PMB a transmis Agenţiei pentru Protecţia Mediului şi Gărzii de Mediu sesizările cetăţenilor privind depozitul Iridex
Primăria Capitalei anunţă că a transmis către Agenţia Naţională pentru Protecţia Mediului Bucureşti şi către Garda Naţională de Mediu - Comisariatul General Bucureşti toate sesizările din partea cetăţenilor ce vizează funcţionarea depozitului de deşeuri Iridex. "Primăria Municipiului Bucureşti a transmis către Agenţia Naţională pentru Protecţia Mediului B
Sistem de energie verde pentru spitalele administrate de municipalitatea bucureşteană (proiect)
Spitalele aflate în administrarea municipalităţii bucureştene ar putea beneficia de un sistem integrat Smart Energy şi de investiţii pentru autonomie şi eficienţă energetică, conform unui proiect de hotărâre care figurează pe ordinea de zi a şedinţei din 23 august a Consiliului General al Capitalei. Consilierii municipali urmează să îşi dea a
Tulcea: Apartamentele ANL finalizate anul trecut ar putea fi repartizate luna viitoare
Cele 60 de apartamente finalizate în urmă cu un an în municipiul Tulcea de Agenţia Naţională de Locuinţe (ANL) vor fi repartizate luna viitoare cel mai probabil, a declarat, pentru AGERPRES, preşedintele Consiliului Judeţean (CJ), Horia Teodorescu. "Sperăm ca în maximum trei săptămâni lista de benefici
Elevii bucureşteni din familii cu venituri reduse ar putea beneficia de 450 de lei pentru achiziţia rechizitelor
Elevii bucureşteni cu vârste cuprinsă între 6 şi 14 ani ar putea beneficia de un sprijin financiar în cuantum de 450 de lei, o dată pe an, pentru achiziţionarea de rechizite, în cazul în care venitul pe membru de familie este sub 1.900 de lei. Conform unui proiect de hotărâre aflat pe ordinea de
Maramureş: Primarul Cherecheş a lansat proiectul civic "Fără puturoşi şi penali în funcţii publice!"
Primarul municipiului Baia Mare, Cătălin Cherecheş, a anunţat, marţi, într-o conferinţă de presă că a lansat "iniţiativa civică" "Fără puturoşi şi penali în funcţii publice!" având susţinerea consilierilor locali din alianţa politică "Coaliţia pentru Baia Mare", care l-a susţinut în alegerile locale. Primar
Caraş-Severin: Canguri pitici, aduşi la Grădina Zoologică "Prof. Ioan Crişan" din Reşiţa
Prima grădină zoologică din vestul ţării, cea de la Reşiţa, şi-a îmbogăţit colecţia de animale cu câte o pereche de canguri pitici, lame şi maimuţe pavian cu mantie, potrivit administraţiei locale. "Pentru a deveni şi mai atractiv, parcul zoologic din Reşiţa şi-a înnoit colecţia de animale cu câte o pereche de canguri pitici şi leb
Bihor: Pod pietonal peste Crişul Repede, ce va fi inclus în circuitul turistic al Oradei
Primarul municipiului Oradea, Ilie Bolojan, a anunţat, marţi, într-o conferinţă de presă, că administraţia locală vrea să construiască încă un pod peste râul Crişul Repede, unul pietonal, ce va fi inclus într-un circuit turistic al urbei. Vizitatorii oraşului, dar şi orădenii ar urma să aibă astfel un acces mai facil din zona hotelurilo
Bihor: Societatea de transport local din Oradea a achiziţionat un microbuz decapotabil pentru turişti
Societatea de transport local din Oradea, OTL S.A., a achiziţionat un microbuz turistic pentru oraş, decapotabil şi fără geamuri laterale, care va putea fi închiriat şi în alte scopuri, nunţi, botezuri, excursii în Băile Felix sau pentru echipele de sportivi câştigătoare. Potrivit directorului OTL, Mircea Pop, microbuzul a fost achiziţi
Suceava: Alte 53 de milioane de lei solicitate Guvernului pentru înlăturarea efectelor produse de inundaţii în judeţ
Prefectura Suceava a solicitat Guvernului alte aproximativ 53 de milioane de lei pentru înlăturarea efectelor inundaţiilor produse în judeţ în perioada 16 iulie-7 august, a anunţat, marţi, prefectul Mirela Adomnicăi. Prefectura a înaintat Guvernului, marţi, un proiect de hotărâre prin care solicită Guvernului alte
Bihor: Autorităţi române şi ungare cer deschiderea permanentă a punctului de graniţă Săcueni
Preşedinţii consiliilor judeţene Bihor şi, respectiv, Hajdu-Bihar din Ungaria, precum şi mai mulţi primari din cele două zone au semnat, luni, în localitatea bihoreană Diosig, o solicitare comună prin care se cere program de lucru non-stop la Punctul de Trecere a Frontierei Săcueni-Létavertes şi crearea unui culoar pentru tranzitul autobuzelor de capacitate mare
Primăria Sibiu: România este pregătită să organizeze în 2019 Summitul Uniunii Europene
România este pregătită să organizeze în 9 mai 2019 Summitul informal al şefilor de stat şi de guvern, în contextul exercitării de către ţara noastră a Preşedinţiei Consiliului Uniunii Europene, se arată într-un comunicat de presă remis luni AGERPRES de către Primăria Municipiului Sibiu. "România este în grafic cu calend
Firea: După finalizarea strategiei Smart City, Bucureştiul va face paşi concreţi pentru digitalizarea serviciilor
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a declarat, în contextul delegaţiei oficiale pe care a realizat-o în perioada 9-11 august, în capitala Estoniei, Tallin, că după finalizarea strategiei Smart City, la care se lucrează în prezent, Capitala României va face paşi concreţi pentru digitalizarea serviciilor publice şi implicit pentru redu
Bihor: Aquaparkul Nymphaea din Oradea, administrat de municipalitate, a acordat în 2017 dividende de 700.000 de euro administraţiei locale
Aquaparkul Nymphaea din Oradea, complex wellness termal, cea mai mare investiţie publică din România, este singura societate a unei autorităţi publice din ţară care acordă dividende municipiului de care aparţine, în 2017 acestea fiind de 700.000 de euro. "În Europa, doar 5% din aquaparkuri sunt rentabile, adică nu sunt pe pierderi, &icir
Iaşi: Clădirea fostei Chesturi, reabilitată cu bani europeni şi transformată în muzeu
Clădirea fostei Chesturi va fi transformată în sediul al mai multor muzee, printre care şi Muzeul Pogromului, lucrările de reparare, consolidare şi mansardare urmând a fi finanţate cu fonduri de la Uniunea Europeană. Preşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Iaşi, Maricel Popa, a declarat că proiectul care vizează clădirea de pe strad
Primarul Botoşaniului, Cătălin Flutur, critică decizia Guvernului de a acorda zile libere bugetarilor de Sfânta Maria
Primarul municipiului Botoşani, Cătălin Flutur, a criticat, luni, decizia Guvernului de a acorda o minivacanţă de Sfânta Maria angajaţilor din sistemul bugetar. El a declarat, într-o conferinţă de presă, că acordarea a încă două zile libere în această săptămână, pe lângă ziua de 15 august, este

