Pandemia COVID-19 a extins disparităţile sociale şi de sănătate (raport)
Sentimentele de izolare şi singurătate, stresul, pierderea locurilor de muncă sau nesiguranţa, dar şi lipsa exerciţiilor fizice şi a alimentaţiei sănătoase au afectat sănătatea oamenilor în timpul pandemiei, arată un raport realizat de PwC remis miercuri AGERPRES.
Totodată, potrivit raportului, s-a amplificat ceea ce era deja o problemă socială presantă în întreaga lume, sănătatea mintală, aproape un miliard de oameni având tulburări mintale, mai arată raportul "Accelerating the health economy of tomorrow".
Astfel, economia globală pierde aproximativ un miliard de dolari, anual, ca efect al scăderii productivităţii cauzate de depresie şi anxietate.
Într-un sondaj din aprilie realizat pe 1.558 de angajaţi din SUA şi Canada, 47% dintre respondenţi au spus că pandemia COVID a avut un impact negativ asupra sănătăţii lor mintale.
"Este cunoscut deja că factorii socioeconomici, de mediu şi comportamentali contribuie cu până la 80% la starea de sănătate a unei persoane. Pandemia COVID-19 a extins disparităţile sociale şi de sănătate şi rescrie regulile din sistemul medical atât de repede încât organizaţiile de sănătate, fie ele de stat sau private, abia ţin pasul. În acest context, sistemele de sănătate nu pot rezolva singure aceste probleme sociale complicate şi înrădăcinate. Colaborarea între organizaţiile din domeniul sănătăţii, companii, guverne şi instituţii sociale va fi esenţială pentru a dezvolta interacţiunea directă cu oamenii şi comunităţile", se menţionează în raport.

Un sondaj al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii efectuat în intervalul iunie - august în 130 de ţări a constatat că mai mult de 80% dintre ţările cu venituri ridicate au implementat telemedicina şi teleterapia pentru a contracara întreruperea serviciilor de sănătate mintală, dar mai puţin de 50% din ţările cu venituri reduse au făcut acest lucru.
"Deşi epidemiile de boli infecţioase provoacă daune economice şi umane semnificative, pot reprezenta şi momente de restart pentru reforma şi inovarea sistemelor de sănătate pentru a fi centrate mai mult pe pacienţi. Pe lângă reprioritizarea factorilor sociali determinanţi, descrisă mai sus, serviciile medicale virtuale, platformele de modelare a diverselor scenarii pe bază de analize avansate şi lanţurile de aprovizionare sunt direcţii în care se poate dezvolta post pandemie sistemul de sănătate", susţin reprezentanţii PwC.
Astfel, vizitele medicale online, diagnosticarea la domiciliu şi monitoarele portabile vor continua să câştige teren şi vor transforma interacţiunile pacienţilor cu medicii din întâlniri neregulate într-un model continuu de îngrijire.
Raportul PwC arată că diagnosticul la domiciliu şi instrumentele de monitorizare de la distanţă au fost lansate mai agresiv în timpul pandemiei. De exemplu, Administraţia SUA pentru Alimente şi Medicamente (FDA) a emis în luna mai o autorizaţie de utilizare de urgenţă pentru plasturele (Patch) de monitorizare la distanţă al G Medical Innovations, destinat pacienţilor trataţi pentru coronavirus cu medicamente care pot afecta funcţia cardiacă. Un alt exemplu este cel al Serviciului Naţional de Sănătate din Marea Britanie care a început colaborarea cu compania de tehnologie Huma, pentru a asigura monitorizarea la distanţă a pacienţilor cu COVID-19.
Cererea crescută a consumatorilor va determina operatorii de servicii medicale publice şi private să regândească modelul de îngrijire şi să decidă ce servicii vor furniza fizic şi pe care virtual. De asemenea, cercetarea şi dezvoltarea de medicamente şi studiile clinice devin deja virtuale. Pandemia a accelerat trecerea la recrutarea pacienţilor online, folosind inteligenţa artificială pentru a face comunicarea şi programarea mai convenabilă şi pentru a muta site-urile de testare mai aproape de consumatori.
Pe de altă parte, companiile din domeniul sănătăţii vor adopta noi fluxuri de lucru, vor pregăti personalul existent cu privire la abilităţile necesare pentru roluri din ce în ce mai digitale şi vor angaja talente din industrii externe cu expertiză în experienţele clienţilor virtuali. Astfel, multe dintre acestea vor menţine o parte din personalul lor administrativ care lucrează permanent de acasă şi îşi va reduce sau reconfigura amprenta imobiliară.

Potrivit PwC, pandemia a scos la iveală provocările cu care se confruntă sistemele de sănătate ale lumii de a culege date exacte în timp real, de a modela scenarii şi de a lua în cele din urmă decizii cu privire la locul şi momentul plasării resurselor.
Astfel, rolul critic pe care aceste instrumente l-au jucat în timpul pandemiei va accelera tendinţa adoptării lor la scară largă în viitor. Asistenţa medicală de mâine va fi astfel determinată de analize avansate de date. Prin culegerea de date în timp real, planificarea scenariilor şi soluţii de inteligenţă artificială, companiile de servicii medicale - în unele cazuri ajutate de companiile de tehnologie - îşi vor putea eficientiza activitatea prin alocarea resurselor în funcţie de nevoi, să ofere îngrijire continuă şi personalizată pacienţilor între vizite.
În aprilie, Google şi Apple au introdus o aplicaţie voluntară de urmărire a contactelor, compatibilă cu Bluetooth, pe care zeci de ţări au adoptat-o. De asemenea, compania globală de analiză a datelor SAS a creat şi realizat soluţii care ajută spitalele să prevadă în mod dinamic volumul pacienţilor, capacitatea paturilor şi disponibilitatea ventilatoarelor, utilizând scenariile cele mai nefavorabile, cele mai bune şi cele mai probabile.
"Dependenţa lanţului de aprovizionare de producătorii din China şi India pentru ingrediente farmaceutice active, medicamente generice şi consumabile medicale şi de bază au provocat panică în întreaga lume în lockdown, deoarece frontierele au fost închise şi accesul restricţionat. Furnizorii de asistenţă medicală au trebuit astfel să se grăbească să găsească noi surse, unii furnizori stabilind relaţii cu furnizori netradiţionali care şi-au adaptat facilităţile de producţie pentru a face măşti, combinezoane sau ventilatoare. 'Glocalizarea' - dezvoltarea unei reţele de noduri multiple, unele aproape de casă, pentru producţie şi consumabile - va creşte, pe măsură ce transparenţa stocurilor şi producţia revin la normal", se mai spune în raport.
Astfel că, lanţul de aprovizionare cu servicii medicale, medicamente, consumabile, tehnologie şi inovaţie este de aşteptat să devină mai agil şi mai rezistent la viitoarele crize.
Reprezentanţii PwC susţin că indiferent de cât durează pandemia şi de cât de solidă este redresarea economică, COVID-19 a fost un catalizator pentru schimbarea sistemelor de sănătate, atât pe partea cererii, cât şi a ofertei. "Luate în ansamblu, aceste schimbări promovează o abordare diferită a îngrijirii pacienţilor, care stau în centrul acestora, iar industria se adaptează pentru a le satisface nevoile", se mai arată în raport.
PwC este o reţea de firme prezentă în 158 de ţări cu mai mult de 276.000 de profesionişti ce oferă servicii în domeniul auditului, consultanţei fiscale şi consultanţei pentru afaceri. AGERPRES/(AS - autor: Nicoleta Bănciulea, editor: Andreea Marinescu, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Buzău: Pârâu cu debit maxim depășit după 33 de ani; specialiștii cer interzicerea campărilor în zona apelor
Administrația Bazinală de Apă (ABA) Buzău-Ialomița a dispus comitetelor locale pentru situații de urgență (CLSU) să ia măsuri pentru gestionarea inundațiilor, de la interzicerea turiștilor de a campa în zonele din apropierea râurilor, până la pregătirea unui stoc minim de materiale de intervenție, după ce în lunile mai și iunie s-au produs viituri pe
Argeș: Coliziune între un microbuz și un autoturism; cinci persoane au fost rănite
Cinci persoane au fost rănite joi dimineață în apropierea localității Oarja, în urma coliziunii între un microbuz și un autoturism, informează Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Argeș. Accidentul s-a produs pe un drum județean, în zona unui pasaj peste autostrada A1. Pompierii au intervenit cu o autospecială de stingere cu a
Sector 4: Tarif anual pentru parcarea publică stradală de 593 de lei
Primăria Sectorului 4 anunță că a fost introdus tariful anual pentru parcarea publică stradală, în cuantum de 593 de lei, prin care cei interesați pot beneficia de acces la toate parcările publice aflate în zona verde, cu excepția celor dotate cu bariere sau alte sisteme de restricționare a accesului. De asemenea, reprezentanții Pr
IGSU: Intervenții ale pompierilor în 12 localități din 10 județe, afectate de furtuni
Fenomenele hidrometeorologice au necesitat, miercuri, intervenția pompierilor în 12 localități din județele Alba, Bihor, Buzău, Călărași, Dolj, Galați, Hunedoara, Ialomița, Prahova și Vrancea, informează Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU).
Prahova: Manifestație de protest în fața IJP față de ancheta în cazul panourilor cu mesajul 'Stop Vexler.ro'
Câteva zeci de persoane au protestat, miercuri, în fața Inspectoratului Județean de Poliție (IJP) Prahova față de decizia acestei instituții de a deschide un dosar penal după ce pe DN 1 au apărut panouri cu mesaje precum 'Stop Vexler.ro', cu referire la legea privind combaterea extremismului, inițiată de deputatul Silviu Vexler și adoptată î
Sector 2: Normele privind stabilirea și sancționarea contravențiilor - actualizate
Un proiect de hotărâre care își propune să actualizeze normele privind stabilirea și sancționarea faptelor ce constituie contravenții în Sectorul 2 și să introducă măsuri de protecție a sănătății publice a fost adoptat de Consiliul Local în ședința de miercuri. Potrivit unui raport de specialitate al actului normativ, s
VIDEO Bihor: Adolescent înecat în Balta de la Șimian, unde intrase să se scalde
Un adolescent a murit înecat, miercuri după-amiază, în apa Bălții de la Șimian, unde a intrat să se scalde împreună cu un alt minor, care a reușit să iasă la mal, informează Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Bihor. 'În cursul acestei zile, în jurul orei 18:20, o persoană a apelat numărul unic 112,
Atenționări nowcasting Cod galben de furtună pentru București și localități din Timiș
Administrația Națională de Meteorologie a emis atenționări nowcasting Cod galben de furtună pentru municipiul București și localități din județul Timiș. Potrivit meteorologilor, până la ora 19:20, în Capitală se vor semnala averse torențiale care vor acumula local 15...20 l/mp, descărcări electrice și, izolat, grindină de mici dime
Alba: Festivalul Cetăților Dacice, în apropiere de Piatra Craivii, vechiul Apoulon
Cel mai vechi festival de reconstituire antică din România, Festivalul Cetăților Dacice, se va desfășura de vineri până duminică (26-28 iunie, în apropiere de Piatra Craivii. 'Vă invităm în acest weekend la o nouă întâlnire cu istoria, la cea de-a XVIII-a ediție a Festivalului Cetăților Dacice. Pe parcur
Un secol de aviație comercială - celebrat de autorități din România și R. Moldova pe Aeroportul Iași
Autoritățile din România și Republica Moldova au celebrat 100 de ani de la inaugurarea primei rute comerciale de aviație din România, București-Galați-Iași-Chișinău, printr-un eveniment aniversar organizat, miercuri, pe aeroportul ieșean, în parteneriat cu Liga Aeriană Română și Consiliul Județean Iași. Manifestarea, de
UPDATE Alba: Circulaţie reluată pe DN 67C - Transalpina
Traficul rutier a fost reluat pe DN 67C - Transalpina, după ce a fost blocat de aluviuni timp de o oră în zona Căpâlna, pe Valea Sebeșului, în urma precipitațiilor abundente căzute miercuri după-amiaza. UPDATE ORA 17.53 Alba: Circulaţie reluată pe DN 67C - Transalpina Trafi
PMB: Park&Ride Pantelimon și parcarea 'Lia Manoliu', date în folosință de la 1 iulie
Primăria Capitalei informează că Park&Ride Pantelimon și parcarea 'Lia Manoliu' urmează să fie date în folosință de la 1 iulie. Cele două parcări cu plată totalizează 1.746 de locuri. 'Ambele au zăcut nefolosite de 4, respectiv de 15 ani, de când au fost construite. Cea de la Pantelimon se transformas
Argeș: Amplu exercițiu de intervenție în caz de incidente produse în transporturile nucleare și radiologice
Un amplu exercițiu de interveție în caz de incidente produse în transporturile nucleare și radiologice s-a desfășurat, miercuri, în comuna Valea Mare Pravăț și orașul Mioveni, informează Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Argeș.
MApN: Sistemul antidronă Merops a fost integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României
Sistemul antidronă Merops, pus la dispoziția României de către Statele Unite ale Americii în cadrul Parteneriatului Strategic bilateral, a fost operaționalizat și integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României, a informat, miercuri, Ministerul Apărării Naționale. Potrivit unui comunicat al MApN transmis AGERPRE
Mureș: Tehnici autentice de luptă - predate în premieră la Festivalul Sighișoara Medievală de o trupă de reenactment din Ungaria
O trupă de reconstituire istorică din Ungaria, Debreceni Történelmi Korok Hagyományorzo Egyesület, va prezenta, în premieră, tehnici autentice de luptă medievală în cadrul celui mai vechi eveniment de profil din România, Festivalul 'Sighișoara Medievală', în perioada 24 - 26 iulie 2026. &












