Libia: Cel puţin 43.000 de persoane strămutate în urma inundaţiilor
Peste 43.000 de persoane au fost strămutate, conform Organizaţiei Naţiunilor Unite (ONU), în urma inundaţiilor mortale care au devastat estul Libiei, în special oraşul Derna, unde comunicaţiile au fost restabilite joi, după o întrerupere de 24 de ore, transmite AFP.
În timp ce căutările continuă pentru găsirea miilor de persoane date dispărute, presupuse decedate, Organizaţia Internaţională pentru Migraţie (OIM) a publicat joi statistici revizuite referitoare la persoanele strămutate în urma inundaţiilor din noaptea de 10 spre 11 septembrie.
Tragedia a provocat strămutarea a 43.059 de persoane, iar "lipsa aprovizionării cu apă ar fi împins numeroşi oameni" din Derna iniţial strămutaţi să părăsească oraşul şi să se îndrepte către alte localităţi din estul şi vestul Libiei, potrivit OIM.
Nevoile urgente ale persoanelor strămutate sunt "hrana, apa potabilă, sănătatea mintală şi sprijinul psiho-social", a precizat OIM.
Conform celui mai recent bilanţ oficial provizoriu comunicat marţi seara de ministrul Sănătăţii din estul ţării, Othman Abdeljalil, inundaţiile s-au soldat cu 3.351 de morţi. Însă, organizaţiile umanitare şi autorităţile libiene se tem de un bilanţ mult mai sumbru din cauza numărului mare de persoane date dispărute, de ordinul miilor.
Reţeaua de telefonie şi internet a fost întreruptă marţi seară, iar jurnaliştilor li s-a cerut să părăsească Derna a doua zi după o manifestaţie a locuitorilor oraşului, conform cărora autorităţile din estul ţării ar fi responsabile de catastrofă.
Autorităţile au menţionat o "întrerupere a fibrelor optice", dar, potrivit analiştilor şi utilizatorilor de internet, a fost vorba despre o tăiere deliberată, menită să creeze un "black-out" după o acoperire pe scară largă în mass-media a demonstraţiei din ziua precedentă.
"Restabilire a serviciilor de comunicaţii şi de internet în tot oraşul Derna", a anunţat Comitetul superior libian pentru situaţii de urgenţă şi răspuns rapid (HCERR) format de guvernul din estul ţării pentru a conduce operaţiunile de intervenţie.
- "Vinovaţii, deja identificaţi" -
Prim-ministrul guvernului recunoscut de ONU cu sediul la Tripoli, Abdelhamid Dbeibah, a anunţat pe contul său de pe reţeaua X (fostă Twitter) revenirea funcţionării serviciilor de telecomunicaţii în oraş, precizând că tehnicienii au reuşit să restabilească o nouă legătură de fibră optică.
Inundaţiile au fost cauzate de ruperea a două baraje situate mai sus de Derna, după trecerea devastatoare a furtunii Daniel.
ONU a anunţat la începutul acestei săptămâni că agenţiile sale, în special Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS), lucrează pentru "prevenirea răspândirii bolilor şi evitarea unei a doua crize devastatoare în regiune", avertizând asupra unui risc asociat cu "apa contaminată şi lipsa de igienă".
Operaţiunile de căutare a cadavrelor persoanelor date dispărute au continuat joi, în special pe mare, după ce cartiere întregi au fost măturate de ape.
Măcinată de diviziuni după înlăturarea de la conducere a lui Muammar Gaddafi, în 2011, Libia este condusă de două administraţii rivale: una la Tripoli (vest), recunoscută de ONU şi aflată sub conducerea premierului Abdelhamid Dbeibah, şi cealaltă în est, reprezentantă de Parlament şi afiliată la tabăra influentului mareşal Khalifa Haftar.
Haosul din această ţară a adus pe plan secund întreţinerea infrastructurii vitale, precum barajele din Derna, care prezentau încă din 1998 fisuri ce nu au fost reparate niciodată.
Procurorul general libian Al-Seddik al-Sour, responsabil cu ancheta asupra tragediei, a promis "rezultate rapide", într-un interviu acordat miercuri seara la televiziunea libiană Libya al-Ahrar.
El a adăugat că presupuşii vinovaţi acuzaţi de corupţie sau de neglijenţă în legătură cu acest dezastru au fost "deja identificaţi", fără a le dezvălui numele. AGERPRES/(AS - autor: Dana Purgaru, editor: Codruţ Bălu, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Furtuna tropicală Arthur s-a format în apropiere de coasta Texasului, potrivi NHC
Furtuna tropicală Arthur s-a format în apropiere de coasta Texasului și este așteptată să aducă inundații care pot pune viața în pericol în regiuni din sud-estul Statelor Unite, a anunțat miercuri Centrul Național pentru Uragane (NHC) din Statele Unite, potrivit Reuters. Este prima furtună care a primit un nume din sezonul 2026 al uraganelor
Plantele folosesc un mecanism ascuns pentru a-și menține fotosinteza în condiții de caniculă și secetă (studiu)
Cercetătorii din Australia au identificat un mecanism important, dar mult timp trecut cu vederea, care le permite plantelor să își mențină fotosinteza în condiții de căldură extremă și de aer uscat, o descoperire care ar putea îmbunătăți modelarea climatică și agricolă, informează miercuri Xinhua. Noul studiu, coordonat de oameni de ș
Depozitul de Semințe din Svalbard găzduiește peste 1,4 milioane de eșantioane
Depozitul Global de Semințe din Arhipelagul Svalbard, cunoscut și sub denumirea de 'Depozitul Apocalipsei', a depășit pragul de 1,4 milioane de eșantioane după ce a primit un lot cu peste 15.000 de mostre noi în urma celui de-al doilea transport efectuat în acest an, au anunțat miercuri partenerii acestei inițiative, informează Xinhua.
Germania se pregătește pentru un val de caniculă; temperaturile ar putea urca până la 37 de grade Celsius
Temperaturile ar putea depăși 35 de grade Celsius în Germania săptămâna aceasta pe fundalul unui val de caniculă de început de vară care afectează teritoriul țării, informează miercuri DPA. Vremea toridă va începe miercuri, Serviciul Meteorologic din Germania prognozând pentru regiunile sud-vestice temperaturi de peste 30 de grade
Indonezia/ Un mort și sute de persoane afectate în urma unui cutremur cu magnitudinea 6,7
Un cutremur cu magnitudinea 6,7 care a lovit marți provincia Central Sulawesi din Indonezia a provocat moartea unei persoane și a afectat peste 300 de locuitori, potrivit Agenției naționale pentru gestionarea dezastrelor din această țară, transmite miercuri Xinhua. Cel puțin 25 de persoane au suferit răni ușoare, iar alte 13 au fost rănite gra
Un mort și opt răniți în urma unui cutremur cu magnitudinea 6,3 produs în nord-vestul Chinei
O persoană a murit, iar alte opt au fost rănite în urma unui seism cu magnitudinea 6,3 care a zguduit marți prefectura autonomă mongolă și tibetană Haixi din provincia Qinghai, situată în nord-vestul Chinei, au confirmat echipele de salvare, transmite miercuri agenția Xinhua. Răniții au părăsit spitalul după ce au primit îngr
Zone vaste de recife de corali ar putea rezista la efectele schimbărilor climatice (studiu)
În apele cristaline din largul coastelor kenyene, recifele de corali prosperă, oferind astfel o rază de speranță în lupta pentru protejarea oceanelor de efectele cauzate de creșterea temperaturilor, informează AFP. Un nou studiu prezentat marți la conferința 'Oceanele Noastre' din orașul costier Mombasa, situat în estul Kenyei, dezvăl
Bilanțul cutremurului cu magnitudinea 7,8 din Filipine urcă la 68 de morți
Cel puțin 68 de persoane au murit și alte 33 sunt în continuare date dispărute în urma cutremurului cu magnitudinea 7,8 care s-a produs la 8 iunie în largul coastei sudice a insulei Mindanao din Filipine, a anunțat marți Con
În Europa, apa din zonele pentru scăldat este în continuare de bună calitate
Pe întreg teritoriul Uniunii Europeane (UE), 96% din apele pentru scăldat respectă standardele minime de calitate, 85% dintre acestea fiind 'excelente' și doar 1,5% 'de slabă calitate', niveluri care s-au menținut stabile pe parcursul unui an, a indicat marți Agenția Europeană de Mediu (AEM), informează AFP. 'În această vară, pu
Cel puțin doi răniți în urma unui cutremur cu magnitudinea 6,7 produs în centrul Indoneziei
Numeroase replici seismice au alarmat populația de pe insula indoneziană Sulawesi în urma unui cutremur cu magnitudinea 6,7 produs în regiune marți dimineața, au anunțat autoritățile, transmite agenția de presă DPA. Serviciul geologic al Statelor Unite (USGS) și Centrul German de Cercetare în Geoștiințe (GFZ) au declarat că s
Cutremur cu magnitudinea 6,7 în centrul Indoneziei
Un puternic seism, cu magnitudinea 6,7, a lovit marți regiunea Sulawesi din centrul Indoneziei (USGS), fără a lăsa în urmă răniți sau pagube materiale, conform informațiilor preliminare, informează AFP. Cutremurul de mică adâncime s-a produs în cursul dimineții la sud-est de Palu, un oraș cu aproximativ 400.000 de locuitori,
Cutremur cu magnitudinea 6,6 în sudul Filipinelor
Un cutremur cu magnitudinea 6,6 s-a produs luni în zona insulei Mindanao, situată în sudul Filipinelor, a anunțat agenția filipineză de seismologie Phivolcs, transmite Reuters. Seismul s-a produs la o distanță 164 de kilometri sud-est de Governor Generoso, în provincia Davao Oriental, la o adâncime de 86 de kilometri, a
Filipine/ În urma cutremurului cu magnitudinea 7,8, fundul oceanului s-a înălțat cu doi metri în anumite zone
Puternicul seism devastator care a lovit sudul Filipinelor la începutul săptămânii trecute a provocat o înălțare a fundului oceanului de până la doi metri în anumite zone costiere, a anunțat duminică Ministerul Mediului din această țară, transmite AFP. Înălțarea fundului oceanului prezintă riscuri importante
Cutremur în Filipine/ Bilanțul urcă la 55 de morți
Echipele de salvare filipineze au înfruntat vineri ploaia și replicile seismice în încercarea de a găsi persoanele date dispărute în urma puternicului cutremur, soldat cu 55 de victime, produs la începutul săptămânii în sudul arhipelagului, transmite AFP. Seismul cu magnitudinea 7,8, care s-a produs luni î
Schimbări climatice: De patru ori mai multe aisberguri se desprind din ghețarii din Groenlanda
Ghețarii groenlandezi eliberează de patru ori mai multe aisberguri decât în urmă cu 25 de ani din cauza schimbărilor climatice, un fenomen ale cărui implicații se extind asupra traficului maritim și ecosistemelor marine, potrivit unui studiu publicat joi de Universitatea Tehnică din Danemarca (DTU), informează AFP. ''Rezult











