Alunecări de teren în sudul Indiei: bilanţul a urcat la 93 de morţi
Bilanţul victimelor în urma alunecărilor de teren care au avut loc marţi dimineaţă în statul indian Kerala (sud) a urcat la 93 de morţi, iar 128 de persoane au fost rănite, a anunţat un oficial local, potrivit AFP.
''Un număr de 93 de cadavre au fost găsite până în acest moment'', a declarat pentru jurnalişti ministrul-şef al Kerala, Pinarayi Vijayan.
''128 de persoane primesc îngrijiri în spitale (...). Este una dintre cele mai grave catastrofe naturale pe care a cunoscut-o statul nostru'', a subliniat el.
Un bilanţ precedent vorbea despre cel puţin 63 de morţi şi 116 răniţi în această alunecare de teren care a lovit districtul Wayanad.
La rândul său, ministrul M.B. Rajesh a declarat că peste 250 de persoane au fost salvate până în prezent, a relatat publicaţia The Hindu.
''Sute de persoane e posibil să fi rămas prinse'', a precizat armata într-un comunicat, adăugând că circa 225 de soldaţi au fost mobilizaţi la locul catastrofei pentru a participa la eforturile de căutare a eventualilor supravieţuitori.
Prim-ministrul indian Narendra Modi a reacţionat pe reţeaua de socializare X, unde a declarat că ''se gândeşte la toţi cei care şi-au pierdut apropiaţii'' şi că ''rugăciunile sale se îndreaptă către răniţi''.
Totodată, el a asigurat autorităţile locale de ''tot sprjinul posibil'' pentru a face situaţiei. Biroul său a indicat de altfel că familiile victimelor vor fi despăgubite cu circa 2.200 de euro.
Liderul opoziţiei din India, Rahul Gandhi, care a reprezentat în mandatul anterior districtul Wayanad în Parlamentul indian, a calificat drept ''devastatoare'' amploarea pagubelor.
''Ţara noastră a fost afectată de o creştere alarmantă a alunecărilor de teren în ultimii ani'' şi ''este urgentă punerea în aplicare a unui plan de acţiune global pentru a face faţă la frecvenţa în creştere a catastrofelor naturale'', a adăugat el.
Noi precipitaţii aşteptate
Agenţia pentru gestionarea catastrofelor din Kerala, care a explicat că echipele de pompieri şi forţele de securitate ale statului participă la operaţiuni de cercetare şi salvare alături de armată, a avertizat că noi precipitaţii şi vânturi violente sunt aşteptate pe parcursul zilei.
Episoadele musonice care se produc în Asia de Sud din iunie până în septembrie oferă un moment de respiro în căldura verii şi sunt esenţiale pentru reconstituirea rezervelor de apă.
Însă aceste precipitaţii cauzează de asemenea inundaţii şi alunecări de teren, care provoacă pagube materiale şi numeroase decese şi sunt din ce în ce mai numeroase în ultimii ani în special în urma schimbărilor climatice, afirmă experţii.
Barajele, defrişările şi proiectele de dezvoltare în India sunt de asemenea factori care agravează bilanţul uman.
Furtuni intense asociate musonului s-au abătut deja asupra acestei ţări la începutul lunii. Anumite sectoare din Bombay au fost inundate, în timp ce fulgerele au ucis cel puţin şase persoane în statul Bihar (nord-est).
În Kerala, cel puţin 25 de persoane şi-au pierdut viaţa în inundaţii şi alunecări de teren în 2021. În 2018, aproape 500 au murit din cauza celor mai grave inundaţii produse în acest stat în ultimul deceniu. AGERPRES/(AS-autor: Simona Tatu, editor: Codruţ Bălu, editor online: Adrian Dãdârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Furtuna tropicală Arthur s-a format în apropiere de coasta Texasului, potrivi NHC
Furtuna tropicală Arthur s-a format în apropiere de coasta Texasului și este așteptată să aducă inundații care pot pune viața în pericol în regiuni din sud-estul Statelor Unite, a anunțat miercuri Centrul Național pentru Uragane (NHC) din Statele Unite, potrivit Reuters. Este prima furtună care a primit un nume din sezonul 2026 al uraganelor
Plantele folosesc un mecanism ascuns pentru a-și menține fotosinteza în condiții de caniculă și secetă (studiu)
Cercetătorii din Australia au identificat un mecanism important, dar mult timp trecut cu vederea, care le permite plantelor să își mențină fotosinteza în condiții de căldură extremă și de aer uscat, o descoperire care ar putea îmbunătăți modelarea climatică și agricolă, informează miercuri Xinhua. Noul studiu, coordonat de oameni de ș
Depozitul de Semințe din Svalbard găzduiește peste 1,4 milioane de eșantioane
Depozitul Global de Semințe din Arhipelagul Svalbard, cunoscut și sub denumirea de 'Depozitul Apocalipsei', a depășit pragul de 1,4 milioane de eșantioane după ce a primit un lot cu peste 15.000 de mostre noi în urma celui de-al doilea transport efectuat în acest an, au anunțat miercuri partenerii acestei inițiative, informează Xinhua.
Germania se pregătește pentru un val de caniculă; temperaturile ar putea urca până la 37 de grade Celsius
Temperaturile ar putea depăși 35 de grade Celsius în Germania săptămâna aceasta pe fundalul unui val de caniculă de început de vară care afectează teritoriul țării, informează miercuri DPA. Vremea toridă va începe miercuri, Serviciul Meteorologic din Germania prognozând pentru regiunile sud-vestice temperaturi de peste 30 de grade
Indonezia/ Un mort și sute de persoane afectate în urma unui cutremur cu magnitudinea 6,7
Un cutremur cu magnitudinea 6,7 care a lovit marți provincia Central Sulawesi din Indonezia a provocat moartea unei persoane și a afectat peste 300 de locuitori, potrivit Agenției naționale pentru gestionarea dezastrelor din această țară, transmite miercuri Xinhua. Cel puțin 25 de persoane au suferit răni ușoare, iar alte 13 au fost rănite gra
Un mort și opt răniți în urma unui cutremur cu magnitudinea 6,3 produs în nord-vestul Chinei
O persoană a murit, iar alte opt au fost rănite în urma unui seism cu magnitudinea 6,3 care a zguduit marți prefectura autonomă mongolă și tibetană Haixi din provincia Qinghai, situată în nord-vestul Chinei, au confirmat echipele de salvare, transmite miercuri agenția Xinhua. Răniții au părăsit spitalul după ce au primit îngr
Zone vaste de recife de corali ar putea rezista la efectele schimbărilor climatice (studiu)
În apele cristaline din largul coastelor kenyene, recifele de corali prosperă, oferind astfel o rază de speranță în lupta pentru protejarea oceanelor de efectele cauzate de creșterea temperaturilor, informează AFP. Un nou studiu prezentat marți la conferința 'Oceanele Noastre' din orașul costier Mombasa, situat în estul Kenyei, dezvăl
Bilanțul cutremurului cu magnitudinea 7,8 din Filipine urcă la 68 de morți
Cel puțin 68 de persoane au murit și alte 33 sunt în continuare date dispărute în urma cutremurului cu magnitudinea 7,8 care s-a produs la 8 iunie în largul coastei sudice a insulei Mindanao din Filipine, a anunțat marți Con
În Europa, apa din zonele pentru scăldat este în continuare de bună calitate
Pe întreg teritoriul Uniunii Europeane (UE), 96% din apele pentru scăldat respectă standardele minime de calitate, 85% dintre acestea fiind 'excelente' și doar 1,5% 'de slabă calitate', niveluri care s-au menținut stabile pe parcursul unui an, a indicat marți Agenția Europeană de Mediu (AEM), informează AFP. 'În această vară, pu
Cel puțin doi răniți în urma unui cutremur cu magnitudinea 6,7 produs în centrul Indoneziei
Numeroase replici seismice au alarmat populația de pe insula indoneziană Sulawesi în urma unui cutremur cu magnitudinea 6,7 produs în regiune marți dimineața, au anunțat autoritățile, transmite agenția de presă DPA. Serviciul geologic al Statelor Unite (USGS) și Centrul German de Cercetare în Geoștiințe (GFZ) au declarat că s
Cutremur cu magnitudinea 6,7 în centrul Indoneziei
Un puternic seism, cu magnitudinea 6,7, a lovit marți regiunea Sulawesi din centrul Indoneziei (USGS), fără a lăsa în urmă răniți sau pagube materiale, conform informațiilor preliminare, informează AFP. Cutremurul de mică adâncime s-a produs în cursul dimineții la sud-est de Palu, un oraș cu aproximativ 400.000 de locuitori,
Cutremur cu magnitudinea 6,6 în sudul Filipinelor
Un cutremur cu magnitudinea 6,6 s-a produs luni în zona insulei Mindanao, situată în sudul Filipinelor, a anunțat agenția filipineză de seismologie Phivolcs, transmite Reuters. Seismul s-a produs la o distanță 164 de kilometri sud-est de Governor Generoso, în provincia Davao Oriental, la o adâncime de 86 de kilometri, a
Filipine/ În urma cutremurului cu magnitudinea 7,8, fundul oceanului s-a înălțat cu doi metri în anumite zone
Puternicul seism devastator care a lovit sudul Filipinelor la începutul săptămânii trecute a provocat o înălțare a fundului oceanului de până la doi metri în anumite zone costiere, a anunțat duminică Ministerul Mediului din această țară, transmite AFP. Înălțarea fundului oceanului prezintă riscuri importante
Cutremur în Filipine/ Bilanțul urcă la 55 de morți
Echipele de salvare filipineze au înfruntat vineri ploaia și replicile seismice în încercarea de a găsi persoanele date dispărute în urma puternicului cutremur, soldat cu 55 de victime, produs la începutul săptămânii în sudul arhipelagului, transmite AFP. Seismul cu magnitudinea 7,8, care s-a produs luni î
Schimbări climatice: De patru ori mai multe aisberguri se desprind din ghețarii din Groenlanda
Ghețarii groenlandezi eliberează de patru ori mai multe aisberguri decât în urmă cu 25 de ani din cauza schimbărilor climatice, un fenomen ale cărui implicații se extind asupra traficului maritim și ecosistemelor marine, potrivit unui studiu publicat joi de Universitatea Tehnică din Danemarca (DTU), informează AFP. ''Rezult











