logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Bistrița-Năsăud: Vânzările de pachete turistice de Paște pentru zona Colibița-Tihuța, sub așteptări

Imagine din galeria Agerpres

Pachetele turistice de Paște pentru zona Colibița-Tihuța au înregistrat vânzări sub așteptări în acest an, multe hoteluri și pensiuni având în continuare disponibilități pentru perioada 18-21 aprilie, lucru care nu s-a întâmplat în ultimii ani.

Directorul Asociației de Dezvoltare Intercomunitară (ADI) 'Turism în Bistrița-Năsăud', Răzvan Cerceja, spune că de vină ar fi scăderea puterii de cumpărare a românilor, dar și lipsa unei oferte consolidate a celor care sunt implicați în turism în zona Colibița-Tihuța, unde se află și un lăcaș de cult important - mănăstirea de la Piatra Fântânele, lângă care poate fi vizitată a doua cea mai înaltă cruce din țară.

'Anul trecut a fost bine, nu a fost rău. Anul acesta, s-a întâmplat ceva, dar la nivel național. Puterea de cumpărare a scăzut, lumea se uită foarte bine pe ce cheltuie banii și prima cheltuială la care renunță este cea legată de vacanțe. Și lipsa de produs, adică să fie o destinație consolidată pe zona de turism ecumenic, având în vedere că ai o mănăstire importantă în apropiere. Dar nu este doar noaptea de Înviere, este și ce se întâmplă după sau înainte, cum ar fi o experiență gastronomică locală, crame, sunt o grămadă de lucruri pe care le poți face', a declarat, pentru AGERPRES, Răzvan Cerceja.

Întrebat dacă reducerea valorii voucherelor de vacanță oferite bugetarilor a contribuit la scăderea cererii turistice, directorul ADI Turism nu a exclus această posibilitate.

Dintre hotelurile de patru stele din stațiunea Colibița, unde atracțiile principale sunt lacul de acumulare de la poalele Munților Călimani și aerul puternic ozonat, unul singur este ocupat în integralitate, restul având în continuare deschise rezervările, potrivit site-urilor proprii.

Cea mai ieftină ofertă la aceste hoteluri este de 3.900 de lei pentru două persoane, cu trei nopți de cazare, pensiune completă, inclusiv un prânz pascal tradițional, acces la piscină și zona spa, foc de tabără, plimbare pe lac și vânătoare de ouă organizată pentru cei care vin cu copii.

Cele mai scumpe oferte de patru stele pornesc de la 4.300 de lei pentru două persoane, care nu includ toate mesele, și pot ajunge la 5.300 de lei, pentru un apartament cu vedere la lac și toate facilitățile incluse.

La pensiunile de trei margarete, cazarea pentru două persoane, pentru trei nopți, cu demipensiune, costă în jur de 2.100 de lei, unele oferte incluzând ateliere de pictat ouă și activități distractive.

Pe site-urile de rezervări pot fi găsite, de asemenea, numeroase oferte ale unor pensiuni și cabane din Colibița și Tihuța ce pot fi rezervate în integralitate, dar fără mese asigurate. Prețurile sunt cuprinse între 2.100 și 7.900 de lei, pentru trei nopți, tarifele variind în funcție de capacitatea unității de cazare.

Hotelurile de patru stele din Colibița sunt rezervate, însă, în integralitate pentru minivacanța de 1 Mai, în timp ce pensiunile și cabanele care nu oferă posibilități de servire a mesei sunt și la această dată disponibile, cele mai mai multe având aceleași tarife ca cele practicate de Paște sau reduse cu cel mult 5-7%. AGERPRES/(A, AS - redactor: Tina Dumitrescu, editor: Irina Poenaru, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 546

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Social 09-05-2025 23:28

Principele Radu: Membrii Academiei și elita românească se străduiesc să îmbunătățească viața generațiilor viitoare

Membrii Academiei și elita românească se străduiesc să îmbunătățească viața generațiilor viitoare, a declarat, vineri, Principele Radu, în cadrul unui eveniment la Palatul Elisabeta care se regăsește în programul sărbătorii naționale de 10 Mai, Ziua Coroanei Române și Ziua Independenței Naționale. 'Regina Marg

Social 09-05-2025 22:47

Zeci de mii de participanți în Piața Victoriei la mitingul pro - Europa

Zeci de mii de oameni au participat, vineri seara, în Piața Victoriei, la manifestația pro - Europa, organizată de #Rezistența și Inițiativa România. Pe o scenă amenajată în piață, în acordurile unor piese muzicale îndrăgite, s-au perindat mai mulți reprezentanți ai societății civile (actorul Mihai Călin, omul de

Social 09-05-2025 22:18

Harghita: Continuă lucrările de impermeabilizare a zonei afectate de infiltrațiile din Salina Praid

Lucrările pentru impermeabilizarea zonei afectate de infiltrațiile produse la Salina Praid vor continua în cursul zilei de sâmbătă, în intervenție fiind implicate peste 130 de persoane. Potrivit unui comunicat transmis de Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Harghita, în cursul zilei de vineri la sediul Saline

Social 09-05-2025 21:00

Câteva mii de persoane la manifestații pro Europa în orașe din țară - grupaj

Câteva mii de persoane au participat, vineri seara, la manifestații pro Europa, în mai multe orașe din țară, cu prilejul sărbătorii de 9 mai. *** IAȘI Aproximativ o mie de persoane au venit, vineri seara, în Piața Unirii, la manifestația intitulată 'Un singur drum: Europa!', iar după do

Social 09-05-2025 19:47

Maramureș: Băița, fostă localitate minieră, găzduiește de vineri primul muzeu al mineritului din nord-vestul țării

Primul muzeu dedicat mineritului din nord-vestul României a fost inaugurat vineri, în fosta localitate minieră Băița, a informat, vineri, pe pagina sa de Facebook, primarul orașului Tăuții Măgherăuș, Dumitru Marinescu.  

Social 09-05-2025 19:32

Mii de participanți la mitingul pro-Europa; aceștia au plecat din Piața Universității spre Piața Victoriei

Mii de persoane care participă vineri, de Ziua Europei, la marșul pro-Europa, organizat de Rezistența și Inițiativa România în Piața Universității, au plecat spre Piața Victoriei.

Administratie 09-05-2025 18:40

Maramureș: Viitorul tinerilor este în Europa, afirmă primarul băimărean Doru Dăncuș

Viitorul familiilor este în Europa, iar viitorul tinerilor și realizarea profesională a acestora se poate întâmpla doar în spațiul european, a afirmat, vineri, primarul municipiului Baia Mare, Doru Dăncuș. 'Baia Mare este și va rămâne Europa! Suntem Europa prin tot ceea ce facem, zi de zi, prin ceea ce construim, prin viitorul

Social 09-05-2025 17:36

Gorj: Activitatea Secției Obstetrică-Ginecologie a SJU Târgu Jiu, suspendată în urma depistării unor infecții nosocomiale

Direcția de Sănătate Publică (DSP) Gorj a luat, vineri, măsura suspendării activității în Secția Obstetrică-Ginecologie a Spitalului Județean de Urgență (SJU) Târgu Jiu, ca urmare a descoperirii unor infecții nosocomiale. 'Vorbim despre trei paciente care au fost testate și s-a descoperit infecție cu stafilococul coagulazo-negativ și două cu st

Social 09-05-2025 17:04

Canicross, la a doua ediție; cursă cu obstacole pentru echipe om-câine, dar și concurs de viteză

Evenimentul Canicross Fun Run și un târg de adopții sunt programate duminică, de la ora 10:00, în Parcul Tineretului - intrarea Cafeneaua Actorilor. 'Ne vedem în Parcul Tineretului, de la ora 10:00, unde te așteaptă nu doar o competiție plină de energie, ci și un târg de adopții! 20 de blănoși simpatici, sociabili și gata să-și găse

Social 09-05-2025 16:47

Harghita: Peste 40 de pompieri intervin la Salina Praid pentru evacuarea apei infiltrate în urma ploilor abundente

Peste 40 de pompieri harghiteni intervin pentru evacuarea apei și pentru diminuarea nivelului pârâului Corund, în urma infiltrațiilor apărute în zona de exploatare a Salinei Praid

Administratie 09-05-2025 15:49

Bistrița-Năsăud: Ministrul Cseke Attila a inaugurat creșa nr.16 din programul guvernamental 'Sfânta Ana', în Bistrița

Ministrul interimar al Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, Cseke Attila, a participat, vineri, la Bistrița, la inaugurarea celei de-a 16-a creșe construite la nivel național prin programul guvernamental 'Sfânta Ana', o investiție în valoare de 12,5 milioane de lei. Creșa este amplasată în cartierul Subcetate din municip

Social 09-05-2025 15:22

Mitinguri sub genericul 'Un singur drum: Europa!', anunțate în mai multe orașe din țară

În mai multe orașe din țară sunt anunțate pentru vineri seară, cu ocazia Zilei Europei, mitinguri sub genericul 'Un singur drum: Europa!'. Organizația Inițiativa Timișoara organizează, de la ora 20:00, un miting în Piața Operei / Victoriei

Social 09-05-2025 13:59

Tulcea: Traficul pe Sulina, încărcat la început de sezon estival - afirmă cel mai tânăr căpitan de navă fluvială

Traficul maritim pe brațul Sulina al Dunării este încărcat la început de sezon estival, dar în scădere față de anii trecuți, a declarat vineri, pentru AGERPRES, cel mai tânăr căpitan de navă fluvială din județul Tulcea, Mihai Herda, care s-a aflat și pe primul vas care a făcut cursa Tulcea-Periprava, pe brațul Chilia al Dunării, zonă de graniț

Social 09-05-2025 13:26

Sibiu: Deszăpezirea Tranfăgărășanului a fost oprită din cauza ninsorii

Drumarii au oprit deocamdată deszăpezirea Drumului Național 7C - Transfăgărășan din cauza ninsorii, însă dau asigurări că vor relua lucrările pentru a deschide circulația rutieră până la finalul acestei luni, a anunțat Direcția Regională de Drumuri și Poduri Brașov pe pagina de Facebook. 'A nins din nou azi noapte (09.05.2025)

Social 09-05-2025 13:14

Cluj: Două persoane au murit și două sunt în stare gravă în urma accidentului din Mihăiești

Două persoane au murit și celelalte două sunt în stare gravă în urma accidentului rutier care a avut loc, vineri, în localitatea Mihăiești din județul Cluj. 'Din păcate, celelalte două persoane prezintă leziuni incompatibile cu viața. Mai exact, a fost vorba despre un bărbat și o femeie, puternic încarcerați. Pompie