Mureș: Primul sistem de desalinizare a apei din România, dat în folosință la Fântânele
Primul sistem complex de desalinizare a apei din România, din totalul celor trei care sunt amplasate pe râul Târnava Mică, afectat de creșterea nivelului clorurilor în urma incidentului ecologic de la salina Praid, a fost dat în funcțiune, luni, în comuna Fântânele.
'Putem afirma oficial că este apă potabilă în Fântânele, stația de osmoză inversă a fost pusă în funcțiune. În momentul de față acestea au fost confirmate și de către autorități, de DSP, avem autorizația sanitară pentru apa potabilă din comuna Fântânele. Din momentul acesta în Fântânele putem zice că s-a încheiat jumătatea de an care a pus locuitorii într-o situație destul de grea. Dorim să mulțumim încă o dată tuturor autorităților care ne-au ajutat în acest demers. În primul rând trebuie să vorbim despre Comitetul Județean pentru Situații de Urgență, care a fost alături de noi din prima zi și colegii de la ISU la fel, respectiv autoritățile, Guvernul care prin Consiliul Județean Mureș, care cu celeritate a transferat către noi această sarcină de a face achiziția și de a pune în operă această investiție. Mulțumesc colegilor, antreprenorilor care au câștigat proiectul și au realizat în atât de scurtă vreme această operațiune destul de grea, pentru că vorbim până la urmă de prima stație de osmoză inversă din țară. Nimeni nu credea că pentru apă potabilă în rețea trebuie să folosită această tehnologie. Dar, din păcate, accidentul ecologic de la Praid ne-a adus în această situație', a declarat directorul general al companiei Aquaserv, Sipos Levente.
Compania Aquaserv SA și Instituția Prefectului - Județul Mureș au semnat, în 11 septembrie, contractul pentru cele două instalații de tratare a apei potabile din Fântânele și Suplac, care folosesc o tehnologie de osmoză inversă, în valoare de peste 3,2 milioane de lei fără TVA, necesare pe fondul creșterii salinității râului Târnava Mică din cauza inundării minei Praid.
În aceeași zi, Primăria municipiului Târnăveni a semnat un contract de peste 11 milioane de lei pentru achiziționarea unei stații de desalinizare a apelor captate din râul Târnava Mică, ce alimentează peste 35.000 de consumatori. Stația urmează să fie inaugurat marți.
'Este un pas important după ce ceea ce s-a întâmplat în Praid cu salina, știm foarte bine că după catastrofa de la sfârșitul lunii mai, începând din luna iunie, circa 40.000 de locuitori au rămas fără apă potabilă. Deci o regiune întreagă, Valea Târnavei, de la Fântânele în jos, până la Târnăveni și localitățile adiacente Târnăveniului au rămas fără apă potabilă. În acest demers, într-adevăr, era nevoie de sprijinul tuturor și aș dori să mulțumesc tuturor, dar în primul rând colegilor parlamentari și președintelui UDMR, a căror iniațiativă a fost ascultată de către Guvern și au fost alocate sumele necesare celor trei localități pentru a rezolva această situație pe termen lung și nu pe termen scurt. Știți foarte bine și sunteți conștienți că pe termen scurt s-a rezolvat prin ISU și prin Prefectură, prin transferarea unor anumitor cantități de apă potabilă îmbuteliată către locuitori. De asta era ceva pe termen scurt, iar pe termen lung soluția erau aceste desalinizatoare care sunt montate în cele trei localități', a declarat președintele Consiliului Județean Mureș, Peter Ferenc.

Foto: (c) Dorina Matiş / AGERPRES
Primarul comunei Fântânele, Varga Jozsef, a arătat că perioada scursă de la accidentul de la Salina Praid, timp în care cei peste 4.000 de locuitori ai comunei nu au avut apă potabilă, au fost zile 'destul de negre'.
'După șapte luni, aproape de zile destul negre pentru cetățenii din comuna Fântânele, ne aflăm aici ca să spunem vestea cea mai frumoasă și cea mai bună înainte de sărbătorile de Crăciun: comuna Fântânele are de azi iarăși apă potabilă (...). De azi înainte, comuna Fântânele, cei 4.100 de cetățeni, au apă bună, apă potabilă. Mulțumim tuturor că s-a putut rezolva această treabă într-un timp destul de scurt', a subliniat primarul din Fântânele.
Sistemul de la Fântânele, precum și cele care urmează să fie inaugurate la Suplac și Târnăveni, fac parte dintre cele mai complexe proiecte de tratare a apei realizate vreodată în România.
'La Fântânele am întâlnit o situație neobișnuită pentru tratarea apei potabile și anume prezența clorurilor. Astfel, echipa noastră de ingineri, împreună cu echipa Aquaserv a dezvoltat o soluție multi-barieră (...) astfel încât reușim să asigurăm și microbiologia, apa microbiologic pură, să eliminăm și clorurile. Aquaserv, prin această investiție nu doar a revenit la o apă potabilă conform Ordonanței 7, ci a devenit un pionier în Europa Centrală și de Sud-Est prin asigurarea unei ape aliniată cu regulamentele și condițiile noului normativ de apă, astfel încât este un proiect care asigură apa potabilă. Revenirea la o apă potabilă, dar și alinierea cu noile standarde pentru următorii 10 ani', a arătat managerul de proiect, Lucian Pavel.
Instalațiile, care integrează tehnologii avansate de purificare, cu eficiență ridicată și consum redus de energie, sunt proiectate și construite integral în țară, în fabrica Klarwin din Iernut, județul Mureș.
Potrivit companiei, facilitatea modernă de producție, operată local de companie, a permis dezvoltarea soluțiilor tehnice personalizate, adaptate condițiilor și specificului fiecărui amplasament. Mai mult, proiectul continuă să fie tratat ca o prioritate absolută, toate resursele fiind direcționate către finalizarea rapidă a acestor sisteme esențiale pentru asigurarea accesului la apă potabilă.
În plus, întregul proiect reprezintă un efort tehnologic și logistic deosebit, în care echipele de project management, inginerie, producție, asamblare și testare lucrează coordonat pentru a livra, într-un interval de timp extrem de scurt, echipamente complexe, concepute de la zero, conform cerințelor autorităților locale și rezultatelor așteptate. AGERPRES/(A - redactor: Dorina Matiș, editor: George Onea, editor online: Adrian Dădârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Giurgiu: Cinci persoane între 11 și 40 de ani - transportate la spitale din capitală, în urma unui accident pe DJ 611
Cinci persoane cu vârste cuprinse între 11 și 40 de ani, printre care și un cetățean din Sri Lanka, au fost preluate de ambulanțe și transportate la spitale din București în urma unui accident rutier care s-a produs duminică seara pe DJ 611, la intrarea în localitatea Cartojani, a informat Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Giurgiu.
MApN: Dronă detectată în zona Târgu Bujor din județul Galați
Sistemul de supraveghere radar al MApN a detectat, în dimineața zilei de luni, în jurul orei 06:00, semnale intermitente, în spațiul aerian al Republicii Moldova, zona Cahul, unul dintre ele apărând ulterior în zona Târgu Bujor, județul Galați. Potrivit unui comunicat al MApN transmis AGERPRES, două aeronave
Galați: Femeie de aproape 90 de ani, decedată după ce a căzut într-o fântână
O femeie de aproape 90 de ani și-a pierdut viața după ce a căzut într-o fântână din localitatea Băleni, a informat, duminică seara, biroul de presă al Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Galați. Potrivit sursei citate, pompierii gălățeni au intervenit, duminică seara, pentru salvarea unei femei de aproximativ 90 de ani, c
Hunedoara: Patru persoane spitalizate în urma unui accident rutier produs pe DN 7
Patru persoane au fost spitalizate în urma unui accident rutier produs pe DN 7 între Burjuc și Zam, a informat, duminică, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Hunedoara. Conform sursei citate, evenimentul rutier s-a produs în urma coliziunii dintre un autoturism și trei motociclete.
Maramureș: Mii de vizitatori la prima ediție AgroMaramureș
Mii de persoane au participat la prima ediție a Târgului AgroMaramureș, organizat sâmbătă și duminică la marginea unei păduri dintre localitățile Tulghieș și Mireșu Mare. La eveniment au participat foarte mulți copii, care au fost cei mai curioși să interacționeze cu animalele și să urce în tractoare. 'Cel mai mare tâ
Mureș: Cinci mașini au fost afectate în urma unui incendiu de vegetație uscată, la Sighișoara
Cinci autoturisme parcate într-o grădină din localitatea Roca au fost afectate în urma unui incendiu de vegetație, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Mureș. 'Incendiul s-a manifestat într-o zonă greu accesibilă, pe o suprafață de aproximativ 400 de metri pătrați, fiind afectate și cinci autoturisme aflate într
Argeș: O femeie din Buzoiești a fost rănită în urma unui incendiu
O femeie din localitatea Buzoiești a fost rănită, duminică, în urma unui incendiu care a cuprins o anexă gospodărească și în care se afla o butelie care a explodat, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Argeș. La fața locului au intervenit pompierii cu două autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD de prim ajutor calificat.
Sticle cu apă, distribuite de polițiștii locali; bucureștenii, îndemnați să evite deplasările care nu sunt absolut necesare
Polițiștii locali au împărțit sticle cu apă duminică, în zonele centrale ale Capitalei, în contextul codului galben de caniculă. De asemenea, bucureștenii sunt invitați să evite deplasările, să cons
Debitul Dunării va crește în zilele următoare până 1.550 mc/s, dar se menține sub media lunii august
Debitul Dunării la intrarea în țară, secțiunea Baziaș, va crește spre sfârșitul săptămânii viitoare până la 1.550 mc/s, însă se va menține mult sub media multianuală a lunii august, de 3.900 mc/s, potrivit prognozei emise de Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) pentru intervalul 22 - 29 august 2026.
Vrancea: Incendiu de vegetație în proximitatea DJ 204, pe direcția Focșani - Suraia
Pompierii militari de la Detașamentul Focșani intervin, duminică, pentru stingerea unui incendiu de vegetație uscată izbucnit pe DJ 204D, pe direcția Focșani - Suraia, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Vrancea. La fața locului intervin două autospeciale de stingere cu apă și spumă. 'Incendiul se manifestă pe o suprafa
Pompierii români au desfășurat activități de pregătire în Serbia, în vederea intervențiilor în zonele afectate de incendii
Pompierii români aflați în Serbia pentru a sprijini autoritățile în gestionarea incendiilor de vegetație au desfășurat primele activități de pregătire, informează Inspectoratul General pentru Situații de Urgență. Au avut lot întâlniri de coordonare cu reprezentanții autorităților locale din Bela Crkva, precum și cu șeful Sectorulu
Caniculă în opt județe și București, luni
Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare Cod galben de caniculă și disconfort termic pentru opt județe și municipiul București, valabilă luni, între orele 10:00 și 22:00. Potrivit meteorologilor, luni (24 august), în sudul Banatului, în sudul și vestul Olteniei și în sudul Munteniei, temperaturile ma
Cod galben de caniculă în 12 județe și București, până luni dimineața
Administrația Națională de Meteorologie a emis duminică o atenționare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă, disconfort termic, noapte tropicală pentru 12 județe și municipiul București, valabilă până luni la ora 10:00. Potrivit meteorologilor, duminică (23 august), în Oltenia, în vestul, centrul și sudul M
Neamț: Bărbatul care s-a înecat în urmă cu două luni în Lacul Izvorul Muntelui, găsit de pompieri
Trupul neînsuflețit al bărbatul care s-a înecat în urmă cu aproape două luni în Lacul Izvorul Muntelui a fost găsit de pompieri, a informat, duminică, Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Neamț. 'Forțe și mijloace de intervenție din cadrul Gărzii nr. 2 de Intervenție Poiana Teiului au intervenit în comuna Hangu pentr
Vrancea: Pompierii intervin la un incendiu care a cuprins 10 hectare de pădure în zona Muntelui Giurgiu
Pompierii intervin pentru stingerea unui incendiu care a cuprins, sâmbătă seara, circa 10 hectare de fond forestier în zona Muntelui Giurgiu, în comuna Nereja, a informat, duminică, Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Vrancea. 'Incendiul se manifestă pe o suprafață de aproximativ 10 hectare, fiind afectate litiera, pădurea și p









