Coronavirus/Franţa: 46% din locurile la ATI sunt ocupate la Paris; documente justificative, necesare pentru ieşirile nocturne
Locuitorii din Paris şi alte opt oraşe franceze unde se instituie începând de vineri noaptea interdicţie de circulaţie între orele 21:00 şi 06:00 îşi vor putea părăsi locuinţele numai dacă au asupra lor documente justificative, a declarat joi prim ministrul francez Jean Castex, potrivit agenţiilor Reuters şi EFE.
Circa 12.000 de poliţiştii urmează să fie mobilizaţi pentru aplicarea acestei măsuri de prevenire a agravării epidemiei de COVID-19, valabilă în Franţa timp de patru săptămâni, cu posibilitatea prelungirii.
Vorbind la o conferinţă de presă, Jean Castex a mai precizat că, timp de cel puţin şase săptămâni, pe întreg cuprinsul Franţei vor fi din nou interzise petrecerile private şi nunţile.
Premierul francez a insistat că noile restricţii sunt necesare ca urmare a degradării situaţiei sanitare în ultimele 10 zile, dând exemplul capitalei Paris, unde locurile la ATI sunt ocupate în proporţie de 46%.AGERPRES/(AS - autor: Sorin Popescu, editor: Florin Ştefan)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.