logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

REPORTAJ Mureş: La 92 de ani, mătuşa Letiţie ţine lecţii de ţesut educatoarelor şi copiilor din grădiniţe (FOTO/VIDEO)

Image

Nonagenara Letiţia Mărcuş, cunoscută drept mătuşa Letiţie, face demonstraţii de ţesut la război şi prezintă educatoarelor şi copiilor din grădiniţele din Târgu Mureş modul în care femeile din trecut se îngrijeau ca membrii familiei să aibă îmbrăcăminte adecvată, iar casele să fie frumos decorate.
 


"Veşnicia s-a născut la sat, spunea Lucian Blaga. Tot de acolo porneşte omenia, hărnicia, dar şi frumosul. Şi câtă dreptate avea! Am simţit emoţia acestor cuvinte la cercul pedagogic 'Patrimoniu viu, un curriculum pentru educaţia timpurie', cerc susţinut de grădiniţa noastră. Am adus în faţa copiilor şi a peste 40 de educatoare din judeţ imagini din viaţa satului de altădată, viaţă care, în ciuda dezvoltării ameţitoare a omenirii, devine tot mai actuală şi plină de sens. Am adus obiecte decorative vechi de peste 100 de ani, o colecţie etnografică de costume populare de sărbătoare a Mărioarei Jiga, pleduri ţesute cu migală de mâinile iscusite ale femeilor de la ţară, la războiul de ţesut, la care cu mândrie s-a aşezat Letiţia Mărcuş. Mătuşa Letiţie, cum îi spunem noi, la cei 92 de ani ai săi, le-a arătat cu migală şi dăruire celor mici cum se ţesea odinioară, cum se torcea lâna, dar le-a transmis şi dragostea şi respectul pentru portul popular românesc'', a declarat presei managerul grădiniţei AMA Learning din Târgu Mureş, Alina Oprea.
 


Mătuşa Letiţie le-a explicat şi arătat copiilor procesul prin care trec firele de lână până se obţine urzeala, acele fire numeroase, paralele, montate pe războiul de ţesut, şi care este secretul prin care se obţine modelul pe ţesătură.

Războiul de ţesut montat în curtea grădiniţei, precum şi ţesăturile expuse au stârnit curiozitatea copiilor, unii amintindu-şi că au văzut astfel de lucruri în casele bunicilor sau străbunicilor lor.

"De la războiul de ţesut ne-am întors în bucătăria bunicii şi am urmat drumul pâinii, de la bobul de grâu la pâinea aburindă scoasă din cuptor, plămădită cu atâta dragoste de bunica. Am avut şi un atelier de meşteşugărit, cu icoane pe sticlă, olărit, dar şi sculptat, acestea fiind doar câteva dintre îndeletnicirile ţăranului român, reproduse azi de cei mici. Experienţa a fost, pentru noi, una de sărbătoare, iar în viaţa satului sărbătoare înseamnă şi cântec, şi joc. Aşadar, cercul pedagogic s-a încheiat cu un dans popular autentic, susţinut de Ansamblul Folcloric Mureşul, şi cu un cântec popular interpretat de Carina Avram. Considerăm că e datoria noastră, a cadrelor didactice din fiecare nivel de învăţământ, să păstrăm acest patrimoniu viu. Noi promitem să continuăm", a arătat Alina Oprea.

 


Copiii de grădiniţă şi educatoarele lor au avut ocazia să admire şi o serie de costume populare din diferite zone etnografice ale ţării, aflate în colecţia Mărioarei Jiga.

"Am venit cu mult drag la cercul pedagogic (...) cu o mini expoziţie de port popular românesc de sărbătoare. Din propria colecţie am selectat 10 costume din zone etnografice diferite, cu scopul de a arăta micilor învăţăcei, dar şi profesorilor lor frumuseţea şi complexitatea portului nostru popular. Am gândit o călătorie virtuală în lumea satului tradiţional gătit de sărbătoare. Aşa că am trecut prin Moldova, Muntenia, Oltenia, Maramureş, Bihor, Câmpia Transilvaniei şi Valea Mureşului. A fost inedit şi sper că cei mici au înţeles o mică fărâmă din istoria nescrisă a vieţii bunicilor şi străbunicilor lor", a declarat Mărioara Jiga.

 


Educatoarea Laura Fărcaş a spus că prin această acţiune se doreşte ca micuţii să interacţioneze cu tradiţia românească de la vârste fragede, astfel încât să nu îşi uite originile.

"Pentru cercul pedagogic care s-a desfăşurat în grădiniţa noastră, am ales o temă minunată, şi anume 'Patrimoniu viu, un curriculum pentru educaţia timpurie'. Însuşi titlul acestei teme e exact ceea ce am vrut să le transmitem copiilor. Ne-am dorit să păstrăm vii tradiţiile româneşti şi nu numai. Activităţile noastre au fost menite să stârnească interesul copiilor pentru cunoaşterea vieţii de odinioară. Astfel, au avut prilejul să descopere frumuseţea folclorului românesc, casa tradiţională românească, portul popular şi ocupaţiile strămoşilor noştri, de la făcutul pâinii în cuptor, la şezătoare, iar aici copiii au avut ocazia de a realiza ţesături pe gherghef. Am organizat şi un atelier meşteşugăresc, unde cei mici au devenit olari, ori au realizat împletituri din paie şi icoane pictate pe sticlă. Pentru o zi ne-am întors în universal străvechi şi a fost o experienţă de poveste, atât pentru cei mici, cât şi pentru noi, cadrele didactice", a subliniat educatoarea Laura Fărcaş. AGERPRES/(A - autor: Dorina Matiş, editor: Georgiana Tănăsescu, editor online: Gabriela Badea) 

 

* Sursa foto:  Grădiniţa AMA Learning din Târgu Mureş 

Afisari: 54

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Educatie - Stiinta 03-03-2025 13:48

Cluj: Cercetătorii UBB demonstrează cum personalitatea consumatorilor influențează interacțiunea cu brandurile pe rețelele sociale

O echipă de cercetători de la Universitatea 'Babeș-Bolyai' (UBB) din Cluj-Napoca și 'Ludwig Maximilians' University din Munich a publicat rezultatele unui studiu care demonstrează cum personalitatea consumatorilor, în mod particular extraversiunea acestora, influențează interacțiunea cu brandurile pe rețelele sociale și, implicit, propagarea reclamei &#

Educatie - Stiinta 28-02-2025 17:56

Festival dedicat studiilor inginerești în limbi străine, la Politehnica din București, în perioada 5-6 martie

Universitatea Națională de Știință și Tehnologie Politehnica București, prin Facultatea de Inginerie în Limbi Străine, va organiza, în zilele de 5 și 6 martie, în campusul instituției de învățământ superior, prima ediție a evenimentului InternationalFEST 2025, un festival dedicat studiilor inginerești în limbi străine, diversității cultura

Educatie - Stiinta 28-02-2025 16:47

Ministerul Educației a aprobat calendarul de înscriere în învățământul primar pentru anul școlar 2025 - 2026

Ministerul Educației și Cercetării a aprobat calendarul de înscriere în învățământul primar pentru anul școlar 2025 - 2026. Completarea și validarea cererilor-tip de înscriere în învățământul primar se va face în perioada 31 martie - 6 mai. Cererile de înscriere vor fi completate de căt

Educatie - Stiinta 28-02-2025 16:21

Olt: Șase eleve transportate la spital după ce un coleg a dat cu spray lacrimogen în clasă

Șase eleve ale unui liceu din municipiul Caracal au fost transportate, vineri, la spital după ce un coleg de-al lor ar fi folosit un spray iritant-lacrimogen în sala de clasă, a informat Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Olt. Incidentul a avut loc vineri, în jurul orei 12:35, într-un liceu din municipiul Caracal, persoana care ar folosi

Educatie - Stiinta 28-02-2025 16:03

Trei planete pot fi urmărite de la Observatorul Astronomic; acestea vor mai fi vizibile timp de o lună

Trei planete pot fi urmărite în această perioadă de la Observatorul 'Amiral Vasile Urseanu', iar ele vor fi vizibile și pe parcursul următoarei luni, precizează astronomul Adrian Șonka. În cazul în care cerul este senin, pot fi observate Venus, Jupiter și Marte. Planetele Uranus și Neptun nu sunt vizibile cu ochiul liber, Saturn e l&a

Educatie - Stiinta 27-02-2025 15:47

Daniel David: Este clar că trebuie să regândim paradigmatic învățământul rural

Învățământul rural trebuie regândit, având în vedere că jumătate din copiii României se află în această zonă, a declarat joi ministrul Educației și Cercetării, Daniel David, care consideră că acest învățământ funcționează într-un mod 'de avarie'. 'Este clar că trebuie să r

Educatie - Stiinta 27-02-2025 15:36

David: Transferul cunoștințelor trebuie să cuprindă și modul în care am ajuns la acele cunoștințe

Ministrul Educației și Cercetării, Daniel David, a declarat joi că transferul de cunoștințe trebuie să cuprindă și modul în care s-a ajuns la acele cunoștințe pentru ca elevii să dobândească gândire critică și să înțeleagă efectiv. 'Nu mai ajunge ca noi în școală să spunem, nu știu, formula apei este H2O și al

Educatie - Stiinta 27-02-2025 14:42

Daniel David: S-a aprobat înființarea Autorității Naționale pentru Cercetare Științifică

Ministrul Educației și Cercetării, Daniel David, a declarat joi că a fost aprobată în ședința de Guvern înființarea Autorității Naționale pentru Cercetare Științifică. 'Astăzi în ședința de Guvern s-a aprobat înființarea Autorității Naționale pentru Cercetare Științifică. Este Autoritatea prin care ministerul î

Educatie - Stiinta 27-02-2025 11:07

Ministerul Educației va deschide un apel de proiecte care are scopul de a reduce abandonul școlar

Ministerul Educației și Cercetării a lansat joi în consultare publică Ghidul solicitantului în vederea deschiderii unui nou apel de proiecte care se adresează unităților de învățământ preuniversitar

Educatie - Stiinta 26-02-2025 17:02

Bihor: Proiecția filmului 'Cardinalul' și lansarea cărții 'Mărturii asupra unui veac zbuciumat', în licee orădene

Elevii din trei licee orădene au avut ocazia să vadă, marți și miercuri, filmul 'Cardinalul' și să interacționeze cu regizorul acestuia, Nicolae Mărgineanu, într-o serie de întâlniri organizate de Episcopia Greco-Catolică de Oradea, cu prilejul Anului 'Cardinal Iuliu Hossu', declarat la nivel național. Proiecția filmul

Educatie - Stiinta 26-02-2025 13:31

Iași: Studenți și cadre didactice de la USV, la festivalul gastronomic de la Pojorâta

Studenți și cadre didactice de la Universitatea de Științele Vieții 'Ion Ionescu de la Brad' din Iași (USV) vor susține prelegeri pe teme de educație culinară, despre alimentație sănătoasă și sustenabilă în cadrul unui festival gastronomic organizat în apropiere de Câmpulung Moldovenesc, în localitatea Pojorâta.

Educatie - Stiinta 26-02-2025 11:59

Cluj: UBB susține restructurarea curriculumului liceal

Universitatea 'Babeș-Bolyai' (UBB) din Cluj-Napoca susține procesul de restructurare a curriculumului liceal, mai ales că este vorba și de viitorii săi studenți. 'Universitatea 'Babeș-Bolyai' din Cluj-Napoca urmărește cu mare interes și susține procesul de definitivare a planurilor-cadru pentru liceu și dezbaterile generate

Educatie - Stiinta 25-02-2025 19:48

Ministrul Daniel David: Analfabetismul funcțional e de netolerat într-o țară care are multe ambiții în Educație

Ministrul Educației și Cercetării, Daniel David, a atras atenția, marți, asupra nivelului ridicat de analfabetism funcțional din diverse domenii și a faptului că mulți dintre adulții care au absolvit liceul au competențe îngrijorător de reduse, el reiterând necesitatea reformării planurilor-cadru pentru învățământul liceal. În tim

Educatie - Stiinta 24-02-2025 18:21

Olt: Elev în clasa a IV-a la Caracal, medaliat cu aur la un concurs internațional de matematică din Thailanda

Un elev în clasa a IV-a la Școala Gimnazială 'Nicolae Titulescu' din municipiul Caracal a obținut medalia de aur la etapa finală a unui concurs internațional de matematică, 'Math Internațional Challenge', desfășurat în Thailanda, iar luni, la întoarcerea la școală, campionul a fost primit cu entuziasm de către colegi și dascăli, potr

Educatie - Stiinta 24-02-2025 16:40

Mureș: 'Sportul în Spital', proiect-pilot inițiat pe baza unui protocol semnat între UMFST și ANS

Universitatea de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie 'George Emil Palade' din Târgu Mureș și Agenția Națională pentru Sport vor iniția un proiect-pilot denumit 'Sportul în Spital', pentru valorificarea excelenței în cercetare în domeniul sportului și al medicinei, în baza unui protocol de colaborare semnat, luni, de