Bistriţa-Năsăud: Autorităţile au decis redeschiderea restaurantelor în municipiul reşedinţă, raportat la o incidenţă fără focare
Autorităţile au decis ca, începând de luni, restaurantele, cafenelele, barurile şi sălile de jocuri de noroc din municipiul Bistriţa să îşi reia activitatea în interior, cele din domeniul HORECA în limita a 30% din capacitate, după ce incidenţa cazurilor de COVID-19, calculată fără focare, a arătat că indicele a coborât sub 3 la mia de locuitori, potrivit unui comunicat de presă remis de Instituţia Prefectului.
Pentru ziua de 27 decembrie, Prefectura a raportat o incidenţă de 3,33 la mia de locuitori pentru municipiul Bistriţa, cu focare, şi de 2,92 la mie, fără focare.
Decizia privind reluarea activităţii în interior în domeniul HORECA a fost luată la două luni după ce aceasta a fost stopată, ca urmare a înmulţirii cazurilor de infectare cu noul coronavirus la nivelul municipiului.
Prefectul judeţului Bistriţa-Năsăud, Stelian Dolha, admite, prin intermediul comunicatului de presă, că municipiul se află la limita pragului permisiv din punctul de vedere al restricţiilor şi le-a cerut locuitorilor să rămână vigilenţi şi să respecte în continuare normele sanitare.
"Am reuşit, după o perioadă destul de lungă, să scădem sub pragul de 3 cazuri la 1.000 de locuitori, incidenţă care ne permite să redeschidem restaurantele şi cafenelele, dar şi alte tipuri de activităţi economice care timp de câteva luni au fost închise. Suntem, totuşi, cu puţin sub acest prag mai permisiv din punctul de vedere al restricţiilor, astfel că rugămintea mea este să fim în continuare vigilenţi, pentru a ne continua drumul spre normalitate. Vă mulţumesc pentru responsabilitatea pe care aţi demonstrat-o", a transmis prefectul.
Restricţiile din municipiul Bistriţa au fost modificate prin Hotărârea Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă nr. 124/27.12.2020 şi intră în vigoare de luni. AGERPRES/(AS - autor: Tina Dumitrescu, editor: Oana Popescu, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Meteo: Val de cădură și maxime deosebit de ridicate în București, până la începutul săptămânii viitoare
Un val de căldură și temperaturi deosebit de ridicate sunt prognozate pentru zona Municipiului București, până luni dimineața, conform Administrației Naționale de Meteorologie (ANM). În intervalul 25 iunie, ora 10:00 - 26 iunie, ora 9:00, în Capitală, disconfortul va fi termic ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul
Informare de caniculă și disconfort termic în întreaga țară, până luni dimineața (meteorologi)
Meteorologii au anunțat, joi, prelungirea până luni dimineața a informării de caniculă și disconfort termic accentuat, valabilă în toate regiunile din țară. Conform Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), în intervalul 25 iunie, ora 10:00 - 29 iunie, ora 10:00, valul de căldură se va extinde și se va intensifica în întreag
ANM: Cod portocaliu de caniculă în 11 județe, vineri; Cod galben de vreme deosebit de caldă joi și vineri, în restul țării
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis noi atenționări Cod galben de vreme călduroasă, precum și o alertă Cod portocaliu de caniculă pentru 11 județe, valabile joi și vineri. Potrivit sursei citate, pe parcursul zilei de joi, între orele 12:00 - 21:00, va fi Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic &icir
Ciprian Ciucu a semnat contractele pentru realizarea PUZ-urilor necesare drumurilor radiale 9 și 10
Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, anunță că a semnat contractele pentru realizarea PUZ-urilor necesare drumurilor radiale 9 și 10. Odată construite, acestea vor muta traficul din centrul orașului spre periferie și vor conecta direct sudul Capitalei de Autostrada A0, precizează edilul general, joi, pe Facebook. Cele două PUZ-uri vor fi gata la &
Brașov: Liceenii vor propune soluții de mobilier urban la Școala de vară 'Orașul ca Sală de Clasă'
Un număr de 18 elevi de liceu vor gândi și construi prototipuri de mobilier urban pentru patru amplasamente din centrul istoric al Brașovului, în cadrul celei de a IV-a ediții a Școlii de vară 'Orașul ca Sală de Clasă', organizată în parteneriat cu Primăria municipiului, care se va desfășura între 1 și 7 iulie. Programul educați
Neamț: Investiție de 46 de milioane de lei pentru modernizarea Curții Domnești din Piatra-Neamț
Curtea Domnească din Piatra-Neamț va fi modernizată în cadrul unui proiect finanțat din fonduri europene în valoare de 46 de milioane de lei, a anunțat primarul municipiului, Adrian Niță. Potrivit edilului, 39 de milioane de lei reprezintă finanțare nerambursabilă. 'Vom moderniza acest simbol al orașului cu bani europeni, fără să
Buzău: Focar de variolă ovină și caprină într-o exploatație cu 1.800 de animale
Un focar de variolă ovină și caprină a fost depistat într-o exploatație cu 1.800 de animale din localitatea Padina, autoritățile sanitar-veterinare din județul Buzău urmând să ia măsuri de profilaxie și combatere a bolii. Potrivit Direcției Sanitar Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Buzău, în prezent se fac cercetări pentru a
Argeș: Au fost reactivate cele zece puncte de prim ajutor și distribuție a apei din Pitești
Comitetul Local pentru Situații de Urgență al municipiului Pitești a dispus reactivarea punctelor de prim ajutor și de distribuție a apei potabile, pentru a veni în sprijinul populației și a atenua efectele disconfortului termic în perioadele caniculare. Potrivit unei informări transmise joi de Primăria Pitești, punctele de prim ajutor sunt amplasa
Tulcea: Numărul persoanelor care preferă vacanțele în hotelurile plutitoare din Deltă este în creștere
Numărul persoanelor care preferă vacanțele într-un hotel plutitor în Delta Dunării este în creștere anul acesta, în comparație cu anul trecut, în ciuda războiului declanșat de Rusia în Ucraina, spun unii operatori de turism. Proprietarul uneia dintre societățile care oferă de mai mulți ani sejururi în rezervați
Buzău: Pârâu cu debit maxim depășit după 33 de ani; specialiștii cer interzicerea campărilor în zona apelor
Administrația Bazinală de Apă (ABA) Buzău-Ialomița a dispus comitetelor locale pentru situații de urgență (CLSU) să ia măsuri pentru gestionarea inundațiilor, de la interzicerea turiștilor de a campa în zonele din apropierea râurilor, până la pregătirea unui stoc minim de materiale de intervenție, după ce în lunile mai și iunie s-au produs viituri pe
Argeș: Coliziune între un microbuz și un autoturism; cinci persoane au fost rănite
Cinci persoane au fost rănite joi dimineață în apropierea localității Oarja, în urma coliziunii între un microbuz și un autoturism, informează Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Argeș. Accidentul s-a produs pe un drum județean, în zona unui pasaj peste autostrada A1. Pompierii au intervenit cu o autospecială de stingere cu a
Sector 4: Tarif anual pentru parcarea publică stradală de 593 de lei
Primăria Sectorului 4 anunță că a fost introdus tariful anual pentru parcarea publică stradală, în cuantum de 593 de lei, prin care cei interesați pot beneficia de acces la toate parcările publice aflate în zona verde, cu excepția celor dotate cu bariere sau alte sisteme de restricționare a accesului. De asemenea, reprezentanții Pr
IGSU: Intervenții ale pompierilor în 12 localități din 10 județe, afectate de furtuni
Fenomenele hidrometeorologice au necesitat, miercuri, intervenția pompierilor în 12 localități din județele Alba, Bihor, Buzău, Călărași, Dolj, Galați, Hunedoara, Ialomița, Prahova și Vrancea, informează Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU).
Prahova: Manifestație de protest în fața IJP față de ancheta în cazul panourilor cu mesajul 'Stop Vexler.ro'
Câteva zeci de persoane au protestat, miercuri, în fața Inspectoratului Județean de Poliție (IJP) Prahova față de decizia acestei instituții de a deschide un dosar penal după ce pe DN 1 au apărut panouri cu mesaje precum 'Stop Vexler.ro', cu referire la legea privind combaterea extremismului, inițiată de deputatul Silviu Vexler și adoptată î
Sector 2: Normele privind stabilirea și sancționarea contravențiilor - actualizate
Un proiect de hotărâre care își propune să actualizeze normele privind stabilirea și sancționarea faptelor ce constituie contravenții în Sectorul 2 și să introducă măsuri de protecție a sănătății publice a fost adoptat de Consiliul Local în ședința de miercuri. Potrivit unui raport de specialitate al actului normativ, s









