Mitropolitul Bisericii Ortodoxe Sârbe din Muntenegru a murit după ce a contractat COVID-19
Mitropolitul Bisericii Ortodoxe Sârbe din Muntenegru, Amfilohije Radovic, a murit după ce a contractat noul coronavirus, a informat biroul său, citat de Reuters.
Radovic, în vârstă de 82 de ani, un fervent naţionalist sârb care exercita o influenţă politică majoră, a fost diagnosticat cu COVID-19 pe 6 octombrie şi de atunci a fost internat în capitala Muntenegru, Podgorica.
După izbucnirea pandemiei de COVID-19, Amfilohije a apărut cu regularitate în public fără mască.
În timpul ceremoniilor din mai în onoarea unui episcop din secolul al XVII-lea, Sf. Vasile de la Ostrog Făcătorul de minuni, mitropolitul a numit pelerinajul şi pe veneratul cleric "vaccinul lui Dumnezeu".
"Ar fi bine dacă oamenii de ştiinţă contemporani inventează vaccinul... dar înainte să fie găsit... există un vaccin aici care a acţionat de-a lungul secolelor", a declarat el la acea vreme la Mănăstirea Ostrog, ridicată pe o stâncă lângă Podgorica. AGERPRES/ (AS - autor: Ana Bîgu, editor: Dana Purgaru, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.