Cîţu: Soluţia privind utilizarea certificatului verde COVID este la îndemână, nu vreau să închid economia
Soluţia privind utilizarea certificatului verde COVID în plan intern în cazul desfăşurării unor activităţi economice neesenţiale în localităţile unde se înregistrează o rată de incidenţă de peste 3 la mia de locuitori este o soluţie la îndemână, întrucât nu se doreşte închiderea economiei, a declarat joi seara premierul Florin Cîţu, referindu-se la hotărârea aprobată CNSU privind utilizarea certificatului verde la nivel naţional.
"Acum era momentul, până acum România a fost într-o zonă verde şi am reuşit să ţinem România în zonă verde mult timp faţă de alte ţări din Europa, iar soluţia cu certificatul putea să fie orice altceva, dar este o soluţie la îndemână, a venit pentru că eu nu vreau să închid economia. (...) Şi atunci ne trebuia un instrument prin care să atestăm că oamenii ori s-au vaccinat, ori au trecut prin boală, ori sunt testaţi, ca să putem să lăsăm activităţile să continue. Certificatul verde este un astfel de instrument, care este la îndemână şi putem să-l folosim cu toţii. Putem să-l luăm pe telefon, ca aplicaţie, acel cod QR care poate fi citit foarte rapid, şi de aceea am mers pe această variantă. Putea să fie orice altă variantă, dar era cea mai la îndemână în acest moment, dacă apar alte variante mai bune le vom folosi pe acelea", a declarat Florin Cîţu, la TVR 1.
Premierul a subliniat că s-a pornit de la un principiu simplu, acela de a nu mai închide economia.
"Nu voi mai închide pieţele, nu închidem mall-urile, nu închidem nimic, astăzi avem şi vaccin, dar avem şi aceste instrumente prin care putem să spunem oamenilor că au trecut prin boală, sunt testaţi, este foarte uşor şi putem să ţinem economia deschisă. Am văzut impactul pentru economia României, dar şi pentru economia globală, anul trecut, când economiile au fost închise, dar efectele le simţim şi anul acesta şi se văd şi în multe din preţurile pe care le vedem în acest an, pentru că sunt comenzi făcute anul trecut", a declarat Cîţu.
Despre accesul în cluburi, discoteci, săli de jocuri de noroc doar pentru cei vaccinaţi, premierul a explicat: "Acolo nu schimbăm lucrurile, este interacţiune, este mai complicat, aşa a fost şi până acum, acolo nu schimbăm lucrurile deocamdată, restul, da, vom folosi certificatul verde şi este adevărat doar în zonele, în acele localităţi, unde avem o incidenţă mai mare de 3 la mie".
El subliniat, întrebat în acest sens, că introducerea acestei măsuri nu necesită adoptarea în baza unui proiect de lege, întrucât nu este vorba de restrângerea unor drepturi şi libertăţi.
"Nu este adevărat. Şi astăzi, dacă mergi la spital faci un test COVID. Acest certificat a fost folosit la intrarea în România şi în toată Europa a fost folosit în această vară. Testul COVID a fost folosit până acum peste tot, deci nu există nicio discriminare, sunt trei lucruri pe acest certificat: vaccinare, ai trecut prin boală sau testare. Deci chiar nu este nicio discriminare, eu nu văd nicio discriminare, din contră, văd că putem să avem un mod civilizat de a continua lucrurile şi transparent ", a declarat Cîţu.
El a subliniat că efortul de a efectua un control în cazul certificatului verde este "minim", dar "beneficiile pentru noi toţi sunt majore".
"Există o aplicaţie care se poate downloada imediat, durează un minut, (...) este pe Google Play, înţeleg că orice restaurant sau orice activitate care va fi nevoită să folosească această aplicaţie poate să o downloadeze într-un minut, certificatul înţeleg se downloadează în cinci minute, deci nu este nicio muncă foarte mare", a explicat Cîţu.
Şeful Executivului a subliniat că prin acest certificat verde nu înseamnă că "noi scăpăm de pandemie", reiterând că vaccinarea este singura soluţie.
"Să scăpăm de pandemie, trebuie să ne vaccinăm. Nu există altă soluţie. Nu avem. Putem să mergem pe restricţii, putem să mergem pe altceva. Nu voi merge şi nu vreau să fac acest lucru, dar nu scăpăm de pandemie decât dacă ne vaccinăm. Nu există altă soluţie. Deci soluţia ca să scăpăm şi de certificat verde şi de orice altceva este să ne vaccinăm. Când vom înţelege acest lucru, să ne vaccinăm cu toţii, nu vom mai avea aceste măsuri", a declarat Cîţu.
Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă (CNSU) a aprobat, printr-o nouă hotărâre, propunerea privind obligativitatea certificatului verde COVID pentru accesul la activităţi economice din anumite domenii în localităţile unde rata de incidenţă este mai mare de 3 la mia de locuitori şi mai mică sau egală cu 6 la mia de locuitori.
Propunerea privind utilizarea certificatului verde în plan intern aprobată joi prin hotărâre a CNSU urmează să fie validată, vineri, printr-o Hotărâre de Guvern. AGERPRES/(AS - autor: Daniel Florea, editor: Karina Olteanu, editor online: Andreea Preda)
Citeşte şi:
* Cîţu: Dacă nu obţine voturile un ministru, nu se întâmplă nimic cu Guvernul
* Cîţu: Nu am luat 4 la treapta a doua; nu am dat niciodată la ASE
* Cîţu: Mi-a plăcut filmuleţul cu Superman pentru că era bine făcut şi era distractiv
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Abrudean: Nu poți vota un Guvern format pe încălcări ale deciziilor propriului partid
PNL are obligația să nu gireze formarea unui Guvern care se va afla sub semnul lipsei de legitimitate și al încălcării principiilor democratice, a declarat, luni, președintele Senatului, Mircea Abrudean, după decizia Biroului Politic Național al partidului de a nu susține Guvernul Adrian Veștea. 'Partidul Național Liberal a decis &ic
Bolojan: PNL nu susține Guvernul Veștea având în vedere că desemnarea s-a făcut fără consultarea partidului
Partidul Național Liberal a decis să nu susțină instalarea Guvernului condus de Adrian Veștea, având în vedere că desemnarea acestuia s-a făcut cu încălcarea spiritului democrației parlamentare și fără consultarea partidului, iar liberalii care vor vota un astfel de executiv își vor pierde calitatea de membri ai formațiunii, a anunțat, luni se
Ilie Bolojan: PNL îi solicită președintelui României să reia consultările cu partidele
Partidul Național Liberal îi solicită președintelui Nicușor Dan să reia consultările cu partidele politice în vederea formării unui guvern susținut 'într-o manieră transparentă', a declarat, luni seara, liderul PNL, prim-ministrul interimar Ilie Bolojan. 'Considerăm că, în perioada următoare, dat fiind situa
Adrian Veștea: Nu îmi depun mandatul de premier desemnat
Premierul desemnat Adrian Veștea a anunțat luni seara, după încheierea ședinței BPN al PNL, că nu își va depune mandatul. 'Tocmai ce s-a încheiat ședința Biroului Politic Național, alături de deputații și senatorii PNL, primarii și președinții CJ, în urma căreia mi-am spus punctul de vedere. Vreau să fie foarte clar
Sighiartău: Decizie PNL - grupurile parlamentare să nu susțină Guvernul Veștea; premierul desemnat să își depună mandatul
Conducerea PNL a decis, luni, să nu susțină Guvernul Veștea și i-a dat premierului desemnat termen ca până marți dimineață să-și depună mandatul. 'Vot pentru ca Adrian Vestea să își depună mandatul până mâine la ora 10:00. Pentru 39, 13 împotrivă , 3 abțineri',
Veștea: Doresc guvernul format din toate partidele proeuropene -USR, UDMR, PSD și PNL și minoritățile
Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat că își dorește ca guvernul pe care-l va propune spre validare în Parlament să fie format din reprezentanți ai partidelor pro-europene, respectiv USR, UDMR, PSD și PNL, plus grupul minorităților din Parlament. El a răspuns astfel, întrebat ce ministere va dori să păstreze pentru libe
Robert Sighiartău susține organizarea unui congres, pentru a stabili fără echivoc direcția PNL
Deputatul Robert Sighiartău, membru al Biroului Politic Național al PNL, a propus convocarea unui congres care să stabilească 'fără echivoc' direcția partidului. Mesajul a fost transmis, luni, în cadrul Biroului Politic Național al PNL, întrunit după ce prim-vicepreședintele PNL Adrian Veștea a fost desemnat premier.
Veștea a plecat din ședința PNL: Nu am o rezoluție finală, trebuie să ajung într-un platou de televiziune
Premierul desemnat Adrian Veștea a plecat, luni, din ședința Biroul Politic Național al PNL și a spus că încă nu are o rezoluție din partea conducerii liberalilor, dar trebuie să ajungă într-un platou de televiziune, precizând că nu își depune mandatul în cazul în care va fi respins de liberali. 'Nu există o rezoluție da
SGG solicită RA-APPS clarificări privind baza legală a atribuirii anumitor imobile
Secretarul general al Guvernului, Dan Reșitnec, anunță continuarea demersurilor de verificare și clarificare a situației unor imobile aflate în administrarea RA-APPS, în urma informațiilor apărute după publicarea listei proprietăților instituției. Potrivit unui comunicat de presă transmis AGERPRES, în cadrul analizei efectuate împreună
Întâlnire a premierului desemnat cu UDMR/ Botond Csoma: Ne-a propus să facem parte din Guvern
Liderul deputaților UDMR, Botond Csoma, a precizat că a existat luni o întâlnire a reprezentanților formațiunii cu premierul desemnat, Adrian Veștea, în care liberalul le-a propus să facă parte din Guvern. ''Ne-a propus să facem parte din Guvern. A fost o întâlnire foarte scurtă, de 10 - 15 minute, pentru că domnul Veștea
Pauliuc, apel la liberali: Să fim uniți, echilibrați și responsabili; Veștea - profilul de care România are nevoie
Prim-vicepreședintele PNL Nicoleta Pauliuc a declarat luni că Adrian Veștea este un om care a trecut prin toate treptele administrației, cu 'exact profilul de care România are nevoie în acest moment', ea lansând un apel la liberali să fie uniți, echilibrați și responsabili. 'Un liberal a fost desemnat să formeze Guvernul Româ
Senat: Notarii publici - incluși în categoria persoanelor protejate prin incriminarea faptei de ultraj judiciar
Senatul a adoptat, luni, în plen, propunerea de modificare a art. 279 din Codul penal prin care notarii publici sunt incluși în categoria persoanelor protejate prin incriminarea faptei de ultraj judiciar. În art. 279, alin 2 din Codul penal se prevede că 'săvârșirea unei infracțiuni împotriva unui judecător sau procuror ori &i
Rareș Bogdan: România are nevoie de un Guvern capabil să înțeleagă parteneriatul cu SUA și cu UE și care să se bazeze pe investiții
România are nevoie de responsabilitate, de un Guvern capabil, care să înțeleagă extrem de clar parteneriatul cu SUA, cu Uniunea Europeană și care să se bazeze, în primul rând, pe investiții, a declarat, luni, eurodeputatul Rareș Bogdan. 'Dacă nu suntem atenți, ne paște exact scenariul Greciei din urmă cu câțiva ani. Trebuie să
Sighiartău: Decizia PNL de a nu face parte dintr-un Guvern alături de PSD - reconfirmată
Conducerea PNL a reconfirmat, prin vot, hotărârea anterioară ca partidul să nu facă parte dintr-un Guvern alături de PSD. 'Vot reconfirmare fără PSD. 39 pentru, 10 împotrivă, 5 abțineri', a anunțat deputatul Robert Sighiartău, membru al Biroului Politic Național al PNL, într-o
Veștea: Miercuri a fost doar o discuție ipotetică; din partea președintelui s-a dorit confidențialitatea
Premierul desemnat Adrian Veștea declară că în cursul zilei de miercuri a existat o discuție 'ipotetică', informală, despre posibila sa nominalizare pentru funcția de prim-ministru. El menționează că președintele Nicușor Dan a dorit să se păstreze confidențialitatea întâlnirii. 'În cursul zilei de miercuri a f








