Furt artefacte/ Intotero: I-am solicitat demisia directorului MNIR; a refuzat; am procedat la denunțarea contractului de management

Ministrul Culturii, Natalia Intotero, a anunțat marți că, având în vedere refuzul directorului Muzeului Național de Istorie a României, Ernest Oberlander-Târnoveanu, de a-și da demisia de onoare, a procedat la denunțarea contractului de management în cazul acestuia.
''Astăzi i-am solicitat domnului director general al Muzeului Național de Istorie să-și prezinte demisia de onoare, (...) a refuzat. În consecință, eu am mers mai departe, conform prevederilor legale în vigoare, am procedat la denunțarea contractului de management. (...) Va fi un termen de 15 zile de preaviz. Deci dacă dânsul nu a dorit să-și depună demisia de onoare, vom respecta acest termen de 15 zile de preaviz'', a spus ministrul, într-o conferință de presă.
Decizia vine în urma furtului artefactelor dacice din expoziția de la Muzeul Drents din Assen.
'Am transmis o solicitare către domnul director al Muzeului Național de Istorie a României, Ernest Oberlander Târnoveanu, prin care am rugat să ne comunice de urgență toate demersurile expoziției care a avut loc pe teritoriul olandez. Și când am spus toate documentele, m-am referit inclusiv de la primii pași, de la oportunitatea ca acea expoziție să se desfășoare la acel muzeu, dacă s-au realizat studii în acest sens și toată corespondența care a avut loc între dânsul și managerul muzeului olandez', a arătat Intotero.
Întrebată dacă a primit aceste informații, ministrul Intotero a precizat că nu le-a primit și a avut o întâlnire cu directorul MNIR, prin care și-a expus nemulțumirea cu privire la modul de comunicare în această situație de criză, în condițiile în care, imediat după aflare veștii referitoare la furtul din Olanda, aflându-se în străinătate, nu i-au fost comunicate de către conducerea muzeului date referitoare la derularea evenimentelor.
'În situații de criză, trebuie să fim 24 din 24 de ore la dispoziția instituțiilor abilitate, pentru a soluționa acea criză. (...) Eu, ca să pot să duc un mesaj corect, cei care sunt în subordinea mea trebuie să-mi transmită informațiile corecte și în timp util. A fost o perioadă dificilă de a obține informații din partea domnului director al Muzeului Național de Istorie. (...) Cu siguranță este o situație neplăcută și pentru dânsul, dar eu personal l-am simțit depășit pe această componentă de a gestiona o situație de criză și în special pe partea de comunicare', a explicat Intotero.
Ministrul Culturii a mai informat că, după cele 15 zile de preaviz, acordate conform legii directorului MNIR, timp în care acesta va trebui să-și facă și inventarul, va decide cine va fi persoana care va coordona activitatea muzeului în această perioadă de interimat.
'În momentul de față avem 28 de instituții care au contract de management prin concurs, dar avem 17 instituții acre au contract pe perioadă interimară. Și îmi doresc ca de îndată ce ne permite timpul - nu putem neglija nici constituirea bugetului și va trebui să avem discuții și cu colegii de la Ministerul Finanțelor - să putem organiza și concurs pentru funcțiile de manageri acolo unde există această perioadă de interimat', a spus Intotero.
Totodată, Natalia Intotero a mai afirmat că i-a rugat, marți, pe toți managerii de muzee care sunt în subordinea Ministerului Culturii să comunice până joi, la ora 8,00, ce sisteme de pază și securitate are fiecare pentru bunurile culturale mobile aflate în patrimoniul muzeului, dacă au bunuri culturale mobile în afara țării, export la expoziții, lista bunurilor respective, separat pentru categoria Tezaur.
Premierul Marcel Ciolacu i-a solicitat, marți, ministrului Culturii, Natalia Intotero, 'măsuri dure, inclusiv demiteri, dacă este cazul', în cadrul instituțiilor responsabile pentru organizarea expoziției din Olanda de unde au fost furate artefacte dacice.
Managerul Muzeului Național de Istorie a României, Ernest Oberlander-Târnoveanu, a declarat marți că a refuzat să-și dea demisia de onoare considerând că nimic nu poate afecta mai grav procesul de recuperare a celor patru bunuri de patrimoniu furate în Olanda decât ''lăsarea fără conducere a MNIR în aceste zile cruciale''. AGERPRES/(AS - autor: Daniel Popescu, editor: Mihai Simionescu, editor online: Andreea Lãzãroiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Muzeul Țăranului: Conferințele de la Șosea - eveniment dedicat creatorilor de măști tradiționale, pe 17 martie
O nouă ediție a Conferințelor de la Șosea, sub egida: 'Mâini. Măști. Meșteri', o mini-serie de evenimente care invită publicul să pășească în atelierele meșterilor creatori de măști tradiționale, va avea loc, pe 17 martie, la Muzeul Național al Țăranului Român. Potrivit unui comunicat al MNȚR, transmis luni AGERPRES, la cea de-a doua
Bihor: Concert omagial 'In Memoriam Alexandru Fărcaș', la Filarmonica de stat Oradea
Un concert omagial avea loc marți, 11 martie, la Filarmonica de stat Oradea, în amintirea maestrului Alexandru Fărcaș, o personalitate marcantă a muzicii clasice românești și 'cel care a contribuit fundamental la formarea Școlii de Canto orădene', a informat, într-un comunicat, Universitatea din Oradea. Evenimentul es
Stanciu (UZPR): Persoanele care au recurs la atacarea colegilor din presa liberă să suporte rigorile legii
Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România a protestat, luni, față de 'violențele repetate' la adresa jurnaliștilor și a solicitat ca toate persoanele care au recurs la atacarea acestora să suporte rigorile legii. 'Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România, cea mai mare organizație de breaslă din țară, protesteaz
Buzău: Vasile Ștefănoiu, meșter în prelucrarea pietrei, expune lucrări la Muzeul Județean
Muzeul Județean Buzău va organiza, pe 12 martie, vernisajul unei expoziții de sculptură aparținând lui Vasile Ștefănoiu, sculptor în piatră ale cărui lucrări au fost expuse de-a lungul timpului în mari galerii europene sau de peste ocean. Printre meșteșugurile tradiționale întâlnite în zona Buzăului se numără și cel al prelu
Patriarhul Daniel, 35 de ani de slujire arhierească: Avem datoria de a transmite mai departe comoara credinței creștine
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a fost felicitat duminică, la finalul Sfintei Liturghii de la Catedrala Patriarhală, cu ocazia aniversării a 35 de ani de slujire arhierească, prilej cu care a subliniat că avem datoria de a transmite mai departe comoara credinței creștine, care este însăși prezența lui Hristos în sufletele oamenilor.
Neamț: Fortificații vechi de mii de ani, descoperite în pădurile din județ cu tehnologia LiDAR montată pe drone
Fortificații vechi de mii de ani sunt descoperite în pădurile județului Neamț cu ajutorul unor tehnologii noi, care își găsesc aplicabilitate și în domeniul arheologiei. Tehnologia LiDAR, montată pe drone care survolează situri arheologice din zone greu accesibile, are rezultate remarcabile în acest domeniu și aduce noi date extre
Trupa Zdob și Zdub și Irina Rimes au lansat piesa 'Dragobete'
Trupa Zdob și Zdub împreună cu Irina Rimes aduc un omagiu tradițiilor și iubirii prin lansarea piesei 'Dragobete', un single ce îmbină energia caracteristică trupei cu sensibilitatea și profunzimea artistică a Irinei, informează un comunicat al Universal Music Romania transmis, vineri, AGERPRES. Melodia marchează prima pies
Alba: 'Monica, Radioul și Securitatea', expoziție despre un simbol al rezistenței împotriva comunismului
O expoziție dedicată scriitoarei și jurnalistei Monica Lovinescu, una dintre cele mai influente voci ale exilului românesc, simbol al rezistenței împotriva comunismului, a fost vernisată vineri la Sala Unirii - spațiile expoziționale 'Alba Iulia'.
Călin Pop a lansat single-ul 'N-ai uitat'
Solistul și chitaristul grupului Celelalte Cuvinte, Călin Pop, a anunțat vineri lansarea unui nou single, intitulat 'N-ai uitat'.
Dezbatere la Arad: Știrile false se distrubuie de șase ori mai rapid decât cele reale
Știrile false se viralizează online și ajung să fie distribuite de șase ori mai rapid decât informațiile reale, de aceea inteligența artificială, folosită acum și la crearea de fake news, trebuie utilizată pentru a se combate dezinformarea, consideră organizatorii unei dezbateri care a avut loc la Arad, la care au participat sute de studenți.
România la Târgul de Carte de la Londra 2025; poeta Ana Blandiana și actrița Oana Pellea - printre invitați
România va participa, în perioada 11 - 13 martie, la Târgul de Carte de la Londra - London Book Fair, poeta Ana Blandiana, scriitoarea și editoarea Denisa Comănescu, precum și actrița Oana Pellea numărându-se printre invitații Institutului Cultural Român, organizatorul standului țării noastre la eveniment. Potrivi
Tabloul 'Lorica' de Ștefan Luchian, estimat la 85.000 - 125.000 de euro în licitație
Lucrarea 'Lorica' de Ștefan Luchian va fi scoasă la vânzare la prețul de pornire de 400.000 de lei la licitația organizată de Casa Alis pe 16 martie, în Capitală. Potrivit catalogului licitației, tabloul, care provine din colecția Livia și Mircea Deac, este estimat la 85.000 - 125.000 de euro. O altă lucrare
Sesiune omagială 'Centenar Solomon Marcus' - pe 12 martie, la Academia Română
Sesiunea omagială 'Centenar Solomon Marcus' (1925-2025), dedicată comemorării ilustrului matematician, cu prilejul împlinirii a 100 ani de la naștere, va avea loc pe 12 martie, în Aula Academiei Române. Organizată în cadrul calendarului de aniversări UNESCO pentru anul 2025 de Secția de științe matematice a Acad
Actorul Rupert Young va participa, în aprilie, la Comic Con România
Actorul Rupert Young, cunoscut pentru rolurile lui Jack Featherington din 'Bridgerton' și Sir Leon din seria 'Merlin' va fi prezent la Comic Con România în perioada 25 - 27 aprilie, la complexul Romexpo din București. Pe lista actorilor care vor fi prezenți la ediția din aprilie a Comic Con România se mai află
Mureș: Autobuze colantate cu imagini din Palatul Culturii, în campania 'O poveste de 111 ani'
Muzeul Județean Mureș în colaborare cu societatea de transport local din municipiul reședință de județ au colantat câteva autobuze cu imagini din interiorul și exteriorul Palatul Culturii din Târgu Mureș, ca parte a campaniei 'O poveste de 111 ani'. 'Probabil că ați observat deja autobuzele colantate cu imagini sp