Manifestanţi împotriva corona-restricţiilor şi contramanifestanţi, la Dusseldorf
Sute de oameni au ieşit în stradă pentru a protesta împotriva măsurilor de combatere a coronavirusului, în oraşul german Dusseldorf (landul Renania de Nord) duminică, şi au fost întâmpinaţi de sute de contramanifestanţi, relatează DPA.
Susţinătorii mişcării Querdenken (gândire laterală) au înregistrat 1.000 de persoane pentru a demonstra împotriva a ceea ce ei spun că este o "minciună a măştii".
Sute de contramanifestanţi au mărşăluit în diferite părţi ale oraşului în acelaşi timp, printre ei reprezentanţi ai Bisericii, membri ai sindicatelor, lucrători din domeniul sănătăţii şi activişti anti-rasism.
Între timp, landul Bavaria din sudul Germaniei a anunţat o înăsprire a restricţiilor pentru a limita răspândirea coronavirusului, cu o uşoară relaxare a regulilor prevăzută în timpul sărbătorilor.AGERPRES/(AS - editor: Mariana Ionescu, editor online: Andreea Preda)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.