Firea: Arena Naţională va fi închisă pentru competiţiile sportive, până la remedierea stării gazonului
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a anunţat luni că Arena Naţională va fi închisă pentru competiţiile sportive până la remedierea stării gazonului, ea menţionând, totodată, că acest proces ar putea dura două - trei luni. "Având în vedere starea precară a gazonului, am luat hotărârea de a închide Arena
Firea: A vorbi despre Capitală, fără primarul general, este un abuz de putere al domnului Dragnea
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, i-a cerut luni preşedintelui PSD, Liviu Dragnea, să recunoască în mod public faptul că a avut o discuţie cu primarii de sector pe tema unei ordonanţe de urgenţă prin care cele şase sectoare ale Bucureştiului să fie transformate în unităţi administrativ-teritoriale de sine stătătoare.
Hunedoara: Traficul pe tronsonul de autostradă Deva-Simeria ar putea fi reluat din 15 noiembrie
Traficul pe tronsonul de autostradă Deva - Simeria ar putea fi reluat din data de 15 noiembrie sau cel mai târziu, dacă vor fi probleme cu vremea, din 19 noiembrie, a declarat luni, pentru AGERPRES, prefectul judeţului Hunedoara, Fabius Kiszely. "Paradoxal, ne încurcă ceaţa! Am făcut sâmbătă o vizită pe autostradă. Lucrările erau î
Satu Mare: Declaraţiile fiscale pot fi depuse online la Direcţia de Impozite şi Taxe Locale
Sătmărenii pot depune online declaraţiile fiscale la Direcţia de Impozite şi Taxe Locale (DITL), nemaifiind obligatorie prezenţa la ghişeu, în urma unui sistem implementat de Primăria Satu Mare, a informat luni instituţia, printr-un comunicat de presă. Astfel, sătmărenii au acces la platforma online globalpay.ro, atât pentru administrarea plăţ
Sălaj: Lapte şi corn pentru elevii din judeţ, prin "Programul pentru şcoli"
Programul de furnizare gratuită de produse lactate, de panificaţie şi fructe în şcoli a debutat, luni, în judeţul Sălaj, prin distribuţia de lapte doar pentru elevii şi preşcolarii din zona oraşelor Zalău şi Şimleu Silvaniei. Potrivit unei informări de presă dată publicităţii luni, de către Consiliul Judeţean Sălaj, furnizarea produselor de panific
Chirica: Titlul de Capitală a Tineretului - o confirmare a politicii municipalităţii ieşene din ultimii ani
Câştigarea titlului de Capitală a Tineretului din România de către municipiul Iaşi este şi o confirmare a politicii municipalităţii din ultimii trei ani şi jumătate, de deschidere, sprijin şi colaborare cu mediul cultural şi educaţional, cu societatea civilă şi cu organizaţiile de tineret, în particular, spune primarul Mihai Chirica.
Ariile de dezvoltare, regenerarea urbană şi Legea urbanismului - discutate la Madrid de Gabriela Firea
Ariile de dezvoltare, regenerarea urbană şi Legea urbanismului au fost discutate, la Madrid, de primarul general, Gabriela Firea, cu managerii companiei spaniole Arnaiz & Partners, firmă care face parte din asocierea care lucrează, alături de Universitatea de Arhitectură ''Ion Mincu'', la elaborarea Planului Urbanistic General al Capitalei.
Drapel uriaş arborat pe Palatul Administrativ din Târgu Mureş, de Ziua Veteranilor
Un drapel tricolor lung de peste 15 metri a fost arborat, duminică, pe Palatul Administrativ din Târgu Mureş, cu ocazia Zilei Veteranilor din teatrele de operaţii, dar şi pentru marcarea Centenarului Marii Uniri. Drapelul, de 15,5 metri lungime şi 2,7 metri lăţime, a fost sfinţit la Catedrala Ortodoxă din Târgu Mureş, unde a avut loc şi o s
Maramureş: Municipiul Iaşi, desemnat Capitala Tineretului din România în anul 2019
Municipiul Iaşi a fost desemnat, sâmbătă seara, noua Capitală a Tineretului din România din anul 2019, anunţul fiind făcut de ministrul Tineretului şi Sportului, Ioana Bran, în faţa peste 800 de tineri prezenţi la Gala Tineretului din România, eveniment găzduit de Sala Sporturilor din municipiul Baia Mare. Pentru titlul de Capitală a Ti
Duminică - ceremonia de inaugurare a monumentului de for public "Mareşal Alexandru Averescu"
Un bust dedicat comandantului Armatei Române în Primul Război Mondial - Alexandru Averescu, unul dintre cei mai străluciţi comandanţi militari români din toate timpurile, va fi amplasat la intersecţia bulevardului Mărăşti cu strada Alexandru Constantinescu (în faţa Mănăstirii Caşin, sector 1). Potrivit unui comunicat transmis AGERPRES,
Primarul Băluţă: Săptămâna viitoare semnăm studiul de fezabilitate pentru execuţia staţiei de metrou de pe şoseaua Berceni
Primarul Sectorului 4, Daniel Băluţă, a declarat, vineri, că săptămâna viitoare se va semna cu Metroul SA studiul de fezabilitate pentru execuţia staţiei de metrou de pe şoseaua Berceni. "Săptămâna viitoare semnăm cu Metrou SA studiul fezabilitate pentru execuţia staţiei de metrou de pe şoseaua Berceni. E un lucru extraordinar pentru dezvoltar
Primarul sectorului 4: De la 1 ianuarie taxele locale se pot achita şi la staţiile de plată SelfPay şi în reţeaua Westaco
Primarul sectorului 4, Daniel Băluţă, a declarat vineri că de la 1 ianuarie 2019 taxele locale se pot achita şi la staţiile de plată SelfPay şi în reţeaua Westaco. "Începând de la 1 ianuarie 2019, modalităţile în care se pot plăti taxele şi impozitele locale în sectorul 4 se diversifică, astfel încât, pe l&a
#CentenarulMariiUniri Dolj: 110 stejari, plantaţi în memoria eroilor "Şarjei de la Robăneşti"
Autorităţile locale din comuna doljeană Robăneşti au plantat, vineri, 110 stejari în memoria celor 110 militari din cavaleria Armatei României care s-au jertfit în luptele din Primul Război Mondial care au avut loc în localitate. "Noi, generaţia căreia îi revine onoarea de a celebra un secol de la Marea Unire, suntem datori s
Primarul Timişoarei: Dorim să îi punem la muncă pe asistaţii social; nu încurajăm lenea, nemunca, parazitismul
Primarul Timişoarei, Nicolae Robu, a declarat vineri că toate persoanele asistate social ce sunt apte de muncă vor fi trimise să lucreze la societatea Horticultura, subordonată primăriei, întrucât acolo este nevoie de forţă de lucru, menţionând că municipalitatea nu încurajează "lenea, nemunca şi parazitismul". "Dorim să-
Bihor: Podul Centenarului va fi inaugurat pe 29 noiembrie, a anunţat primarul Oradei
Podul Centenarului, construit cu fonduri europene în Oradea, peste Crişul Repede, va fi inaugurat pe 29 noiembrie, a anunţat vineri, într-o conferinţă de presă, primarul Ilie Bolojan, după verificarea în teren a stadiului execuţiei lucrărilor. "În cursul zilei de ieri şi azi noapte s-a turnat şi finisat placa de beton. La ora 12 no


