Președintele ANRE: Prețul la energie are o tendință de scădere, deși cota de TVA a înregistrat o creștere
Prețul la energia electrică are o tendință de scădere, deși cota de TVA a înregistrat o creștere, a afirmat, marți, președintele Autorității Naționale de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE), George Niculescu.
'Atât timp cât Guvernul României a luat decizia de a majora cota de TVA de la 19 la 21, această majorare de TVA va afecta toate cele trei componente ale energiei - termică, electrică și de gaze naturale. În ceea ce privește partea de energie electrică, deși vedem faptul că componenta de TVA a crescut de la 19 la 21, în comparatorul de prețuri pe care ANRE îl pune la dispoziția consumatorilor de energie electrică, vedem că ofertele furnizorilor au un trend de scădere, lucru care mă face să cred că apelurile publice pe care le-am făcut către furnizorii de energie din România, în momentul în care piața de energie s-a reliberalizat și schema de plafonare-compensare s-a oprit, dau efecte astăzi. Vedem că inclusiv furnizori cu capital majoritar de stat vin cu oferte de la 1,55 lei de bani pe kWh la oferte de aproximativ 1,30 lei de bani pe kWh, deci reduceri de 15% până la 20%. (...) Eu sper ca acest trend să continue. Sper că această competiție și 'bătălie' între furnizori pe portofolii de clienți să fie benefică, iar cei care urmează să beneficieze de aceste reguli și de această competiție să fie consumatorii de energie electrică din România', a declarat președintele ANRE, la Palatul Parlamentului, unde a fost prezent la comisiile parlamentare reunite de resort.
Potrivit acestuia, se observă un fenomen de reducere a facturilor la energie electrică: 'Prețul la energie are o tendință de scădere. Se traduce lucrul acesta în factura consumatorilor de energie, deși cota de TVA a înregistrat o creștere. Deci, vedem un fenomen de reducere a facturilor. În ceea ce privește cantitatea de energie pe care o exportăm la un preț mic versus cantitatea pe care o importăm la un preț mai mare, pe anumite intervale orare, să știți că lucrul acela nu se vede în factura consumatorilor casnici de energie, sunt lucruri care sunt reglate de o piață de energie, deci doar o anumită componentă de achiziții a furnizorilor'.
În prezent, a completat Niculescu, prin noile capacități de stocare care se pun în funcțiune, pe care ANRE le autorizează la înființare și le licențiază, și prin regulile stabilite de diminuare a tarifelor de distribuție pentru aceste capacități de stocări, fenomenul de export versus import de energie va fi unul și mai scăzut și cu un impact și mai mic în factura consumatorilor final de energie electrică.
'Ce este important este că, atunci când vedem o ofertă de telefonie mobilă cu un preț mai mic, cu minute incluse sau cu roaming mai mult, la același preț sau la un preț mai mic, la fel să considerăm și furnizarea de energie electrică - să ne uităm după cel mai mic preț și să mergem să ne schimbăm furnizorul pe platforma pusă la dispoziție de ANRE în 24 de ore, fără costuri, în așa fel încât presiunea să se mute pe furnizorii de energie electrică, pentru că, așa cum am declarat începând cu 1 iulie, piața s-a schimbat, este piața consumatorilor', a transmis președintele ANRE. AGERPRES/(A - redactor: Cătălina Matei, editor: Claudia Stănescu, editor online: Ady Ivaşcu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Liberalii solicită excluderea denumirii 'PNL' de pe lista Guvernului: E abuzivă
PNL a cerut, luni, suspendarea ședinței Birourilor permanente reunite ale Camerelor Parlamentului care avea ca ordine de zi stabilirea calendarului dezbaterii și votului privind Guvernul Veștea, pe motiv că înscrierea în dreptul prim-ministrului desemnat a denumirii 'PNL' ca apartenență politică este 'falsă, abuzivă', liberalii solicitând ca
UPDATE Şedinţa Birourilor reunite ale Parlamentului - suspendată; va fi reluată la ora 10:45
Ședința Birourilor permanente reunite ale Parlamentului, programată luni, la ora 10:00, a fost suspendată, urmând să fie reluată la ora 10:45, ordinea de zi nefiind aprobată. Deputatul liberal Adrian Cozma a precizat că, la începutul ședinței, liderul grupului PNL a solicitat să fie suspendată întâlnirea, deoarece lista de miniștri care
Ludovic Orban spune că nu se mai simte reprezentant de Nicușor Dan și că ar putea susține demiterea acestuia
Liderul Forța Dreptei, Ludovic Orban, afirmă că nu se mai simte reprezentat de președintele Nicușor Dan și că ia în calcul necesitatea demiterii acestuia din funcție. 'Pe mine nu mă mai reprezinți. Să nu te miri dacă voi ajunge să te consider în curând cea mai mare amenințare pentru democrația din România. Și că voi acționa în
Năsui susține revenirea cotei de TVA la 19% și renunțarea la legea salarizării unitare
Deputatul USR Claudiu Năsui propune cinci măsuri pe care, în opinia sa, viitorul guvern ar trebui să le adopte pentru a sprijini economia României. Într-o postare publicată luni pe Facebook, Năsui susține reducer
Peiu spune că votarea Guvernului ar aduce 'prăbușirea' AUR: De ce s-ar autodistruge AUR pentru a salva PSD?
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, consideră că votarea Cabinetului Veștea de către parlamentarii formațiunii ar aduce ''prăbușirea'' partidului. El spune că președintele Nicușor Dan și PSD se află în situația dificilă de a propune un Guvern care nu poate să treacă de votul Parlamentului, iar singura ieșire pe care au găsit-o
Program de guvernare/ Atingerea până în 2030 pentru Educație a țintei de 15% din bugetul general consolidat
Atingerea până în 2030 a țintei de alocare a 15% din bugetul general consolidat pentru Educație și până la 1% pentru Cercetare, reprezintă obiective ale Guvernului Veștea, potrivit programului de guvernare depus duminică la Parlament. 'România trebuie să pregătească și să transfere prin educație cele opt competențe-
Program de guvernare/Măsuri de creștere a accesului echitabil la cultură și educație prin cultură pentru toate categoriile sociale
Reinstituirea valorile umanismului într-o societate digitalizată, marcată de tensiuni sociale, conflicte geopolitice și polarizări ale sferei publice, măsuri de creștere a accesului echitabil la cultură și educație prin cultură pentru toate categoriile sociale, de protejare și valorificare a patrimoniului, de promovare a culturii contemporane și, de asemenea, d
Program de guvernare/ Creșterea capacității de analiză integrată a datelor operative pentru anticiparea amenințărilor (Afaceri Interne)
Creșterea capacității de analiză integrată a datelor operative, care va integra informațiile provenite de la Poliție, Jandarmerie, Poliție de Frontieră, IGI și ISU, pentru anticiparea amenințărilor și intervenții coordonate, în special în zonele cu risc criminogen, porturile și regiunea Mării Negre este una dintre măsurile prevăzute în Programul de
Program de guvernare/ Creșterea graduală a cheltuielilor de apărare și consolidarea posturii de pilon de stabilitate la Marea Neagră
Creșterea graduală a cheltuielilor de apărare cu până la 5% din PIB conform evoluțiilor mediului de securitate și deciziilor la nivelul NATO și UE - din care 3,5% din PIB pentru cheltuieli de bază în apărare și 1,5% pentru cheltuieli conexe și investiții cu impact mai larg în domeniul apărării, precum și consolidarea posturii de pilon de securitate
Program de guvernare/ Consolidarea triadei strategice: parteneriatul cu SUA, NATO și UE - prioritate în politica externă
Consolidarea triadei strategice - parteneriatul strategic cu Statele Unite ale Americii, creșterea relevanței în NATO, promovarea intereselor și posturii României în Uniunea Europeană - reprezintă o prioritate a Guvernului Veștea în domeniul Afacerilor Externe, potrivit programului de guvernare depus la Parlament. '
Program de guvernare/ Sănătate: Acces echitabil la servicii; o nouă politică de preț a medicamentelor
Creșterea performanței spitalelor, a bazei de plătitori la Casa Naționale de Asigurări (CNAS), creșterea ponderii medicamentelor generice, eficientizarea direcțiilor de sănătate publică și reorganizarea centrelor de transfuzie sanguină se numără printre măsurile de reformă propuse în capitolul 'Sănătate' al programul de guvernare al premierului desemnat
Program de guvernare/Prioritizarea și finalizarea proiectelor din programele naționale, foaie de parcurs privind reforma administrativ-teritorială
Prioritizarea și finalizarea proiectelor din programele naționale (PNDL, Anghel Saligny) reprezintă un obiectiv care se regăsește în programul de guvernare al premierului desemnat, Adrian Veștea, alături de inițierea unei foi de parcurs privind reforma administrativ-teritorială și crearea unui punct unic GIS pentru o gestionare optimizată a investițiilor.
Oana Țoiu (USR): Nu vom vota Guvernul Veștea
România are nevoie de un guvern serios, nu de orice guvern, a declarat duminică ministrul interimar al Afacerilor Externe, Oana Țoiu, care anunță că USR nu votează Cabinetul Veștea. ''Am primit tocmai acum, în toiul nopții, la Parlament,
PNL: Persoanele care figurează pe lista de miniștri în Guvernul Veștea se situează în afara partidului
Partidul Național Liberal nu este parte a Guvernului Veștea și nu își asumă responsabilitatea politică pentru programul de guvernare propus, au transmis reprezentanții PNL. ''Partidul Național Liberal a luat act de
Bolojan, despre nominalizarea lui Veștea de către președintele Nicușor Dan: Veriga slabă, ca să spargi ceva
Premierul interimar Ilie Bolojan, președinte al PNL, a declarat duminică seară, referitor la nominalizarea lui Adrian Veștea de către președintele Nicușor Dan pentru a forma un nou guvern, că el consideră această alegere ca fiind motivată de faptul că reprezintă 'veriga slabă' din partid. El a fost întrebat, la postul tv Digi 24,









