Primarul Iaşiului: ANPM a avizat pozitiv planul privind îmbunătăţirea calităţii aerului, elaborat de municipalitate
Primarul Iaşiului, Mihai Chirica, a anunţat, marţi, în cadrul unei conferinţe de presă, că Agenţia Naţională pentru Protecţia Mediului a avizat pozitiv planul privind îmbunătăţirea calităţii aerului în municipiu, elaborat de administraţia locală. "Un document disputat politic, administrativ, din toate puncte
Timiş: Primăria a lansat o aplicaţie pentru smartphone prin intermediul căreia cetăţenii vor putea face sesizări
Primăria municipiului Timişoara a lansat, marţi, o aplicaţie pentru smartphone prin intermediul căreia cetăţenii vor putea depune sesizări online şi vor putea urmări stadiul de rezolvare a acestora. Aplicaţia a fost realizată de o firmă care a pus-o gratuit la dispoziţia primăriei şi este disponibilă pe sistemele de operare iOS şi
Gheorghe Falcă: Instituţia Prefectului vrea să naţionalizeze clădirea Primăriei municipiului Arad
Primarul municipiului Arad, Gheorghe Falcă, a afirmat luni, într-o conferinţă de presă, că Prefectura vrea să preia "clădirea Primăriei oraşului, clădire-simbol a Aradului". Primarul a convocat conferinţa de presă urmare acţiunii în justiţie înaintată de Instituţia Prefectului, acţiune având ca obiect preluarea Palatului admin
Locuitorii localităţii Periprava din Delta Dunării vor beneficia de apă potabilă
Aproximativ 300 de familii care trăiesc în localitatea Periprava din Delta Dunării, pe braţul Chilia, vor beneficia de apă potabilă în urma punerii în funcţiune a staţiei de epurare, potrivit unui comunicat al Ministerului Apelor şi Pădurilor, remis luni AGERPRES. "Vizita de lucru în judeţul Tulcea a ministrului Apelor şi Pădurilor
Aeroportul ''Transilvania'' Târgu Mureş s-a redeschis; zborul inaugural a fost un charter de Antalya
Aeroportul ''Transilvania'' Târgu Mureş s-a redeschis, luni, după un an şi jumătate de la sistarea operării, timp în care a fost refăcută complet pista de aterizare/decolare, zborul inaugural fiind o cursă charter către Antalya, Cursa către Antalya a aterizat la o oră după ce unitatea aeroportuară
Tulcea: Societatea Transport Public SA a primit cinci autobuze noi; acestea vor circula de luna viitoare
Societatea Transport Public SA din municipiul Tulcea a primit cinci autobuze noi, care vor fi date în folosinţă cel mai probabil luna viitoare şi care vor înlocui autovehiculele primite de la autorităţile din alte oraşe, după incendiul în care a fost distrus peste 50% din parcul auto al societăţii, conform directorului Dan Băla
Buzău: Podul de la Mărăcineni va fi redeschis în 30 august, conform prefectului
Podul metalic de la Mărăcineni va fi redeschis în 30 august, a anunţat, luni, prefectul de Buzău, Carmen Ichim. Prefectul judeţului Buzău a dat asigurări luni că "lucrările sunt în grafic". "În fiecare zi se ţine legătura atât cu reprezentanţii Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Infrastructură Rutieră, in
Acord de înfrăţire între Satu Mare şi districtul Ostalb, Germania
Preşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Satu Mare, Pataki Csaba, şi prefectul districtului Ostalb, landul Baden-Wurttemberg - Germania, Klaus Pavel, au semnat duminică un acord de înfrăţire, care are ca scop principal dezvoltarea comună pe trei domenii: sănătate, managementul deşeurilor şi învăţământul dual. Docum
#CentenarulMariiUniri Sibiu: Primăra va monta plăci pe 17 clădiri cu însemnănate în istoria Marii Uniri
Primăria Sibiu amplasează 17 plăci pe clădiri cu însemnătate în istoria Marii Uniri, acesta fiind un proiect dedicat Centenarului României, potrivit unui comunicat de presă remis AGERPRES. "Când am decis imobilele pe care vom amplasa aceste plăci, nu am avut în vedere doar momentul zero al Marii Uniri, ci şi perioada de dinai
Negoiţă: IMM-urile din Europa au rămas puţin în urmă din punct de vedere tehnologic; trebuie găsite soluţii
IMM-urile din Europa au rămas puţin în urmă din punct de vedere tehnologic şi trebuie identificate soluţii pentru a depăşi această situaţie, a declarat, vineri, primarul sectorului 3, Robert Negoiţă, potrivit unui comunicat al autorităţii locale. Provocările şi oportunităţile digitalizării de la nivelul întreprinderilor mici şi mijlocii din zonele
Primarul Antal Arpad despre Codul administrativ: Cred că ar fi nevoie de o reformă administrativă mult mai amplă
Primarul municipiului Sfântu Gheorghe, Antal Arpad, a salutat, joi, adoptarea Codului administrativ de către Senat, apreciind totodată că în România ar fi nevoie de o reformă administrativă mult mai amplă. În opinia sa, acest cod, care urmează să intre săptămâna viitoare la vot final la Camera Deputaţilor, este "un pas î
Sibiu: În premieră, se va lansa o monedă locală pentru plata în restaurante în 2019
Autorităţile sibiene, în colaborare cu industria ospitalieră, pregătesc în premieră, pentru anul 2019, lansarea unei monede locale, cu care gurmanzii să poată plăti consumaţia în restaurante, când zona va avea statutul de Regiune Gastronomică Europeană (SRGE), potrivit unui comunicat de presă remis AGERPRES de Primăria Sibiu. "&Ici
Caraş-Severin: Pagubele produse de inundaţii în ultimele trei săptămâni sunt de 4,5 milioane lei
Fenomenele hidrometeorologice care s-au abătut asupra judeţului Caraş-Severin în perioada 27 mai - 18 iunie au afectat 20 de unităţi administrativ-teritoriale, pagubele ridicându-se la 4,5 milioane lei, conform Instituţiei Prefectului. "Au fost afectate 20 de unităţi administrativ-teritoriale, respectiv Băuţar, Berzovia, Buchin, Bozovici, Buco
PMB: Echipele ApaNova şi operatorii de salubritate intervin pentru evacuarea acumulărilor de apă, în urma ploii
Echipele ApaNova, operatorii de salubritate, precum şi toate instituţiile aflate în subordinea PMB intervin joi pentru evacuarea acumulărilor de apă şi pentru soluţionarea defecţiunilor apărute la sistemul de semaforizare, având în vedere precipitaţiile abundente înregistrate în ultimele ore în Capitală, informează Municipalitatea, î
PMB: 5 noi bulevarde din Capitală, cu 59 de intersecţii, vor fi introduse în Sistemul de Management al Traficului
Cinci noi bulevarde din Capitală, cu 59 de intersecţii, vor fi introduse în Sistemul de Management al Traficului, anunţă PMB, printr-un comunicat transmis joi AGERPRES. "Municipalitatea realizează o economie de 4 milioane de euro prin preluarea acestor lucrări de către Compania Municipală Managementul Traficului Bucureşti SA. Primăria Municipiului B
