logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

VIDEO Tulcea: A început campania de vaccinare anti-COVID-19

Image

Circa 1.000 de cadre medicale din judeţul Tulcea sunt vaccinate anti-COVID-19, începând de luni, în cele patru centre amenajate în municipiul Tulcea şi în oraşul Măcin.

 


Imunizarea personalului medical se derulează fără probleme şi se va încheia vineri, potrivit autorităţilor.

"Vaccinul a ajuns la ora 8.00, în centru, iar debutul a fost cu emoţii, din cauză că trebuie să ne bazăm pe tehnologie şi nu am putut face simulări. Totul funcţionează însă bine. Programările s-au respectat şi nu au existat întârzieri", a declarat pentru AGERPRES coordonatorul centrului de vaccinare anti-COVID-19 amenajat în Spitalul de psihiatrie din municipiul Tulcea, medicul Eugen Iorga.

 


Foto: (c) Luisiana Bîgea/AGERPRES


Printre persoanele care se va imuniza zilele acestea împotriva noului coronavirus se numără şi managerul interimar al Serviciului Judeţean de Ambulanţă (SJA), medic la Unitatea de Primire Urgenţe a Spitalului Judeţean, Salah Kilo.

"Eu mă voi vaccina mâine dimineaţă (marţi, n.red.). O fac pentru liniştea mea. Avem 156 de angajaţi ai SJA care se vor vaccina, iar 35 sunt pe lista de aşteptare, deoarece sunt fie carantinaţi, fie în izolare", a afirmat managerul interimar al SJA.

Medic de familie de aproape 23 de ani în comuna Casimcea, el a mai spus că luna noiembrie a fost una dintre cele mai dificile din activitatea profesională.

 

Foto: (c) Luisiana Bîgea/AGERPRES


"În Casimcea, femeile au născut iarna cu mine, fără lumină, în frig, când drumurile erau închise din cauza zăpezii. (...) În pandemie, a fost foarte greu, pentru că oamenii nu mai ştiau ce au. În noiembrie au fost foarte mulţi pacienţi şi nu aveam teste rapide. Am depăşit perioada aceea cu foarte multă răbdare", a mai spus Salah Kilo.

În sprijinul medicilor care lucrează în centrele de vaccinare anti-COVID-19 au venit şi voluntari. Ei testează persoanele care vor să intre în centre.

"Sunt voluntar de prim-ajutor de un an şi jumătate şi vreau să devin medic chirurg cardiolog. Alături de colegii mei, luăm temperatura celor care vor să intre în centru. Mulţi nu vor asta însă", a menţionat unul dintre voluntari, Cristina Filip, în vârstă de 18 ani.

Subprefectul judeţului Tulcea, Carmen Caloianu, a afirmat că 975 de persoane se vor vaccina până vineri şi că a început pregătirea pentru cea de-a doua etapă a campaniei.

"Astăzi (luni, n.red.), la ora 13.00, ne vom întâlni cu primarii comunităţilor în care vor funcţiona centre de vaccinare pentru populaţie, Tulcea, Măcin, Babadag, Isaccea, Luncaviţa, Sarichioi, Topolog şi Murighiol. Vom discuta despre condiţiile care trebuie să existe în aceste centre", a precizat Caloianu.

Subprefectul a vizitat luni centrele de vaccinare anti-COVID-19 amenajate în municipiul Tulcea şi a constatat că acţiunea decurge fără probleme.

 




Direcţia de Sănătate Publică a anunţat că luni, 4 ianuarie, rata incidenţei cazurilor de COVID-19 este de 1,49 cazuri la mia de locuitori, în judeţ, respectiv 2,3 cazuri la mia de locuitori, în municipiul Tulcea. AGERPRES/(A, AS-autor: Luisiana Bîgea, editor: Karina Olteanu, editor online: Ada Vîlceanu)

 

Citiţi şi:

 

LIVE UPDATE VIDEO De luni, vaccinarea anti-COVID-19 se extinde în ţară în 90% din cele 370 de centre destinate personalului medical

Afisari: 32

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sanatate 31-07-2026 19:14

Vrancea: RMN-ul Spitalului Județean din Focșani - repus în funcțiune de la 1 august; valoarea reparațiilor - 100.000 de euro

Aparatul de Rezonanță Magnetică (RMN) din cadrul Spitalului Județean de Urgență 'Sfântul Pantelimon' Focșani va putea fi din nou folosit din 1 august, după finalizarea lucrărilor de reparație, care s-au ridicat la valoarea de aproximativ 100.000 de euro. Potrivit unui comunicat al unității medicale, după o perioadă îndelungată în care

Sanatate 31-07-2026 15:06

INSP: Alăptarea - beneficii pentru copil și mamă; nu sunt date recente despre rata alăptării în România

Alăptarea reprezintă una dintre cele mai eficiente intervenții de sănătate publică și aduce beneficii demonstrate atât pentru copil, cât și pentru mamă, reamintesc reprezentanții Institutului Național de Sănătate Publică (INSP), care avertizează însă că ultimul studiu despre alăptare în România a fost făcut în 2011 și în prezent nu e

Sanatate 31-07-2026 14:51

Ministerul Sănătății: În această săptămână au fost semnate 25 de acte adiționale la contractele de finanțare PNRR

Ministerul Sănătății a informat vineri că, în această săptămână, au fost semnate 25 de acte adiționale la contractele de finanțare prin PNRR pentru proiecte din domeniul sănătății și transformării digitale. Astfel, pe Componenta 12 - Sănătate, au fost semnate 10 acte adiționale pentru dezvoltarea infrastructurii spitalicești publice, dotarea unităț

Sanatate 31-07-2026 14:36

Galați: Secția de Neurologie a Spitalului Județean, dotată cu 8 paturi ATI cu funcții inteligente pentru pacienții cu AVC

Secția Clinică de Neurologie a Spitalului Clinic Județean de Urgență Galați a fost dotată cu opt paturi de terapie intensivă (ATI) cu funcții inteligente, destinate îngrijirii pacienților care au suferit accidente vasculare cerebrale (AVC), a anunțat, vineri, președintele Consiliului Județean Galați, Costel Fotea. Potrivit acestuia, noile paturi ATI sunt

Sanatate 31-07-2026 10:46

Ministerul Sănătății: Aproape 500 de milioane de lei prin PNRR, autorizați la plată în iulie pentru investiții

Aproape 500 de milioane de lei au fost autorizați la plată în domeniul sănătății, prin PNRR, în luna iulie, a informat, vineri, ministerul de resort. În ultima săptămână a lunii iulie, au fost autorizați la plată 77,9 milioane de lei, pentru 41 de proiecte majore care contribuie la modernizarea sistemului sanitar.

Sanatate 31-07-2026 10:05

Testare HPV și ecografii mamare gratuite la UNTOLD Festival

Femeile vor putea beneficia gratuit de testare HPV și ecografii mamare în Unitatea Mobilă de Diagnostic a Fundației Renașterea amplasată pe platoul pietonal din fața Operei Maghiare din Cluj-Napoca, în perioada 6 - 9 august, în intervalul orar 16:00 - 20:00, cu ocazia UNTOLD Festival. Potrivit unui comunicat transmis, vineri,

Sanatate 31-07-2026 09:20

Sanitas a decis suspendarea grevei: Dăm o șansă politicului să se reseteze și să se reia negocierile pe legea salarizării

Consiliul Național al Sanitas a decis suspendarea grevei generale, după deblocarea posturilor din sănătate, precizând însă că protestul nu se 'închide' și reprezintă o șansă pentru 'resetarea politicului', dar și pentru reluarea negocierilor pentru o nouă formă a legii salarizării 'cu cei care au sau vor avea mandatul și responsa

Sanatate 30-07-2026 23:35

SANITAS: În niciunul dintre scenarii, Legea salarizării nu este favorabilă salariaților din sistemul sanitar

Reprezentanții SANITAS afirmă că Legea salarizării nu este favorabilă, în niciun scenariu, salariaților din sistemul sanitar, după opt ore de discuții cu specialiști ai Băncii Mondiale, ai Ministerului Muncii și ai Ministerului Sănătății. 'Astăzi, 30 iulie, în a treia zi de grevă generală SANITAS, reprezentanții Federației SANI

Sanatate 30-07-2026 20:16

Proiecte CNAS: Acces mai larg la servicii medicale, mai puțină birocrație, mai multă flexibilitate

Casa Națională de Asigurări de Sănătate a publicat în transparență decizională proiecte de acte normative pentru modificarea și completarea Contractului-cadru și a Normelor sale metodologice de aplicare care prevăd accesul mai larg la servicii medicale, mai puțină birocrație, mai multă flexibilitate în sistemul medical. Proiectele propun schimbări

Sanatate 30-07-2026 19:34

Federația SANITAS - demers la Bruxelles alături de PSD pentru legea salarizării

Federația SANITAS a transmis joi că în loc să aleagă calea negocierii, autoritățile au preferat presiunile asupra salariaților și ignorarea propunerilor formulate de organizațiile sindicale, de aceea a considerat necesar ca această problemă să fie adusă și în atenția instituțiilor europene, pentru a demonstra că obiectivele PNRR pot fi îndeplinite fără sacr

Sanatate 30-07-2026 14:09

Pacienții vor putea utiliza de la 1 septembrie platforma națională 'E-Sănătatea Mea'

Pacienții vor putea utiliza de la 1 septembrie platforma digitală națională 'E-Sănătatea Mea', a anunțat, joi, președintele Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, Horațiu-Remus Moldovan. 'Portalul 'E-Sănătatea mea' este, dacă vreți, portofelul digital de sănătate al pacientului în România. Fiecare dintre cei 20 de milioane de

Sanatate 30-07-2026 13:22

Iași: Sindicaliștii Sanitas din județ, în a treia zi de grevă

Aproximativ 2.000 de angajați din sistemul sanitar ieșean, afiliați Federației Sanitas, au intrat în cea de-a treia zi de grevă, principala nemulțumire fiind forma actuală a proiectului legii salarizării. Președintele Sanitas Iași, Iulian Cozianu, a declarat joi, pentru AGERPRES, că aproximativ 2.000 de membri Sanitas di

Sanatate 30-07-2026 12:07

Colegiul Medicilor Stomatologi solicită fundamentarea pe date a cifrei de școlarizare în medicina dentară

Colegiul Medicilor Stomatologi din România (CMSR) a solicitat joi ca cifrele de școlarizare în medicina dentară să se bazeze pe date obiective, precum numărul real de stomatologi necesari, distribuția lor în țară și capacitatea pieței muncii de a absorbi noi absolvenți. ''CMSR solicită constituirea unui grup de lucru

Sanatate 30-07-2026 09:40

Sibiu: Spitalul Municipal, singurul din județ care nu a primit niciun post prin Memorandumul Guvernului

Spitalul Municipal Sibiu este singura unitate sanitară din județ care nu a primit niciun post prin Memorandumul aprobat de Guvern, a anunțat, joi, managerul instituției, dr. Ștefania Șerban. ''Spitalul Municipal Sibiu este singurul spital din județ care a primit zero posturi prin Memorandumul Guvernului'', a transmis managerul,

Sanatate 30-07-2026 09:10

Bacău: Peste 700 de pacienți au beneficiat de servicii medicale la SJU, de la începutul grevei generale

Peste 700 de pacienți au beneficiat de servicii medicale la Spitalul Județean de Urgență (SJU) Bacău, de la începutul grevei generale, a anunțat, joi, președintele Consiliului Județean (CJ), Cristina Breahnă-Pravăț. Aceasta a precizat că a monitorizat în permanență situația de la SJU Bacău și a ținut legătura cu managerul unității