, la o adâncime de 120 de km, revizuită la 96,6 km.
2. - Un seism cu magnitudinea de 4,8 grade pe scara Richter a avut loc la ora 5.32, în zona seismică Vrancea, judeţul Buzău, la o adâncime de 150 kilometri. Institutul Naţional de Cercetare Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP) a revizuit magnitudinea cutremurului la 4,9, dar şi adâncimea seismului, la 132,5 kilometri. Cutremurul s-a produs în apropierea oraşelor Nehoiu (15 km), Covasna (41 km), Întorsura Buzăului (43 km), Mizil (52 km) şi Vălenii de Munte (53 km).
8. - Un cutremur cu magnitudinea de 4,3 pe scara Richter s-a produs la ora 11.34, în zona seismică Vrancea, judeţul Vrancea, la o adâncime de 150 de kilometri, conform Institutului National de Cercetare Dezvoltare pentru Fizica Pământului. Seismul a avut loc în apropierea oraşelor Nehoiu (35 km), Covasna (44 km), Întorsura Buzăului (56 km), Târgu Secuiesc (56 km), Slănic-Moldova (57 kilometri).

SEPTEMBRIE
17. - O puternică furtună a avut loc în vestul ţării: opt persoane au murit (5 în judeţul Timiş, una la Arad şi două la Bistriţa-Năsăud) şi 67 au fost rănite din cauza copacilor, panourilor publicitare sau a crengilor smulse de vânt (49 în judeţul Timiş, 12 persoane în judeţul Arad şi 6 persoane la Alba).
25. - Un cutremur cu magnitudinea de 4,3 grade pe scara Richter, revizuită la 4,2, s-a produs la ora 10.54, în judeţul Buzău, zona seismică Vrancea, la o adâncime de 150 de kilometri, potrivit INFP. Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: Nehoiu (32 km), Covasna (41 km), Întorsura Buzăului (52 km), Târgu Secuiesc (53 km) şi Slănic-Moldova (57 km).

Foto: (c) CONSTANTIN DUMA / AGERPRES FOTO

Urmări ale furtunii de la Timişoara - 18 septembrie 2017


OCTOMBRIE
8. - Un cutremur cu magnitudinea de 4,2 grade pe scara Richter a avut loc, la ora 4.49, în judeţul Vrancea, la adâncime de 132,2 kilometri, potrivit Institutului Naţional de Cercetare Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP). Seismul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: Nehoiu (45 km), Odobeşti (48 km), Covasna (54 km), Râmnicu Sărat (55 km) şi Panciu (55 km).

NOIEMBRIE
15. - Un cutremur cu magnitudinea de 3,3 pe scara Richter s-a produs în zona seismică Vrancea, judeţul Vrancea, la ora 1.11, la o adâncime de 126,3 kilometri.

DECEMBRIE
1. - Două avalanşe s-au produs în această zi. Prima a avut loc în Masivul Parâng şi a surprins un turist, care care a fost târât de zăpadă pe o lungime de aproximativ un kilometru, pe o vale îngustă şi abruptă din zona Vârfului Cârja (2.405 m). Cea de-a doua a avut loc în Munţii Călimani şi a făcut trei victime. Au fost găsite două persoane, una decedată şi cealaltă în viaţă. Cea de-a treia persoană nu a fost găsită.
3. - Un cutremur cu magnitudinea de 3,4 grade pe scara Richter s-a produs în zona seismică Vrancea, judeţul Vrancea, la ora 3.49, la o adâncime de 85,5 kilometri
15. - Un cutremur cu magnitudinea de 3,5 grade pe scara Richter s-a produs în zona seismică Vrancea, judeţul Vrancea, la ora 5.24, la o adâncime de 127,4 kilometri. Acesta a fost urmat de alt seism cu magnitudinea de 3,2 grade pe scara Richter, în zona Vrancea, la ora 9.33, la o adâncime de 137 de kilometri. AGERPRES (Documentare - Cerasela Bădiţă, editor: Irina Andreea Cristea, editor online: Gabriela Badea)

Afisari: 117

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Documentare 23-08-2026 11:00

PERSONALITATEA ZILEI: Actrița Lamia Beligan

Lamia Beligan, fiică din a treia căsătorie a actorului Radu Beligan cu scriitoarea Marica Beligan, este actriță a Teatrului Național din București. 'Cred că dacă am reușit să îmi conving publicul și să-l fac să mă iubească uneori, este pentru că m-am investit total în această relație de dragoste', scrie actrița pe site-ul Teatrul Național,

Documentare 23-08-2026 10:00

DOCUMENTAR: Artista Andra împlinește 40 de ani (23 august)

Andra (Alexandra Irina Măruță) este una dintre cele mai iubite cântărețe din România de muzică pop și R&B, dar și folclorică. S-a născut la 23 august 1986, în Câmpia Turzii. A absolvit Liceul Economic 'A.D. Xenopol' și a urmat cursurile Facultății de Psihologie Muzicală de la Universitatea ''Spiru Haret''. A

Documentare 23-08-2026 09:00

DOCUMENTAR: 70 de ani de la inaugurarea Bibliotecii Centrale de Stat, astăzi Biblioteca Națională (23 august)

Biblioteca Centrală de Stat (B.C.S.), în prezent Biblioteca Națională a României, a fost inaugurată la 23 august 1956. Începutul Bibliotecii Naționale s-a făcut cu una dintre cele mai vechi și reprezentative biblioteci din România - Biblioteca Colegiului Sf. Sava din București, înființată, conform prevederilor Regulamentului Organ

Documentare 23-08-2026 08:30

23 august - Ziua internațională de comemorare a comerțului cu sclavi și a abolirii acestuia (ONU)

La 23 august, începând cu anul 1998, se marchează, în fiecare an, Ziua internațională de comemorare a comerțului cu sclavi și a abolirii acestuia, care a fost instituită prin Rezoluția 29/C/53 din 1997, potrivit www.unesco.org. Ziua internațională de comemorare a comerțului cu sclavi și a ab

Documentare 23-08-2026 08:00

23 august - Ziua Comemorării Victimelor Fascismului și Comunismului

La 23 august este marcată Ziua Comemorării Victimelor Fascismului și Comunismului, stabilită prin Legea nr. 198/2011. Proiectul de lege privind declararea zilei de 23 august ''Ziua Comemorării Victimelor Fascismului și Comunismului'' și a zilei de 21 decembrie ''Ziua Memoriei Victimelor Comunismului în România'' a fo

Documentare 23-08-2026 03:15

SÃRBÃTORI RELIGIOASE - 23 august

Ortodoxe Sf. Mc. Lup; Sf. Sfințit Mc. Irineu, episcopul Lugudunumului Duminica a 12-a după Rusalii Greco-catolice Duminica a 12-a după Rusalii. Sf. m. Lup; Sf. ep. m. Irineu de Lyon Romano-catolice Duminica a 21-a de peste an Ss. Roza de Lima, fc.; Flavian, ep.

Documentare 23-08-2026 03:00

EFEMERIDE ASTRONOMICE - 23 august

Este a 235-a zi a anului 2026. Au mai rămas 130 de zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 06 h 28 m și apune la 20 h 08 m. Luna răsare la 17 h 50 și apune la 01 h 07 m. AGERPRES (Documentare, editor: Horia Plugaru)

Documentare 22-08-2026 08:00

22 august - Ziua internațională de comemorare a victimelor actelor de violență comise în numele religiei sau al credinței (ONU)

Ziua internațională de comemorare a victimelor actelor de violență comise în numele religiei sau al credinței se marchează în fiecare an pe 22 august. A fost instituită de Adunarea Generală a Organizației Națiunilor Unite prin rezoluția A/RES/73/296, adoptată la 28 mai 2019. Data a fost aleasă imediat după Ziua internațională de comemorare a victim

Documentare 22-08-2026 07:30

SĂRBĂTORI RELIGIOASE - 22 august

Ortodoxe Sf. Mc. Agatonic și cei împreună cu el Greco-catolice Sf. m. Agatonic și cei împreună cu el; Sf. Fecioară Maria Regină Romano-catolice Sf. Fecioară Maria, Regină Sfântul Mucenic Agatonic este pomenit în calendarul creșt

Documentare 22-08-2026 05:30

EFEMERIDE ASTRONOMICE - 22 august

Este a 234-a zi a anului 2026. Au mai rămas 131 de zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 06 h 27 m și apune la 20 h 10 m. Luna răsare la 17 h 03 și apune la 00 h 17 m. AGERPRES (Documentare, editor: Horia Plugaru)

Documentare 21-08-2026 16:21

Săptămâna europeană 17-21 august 2026

Evenimente desfășurate la nivelul instituțiilor europene în perioada 17-21 august 2026: UE își reafirmă solidaritatea cu Ucraina cu ocazia celei de a 35-a aniversări a independenței țării; Șefa diplomației europene, Kaja Kallas, a anunțat că vrea să crească cu o treime numărul entităților ruse sancționate din cauza războiului din Ucraina; UE susține Curte

Documentare 21-08-2026 11:34

Retrospectiva evenimentelor interne 17-21 august 2026

O dronă marină cu încărcătură explozivă a fost distrusă în zona platformei Neptun Deep din Marea Neagră. Curtea Constituțională a României a stabilit ca fiind constituțional un amendament introdus în Legea integrității la cererea PSD și AUR, prin care aleșii găsiți incompatibili sau în conflict de interese își pierd funcțiile la 30 de zile

Documentare 21-08-2026 11:00

PERSONALITATEA ZILEI: Actorul Marin Moraru

Actor de teatru și film, Marin Moraru s-a născut la data de 31 ianuarie 1937 în București. A absolvit Institutul de Artă Teatrală și Cinematografică 'I.L. Caragiale' București, în anul 1961, la clasa Dinei Cocea, având ca examen de diplomă rolul Agamiță Dandanache din piesa 'O scrisoare pierdută' de I.L. Caragiale. A debutat p

Documentare 21-08-2026 10:00

DESTINAȚII DE WEEKEND: sfârșit de săptămână în București și în țară

Festivalul Național de Muzică Ușoară 'Mamaia', ajuns la a 63-a ediție, invită publicul, în perioada 21-23 august, la o nouă întâlnire cu eleganța, nostalgia și hiturile care au marcat generații întregi. Festivalul își păstrează și în acest an structura consacrată și aduce în prim-plan cele două secțiuni repreze

Documentare 21-08-2026 09:00

21 august - Ziua internațională pentru comemorarea și omagierea victimelor terorismului (ONU)

La 21 august este marcată, sub auspiciile Organizației Națiunilor Unite, Ziua internațională pentru comemorarea și omagierea victimelor terorismului. Marcarea acestei zile a fost instituită prin Rezoluția 72/165 a Adunării Generale a Națiunilor Unite, conform https://www.un.org/. Scopul vizează s