Protocol între spitalele din Neamţ şi Iaşi pentru transferul pacienţilor cu COVID-19 la Leţcani
Conducerea Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) Piatra-Neamţ a semnat, joi, un protocol de colaborare cu Spitalul Clinic de Boli Infecţioase din Iaşi pentru transferul pacienţilor confirmaţi cu COVID-19 la Spitalul Modular de la Leţcani.
"Mă bucur că am putut constata o deschidere totală din partea coordonatorilor de la Iaşi a activităţii ce ţine de îngrijirea pacienţilor infectaţi cu noul coronavirus. În condiţiile în care numărul pacienţilor care necesită asistenţă este din ce în ce mai mare, trebuie să găsim soluţii din timp pentru a ne asigura că toţi cei care vor fi în nevoie vor primi îngrijirile necesare. Spitalul de la Leţcani, construit cu fonduri importante ce au venit şi din partea judeţului Neamţ, reprezintă o gură de oxigen semnificativă pentru situaţia actuală", a declarat, într-un comunicat de presă, remis AGERPRES, managerul interimar al SJU Piatra-Neamţ, Lucian Micu.
Joi erau internaţi în SJU Piatra-Neamţ 400 de bolnavi COVID-19 dintre care 17 se află în secţia ATI. AGERPRES/(AS - autor: Gabriel Apetrii, editor: Karina Olteanu, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.