Coronavirus: Polonia a depăşit un milion de cazuri de infectare
Numărul de infectări cu noul coronavirus a depăşit miercuri în Polonia un milion de cazuri, în contextul unui al doilea val epidemic ce se dovedeşte mai grav decât primul, transmite Reuters.
Numărul de cazuri raportate zilnic a scăzut după creşterea înregistrată în octombrie şi început de noiembrie, dar Polonia are una din cele mai mici rate de testare din Uniunea Europeană şi unul din cele mai mari procente de teste pozitive.
Miercuri, datele furnizate de Ministerul Sănătăţii arată 13.855 de cazuri noi de infectare şi 609 decese, ceea ce ridică bilanţul contaminărilor la 1.013.747, iar pe cel al deceselor la 18.208.
Potrivit Ministerului Sănătăţii, 20.855 de paturi de spital sunt ocupate în prezent de pacienţi cu COVID-19, dintr-un total disponibil de 39.051. În ce priveşte ventilatoarele, 2.023 sunt folosite pentru bolnavii de COVID-19, din 3.106 disponibile pentru astfel de pacienţi.
Prim-ministrul Mateusz Morawiecki urmează să prezinte în cursul acestei săptămâni detalii despre viitorul program naţional de vaccinare anti-COVID-19.
Ministrul sănătăţii, Adam Niedzielski, a spus la postul privat de radio TOK FM că primele doze de vaccinuri ar urma să sosească în Polonia în ianuarie sau februarie.AGERPRES/(AS - autor: Irina Cristea, editor: Ionuţ Mareş, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.