VIDEO Orban: CNSU analizează portul măştii în spaţiile deschise în judeţele unde e depăşită rata de 1,5 la mie
Premierul Ludovic Orban a declarat că luni, la ora 19.00, va avea loc o nouă reuniune a Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă în cadrul căreia va fi analizată măsura de introducere a portului măştii şi în spaţiile deschise pentru toate judeţele în care se depăşeşte rata de infectare de 1,5 la mie.
"Astăzi o să mai avem la ora 19.00 o reuniune a Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă. La reuniunea CNSU vom actualiza lista ţărilor şi măsurile care se impun în funcţie de evoluţia indicelui de răspândire. De asemenea, CNSU va analiza propunerea de introducere a portului măştii şi în spaţiile deschise pentru toate judeţele în care se depăşeşte rata de infectare de 1,5 la mie. Asta va fi o propunere din partea CNSU, ea trebuie transpusă în Hotărâre de guvern. Din cauză că sunt plecat mâine şi poimâine în vizită oficială în statul Israel, vom face şedinţă de Guvern joi şi, cel mai probabil, joi vom adopta modificarea la hotărârea privind starea de alertă", a declarat Ludovic Orban, luni, la plecarea de la sediul MAI, unde a participat la videoconferinţa organizată de Centrul Naţional de Conducere şi Coordonare a Intervenţiei, împreună cu comitetele judeţene pentru situaţii de urgenţă şi prefecţii.
Premierul a explicat că în cadrul videoconferinţei cu prefecţii şi celelalte instituţii de la nivel judeţean implicate în lupta anti COVID s-a făcut o evaluare a situaţiei la zi, context în care a transmis şi câteva mesaje.
"Am transmis câteva mesaje foarte simple, întărirea în continuare a activităţii Direcţiilor de Sănătate Publică, în special în ceea ce priveşte pregătirea de noi paturi în secţii de terapie intensivă, cât şi în ceea ce priveşte activitatea de realizare a anchetelor epidemiologice pentru a finaliza cât mai rapid anchetele epidemiologice pentru persoanele care au fost diagnosticate pozitiv, astfel încât în termen de maxim 24 de ore să se poată dispune izolarea persoanelor care au intrat în contact cu persoanele care au fost diagnosticate ca fiind infectate cu COVID", a declarat Orban.
El a adăugat că a cerut "o mai bună organizare a interacţiunii cu publicul" la nivelul fiecărei Direcţii de Sănătate Publică.
"Luarea mai fermă a deciziilor legate de instituirea carantinei în localităţi cu o depăşire semnificativă a indicelui de 3 la mie", a completat Orban.
De asemenea, a spus premierul, discuţiile au vizat implementarea unor măsuri care au fost decise la prelungirea stării de alertă.
"Accentul pus pe telemuncă sau muncă la domiciliu, astfel încât să reducem aglomeraţiile din transportul public. De asemenea, am solicitat prefecţilor, împreună cu Inspectoratele Teritoriale de Muncă, să discute cu agenţii economici, în special cu marii angajatori, astfel încât să asigure decalarea programului de începere, pentru a reduce aglomeraţia de pe mijloacele de transport prin începerea la ora 8.00, la ora 9.00, la ora 10.00, la ore diferite, astfel încât fluxurile pe mijloacele de transport să fie împărţite pe mai multe intervale orare, acest lucru putându-se realiza prin ceea ce am hotărât deja, în HG privind prelungirea stării de alertă, şi anume instituirea programului de lucru diferenţiat pentru diferite categorii de angajaţii ", a declarat Orban.
Şeful Executivului a precizat că a solicitat în mod expres Poliţiei de Circulaţie şi ISCTR să intensifice controalele, în special referitor la transportul interjudeţean şi cel intrajudeţean, acolo unde există semnale că nu se respectă măsurile de protecţie sanitară de către anumite firme.
"De asemenea, am solicitat prefecţilor să comunice cu primarii pentru impunerea unor decizii legate de autorizaţiile de funcţionare pentru acele activităţi economice în care nu se respectă măsurile de protecţie sanitară. Autorizaţiile de funcţionare sunt emise de primării şi primăriile au capacitatea de a putea suspenda o perioadă de timp autorizaţiile acolo unde nu se respectă în mod evident măsurile de protecţie sanitară", a declarat Orban. AGERPRES/ (A - autor: Daniel Florea, editor: Mihai Simionescu)ditor online: Irina Giurgiu)
Citeşte şi:
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
PNL solicită respectarea dreptului la apărare și condamnă noua încercare de 'sabotare' a deciziilor adoptate de Congres
Partidul Național Liberal își exprimă ''profunda îngrijorare'' față de modul în care s-a desfășurat procedura în dosarul soluționat de Tribunalul Ilfov, în urma acțiunii introduse de foști membri ai conducerii partidului, precizând că, la zece zile de la pronunțare, avocații PNL nu au primit încă acces la dosar și nu
Simona Bucura-Oprescu - realeasă în funcția de președinte al Organizației Femeilor Social-Democrate
Simona Bucura-Oprescu a fost aleasă, sâmbătă, în funcția de președinte al Organizației Femeilor Social-Democrate. Conferința Națională a Organizației Femeilor Social-Democrate, la care a fost aleasă noua președintă, a avut loc sâmbătă, la Palatul Parlamentului. Din totalul de 447 de voturi exprimate, au fost
Bogdan Ivan - implicat într-un accident rutier în Bistrița: Eu am fost de vină pentru că nu am acordat prioritate
Deputatul PSD Bogdan Ivan a declarat sâmbătă că a fost implicat zilele trecute într-un accident rutier în Bistrița, care s-a produs din vina lui. Presa a relatat că Bogdan Ivan ar fi fost implicat, joi seară, într-un accident rutier produs în municipiul Bistrița. Acesta a fost întrebat sâmbătă, la Palatu
Conferința OFSD/Olguța Vasilescu: Bolojan vrea să ne propună un prim-ministru care habar nu are cum se trăiește în România
Primarul Craiovei, Lia Olguța Vasilescu (PSD), a declarat, sâmbătă, că liderul PNL Ilie Bolojan propune un premier 'care habar n-are cum se trăiește în România', iar românii 'o să-și scrântească limba' să poată să pronunțe numele acestuia - Siegfried Mureșan. 'Ilie Bolojan vrea să ne propună acum un prim-minist
REPER: Propunem soluția rotației la guvernare între PSD și alianța reformistă, cu reformiștii primii
Partidul REPER propune președintelui Nicușor Dan soluția rotației la guvernare între PSD și alianța reformistă, cu reformiștii primii, ''tocmai pentru a securiza reformele urgente, nu pentru a le mai bloca o dată''. ''Domnule președinte, partidul REPER v-a susținut în campania prezidențială fără să vă ceară nimic în sc
Abrudean: PSD ar fi putut să își asume guvernarea din primul moment; a preferat să lase să se epuizeze alte soluții
Vicepreședintele PNL Mircea Abrudean, președinte al Senatului, este de părere că PSD ar fi putut să își asume guvernarea din primul moment, dar a preferat să lase să se epuizeze alte soluții doar pentru a fi acceptată la final ''orice variantă''. Potrivit acestuia, PNL nu va da un ''cec în alb'' unui partid care a al
Alin Tișe (PNL) - critici la adresa lui Bolojan: Ai trădat președintele României și ai sacrificat interesul țării
Președintele Consiliului Județean (CJ) Cluj, liberalul Alin Tișe, a lansat un atac la adresa președintelui PNL, Ilie Bolojan, pe care îl acuză că l-a ''trădat'' pe șeful statului și a sacrificat interesul țării. Acesta îl critică, într-un ''manifest'' postat pe pagina sa de socializare, și pentru faptul că a pr
Budăi: PNL și USR au inventat o nouă doctrină politică - guvernarea fără guvernare și răspunderea fără răspundere
Deputatul PSD Marius Budăi a declarat, sâmbătă, că PNL și USR au inventat o nouă doctrină politică - 'guvernarea fără guvernare și răspunderea fără răspundere', în contextul în care România funcționează cu un Guvern interimar de 50 de zile. 'PNL și USR au inventat o nouă doctrină politică: guvernarea fără guvernare și răspun
Președintele Statului Israel, Isaac Herzog, vine în România; luni - întâlnire cu Nicușor Dan
Președintele Nicușor Dan îl va primi luni, la Palatul Cotroceni, pe președintele Statului Israel, Isaac Herzog, cu ocazia vizitei oficiale pe care acesta o efectuează în România, la invitația șefului statului român. Vizita are loc și în contextul participării președintelui israelian la ceremoniile dedicate comemorării a 85 de ani
Sighiartău (PNL): Dacă nu mai există posibilitatea constituirii unui Guvern, atunci e momentul să ne întoarcem la cetățeni
Secretarul general al PNL Robert Sighiartău a transmis sâmbătă că, dacă nu mai există posibilitatea constituirii unui Guvern, atunci este momentul întoarcerii la cetățeni. ''Au trecut aproape două luni de când PSD a generat această criză politică prin demiterea Guvernului Bolojan. De atunci, România se află într-un blocaj
Siegfried Mureșan: Singurii care au motiv să se teamă de alegeri anticipate sunt politicienii din PSD
Vicepreședintele PNL Siegfried Mureșan, propus de PNL, USR și UDMR pentru funcția de prim-ministru, consideră că singurii care au motiv să se teamă de alegeri anticipate sunt social-democrații și a reiterat că liberalii nu vor v
Peiu: AUR are aceleași drepturi ca alte partide; reprezintă, la fel ca acestea, voința a milioane de români
AUR are aceleași drepturi ca ale altor partide pentru că reprezintă, la fel ca acestea, voința unor milioane de români, a declarat sâmbătă liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, care explică poziționarea ''strategică'' a partidului în favoarea alegerilor anticipate și refuzul de a susține un Guvern pe care nu îl conduce.
Președintele Nicușor Dan - în Polonia, la o reuniune a liderilor regionali prezidată de Karol Nawrocki
Președintele Nicușor Dan va participa, sâmbătă, la Jurata, Polonia, la o reuniune găzduită de omologul său, Karol Nawrocki, alături de președinții Estoniei, Letoniei și Lituaniei, Alar Karis, Edgars Rinkevics și Gitanas Nauseda. Potrivit Administrației Prezidențiale, reuniunea va fi dedicată analizei unor teme de importanță majoră pentru
PNL: PSD vrea puterea, controlul și accesul la resurse, dar fără responsabilitatea guvernării
PSD vrea puterea, controlul și accesul la resurse, dar fără responsabilitatea guvernării, iar PNL nu acceptă lecții despre responsabilitate de la cei care au aruncat România în criză, susțin reprezentanții Partidului Național Liberal într-un comunicat de presă. Aceștia consideră că social-democrații sunt 'ultimul partid c
Radu Marinescu (PSD): PNL - USR vor doar ei, minoritari și, dacă se poate, veșnici
Social democratul Radu Marinescu, fost ministru al Justiției, afirmă că PSD are un comportament 'responsabil' în actuala criză politică, la fel ca în 2021 când a venit la guvernare în urma certurilor dintre PNL și USR, spre deosebire de cele două formațiuni care au păstrarea puterii ca 'unică miză cinică'.




