Franţa: Peste 3.000 de bolnavi de COVID-19 la reanimare
Numărul de bolnavi de COVID-19 spitalizaţi la reanimare a depăşit miercuri în Franţa pragul de 3.000, un nivel care nu a mai fost înregistrat de la începutul lui mai, potrivit datelor oficiale, relatează AFP.
Trei sute şaptezeci şi două de noi internări la reanimare (sau în terapie intensivă) au fost înregistrate de marţi, potrivit bazei de date a Institutului francez de sănătate publică. Luând în calcul numărul de ieşiri, numărul pacienţilor aflaţi în prezent la reanimare a crescut cu 127 în ultimele 24 de ore, ridicând totalul la 3.036.
De marţi, peste jumătate din capacitatea actuală a serviciilor de reanimare este ocupată de bolnavi de COVID-19. Franţa are în total circa 5.800 de paturi la reanimare, un nivel pe care autorităţile publice încearcă să-l crească în următoarele zile.
La modul mai general, 2.821 de persoane suplimentare au fost spitalizate pentru COVID-19 de marţi. În spitalele franceze sunt acum internate peste 20.000 de persoane din cauza noului coronavirus.
În contextul degradării puternice a tuturor indicatorilor epidemiei, preşedintele Emmanuel Macron va anunţa marţi, la ora locală 20.00 "o nouă etapă" în cursa de viteză împotriva răspândirii exponenţiale a COVID-19.AGERPRES/(AS - editor: Florin Ştefan, editor online: Adrian Dădârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.