logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Bulgaria: Fostul președinte Rumen Radev a câștigat alegerile legislative

Image

Fostul președinte bulgar Rumen Radev și-a câștigat pariul, asigurându-și primul loc în alegerile parlamentare, cu 44,58% din voturi, conform rezultatelor parțiale publicate luni, platforma sa pro-rusă, dar anticorupție, rezonând cu electoratul din cea mai săracă țară din Uniunea Europeană, comentează AFP.

Acest rezultat oferă coaliției Bulgaria Progresistă a lui Radev (62 de ani) o majoritate absolută de cel puțin 132 de mandate din parlamentul de 240 de locuri.

Radev, care a condus țara din 2017 până în 2026, a demisionat în ianuarie pentru a candida la alegerile parlamentare. Victoria sa a relansat cursa pentru formarea unui guvern în această națiune balcanică, ce votează pentru a opta oară în cinci ani.

El este cu mult înaintea conservatorilor (GERB) ai fostului prim-ministru Boiko Borisov, care a condus guvernul anterior, și a liberalilor din PP-DB, care au obținut 13,01%, respectiv 14,26%, conform rezultatelor parțiale publicate luni dimineață de Comisia Electorală Centrală, pe baza numărării a 60,79% din buletinele de vot.

Prezența la vot de peste 50%, cea mai mare din 2021, conform institutului de sondare Market Links, demonstrează că Radev reprezintă, pentru un segment de bulgari, o șansă la unitate.

Prezența la vot scăzuse la 39% la alegerile din 2024, ilustrând neîncrederea larg răspândită a bulgarilor față de politică.

'Am depășit apatia', și-a exprimat bucuria Rumen Radev în fața susținătorilor săi. 'Aceasta este o victorie a speranței asupra neîncrederii, o victorie a libertății asupra fricii', a adăugat el.

'Bulgaria se va strădui să-și continue drumul european, dar credeți-mă, o Bulgarie puternică și o Europă puternică au nevoie de gândire critică și pragmatism', a spus el. 'Europa a căzut victimă propriei ambiții de a fi un lider moral într-o lume guvernată de noi reguli', a declarat Radev.

Înainte de alegeri, el declarase că împărtășește poziția Ungariei și Slovaciei în legătură cu trimiterea de arme către Ucraina, afirmând că 'nu vede beneficiul pentru țara sa săracă în a plăti'.

Dar fără 'a impune un veto' asupra Bruxellesului, a avut grijă să clarifice vineri la postul bTV, conștient de avantajele de care țara sa, care are o populație de 6,5 milioane de locuitori, s-a bucurat de la aderarea la blocul comunitar în 2007.

Boriana Dimitrova, de la institutul de sondaje Alpha Research, a declarat pentru AFP că Rumen Radev a ieșit 'câștigătorul fără echivoc' al alegerilor, menționând că scorul partidului GERB a fost 'mult mai mic decât se aștepta'.

Potrivit acesteia, însă, discuțiile despre diversele posibilități pentru un viitor guvern vor putea fi făcute doar după ce se va cunoaște numărul partidelor care vor depăși pragul de 4% pentru a intra în următorul Parlament.

Rumen Radev 'a furat din electoratul partidului pro-Kremlin, Vazrazhdane (Renaștere - n.r.), datorită poziției sale deschise în privința Rusiei și anti-sistem', a declarat politologul Teodor Slavev pentru AFP.

Sondajele arată, de asemenea, că unii alegători care anterior susțineau partidele pro-occidentale au decis să-i acorde încredere.

Boiko Borisov l-a felicitat pe Rumen Radev, respingând în același timp ideea că acesta aduce ceva nou. 'A câștiga alegerile e una, a guverna e alta', a avertizat el.

Protestele anti-corupție pe scară largă din 2021 au dus la căderea lui Boiko Borisov, care fusese la putere timp de aproape 10 ani ca prim-ministru, iar de atunci s-au succedat coaliții fragile.

Rumen Radev, fost general al forțelor aeriene, își propune să-și folosească majoritatea pentru a pune capăt crizei politice care a cuprins din 2021 cea mai săracă țară membră a Uniunii Europene.

Radev i-a susținut deschis pe protestatari și, după ce a votat la Sofia, a declarat că Bulgaria are 'o șansă istorică de a rupe odată pentru totdeauna cu modelul oligarhic'.

'Este simplu: oamenii vor ca totul să se schimbe', a exclamat Stiliana Andonova, pensionară, intervievată de AFP.

Gergana Mihailova, o analistă financiară în vârstă de 47 de ani, se teme că Bulgaria, care a rămas pro-europeană sub guvernele anterioare, își va 'schimba orientarea politică' în favoarea Moscovei. AGERPRES/(AS - redactor: Ionuț Mareș, editor online: Simona Aruştei)

Afisari: 2735

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 14-05-2026 10:39

Noul guvern al Ungariei condamnă atacurile Rusiei asupra Transcarpatiei și îl convoacă pe ambasadorul rus la Budapesta

Noul guvern al Ungariei, condus de premierul conservator Peter Magyar, a condamnat recentele atacuri ale Rusiei cu drone asupra Transcarpatiei, o regiune populată preponderent de etnici maghiari în extremitatea vestică a Ucrainei, motiv pentru care l-a convocat pe ambasadorul rus la Budapesta la Ministerul de Externe ungar, relatează EFE. 'Guvernul u

Politic Ex 14-05-2026 10:33

China: Donald Trump și Xi Jinping, o plimbare 'între Cer și Pământ' la templul preferat al lui Henry Kissinger

Președintele chinez Xi Jinping și invitatul său, președintele american Donald Trump, au făcut joi o plimbare prin Templul Cerului din Beijing, un loc istoric care datează din secolul al XV-lea și simbolizează legăturile dintre Cer și Pământ în viziunea tradițională chineză asupra lumii, transmite EFE. Președintele Trump a ajuns la locul vizitei, &i

Politic Ex 14-05-2026 10:23

Xi Jinping laudă 'noua poziționare' în relațiile cu SUA

Președintele Chinei, Xi Jinping, a salutat joi o 'nouă poziționare' a relațiilor cu Statele Unite, care prevede cooperarea printr-o concurență măsurată, în urma întâlnirii sale la Beijing cu președintele american Donald Trump, relatează Reuters. Xi a declarat că el și Trump au convenit că dezvoltarea unei relații constructive și strat

Politic Ex 14-05-2026 10:09

Rusia a lansat peste 670 de drone și 56 de rachete asupra Ucrainei în noaptea de miercuri spre joi (Zelenski)

Rusia a lansat un atac masiv combinat cu peste 670 de drone de atac și 56 de rachete asupra Ucrainei în noaptea de miercuri spre joi, făcând un mort și peste 31 de răniți, a declarat președintele ucrainean Volodimir Zelenski, adăugând că Rusia a utilizat peste 1.560 de drone împotriva orașelor și comunităților ucrainene de la începutul zilei pre

Politic Ex 14-05-2026 09:55

Israel: Majoritatea parlamentară a lui Netanyahu anunță un proiect de dizolvare a Knessetului, deschizând calea pentru alegeri anticipate

Prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu a decis să ia inițiativa pentru a controla calendarul electoral prin dizolvarea actualului Knesset, deschizând astfel calea pentru alegeri anticipate cel mai devreme la sfârșitul lunii august, relatează joi AFP. Majoritatea parlamentară care îl susține pe Netanyahu a depus un proiect de lege de dizo

Politic Ex 14-05-2026 09:37

Reprezentanți ai Israelului și Libanului se întâlnesc joi și vineri la Washington pentru a continua discuțiile mediate de SUA

Reprezentanți ai Israelului și Libanului urmează să se întâlnească la Washington, joi și vineri, pentru a continua discuțiile mediate de SUA, pe măsură ce tensiunile rămân ridicate în urma ciocnirilor în care este implicată gruparea libaneză proiraniană șiită Hezbollah, informează dpa. Departamentul de Stat al SUA a declarat că di

Politic Ex 14-05-2026 09:14

Rubio consideră China principala provocare geopolitică pentru Statele Unite

Secretarul de stat american Marco Rubio a descris China ca fiind cea mai mare provocare geopolitică cu care se confruntă Statele Unite, numind totodată legăturile cu Beijingul drept cea mai importantă relație pe care Washingtonul trebuie să o gestioneze, relatează dpa. Într-o declarație acordată Fox News la bordul Air Force One, în drum spre China,

Politic Ex 14-05-2026 08:55

Cuba este controlată de o 'companie deținută de generali militari', acuză secretarul de stat american Marco Rubio

Secretarul de stat american Marco Rubio a atacat din nou miercuri guvernul Cubei, afirmând că insula este 'controlată de o companie deținută de generali militari', într-o nouă critică în contextul presiunii Washingtonului asupra Havanei, care s-a intensificat în ultimele săptămâni, relatează joi EFE. 'Bogăția în

Politic Ex 14-05-2026 08:51

Fostul președinte venzuelean Maduro împarte o celulă cu 18 deținuți în închisoarea de la New York, spune fiul său

Fostul lider venezuelean Nicolás Maduro, încarcerat în prezent în Statele Unite, împarte o celulă cu alți 18 deținuți, a declarat fiul său într-un interviu pentru publicația germană Der Spiegel, transmite joi dpa. În același interviu, apărut miercuri, Nicolás Maduro Guerra, unicul fiu al lui Maduro, mai spune c

Politic Ex 14-05-2026 08:14

Xi îl avertizează pe Trump cu privire la riscul unui 'conflict' China-SUA dacă problema Taiwanului este gestionată greșit

Președintele chinez Xi Jinping l-a avertizat joi pe omologul său american Donald Trump că China și Statele Unite ar putea intra în 'conflict' dacă Washingtonul gestionează greșit problema Taiwanului, a relatat televiziunea de stat chineză, preluată de AFP. China consideră Taiwanul una dintre provinciile sale, pe care nu a reușit încă să o &

Politic Ex 14-05-2026 08:06

Trump promite un 'viitor fabulos' pentru relațiile cu China

Președintele american Donald Trump i-a promis joi omologului său chinez Xi Jinping un 'viitor fabulos' între Statele Unite și China, făcând o serie de remarci conciliante care au părut să lase deoparte numeroasele tensiuni dintre cele două puteri, la deschiderea unui summit cu implicații globale, relatează AFP. În ciuda primirii cu fa

Politic Ex 14-05-2026 07:44

Ucraina: Un mort și 16 răniți într-un atac nocturn de amploare asupra Kievului

O persoană a fost ucisă și 16 rănite într-un atac aerian de amploare asupra Kievului în cursul nopții, la 48 de ore după expirarea unui armistițiu cu Rusia, au anunțat autoritățile, relatează AFP. Primarul orașului, Vitali Kliciko, a declarat că Rusia a atacat capitala Ucrainei cu 'drone și rachete balistice'. Jurnaliștii AFP

Politic Ex 14-05-2026 05:50

VIDEO / Xi îl întâmpină pe Trump cu fast deosebit, pe fondul unor tensiuni multiple

Președintele chinez, Xi Jinping, l-a primit joi cu mare fast la Beijing pe omologul său american, Donald Trump, înainte de a aborda numeroasele subiecte de dezacord, cu impactul lor mondial, de la comerț la Iran, incluzând Taiwanul, scrie AFP. Cei doi lideri și-au dat mâna la baza treptelor impunătorului Palat al Poporului, u

Politic Ex 14-05-2026 04:42

Maroc: A fost găsit corpul femeii-soldat americane dispărută la începutul lunii

Corpul celei de-a doua femei-soldat americană dată dispărută în sudul Marocului, unde participa la exercițiul internațional 'African Lion 2026', a fost găsit, a anunțat miercuri armata americană, după mai mult de o săptămână de căutări, notează AFP. Forțele armate americane și marocane au 'găsit-o pe cea de-a doua dintr

Politic Ex 14-05-2026 03:53

VIDEO #Ucraina: Un atac aerian important este în desfășurare asupra Kievului

Kievul este joi dimineață ținta unui atac aerian rusesc important, au constatat jurnaliști ai agenției France Presse (AFP) care au auzit mai multe explozii, precum și tiruri ale apărării antiaeriene. 'Inamicul lovește Kievul cu drone și rachete balistice', a detaliat pe Telegram primarul orașului, Vitali Kliciko, îndemnând